anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Celowe działanie czy wprowadzenie w błąd?

RED
#21 Demiurg#

Nie do końca rozumiem intencje i działania serwisu allegro

Nie tak dawno serwis stwierdził, że zdjęcia produktów należy pozbawić indywidualnych cech argumentując

to faktem lepszej widoczności w serwisie (sam produkt, białe tło i itp)

użytkownicy przerobili zdjęcia

podobna argumentacja padała odnośnie opisów - użytkownicy przerobili opisy

pojawił się katalog produktów oraz nie dla wszystkich i bez przymusu możliwość kopiowania ich do swoich ofert i użycia cudzych opisów

i tutaj powyższa narracja się sypie - nie lepsza widoczność ofert tylko możliwość [edycja] cudzej pracy

zasugerowałeś się komunikatami allegro, zatrudniłeś fotografa wykonałeś profesjonalne zdjęcia - inni sprzedawcy bezkarnie kopiują i umieszczają w swoich ofertach

podobnie z opisami

i wykupieniem swojego kodu ean

do tego te oferty są wyświetlane w twojej aukcji

W regulaminie są jakieś śladowe zapiski, że allegro przejmuje jakieś wyniki twojej pracy

ale nie ma info, że ktoś inny może ich używać bez twojej zgody

 

 przykład z mojego podwórka

https://allegro.pl/oferta/klawiatura-logitech-k120-przewodowa-czarna-ru-12515980662

a tu oferta ze zwykłego sklepu

[edycja]

jak widać bez cudzych (poza producentem) zdjęć

Mam pytanie bo tego się nie doszukałem

w jakim pkt regulaminu allegro jest pozwolenie na kopiowanie cudzych treści?

 

Generalnie uważam, że w/w zmiany na allegro to zaplanowane wieloletnie działanie

serwis nie informuje w takiej perspektywie  o swoich dalekosiężnych planach

tłumaczenia każdej zmiany - no właśnie jakie są? celowe czy wprowadzające w błąd

 

proszę o fragment regulaminu

oznacz moderatorów
10 ODPOWIEDZI 10

mr_oma
Była Moderatorka
Była Moderatorka

@RED, jeśli utworzono produkt (mógł to zrobić sprzedający lub Allegro), to podczas wystawiania oferty każdy inny sprzedający może się z danym produktem połączyć. Oznacza to także skorzystanie z zamieszczonych tam zdjęć lub opisu.

Tworząc ofertę, udzielasz nam zgody na wykorzystanie swoich zdjęć/opisu (art. 5.5 Regulaminu Allegro).

Na Twoją prośbę możemy sprawdzić, czy zdjęcia w ofercie pochodzą z produktu, czy pobrano jest bezpośrednio z oferty do oferty innego sprzedającego. Wówczas możemy podjąć odpowiednie działania.

   Maja
   Moderatorka


   _____________
   Daj znać, co myślisz o Allegro Gadane i wypełnij ankietę! 🙂
oznacz moderatorów

Wioletta2701
#14 Krzewiciel#

@mr_oma Maju, a nie bieżecie pod uwagę faktu, że zdjęcia i opis stanowi czyjąś własność i podpinanie się pod czyjąś ofertę, a tym samym pracę jest po prostu świństwem?

Zdjęcia mogą zostać przez sprzedawcę zlecone i zostać wykonane profesjonalnym sprzętem przez profesjonalistę, a ktoś sobie może ot, co podpiąć się pod to wszystko i korzystać?

Wiola
oznacz moderatorów

Agent051
#16 Inspirator#

@Wioletta2701 allegro nie interesują straty ponoszone przez sprzedających, wprost przeciwnie, allegro rośnie w siłę na stratach sprzedających.

oznacz moderatorów

Wioletta2701
#14 Krzewiciel#

@Agent051 Czytając post @RED po prostu szczena mi opadła. Ciekawe co Allegro robi z faktem, że wybrane nazwy produktów, logotypy itp. są zatrzeżone i widnieją ze znaczkiem

®?

 

Wiola
oznacz moderatorów

Agent051
#16 Inspirator#

@Wioletta2701 tu nie chodzi o zastrzeżone nazwy, tu raczej chodzi o własność intelektualną. A do tego allegro ma bardzo swobodne podejście i uznaje ją tylko jak przedstawisz patent. 🤣 Raczej trudno jest przedstawić patent na opis produktu. Takie sprawy można rozwiązać tylko w sądzie.

oznacz moderatorów

Wioletta2701
#14 Krzewiciel#

@Agent051 Przede wszystkim sprzedawca może zlecić kampanię reklamową produktu, może także zlecić sesję fotograficzną sprzedawanego towaru lub pojedyncze zdjęcia, zapłacić słono, by ktoś się potem pod to podpiął - no brawo 😕

Wiola
oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

Użytkownik z chwilą wprowadzenia do Oferty (publikacja w Allegro) treści stanowiących przedmiot ochrony prawa autorskiego, w szczególności znaków, logotypów, wizerunku, opisu oraz zdjęć („Treść”), zezwala Spółce na nieodpłatne, niewyłączne, nieograniczone czasowo i terytorialnie korzystanie z tych Treści w następującym zakresie:

a. utrwalania i zwielokrotniania wszelkimi technikami, w tym także przez dokonywanie zapisu oraz kopii na wszelkiego rodzaju nośnikach papierowych, elektronicznych, magnetycznych bądź optycznych;

b. rozpowszechniania za pośrednictwem sieci telekomunikacyjnych (w tym internet i sieci GSM) w jakikolwiek sposób i przy użyciu jakiejkolwiek technologii, w szczególności poprzez: rozpowszechnianie w taki sposób, aby każdy mógł mieć dostęp do Treści w miejscu i czasie przez siebie wybranym oraz inne sposoby eksploatacji w sieciach telekomunikacyjnych bez względu na możliwe do zastosowania sposoby ograniczania dostępu; publiczne wyświetlenie oraz odtworzenie, w tym również poprzez mechanizmy automatycznego odtwarzania Treści na stronach internetowych;

c. publicznego wykonania, wystawiania, wyświetlania, odtwarzania oraz nadawania i reemisji;

d. użyczania i wprowadzania do obrotu.

Zgoda Użytkownika obejmuje także tworzenie opracowań Treści przez Spółkę i korzystanie z tych opracowań w zakresie, w którym Spółka jest uprawniona do korzystania z Treści oraz na udzielanie dalszych zgód w zakresie odpowiadającym udzielonej Spółce zgodzie.

Użytkownik wyraża zgodę na wykonywanie autorskich praw osobistych do Treści przez Spółkę oraz oświadcza, że nie będzie wykonywał tych praw w stosunku do Spółki oraz podmiotów, którym Spółka udzieli dalszych zgód na korzystanie z Treści.

 

przytoczyłem pkt regulaminu

gdzie jest w nim zawarta zgoda na bezkarne kopiowanie treści przez podmioty trzecie inne niż allegro?

 

ja tego tutaj nie widzę

oznacz moderatorów

EElektryka_com
#11 Animator#

Taki regulamin kompletnie nic nie znaczy, bo przekazanie majątkowych praw autorskich wymaga formy pisemnej - dwustronnej umowy. Jest tylko oczywiście zabezpieczeniem Allegro by jego pracownicy nie odpowiadali karnie, ale de facto na każde wezwanie właściciela np. zdjęć, pracownik Allegro powinenien bez zwłoki ograniczyć rozpowszechnianie tychże zdjęć wg dokładnego polecenia właściciela. takie jest prawo. 

oznacz moderatorów

ASTEL2020
#8 Zapaleniec#

Art. 286. § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Myślę, że działania Allegro wyczerpują znamiona czynu zabronionego.

Oczywiście, jest to moja opinia. A przecież każdy może mieć opinie? Prawda, Allegro?

Najpierw wymusili zgodę sprzedawców na regulamin. Wszyscy myśleli, że to chodzi o przechowywanie fotografii i opisów na serwerach, o promowanie itp. A więc podstępem zdobyli zgody wszystkich sprzedawców. Potem zadziałała dominująca pozycja Allegro na rynku (jak nie podpiszesz, to spadaj). Tak, czy inaczej jest tu pole do popisu dla UOKIK.

oznacz moderatorów

hurt-met
#11 Animator#

dobrze było by się nam połączyć i złożyć pozew zbiorowy w tym temacie lub chociaż zawiadomienie do UKOiK , bo pojedyńczo żaląc się na forum nic nie zdziałamy  

oznacz moderatorów