anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Rozliczenie z fiskusem

pablo9425
#8 Zapaleniec#

Witam

Nurtuje mnie jedna kwestia, w roku 2023 udało mi się sprzedać +-75 przedmiotów.

Przedmioty nabyłem za większą kwotę niż sprzedałem (kwota ze sprzedaży w 2023 roku wyniosła coś około 4 tysięcy zł).

Część z tych przedmiotów posiadałem dłużej niż 6 miesięcy.

Z tego co się dowiedziałem jeśli sprzedam powyżej 30 przedmiotów na rok to allegro wysyła bez względu na kwotę dane transakcji, aukcji do fiskusa. 

Co mogę w tej sytuacji zrobić? 

Do każdej z osobna transakcji mam przygotować zestawienie np wyciąg z zakupu przedmiotu i sprzedaży? A co jeśli do jakiegoś starego przedmiotu nie będę posiadał paragonu?

Jaka jest w ogóle szansa że fiskus się do mnie odezwie w związku z kwotą którą wskazałem wcześniej?

Z góry dziękuję za sugestie 

 

oznacz moderatorów
18 ODPOWIEDZI 18

LEW433
#21 Demiurg#
oznacz moderatorów

amibis
#9 Pomysłodawca#

Wszystko  (prawie) jasne i oczywiste. Co jednak w wypadku gdy prowadzi się niezarejestrowaną działalność gospodarczą? 

oznacz moderatorów

Halfrunt
#18 Luminarz#

Allegro jak każdy inny portal gromadzi dane transakcyjne sowich użytkowników i z założenia powinien je przekazać urzędowi skarbowemu.

Przecież nie każde takie sprawozdanie/ donos będzie przez U.S. rozpatrywane, a tylko te które będą dla nich podejrzane. 

Czego będą wymagać? Dowiesz się w odpowiednim czasie, na wszelki wypadek przygotuj sobie spis zakupów sprzedanych produktów, paragonów, potwierdzeń w postaci maila. 

oznacz moderatorów

Halfrunt
#18 Luminarz#

Jednakże jak czytam wiadomości z października 2023 to

Polska jak dotąd nie wdrożyła dyrektywy DAC-7. Stąd jak na razie raporty dotyczące kwoty oraz liczby dokonanych transakcji dokonywanych na platformach internetowych takich jak m.in. **piiip**, **piiip**, Allegro, Facebook czy Instagram nie trafią do fiskusa.26

Stąd wątpliwym może być przesyłanie tych informacji za rok 2023 

Tutaj źródło

https://www.pit.pl/aktualnosci/fiskus-bez-raportow-z-**piiip**-**piiip**-allegro-facebooka-czy-insta...

 

oznacz moderatorów

Halfrunt
#18 Luminarz#

Niestety linki nie działają bo portal Allegro cenzuruje i wycina nazwy konkurencji podanych w linkach, musisz poszukać w Googlach

Tu najnowsze informację

Państwa członkowskie Unii Europejskiej miały obowiązek wdrożenia dyrektywy DAC7 do wewnętrznego porządku prawnego do 1 stycznia 2023 r. Polska do dziś nie dokonała implementacji, choć pierwsze raporty powinny zostać złożone do końca stycznia 2024 r.3 dni temu

oznacz moderatorów

pablo9425
#8 Zapaleniec#

Czyli rozumiem, że nie muszę składać zeznania jeśli dochodu nie nabyłem, ale muszę być przygotowanym z dokumentacją nabycia przedmiotów, które sprzedałem jako używane w razie kontroli?

oznacz moderatorów

br.
#21 Demiurg#

@pablo9425  "...dochodu nie nabyłem"

Nie "dochodu" lecz najpierw mówimy o przychodzie. Przychód to pieniądze które dostałeś ze sprzedazy, wszystkie pieniądze.

Dochód bedzie wtedy gdy się rozliczysz, gdy odejmiesz od przychodu  kwoty zakupów oraz koszty.  Ale żeby był dochód musisz złożyć  rozliczenie.

oznacz moderatorów

br.
#21 Demiurg#

To czy Allegro wyśle donos czy nie wyśle to nie jest najważniejsze.  Po prostu należy się rozliczyć  z każdego przychodu bo donos może złożyć każdy, chociażby zawistny sąsiad.

@pablo9425  Jeżeli masz rachunki albo przynajmniej czytelne paragony na zakupione przedmioty to problem jest niewielki, po prostu odejmujesz kwotę zakupu od kwoty sprzedaży i masz dochód od którego płacisz podatek.

Oczywiście przedmioty posiadane dłużej niż 6 miesiące są zwolnione ale musisz udowodnić kwitami te 6 miesięcy i  muszą być to przedmioty pojedyńcze, osobiste, nie może być charakteru zarobkowego.

Najlepiej udaj się z tymi papierami do jakiegoś biura rachunkowego, pomogą oczywiście nic za darmo.

oznacz moderatorów

pablo9425
#8 Zapaleniec#

A czy np zrzut ekranu z sekcji moje zakupy jeśli nie mam paragonu, będzie wystarczający?

oznacz moderatorów

br.
#21 Demiurg#

@pablo9425  Tiaaa... najlepszy byłby zrzut ekranu z transakcji na stronie oszustów, teraz takich pełno.

Ale plik informacji mailem  na przykład od Allegro że przedmiot został kupiony powinien wystarczyć.

Taki sprawy wyjaśniaj w biurze  rachunkowym albo bezpośrednio w US

oznacz moderatorów

pecela
#16 Inspirator#

Musisz się rozliczyć ze sprzedaży w PIT-cie rocznym. Ze sprzedaży towarów posiadanych dłużej niż 6 miesięcy, nie musisz się rozliczać i placić podatku. Podatek płacisz od dochodu, a nie przychodu. Musisz to rozróżniać.

A i dochód uzyskany ze sprzedaży wlicza ci się do rocznych dochodów i podatek płacisz od całości. Jak nie przekroczysz kwoty wolnej (w 2023 jest to 30000 zł), to nie zapłacisz podatku.

Ważne. Nie ma znaczenia ile i za ile sprzedałeś. Musisz się rozliczyć nawet ze sprzedaży jednej sztuki, o ile była w twoim posiadaniu krócej niż 6 miesięcy lub została nabyta w celu dalszej odsprzedaży (wtedy nie ma limitu 6 miesięcy).

ps.
Radzę zbierać dowodu zakupu, opłat za przesyłki, prowizji allegro itp. bo to zmniejsza należną kwotę podatku. Do tego w razie kontroli pozwoli udowodnić, że dany produkt miałeś dłużej niż 6 miesięcy (choć szanse na kontrolę są małe, ale US ma na to aż 5 lat, licząc od końca roku, czyli za 2023 mogą zrobić kontrolę do końca 2030 roku).

oznacz moderatorów

vonNogay
#16 Inspirator#

Co to były za przedmioty? Nowe czy używane? Kupowałeś w celu dalszej sprzedaży, czy po prostu dla siebie, a później sprzedałeś jak już nie były Ci potrzebne?

Z tego, co wiem to za 2023 r. portale jeszcze nie donoszą do US. 75 przedmiotów i obrót 4000 zł. przez cały rok to niewiele, wg mnie mało prawdopodobne, że US sam się do Ciebie zgłosi i będziesz miał z tego powodu problemy 😉

oznacz moderatorów

pablo9425
#8 Zapaleniec#

Kupiłem dla siebie, używałem jakiś czas i sprzedałem bo nie były mi już potrzebne.

 

oznacz moderatorów

vonNogay
#16 Inspirator#

@pablo9425 To nie masz się czego bać, normalna prywatna sprzedaż niepotrzebnych przedmiotów - nie trzeba od tego płacić podatku 🙂 Nic z tym nie rób i śpij spokojnie 🙂

oznacz moderatorów

kolekcjoner608
#21 Demiurg#

@pablo9425 Ilość sprzedanych pozycji jest znikoma jak i wartość za ile poszły .To są zbyt małe kwoty by Cię  niepokoił US . Co innego jakby sprzedawane pozycje się powtarzały i były w większych ilościach to nawet jak będą starsze niż 6 miesięcy mogą zostać podciągnięte pod handel (znam do z własnego doświadczenia) .

oznacz moderatorów

pablo9425
#8 Zapaleniec#

@kolekcjoner608 @vonNogay 

No dobrze, a co w takim razie jeśli z umowy o pracę osiągnąłem ponad 35 tysięcy złotych w tym wydatki za 2023 rok a kwota wolna od podatku wynosi 30 tysięcy złotych? Wiem że odbiegam troszkę od tematu, ale to nie jest tak że przy takiej kwocie, te 4 tysiące się schowa?

oznacz moderatorów

kolekcjoner608
#21 Demiurg#

@pablo9425 Nie mnie to osądzać . Możesz się udać do swojej "skarbówki" i poprosić o interpelację tego przepisu z ich punktu widzenia . Ja ich szpony odczułem kiedyś na swoich plecach (kwoty były większe a przedmioty powtarzalne i tłumaczenie o posiadaniu dłuższym niż pół roku nic nie dało) . 

oznacz moderatorów

pecela
#16 Inspirator#

Mnie kiedyś za 40 kilka złotych niepokoili (sprzedałem jakiś drobiazg). Tak więc kwota nie ma znaczenia, czasem sprawdzają nawet małe kwoty.

Jeszcze musiałam prosić ichniego Oskarżyciela Skarbowego o nie wnoszenie sprawy. 

oznacz moderatorów