anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Allegro Czechy - co z tym Vatem

MartechOlsztyn
#8 Zapaleniec#

Witam

Prośba o konkretną wypowiedź ekspertów Allegro.

Kupujący z Czech podał nip - zobowiązuje nas to do wystawienia FV z vatem 0%. Czy kupujący zapłacił w cenie netto czy brutto?  Co z podatkiem Vat?  Na forum ludzie piszą, że należy zwrócił klientowi VAT. W jaki sposób?

Jeżeli będą takie problemy to po prostu tę kwotę, którą klient zapłacił (niby brutto) zrobimy jako netto + do tego VAT 0%

Proszę o pilną odpowiedź.

oznacz moderatorów
52 ODPOWIEDZI 52

_Likos_
#21 Demiurg#

@MartechOlsztyn " Jeżeli będą takie problemy to po prostu tę kwotę, którą klient zapłacił (niby brutto) zrobimy jako netto + do tego VAT 0%" - nie wiem jak jest na czeskim allegro.  Ale na polskim jest przy prduktach podana zarówno cena brutto ja i cena netto oraz Stawka VAT.

Wiec kupujący znając procedury i przepisy od razu założył że kupuje w cenie netto ( która także jest podana) . Robienie teraz z ceny netto - ceny brutto moim zdaaniem byłoby złamaniem umowy.

 

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@_Likos_ @MartechOlsztyn mi się wydaje że na dziś najlepszym rozwiązaniem będzie zaznaczyć na CZ że nie wystawiam FV i wysyłać tylko osobą prywatnym 🙂

________
Κώστας
oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

a da się tak zrobić ? zaznaczyć na tym portalu, że nie wystawiamy faktur ?

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

@kostas11 ja znalazłem tylko opcje stawek podatkowych Vat, i tylko to mogę zmienić na allegro.cz. jakoś nigdzie nie widzę opcji ustawienia "nie wystawiam faktury" dla tego portalu.

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@mikeza na PL da się więc myślałem że na CZ jest tak samo 😞 nie mam nic tam wystawionego i nie planuje więc nie maiłem jak sprawdzić za dużo problemów technicznych 😞 

Vat dla firm, czy niekorzystne przewalutowanie a ponoć jak podniesie się ceny powyżej 10 % od cen na PL to nie wyświetlają się na CZ 😞

________
Κώστας
oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

moim zdaniem powinna być taka opcja, ale jej nie ma. Jesli sprzedawca nie jest zarejestrowany w systemie i nie ma nr nip eu to nie może wystawiać faktur dla firm z zagranicy. W końcu nie jest to obligatoryjne, więc nie rozumiem braku takich ustawień.

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

Monika__L
#15 Entuzjasta#

jak nie może?

może ale z krajowym vat. nawet musi jeśli wydał towar, zpałacić vat

oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

miałem na myśli wystawienie faktury unijnej, to że sobie wystawię zwykłą to chyba logiczne. Tylko co z takiej faktury zagranicznemu kontrahentowi ?

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

Monika__L
#15 Entuzjasta#

no jak co? na vacie swiat sie nie konczy. jest jeszcze dochodowy

oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

pytanie tylko, czy firmowy klient z Czech będzie taki wyrozumiały, jeśli zamiast unijnej faktury dostanie  naszą zwykłą. W ramach podziękowania moze wysmarować negatywa, albo bawić się w jakieś dyskusje.

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

Monika__L
#15 Entuzjasta#

no ale nie moze oczekiwać, że każda firma na allegro będzie zarejestrowana na NIP PL. Najlrpirj by było pewnie odznaczyć, że wystawia się faktury vat

oznacz moderatorów

pecela
#16 Inspirator#

Można jeszcze zarejestrować się do VAT w Czechach (i uzyskać czeski NIP) lub do OSS i wystawiać faktury z czeskim VAT-em. Wtedy kupujący księguje to jak normalny zakup krajowy.

oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

dlatego powinna być opcja, wystawiam  faktury vat EU lub nie wystawiam takich faktur.

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

BOMASPORT-pl
#7 Wielbiciel#

Na Allegro.cz jeśli nie podałeś w polu opcjonalnym stawki VAT to pokazuje się tylko jedna cena, tzn. tak widać na naszych kontach firmowych.

oznacz moderatorów

pecela
#16 Inspirator#

Po pierwsze, aby sprzedać towar firmie z innego kraju UE obie strony muszą być zarejestrowane w VIES.

Po drugie, jak już są tam zarejestrowane, to wystawiasz FV bez VAT (stawki "np"), a nie ze stawką 0% (to dwie różne stawki VAT i nie można ich ze sobą mylić). 

oznacz moderatorów

sl-aw-ek
#16 Inspirator#

"Po pierwsze, aby sprzedać towar firmie z innego kraju UE obie strony muszą być zarejestrowane w VIES." - proszę o konkretny przepis który wprowadza taki obowiązek. 😉

oznacz moderatorów

brakestop
#13 Ambasador#

ad1. Jak widać Allegro ma wywalone na nas i pomoc nam. 

ad2. Mojego szefa i księgową szlag trafił, że uruchomiłem możliwość allegro.cz i mam przewalone, bo zaczęli Czesi kupować. 

 

Na dotychczasowe transakcje wystawiliśmy zwykłe paragony po polsku i z naszym VAT.

Jeśli Allegro zmieni opcje i umożliwi Czechom płacić bez VAT będę wystawiał bez VAT.

 

Na dzień dzisiejszy Allegro zrobiło bubla nr 666. 

oznacz moderatorów

ToniDom
#2 Obserwator#

Dostaliśmy podobną odpowiedź. Cóż. Posprawdzaliśmy, poczytaliśmy i wydaje nam się, że poprawnie będzie gdy:

1. Jeżeli kupuje klient indywidualny, wszystko identycznie jak z polskim klientem - vat 23%

2. Jeżeli kupuje klient na fakturę, który jednak nie jest europejskim płatnikiem vat to przypadek jak wyżej

3. Jeżeli kupuje klient na fakturę, który widnieje w bazie europejskiego płatnika vat (należy sprawić na vies ue), to: zwracamy klientowi 23% wartości towaru przez allegro, jak przy zwrotach (przydałoby się w powód zwrotu dodać oprócz; zwrot, reklamacja itd, powód: zwrot vatu) i wystawiamy fakturę z towarem cenie netto + 0% vat.

i będę  wdzięczny jeżeli ktoś to potwierdzi lub nie.

P.S. zaznaczę również, że akurat jesteśmy europejskim płatnikiem vat - polecam zrobić - tylko jeden wniosek - szybko idzie.

oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

dokładnie tak to wygląda jak powyżej opisałeś. Trzeba tylko dodać, że według przepisów każda transakcja bez względu na to, czy jest to osoba prywatna, czy firma ma być udokumentowana fakturą vat. Nie wchodzi więc opcja paragonu, jak to niektórzy proponowali, zresztą ja na początku równiez tak robiłem, co okazało się błędne. dodatkowo trzeba pilnować limitu sprzedaży 10 tys euro, bo po jego przekroczeniu nie będziemy już rozliczać vat jak przy krajowej sprzedaży.

i tak jak napisałeś, jeśli allegro nie chce wyjść na laika i cwaniaka, to powinni umożliwić opcję zwrotu podatku vat i automatycznego zwrotu prowizji od tej kwoty. Wszystko można zrobić z automatu, w końcu łatwo wyliczyć 23% vatu i taka opcja zwrotu byłaby bardzo pomocna przy transakcjach WDT.

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów