anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Allegro Czechy jak wybić paragon na kasie w czeskiej walucie?

fhmis
#8 Zapaleniec#

WITAM JAK WYBIC PARAGON NA KASIE  NP NA 300 KORON

oznacz moderatorów
40 ODPOWIEDZI 40

mikeza
#20 Guru#

to może warto było dokształcić się trochę przed rozpoczęciem sprzedaży na tym rynku, skoro nie masz na ten temat pojęcia ?

jesteś tylko płatnikiem vat krajowym, czy zgłosiłeś się do vat-eu i masz nip z przedrostkiem PL ?

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@sica1 napisz jeszcze czy to sprzedaż dla osoby prywatnej czy firmy na fv ???

________
Κώστας
oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

dokładnie, to też ma znaczenie 🙂

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

sica1
#8 Zapaleniec#

Witam sprzedawca to osoba prywatna nie ma zaznaczonej faktury .Normalnie gdy ktoś nie zaznaczy w Polsce że chce fakturę to daję się mu paragon. Nie wiem jak jest tutaj na allegro.cz 

 

Ja jestem płatnikiem vat krajowym nie mam zgłoszonego do vat-eu mam nip bez przedrostka PL

oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

jeśli to osoba prywatna to musisz wystawić fakturę imienną, w normalnej stawce 23%, tak jakbyś sprzedawał krajowemu odbiorcy. Nie ma tutaj jakiejś specjalnej róznicy. Ale jest druga strona medalu, jeśli przekroczysz limit sprzedazy 10tys euro, a w Twoim przypadku to wysoce prawdopodobne musisz zarejestrować się w VAT-OSS i rozliczać tam cały podatek Vat zgodnie ze stawką obowiązującą w Czechach. To jest dopiero zabawa 🙂

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

sica1
#8 Zapaleniec#

Dziękuję czyli do kopii faktury muszę dorzucić paragon ? przeliczony po kursie jaki był poprzedniego dnia w zł ? a faktura w czk?

oznacz moderatorów

siesio
#10 Popularyzator#

No właśnie, czy trzeba taką fakturę w CZK na osobę prywatną FISKALIZOWAĆ czy nie?

oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

nie ma już takiej konieczności, wystarczy wystawienie samej faktury na osobę prywatną, oczywiście w programie księgowym musi być ona oznaczona skrótem np. WSTO_EE, który oznacza wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów. Póxniej widać to zapewne w pliku jpk i US może w ten sposób kontrolować czy nie przekroczono limitu 10tys euro. Nie ma też tak naprawdę obowiązku wystawiania takiej faktury w CZK, oczywiście na życzenie klienta można to zrobić, ale Ty musisz ją u siebie zaksięgować i tak w złotówkach.

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

wygląda na to, że nie można dla takiej transakcji wystawiać samego paragonu. Musi być ona udokumentowana fakturą vat, nawet dla prywatnego klienta.

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

Potaron
#7 Wielbiciel#

mikeza Ty poczytaj co piszesz bo chyba sam nie wiesz. W ostatnich dwóch postach napisałeś że nie ma takiej konieczności a w poniższym poście że wygląda na to że jest taka konieczność.

oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

@Potaron czytaj posty w kolejności wpisów, po datach. Zgadza się, że najpierw wydawało mi się, że transakcja dla osoby prywatnej powinna być traktowana jak krajowa, ale potem w poście się poprawiłem i przyznałem, że to błąd i dla każdej takiej transakcji należy wystawić fakturę vat, a nie paragon i tylko taka opcja jest poprawna jeśli chodzi o kwestie podatkowo-prawne.

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

Potaron
#7 Wielbiciel#

Nic nie napisałeś że się pomyliłeś. Jak czegoś nie wiesz to  nie pisz że ci się wydaje. Wprowadzasz ludzi w  błąd. A za  błędy ty nie zapłacisz tylko ktoś inny.

oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

@Potaron Masz jak wół napisane, że ma być faktura, a nie paragon. To gdzie masz wątpliwości ?

tu masz wpis, w którym poprawiam swoje stanowisko: wygląda na to, że nie można dla takiej transakcji wystawiać samego paragonu. Musi być ona udokumentowana fakturą vat, nawet dla prywatnego klienta.

Wszystko rozbija się o kwestię wysyłki. Jeśli klient zagraniczny dokonuje zakupu bez wysłania towaru poza granice dostaje paragon, jeśli wysyłasz poza teren Polski, nawet jak kupi u Ciebie klient z Polski to musi dostać fakturę imienną. 

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

@Potaron i nie żartuj, że bazujesz na wiedzy z forum allegro, bo jak przyjdzie kontrola ze skarbówki, to co powiesz ? Że tak Ci poradzili anonimowi sprzedawcy na forum. Bez jaj, siadaj i czytaj przepisy jak nie masz własnego biura rachunkowego, a chcesz robić coś nowego, o czym nie masz pojęcia.

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

mplaptonik
#10 Popularyzator#

A jeśli mam VAT UE i sprzedaję czeskiej firmie, to oczywiście wystawiam FV w koronach. Tylko jaki VAT, nasz, czy czeski? Jeśli czeski, to jak mam odprowadzić podatek? Czy może zwrócić VAT i wystawić FV 0%?

oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

@mplaptonik nie masz obowiązku wystawiania dokumentu w koronach, to już Twoja wola lub kwestia ustalenia z kontrahentem. Dla celów podatkowych w Polsce faktura, a przynajmniej wyliczony vat musi być podany w złotówkach.

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

mplaptonik
#10 Popularyzator#

@mikeza Tylko miałem na myśli sprzedaż na czeskim allegro. Dobrze się zrozumieliśmy? 🙂

oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

@mplaptonik nie masz takiego obowiązku nawet sprzedając na czeskim rynku, dokument może być w złotówkach, może być w euro albo innej walucie ustalonej z kupującym, podajesz tylko kurs korony, a kontrahent może sobie wyliczyć wartość w swojej walucie i odpowiednio zaksięgować. dodatkowo tak jak wspomniałem jeśli Twoja siedziba jest w Polsce, to dla naszej skarbówki dokumenty muszą być w złotówkach, a już z pewnością wyliczenia vat.

Często sam program księgowy pomimo wystawienia dokumentu w innej walucie, podatek vat podaje w złotówkach, bo tak musi być dla kontroli.

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

mplaptonik
#10 Popularyzator#

@mikeza, to teraz nasunęło mi się jeszcze pytanie. Jeśli wystawię mu FV w PLN, z naszym VAT-em i odprowadzę podatek do naszego US, to kupujący odliczy sobie w jakiś sposób ten podatek?

oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

@mplaptonik ale to ma być transakcja unijna, sprzedający i kupujący mają nr nip ? to według mnie faktura powinna być 0%.

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów