anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Podatek od sprzedaży na różnych platformach

aga-patrycja
#7 Wielbiciel#

Dzień dobry 

Mam pytanie dotyczące dyrektywy unijnej ,która wchodzi w życie od 1lipca 2024 ,od jakiej kwoty sprzedający będzie zobowiązany do płacenia podatku od sprzedaży ,ponieważ jedne platformy podają jeżeli kwota przekroczy 2000€ a znowu czytatajac informacje w necie jest inna kwota i nie wiem która rzeczywiście będzie brana pod uwagę ? załączyłam zdjęcie .

Sprzedaje trochę rzeczy po dzieciach i swoje i nie wiem czy będzie w ogóle się opłacało to robić ? Proszę o informacje w tej sprawie.

Z góry dziękuję za informację i liczę na rzetelną pomoc i wyjaśnienie przez moderatora.

Screenshot_2024-06-24-08-28-42-287_com.google.android.googlequicksearchbox.jpg

oznacz moderatorów
4 ODPOWIEDZI 4

kolekcjoner608
#21 Demiurg#

W przepisach jest bodajże mowa o kwocie 2000 euro lub 30 sztukach . Sprzedając trochę używanych rzeczy po dziecku tej kwoty raczej nie przekroczysz ,jednak sztukowo może być tego powyżej normy . Myślę że przy rzeczach używanych które są w twoim posiadaniu przez dłuższy czas to nawet jak jakiś portal będzie musiał to zgłosić to włos z głowy ci nie spadnie . Konsekwencje mogą być jak w sprzedaży będą się powtarzać takie same pozycje i zacznie to wyglądać na prowadzenie lumpeksu.

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@aga-patrycja tu się nic nie zmieniło podatki się płaci od pierwszej zarobionej złotówki, PIT się składa nawet jak masz kwotę wolną od podatku, sprzedaż używanych rzeczy które masz dłużej niż 6 mc  jest zwolniona ze zgłaszania czy podatków o ile nie jest to sprzedaż zarobkowa i warto mieć na to dokumenty 🙂 

To co jest na zrzucie to kłamstwo i wprowadzanie w błąd !!! pomieszali dwa zagadnienia 😞

________
Κώστας
oznacz moderatorów

pecela
#16 Inspirator#

Dyrektywa nie nakłada żadnych nowych podatków, w tej kwestii nic się nie zmienia. 

A i nie myl działalności nierejestrowanej ze sprzedażą prywatną. Z tą pierwszą miałabyś doczynienia jakbyś handlowała ubraniami w celach zarobkowych (czyli kupowała taniej i sprzedawała drożej, a towar kupowany byłby w celu odsprzedaży). Wtedy uzyskany dochód należy rozliczyć w PIT-cie rocznym.

Natomiast w przypadku sprzedaży prywatnej jak sprzedawany towar był w posiadaniu sprzedającego dłużej niż pół roku (liczymy to od ostatniego dnia miesiąca w którym dokonano zakupu), to nie zgłaszamy i nie rozliczamy takiej transakcji w PIT-cie rocznym (zgłoszenie tego jest karalne). Natomiast jeżeli nie minęło pół roku, to taką transakcję należy rozliczyć w PIT-cie rocznym i jeżeli ze sprzedaży osiągnięto zysk (cena sprzedaży była wyższa niż cena zakupu) to od uzyskanego dochodu należy zapłacić podatek.

Kwora wolna od podatku to 30000 zł, mowa tu o łącznym dochodzie ze wszystkich źródeł.

A raport DAC7 ma wyłącznie charakter informacyjny. US może poprosić o wyjaśnienia, co to były za transakcje (w raporcie będzie tylko łącza kwota i ilość transakcji). US może też na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z 1991 roku, wystąpić do Allegro o szczegółowe dane każdej transakcji z ostatnich pięciu lat.

oznacz moderatorów

la_nika
Moderatorka
Moderatorka

@aga-patrycja zgodnie z dyrektywą DAC7 i projektem polskiej ustawy, będziemy raportować informacje o Tobie, jeśli w danym roku kalendarzowym:
- zrealizujesz minimum 30 transakcji na Allegro lub
- przeprowadzisz transakcje na łączną kwotę powyżej 2000 euro.
Przy sprawdzaniu limitu bierzemy pod uwagę liczbę transakcji i wartość sprzedaży na wszystkich Twoich kontach Allegro.
Tutaj znajdziesz wszystkie informacje na ten temat. 

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów