anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Czas na zwrot pieniędzy 14 dni - od kiedy liczyć?

sprzedaz_on-line
#9 Pomysłodawca#

Jeszcze do zeszłego roku było tak, że jeśli Klient zwracał towar to do paczki dołączał formularz odstąpienia od umowy, zatem data dostarczenia przesyłki była datą dostarczenia odstąpienia od umowy i od tego czasu mieliśmy 14 dni na rozliczenie środków.

W ustawie jest zapis, że powinniśmy zwrócić środki w ciągu 14 dni od momentu, kiedy Klient odstąpi od umowy, jednak można wstrzymać się do momentu dostarczenia przez Klienta dowodu na odesłanie lub dostarczenie produktu.

Teraz pytanie: Co w sytuacji kiedy Klient odstąpił od umowy wypełniając formularz zwrotu przez Allegro,  odesłał towar w takim terminie, że ostatni dzień na rozliczenie przypadał na dzień dostarczenia przesyłki. Ze względów logistycznych, nie jest możliwe rozliczenie u mnie zwrotu w tym samym dniu w którym została dostarczona. Pracujemy do 15, a Kurier przyjechał z paczką o 14:47. 

Klient twierdzi że takie działanie jest niezgodne z przepisami i oczekuje przeprosin oraz rekompensaty.

oznacz moderatorów
8 ODPOWIEDZI 8

Vryko
#18 Luminarz#
oznacz moderatorów

sprzedaz_on-line
#9 Pomysłodawca#

Tak, czytałem - nie ma tam odpowiedzi na moją zagwozdkę.

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@sprzedaz_on-line Macie prawo wstrzymać się ze zwrotem wpłaty do chwili otrzymania przedmiotu. Żaden przepis nie określa, co to jest chwila. Według PWN to krótki odcinek czasu, więc przelew wykonany następnego dnia nie narusza prawa w tym przypadku.

Tak poza tym, co jest ważniejsze, data otrzymania oświadczenia, czy data otrzymania przedmiotu? Który przepis stanowi, że po otrzymaniu przedmiotu nie trzeba zwracać wpłaty w tej samej chwili, tylko wciąż ma się na to 14 dni od daty otrzymania oświadczenia?

Wszystkie wasze ofert są niezgodne z prawem i regulaminem Allegro - na przedmioty nowe przysługuje 2 lata rękojmi, a nie 1 rok.

oznacz moderatorów

sprzedaz_on-line
#9 Pomysłodawca#

Dzięki za informację w ostatnim akapicie, rzeczywiście wymaga to poprawy.

Czyli krótko mówiąc z przepisów wynika, że zwroty należy rozpakowywać każdego dnia, bo robienie tego (tak jak większość) jednego dnia w tygodniu np. czwartek czy piątek, kiedy jest mniej pracy związanej z realizacją bieżących zamówień naraża nas na to, że możemy złamać prawo.

oznacz moderatorów

bulikingi
#9 Pomysłodawca#

Pytanie jest czy jest to odstąpienie od umowy czy zwrot z tytułu niezgodności? W przypadku odstąpienia zwrot należy zrobić w ciągu 14 dni od otrzymania towaru, podobnie jak Klient może dokonać odstąpienia w ciągu 14 dni od otrzymania towaru. Natomiast Klientom czasem po prostu zależy na szybkim zwrocie.

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@bulikingiTo nieprawda, zwrot wpłaty po odstąpieniu od umowy należy zrobić w ciągu 14 dni od daty otrzymania oświadczenia o odstąpieniu, można się jednak wstrzymać ze zwrotem do chwili otrzymania towaru.

oznacz moderatorów

bulikingi
#9 Pomysłodawca#

Tak to prawda, wyszłam z założenia, że oświadczenie jest dołączone do paczki a nie złożone internetowo. Nie doczytałam pierwszej informacji .

oznacz moderatorów

-orbitkownia-
#12 Orędownik#

u mnie kupujący wypełnił formularz zwrotu dostał numer in postu do zwrotu ale towar nie dotarł, in post twierdzi że do paczkomatu nikt nic nie włożył, kupujący twierdzi że włożył... 

oznacz moderatorów