anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Brak odbioru paczki AllegroSmart.

MAMY ROZWIĄZANIE!
appleblue
#9 Pomysłodawca#

Zakupiłam sukienkę, przesyłka AllegroSmart czyli 0,00 zł do paczkomatu.

Z przyczyn losowych nie mogłam odebrać paczki, zwrócona została przez InPost do Sprzedającego.

Nie odstąpiłam od umowy, tzn., nie wypełniłam formularza zwrotu, bo de facto, ja tej przesyłki fizycznie nie miałam w posiadaniu.

Dzisiaj dyskusja na Allegro ze Sprzedają cym, który potrącił mi 10,00 zł za rzekome koszty poniesione przez mój brak odbioru.

Nie chodzi mi o to 10,00 zł, ale o wyjaśnienie, czy tak powinno być.

Dodam, że w tym samym dniu nienodebrałam też innej paczki od innego Sprzedajacego, i zwrócił mi On cał a kwotę za zakup (też AllegroSmart paczkomat).

 

oznacz moderatorów
39 ODPOWIEDZI 39
appleblue
#9 Pomysłodawca#

Screenshot_20220620-192524_Chrome.jpg

oznacz moderatorów
Client:96810784
#13 Ambasador#

Po naliczeniu opłaty takie odstąpienie może sobie najwyżej oprawić w ramkę. Odstąpienie dostarcza się przed/ razem z odsyłką towaru.

oznacz moderatorów
A3dam
#19 Nestor#

@appleblue 

Jeżeli złożyłabyś oświadczenie o odstąpieniu od umowy (z Art. 27 UoPK) wówczas miałyby zastosowanie przepisy w nim zawarte:

Konsument, który zawarł umowę na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, może w terminie 14 dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów, z wyjątkiem kosztów określonych w Art.33, Art. 34 p.2 i Art. 35

a Sprzedawca mógłby obciążyć Cię jedynie kosztami powrotu przesyłki.


Piszesz jednak: Nie odstąpiłam od umowy
Ew. koszt powrotu nieodebranej przesyłki (lub jego brak) nie ma więc w tej sytuacji żadnego znaczenia (nie doszło do odstąpienia od Umowy z Art. 27 UoPK - nie mają więc zastosowania przepisy o ograniczonych do opisanych w Art. 33, Art. 34 p.2 oraz Art. 35 kosztach odstąpienia.

"potrącił mi 10,00 zł za rzekome koszty poniesione przez mój brak odbioru. Nie chodzi mi o to 10,00 zł, ale o wyjaśnienie, czy tak powinno być."

W sytuacji gdy dopuściłaś się zwłoki w wykonaniu umowy wzajemnej (tu: zwłoki w odbiorze zamówionej przesyłki z zakupioną rzeczą) może mieć zastosowanie Art. 491 kc (sprzedawca może żądać naprawienia szkody wynikłej ze zwłoki) oraz Art. 551 kc (sprzedawca może oddać rzecz na przechowanie na koszt i niebezpieczeństwo kupującego).
W świetle powyższego: kwota 10zł. wydaje się być kwotą niewielką w stosunku do możliwych kwot roszczeń mogących obciążyć kupującego, który nie odebrał zamówionej przesyłki.


*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów
Agent051
#16 Inspirator#

@A3dam a może, tak dla pełnej jasności i uczciwości sprzedający powinien wykazać straty jakich doznał, a nie zasłaniał się Inpostem, przecież wszyscy wiemy że to kłamstwo, bo  takie zwroty są darmowe dla sprzedających i kupujących.

oznacz moderatorów
AGLOPRIMA2
#13 Ambasador#

 Czy @InPost może jednoznacznie odpowiedzieć:

kto ponosi koszt zwrotu przesyłki nie odebranej z paczkomatu, która wróciła do sprzedawcy?

Sprzedający czy jest tu usługa darmowa?

 

oznacz moderatorów
appleblue
#9 Pomysłodawca#

Fragment dyskusji ze Sprzedającym 

Screenshot_20220621-083257_Chrome.jpg

oznacz moderatorów
LEW433
#21 Demiurg#

Obrazek jest dla nas niewidoczny: @ko_alka @mr_oma @la_nika @nat_not @_HolaOla_  

oznacz moderatorów
InPost
Ekspert InPost

@AGLOPRIMA2 

Zgodnie z naszym regulaminem, usługa zwrotu jest zwolniona z opłaty za zwrot Paczki do Nadawcy z powodu wyczerpania możliwości jej doręczenia (awizacja, odmowa przyjęcia) lub z powodu zwrotu na żądanie Adresata Paczki (wymiana towaru lub rezygnacja z zakupu).

Dotyczy to wszystkich przesyłek Allegro - darmowych w ramach SMART jak i tych płatnych.

oznacz moderatorów
AGLOPRIMA2
#13 Ambasador#

 Dziękuję za konkretną odpowiedź

oznacz moderatorów
appleblue
#9 Pomysłodawca#

Dziękuję.

oznacz moderatorów
Client:96810784
#13 Ambasador#

Wysyłka do kupującej też nie była za darmo.

oznacz moderatorów
appleblue
#9 Pomysłodawca#

Opłata za Allegro Smart również nie wzięła się znikąd i ja taką opłatę uiściłam.

oznacz moderatorów
A3dam
#19 Nestor#

@Agent051 
Czytaj uważnie:
W tej sytuacji (gdy nie doszło do złożenia przez konsumenta oświadczenia o odstąpieniu od Umowy z Art. 27 UoPK) nie ma żadnego znaczenia czy powrót nieodesłanej przesyłki był darmowy czy nie. Gdyby nie był darmowy - mógłby zostać dodany do ogólnych roszczeń sprzedającego wobec kupującego.
Kupująca mogła odstąpić od Umowy, ale z tego prawa nie skorzystała. Od Umowy odstąpił sprzedawca wobec zwłoki kupującej w odbiorze przesyłki. Niezależnie od prawa do odstąpienia w takiej sytuacji - sprzedawca mógł skorzystać z prawa roszczenia do naprawienia szkody.

Szkoda (o której mowa w Art. 491 kc.) to nie tylko koszty poniesione przez sprzedawcę bezpośrednio w związku z obsługą tej transakcji (szkoda rzeczywista),  to może być również np. utrata spodziewanych korzyści (zakładanego zysku z transakcji).


*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów
Agent051
#16 Inspirator#

@A3dam czy możesz mi przypomnieć jakie warunki musi spełnić sprzedający, żeby odstąpić od umowy? 

oznacz moderatorów
A3dam
#19 Nestor#

@Agent051 
czy możesz mi przypomnieć jakie warunki musi spełnić sprzedający ...

Przypomnieć ?
Z Twoich wypowiedzi wnioskuję, że jeszcze nie poświęciłeś należytej uwagi na zapoznanie się z treścią stosownych przepisów.
Prawo do odstąpienia od Umowy przez jedną ze stron w tym przypadku wynika z uchybień, w realizacji zobowiązań wynikających z tej Umowy których dopuściła się druga strona.

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów
Agent051
#16 Inspirator#

@A3dam widzę, że paragrafów znowu zabrakło, ale dla ciebie to nie powinen być problem, przecież dowolny paragraf można tak zinterpretować żeby pasował do sytuacji. 😂

W tym przypadku najwięcej uchybień jest po stronie sprzedawcy. 

oznacz moderatorów
Client:96810784
#13 Ambasador#

A co takiego zrobił sprzedający? Nie przewidział, że autorka wątku zamawia paczki dla sportu i później ich nie odbiera?

Gdyby sytuacja opisana w poście faktycznie była sytuacją losową to skontaktowałaby się ze sprzedawcą w celu ustalenia ponownej wysyłki i uiściła za nią opłatę.

oznacz moderatorów
appleblue
#9 Pomysłodawca#

Nie, autorka wątku nie miała w głowie ustalania ponownej wysyłki bo wylądowała w szpitalu!

oznacz moderatorów
Client:96810784
#13 Ambasador#

No popatrz, nie masz w głowie wyjaśnienia sytuacji ze sprzedawcą ale masz ją żeby dyskutować na forum (bo w końcu do tej pory nie przyszło Ci przez myśl żeby odebrać zakupiony towar). Ciekawe, ciekawe.

oznacz moderatorów
denim-outlet
#10 Popularyzator#

 

appleblue Do przesyłek smartem odsyłanych w ramach zwrotów (nie odebranych przez kupujących)  większości przewoźników nalicza opłaty.
Generalnie zwroty towaru w ramach SMART są bez opłat jeśli idą jako nowe przesyłki (kupujący zgłasza zwrot i drukuje etykietę lub generuje kod nowej paczki)


Obawiam się że tu jest podobnie ale jak to wygląda dla paczkomatu chyba najlepiej by napisał administrator allegro z podaniem pkt w regulaminie. nat_not 


Przy SMART opłaty za zwrot nalicza przewoźnik allegro (właścicielowi usługi) a portal w kolejnym okresie rozliczeniowym nalicza je sprzedawcy (zazwyczaj około miesiąca po odesłania paczki).
Zatem sprzedawca nie jest w stanie "od ręki" przedstawić potwierdzenia naliczonej opłaty.

Dodam że te opłaty często są wyższe nie podstawowa opłata przykładowo kupujący wybrał odbiór w punkcie (standardowa opłata 9,99zł) i nie odebrał paczki ale dla Poczty Polskiej wszystkie zwroty odbywają się pocztex48 za 11,99zł  i ta kwota będzie naliczona sprzedawcy przez allegro.

 

Przy złożonym odstąpieniu sprzedawca ma prawo odliczy taka opłatę. (ty informujesz że nie złożyłaś odstąpienia więc raczej ma zastosowanie to co napisał A3dam  

Szkoda że portal nie wyjaśnia "OD RĘKI" zasad Kupującym szczególnie w dyskusjach nabierają wody w usta co generuje konfliktowe sytuacje.

m.in stąd się biorą nieuzasadnione roszczenia, negatywy i obcinane gwiazdki, POK itd.

 

 

oznacz moderatorów