anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Czy cennik Allegro dobrze działa?

gierland
#12 Orędownik#

Chciałem dzisiaj wystawić produkt Google Home Hub  5 szt. w kategorii... i tu system Allegro "wskazał" mi z automatu kategorię "Inteligentny dom" - no OK.

Produkt ten miałem zamiar wystawić po 299 zł w aukcji promowanej za 19 zł. Konkurencja ma ten produkt w podobnych cenach. Nikt na pewno z nas sprzedawców nie ma całego cennika Allegro w głowie... Założyłem sobie, że Allegro pobierze prowizje 10% (moim zdaniem to już bardzo wysoka prowizja) tj, 30 zł a reszta zostanie dla mnie (dodam, że grubo mniej niż prowizja Allegro) - takie było założenie. 

Cóż jak bardzo jestem naiwny okazało się przy podsumowaniu aukcji. Prowizja od sprzedaży 44,85 zł + prowizja od sprzedaży na aukcji promowanej 33,54 zł.  RAZEM 78,49zł tj. 26,25% wartości przedmiotu, ponad 1/4. Dodając do tego opłatę za wystawienie + koszty smarta + koszty materiałów do pakowania, to wszystko daje kwotę ponad 85 zł. 

A gdzie mój zarobek? Która hurtownia na elektronikę daje 30% rabatu kupieckiego? Podpowiedzcie mi, bo chyba korzystam ze "złych" hurtowni. 

oznacz moderatorów
30 ODPOWIEDZI 30

mr_oma
Była Moderatorka
Była Moderatorka

@Kasiulki2, ja też jestem zdania, że zawsze miło się spierać w doborowym i kulturalnym towarzystwie. 😊

Niestety obecna forma cennika wynika z kwestii prawnych. Nie możemy podawać cennika w excelu, musimy publikować wersję nieedytowalną. 

   Maja
   Moderatorka


   _____________
   Daj znać, co myślisz o Allegro Gadane i wypełnij ankietę! 🙂
oznacz moderatorów

cookie000
#15 Entuzjasta#

@mr_oma 

Nieedytowalną dla kogo ? Dla serwisu, czy dla użytkowników ?

Sporo firm oferuje swoje cenniki do pobrania (zablokowane, tylko do odczytu).

Co u mnie, to u mnie, a allegro stronę może podmienić kiedy chce. Co rusz jakieś nowe niespodzianki się pojawiają, a nikt się o mnie o zdanie nie pyta, bo może ich nie chcę ;]

oznacz moderatorów

Kasiulki2
#17 Koryfeusz#

@cookie000 

Właśnie dlatego nie pytają🤣

oznacz moderatorów

Kasiulki2
#17 Koryfeusz#

@mr_oma 

A gdyby tak zrobić w excelu, a potem przerobić na pdf-a?

Tak sobie tylko gdybam, bo ten układ jest bardziej nieczytelny niż ustawa o VAT😂

oznacz moderatorów

cookie000
#15 Entuzjasta#

@mr_oma 

W sumie sprawa była łatwa do rozwiązania, tylko nie poświęciłem jej dodatkowej chwili, ale gratuluję rozwikłania sprawy ;D

Wystarczyło przecież ctrl F i 12% i dopasować tam, gdzie występują zbieżności ;] Nie zmienia to stanu rzeczy, że nawet z control F skakanie po tych różnych miejscach nie jest oczywiste, bo nie widzi się nawet nagłówka dla tego fragmentu.

Pocieszenie z tego jest takie, że chociaż kalkulator nie został podważony w wyliczaniu.

@Kasiulki2 

Główny problem z prowizjami jest ich ilość. Gdyby poprosić allegro o rozwiązanie jak z allegro lokalnie (masz tylko dwie opcje), to zawsze byłaby spora ilość osób poszkodowana z wyrównania w górę (raczej mniejszość, patrząc na ilość kategorii z prowizją poniżej 4,9%). Co innego jest mieć przywilej i być go pozbawionym, a co innego wejść na gotowe ustalenia. A w drugą stronę allegro za dużo by straciło, więc podciągnięcie reszty do średniej (np. 11% dla górnego progu) dołożyło by kolejną ogromną grupę niezadowolonych. Ale nikt by nie miał już 15%, tylko że patrząc na trendy i wydajność systemu, ucieka się z ofertami do tańszych, a nawet niewłaściwych kategorii. Jak ktoś zgłosi i zdejmą, to trudno. Ryzyko małe.

A co do pliku w excelu. Gdyby allegro było pniem, kategorie główne gałęziami, podkategorie gałązkami, a ostateczne wybory w ścieżce listkami, to uzbierało by się ... :

A. do 5000 możliwości

B. pomiędzy 5000 a 10000 możliwości

C. powyżej 10000 możliwości

Zgadnij :]

To baza.

A teraz pomnóż to razy dwa (firmowe/zwykłe) i razy dwa na parametry nowe/stare.

oznacz moderatorów

Kasiulki2
#17 Koryfeusz#

@cookie000 

Wystarczyło przecież ctrl F i 12% i dopasować tam, gdzie występują zbieżności ;]

Można było, gdybym założyła, że wyliczenia kalkulatora są prawidłowe. Ja założyłam, że wyliczenia są błędne, więc nawet nie szukałam🙄

Ujednolicenie prowizji to propozycja bez szans na realizację. Serwis idzie w drugą stronę - poświęcają potworne ilości czasu i energii na ustalenie, ile można wyłupać z każdej kategorii osobno, z każdego konta osobno i nawet z każdego parametru osobno. Czytałam gdzieś że w czasach prezydentury Kwaśniewskiego była jedna prowizja dla wszystkich. To se ne vrati😕

Excel łyka coś około 250 tysięcy wierszy na arkusz i poradziłby sobie. Nawet z limitem transferu nie byłoby problemu. A wyszukiwanie o niebo łatwiejsze: CTRL+F, "Inteligentny dom/" i wyskakuje Ci pięć wierszy jeden pod drugim, więcej sprawdzać nie musisz. Ja ganiałam controlefem po całym załączniku, a i tak nie odkryłam, w czym rzecz.

oznacz moderatorów

gierland
#12 Orędownik#

Prowizja od sprzedaży 15% jest wielkością prowizji nieakceptowalną, oderwaną od rzeczywistości. Do tego należy doliczyć prowizję od sprzedaży na aukcji promowanej i robi się, tak jak w moim przypadku 26.25%. 

Allegro, przemyślcie stawki prowizji, wyjdźcie na przeciw oczekiwaniom swoich klientów, i sprzedawców i kupujących. Jeżeli stawki prowizji będą nadal tak wysokie to koszty tych wysokich prowizji będą (i już są) doliczane do ceny towaru i za to wszystko będzie płacił (i płaci) kupujący a same ceny u was będą wyższe niż w sklepach stacjonarnych.

Przedmiotowy produkt Google Home Hub, który miałem zamiar wystawić w końcu nie wystawiłem i zwróciłem cały towar do hurtowni. Szkoda, bo gdyby były niższe prowizje  to Allegro zarobiłoby na tym produkcie... a tak jest "zero".

oznacz moderatorów

cookie000
#15 Entuzjasta#

@gierland 

Allegro jak przemyśli prowizje, to co najwyżej podwyższy je tam, gdzie się da (widać dużą sprzedaż). Nie licz na obniżki, bo tutaj nie liczy się ani komfort sprzedaży, ani komfort robienia zakupów. Jest sporo oczywistych i łatwych do poprawienia rzeczy, a nie są zmieniane. Dlaczego ? Dopóki kasa się zgadza, dopóty dzieje się tak, jak się dzieje i nasze opinie tylko pozornie się liczą.

A co do kategorii "pozostałe": to jest kara, bo inaczej się tego nazwać nie da, za to, że przedmiot nie jest katalogowy. To nie jest partnerstwo w interesach, ale czyste ...

 

oznacz moderatorów

Kasiulki2
#17 Koryfeusz#

@gierland 

Zapytam z czystej ciekawości: dlaczego zrezygnowałeś z wystawiania towaru, jeśli akceptowałeś prowizję 10 procent, a okazało się, że musiałbyś zapłacić 11?

Nie chcesz, nie mów. Ale nurtuje mnie to.

oznacz moderatorów

gierland
#12 Orędownik#

No nie 11% tylko ponad 26% w aukcji promowanej - dlatego zrezygnowałem.

oznacz moderatorów

Kasiulki2
#17 Koryfeusz#

@gierland 

Przecież Ci udowodniłam naocznie, że JEDENAŚCIE.

Nawet mi podziękowałeś😊

11 procent prowizji łącznej (podstawowa plus prowizja od aukcji promowanej) - plus opłata stała za promowanie aukcji.

Wystarczy zmienić kategorię z Inteligentny dom/Pozostałe na Inteligentny dom/Zestawy. A to, co chciałeś wystawić, to bezdyskusyjnie jest zestaw.

oznacz moderatorów