anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dziwne wiadomosci sms od allegro

Damian6854
#7 Wielbiciel#

Dostałem od oficjalnego numeru allegro (dostawałem tam kody na allegro pay itp. Stąd wiem, że to dobry numer) smsy o potwierdzeniu sprzedaży. Na początku myślałem, że sprzedlaa się ksiazka ktora kiedyś wystawiłem, ale jednak nie, a druga rzecz jest na licytacji. Po chwili dostałem SMS z treścią o odbiorze środków na konto. Jest to jawny skam, ale na początku idzie się nabrać przez to, że dochodzi od oficjalnego numeru allegro. Uważajcie. Czy allegro coś z tym zrobi? Dlaczego są w stanie wysyłać z tego numeru do nas smsy ze skamem?

oznacz moderatorów
8 ODPOWIEDZI 8

ko_alka
Była Moderatorka
Była Moderatorka

@Damian6854 Cześć. 🙂 Na przyszłość i dla własnego bezpieczeństwa zapoznaj się z terminem "spoofing": https://www.gov.pl/web/baza-wiedzy/czym-jest-spoofing-jak-go-rozpoznac-i-nie-dac-sie-nabrac

Niestety, ale wiele nieuczciwych osób wykorzystuje sposób podszywania się pod cudze numery. Uważaj na to, bo wyłudzacz może wybrać Allegro, a może też wybrać nazwę Twojego banku — co jest bardzo niebezpieczne. 

Najlepiej usuń te SMSy i na przyszłość zachowaj ostrożność. 

oznacz moderatorów

Damian6854
#7 Wielbiciel#

Aha, okej. Także nie było tematu? Ktoś się podszywa pod allegro ale luz, bo jest na to definicja?

oznacz moderatorów

ko_alka
Była Moderatorka
Była Moderatorka

@Damian6854 Ważne, żeby wiedzieć o możliwych zagrożeniach. Oczywiście podejmujemy działania, mające na celu zmniejszenie częstotliwości działań phishingowych, ale niestety nie mamy na większość z nich wpływu. 

oznacz moderatorów

brandsexclusive
#1 Nowicjusz#

jak to mam rozumieć w prawdziwych smsach od allegro dostaje fałszywy link  i jak to mam odróżnić , czemu nie wyświetla nr nadawcy  ? tak bynajmniej było by wiadomo od kogo  i czy prawdziwe bo pod konkretny nr nikt by się nie podszył a tak masakraosz.jpg zróbcie coś z tym bo ludzie szczególnie starsi tracą majątki?

oznacz moderatorów

komis-bell
#21 Demiurg#

@brandsexclusive Allegro z tym nic nie zrobi bo najzwyczajniej nie ma takiej możliwości - nie jest to ich wina.
Winnym tego jest technologia która na to pozwala - jest teoretyczna możliwość aby całkowicie zablokować możliwość podszywania się pod inne numery ale - cytując artykuł ze strony niebezpiecznik
"...wdrożenie tych rozwiązań jest problematyczne z wielu powodów. Aby te zmiany były naprawdę skuteczne, należałoby do nich przekonać wszystkich operatorów na całym świecie."

oznacz moderatorów

AleX122
#7 Wielbiciel#

To nie jest do końca prawda @komis-bell 

Allegro może utrudnić dostęp do numeru telefonu osoby wystawiającej. Można pokazywać numer tylko osobom zalogowanym. Dla nowych kont pozwolić pokazać tylko 5 numerów na dobę. Dla zaufanych kont zwiększyć limit np. do 20. Dzięki takiemu posunięciu scammerzy nie będą mogli w łatwy sposób masowo spamować każdej oferty. Oczywiście połączyć funkcjonalność z ograniczeniem ilości zapytań/kont na jeden adres IP.

Aby źli nie robili cache'u numerów i użytkowników. i tak będą to robili. Jednak można zrobić taki cache bezużytecznym. Wyświetlać informacje o sprzedawcy tylko kiedy ktoś poprosi o dane kontaktowe. Czyli to samo zabezpieczenie co użyte do pokazywania nr telefonu. Pokazywać listę ofert danego sprzedawcy tylko zalogowanym i z limitem, podobnie jak w przypadku nr telefonu.

 

Czym bardziej się utrudni życie złym, tym bezpieczniej. Nie jest to tak, że Allegro nie może zrobić nic. Problemu w 100% nie wyeliminuje, ale może zrobić serwer bezpieczniejszym.

 

P.S. Właśnie wchodzą w życie regulacje prawne dla operatorów komórkowych, które pomogą ukrócić ten proceder. A własciwie dwa procedery:

1. Podszywanie się pod cudzy numer

2. Filtrowanie spamu z SMS

 

oznacz moderatorów

komis-bell
#21 Demiurg#

@AleX122 W tym kilka dni temu poinformowało, że z ofert na lokalnie zniknie numer telefonu sprzedającego.

Druga sprawa - ja się odnosiłem do samego zjawiska a nie do tego skąd oszuści biorą numery 🙂

oznacz moderatorów

komis-bell
#21 Demiurg#

@Damian6854 Na ten moment nie ma 'sposobu' na spoofing i to nie jest wina allegro, że przestępcy się pod nich podszywają - po prostu technologia daje im taką możliwość.
Trzeba być czujnym, nie ma innej rady.

https://niebezpiecznik.pl/post/spoofing-rozmow-telefonicznych/

oznacz moderatorów