anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Czy cennik Allegro dobrze działa?

gierland
#12 Orędownik#

Chciałem dzisiaj wystawić produkt Google Home Hub  5 szt. w kategorii... i tu system Allegro "wskazał" mi z automatu kategorię "Inteligentny dom" - no OK.

Produkt ten miałem zamiar wystawić po 299 zł w aukcji promowanej za 19 zł. Konkurencja ma ten produkt w podobnych cenach. Nikt na pewno z nas sprzedawców nie ma całego cennika Allegro w głowie... Założyłem sobie, że Allegro pobierze prowizje 10% (moim zdaniem to już bardzo wysoka prowizja) tj, 30 zł a reszta zostanie dla mnie (dodam, że grubo mniej niż prowizja Allegro) - takie było założenie. 

Cóż jak bardzo jestem naiwny okazało się przy podsumowaniu aukcji. Prowizja od sprzedaży 44,85 zł + prowizja od sprzedaży na aukcji promowanej 33,54 zł.  RAZEM 78,49zł tj. 26,25% wartości przedmiotu, ponad 1/4. Dodając do tego opłatę za wystawienie + koszty smarta + koszty materiałów do pakowania, to wszystko daje kwotę ponad 85 zł. 

A gdzie mój zarobek? Która hurtownia na elektronikę daje 30% rabatu kupieckiego? Podpowiedzcie mi, bo chyba korzystam ze "złych" hurtowni. 

oznacz moderatorów
30 ODPOWIEDZI 30

cookie000
#15 Entuzjasta#

@gierland 

No cóż: płacz i płać.

Chyba nie wystawiałeś za pomocą formularza, bo ten na końcu pokazał by Ci opłacalność takiej inwestycji. Nie możesz chyba zakładać, że każdy przedmiot zarobi na siebie przy stosowaniu promowania.

A allegro zgarnie swoje i uczy sprzedających ... mniej optymistycznych założeń.

oznacz moderatorów

Kasiulki2
#17 Koryfeusz#

@gierland 

Ja chyba wiem, co napisać. Prowizja od sprzedaży powinna wynieść nie 44,85 zł (15 procent), tylko 18,94 zł (6,33 procent).

Wysokość prowizji zależy od ceny końcowej: do 100 zł: 7%, powyżej 100 zł: 7 zł + 6% od nadwyżki ponad 100 zł

Plus oczywiście opłata za promowanie i prowizja od sprzedaży na aukcji promowanej. Nie myślisz, że 6,33 procent wygląda lepiej niż 15? Nawet z dodatkową prowizją od promowanej aukcji wyszłoby 11 procent - niewiele więcej niż się spodziewałeś.

Dlaczego Allegro naliczyło taką ogromną prowizję? Bo dałeś się złapać w pułapkę o nazwie "Pozostałe". Dam głowę, że DOKŁADNA kategoria, w której wystawiłeś tego Googla, to "...Inteligentny dom/Pozostałe" właśnie.

Wszystkie kategorie o nazwie "Pozostałe" w kategorii "Dom i ogród" i chyba we wszystkich innych kategoriach są objęte gigantyczną, 15-procentową prowizją. A w kategorii właściwej "...inteligentny dom/Zestawy" (tam gdzie wystawia konkurencja) prowizja jest jak wyżej.

Zmień kategorię i na przyszłość unikaj jak ognia wszystkich "Pozostałych".

PS.  @ko_alka @mr_oma @la_nika @nat_not @_HolaOla_  

Kalkulator prowizji wam się spieprzył. Regulamin w załączniku 4 mówi "15", a kalkulator wylicza 9,34 procent dla kategorii "Inteligentny dom/Pozostałe. Jakby tego było mało, kalkulator nie pyta o konta zwykłe/firma, a powinien, bo prowizje się różnią. Wyliczenia wprowadzają w błąd, a ten napisik "wycena jest szacunkowa" niewiele w tej kwestii zmienia. Sugeruję poprawić, a do czasu poprawienia wyłączyć.

Uff, a to się Kaśka rozpisała😁

oznacz moderatorów

Kasiulki2
#17 Koryfeusz#

Załącznik numer 4 też do poprawienia.

Najpierw mamy (dla kont firmowych): Dom i ogród, wszystkie kategorie "Pozostałe", prowizja 15 procent. Poniżej mamy: Dom i ogród (...) podkategoria "Inteligentny dom" - 7 procent do 100 złotych, 6 procent od nadwyżki.

No i mamy sprzeczność, którą autorzy załącznika ładnie rozwiązali pisząc

Podkategoria "Narzędzia" z wyłączeniem kategorii wymienionych wyżej oraz poniżej

Z inteligentnym domem trzeba zrobić to samo, bo w obecnym brzmieniu zapis może wprowadzić w błąd.

oznacz moderatorów

gierland
#12 Orędownik#

@Kasiulki2  dzięki 🙂

oznacz moderatorów

cookie000
#15 Entuzjasta#

@Kasiulki2 

Faktycznie, dziwna sprawa z tym kalkulatorem, nawet jeśli jest takie info na dole:

https://allegro.pl/dla-sprzedajacych/kalkulator-oplat-0KXk3ggX2uA

to te 9,34 w kalkulatorze ogólnym jest coś nie bardzo.

A zredagowanie załącznika zawsze uważałem za straszną gmatwaninę i uważać trzeba jak cholera przy tylu kategoriach i wyjątkach. A nuż się ktoś pomyli.

oznacz moderatorów

mr_oma
Była Moderatorka
Była Moderatorka

@Kasiulki2, kalkulator pokazuje prowizję w zależności od tego, na jakim koncie jest się zalogowanym. Jeżeli jest to konto zwykłe, będzie pokazywał stawki prowizji dla kont zwykłych, a jak firmowe - to dla firmowych. 

Rzeczywiście, nie ma możliwości wyboru cennika. Brakuje też informacji, dla jakiego konta pokazany jest cennik. Docelowo jest dla tego konta, na którym zalogowany jest użytkownik.  
 
Reasumując: są dwa różne cenniki - dla konta firmowego w tej kategorii stawka prowizji wynosi 15% (kalkulator z konta firmowego pokazuje to prawidłowo), a dla konta zwykłego wysokość prowizji zależy od ceny końcowej: do 100 zł: 7%, powyżej 100 zł: 7 zł + 6% od nadwyżki ponad 100 zł.  
 
Zatem jeżeli towar będzie kosztował więcej niż 100 zł, to % prowizji będzie się różnił, ale sama prowizja zostanie naliczona (oraz pokazana w kalkulatorze) według schematu powyżej. Kalkulator działa poprawnie. @Kasiulki2 masz konto zwykłe, więc obowiązuje Cię cennik dla konta zwykłego. 🙂

Dla osób niezalogowanych kalkulator korzysta z stawek dla kont prywatnych - nie jest to idealne rozwiązanie, zdaję sobie z tego sprawę. 
 
Jeśli chodzi o Załącznik 4 @cookie000@Kasiulki2 - zgłosiłam Wasze uwagi i dowiedziałam się, że pracujemy nad jego uproszczoną wersją. 🙂 Znajdzie się ona w Pomocy.
   Maja
   Moderatorka


   _____________
   Daj znać, co myślisz o Allegro Gadane i wypełnij ankietę! 🙂
oznacz moderatorów

Kasiulki2
#17 Koryfeusz#

@mr_oma 

Maju, nie masz racji.

W kategorii "Inteligentny dom/Pozostałe" prowizja wynosi 15 procent od całości i dla kont firmowych i dla zwykłych, a kalkulator pokazuje mi 9,34 procent.

Sprawdź, jeśli nie wierzysz😊

oznacz moderatorów

mr_oma
Była Moderatorka
Była Moderatorka

@Kasiulki2, tak to wygląda w cenniku:

image (10).png

Poniżej zrzut ekranu, jak to widzę w kalkulatorze dla konta firmowego:

image (11).png

Dla konta zwykłego:

image (12).png

Kalkulator uwzględnia to, jaka jest prowizja dla danego konta. @Kasiulki2 masz konto zwykłe, więc będzie Cię obowiązywać ten zapis "wysokość prowizji zależy od ceny końcowej: do 100 zł: 7%, powyżej 100 zł: 7 zł + 6% od nadwyżki ponad 100 zł".
 
Jaką cenę wpisujesz w kalkulator? 
   Maja
   Moderatorka


   _____________
   Daj znać, co myślisz o Allegro Gadane i wypełnij ankietę! 🙂
oznacz moderatorów

Kasiulki2
#17 Koryfeusz#

@mr_oma 

Najpierw korekta do poprzedniego - faktycznie masz rację, przepraszam, dla kont zwykłych nie ma 15 procent prowizji w podkategoriach "Pozostałe" w kategorii "Dom i ogród".

A teraz bieżące:

Nie muszę wklejać, mam to samo co Ty dla konta zwykłego: 12 procent prowizji do 100 złotych, a 8 procent od nadwyżki.

Z całym szacunkiem, Maju, ale z prowizji 7 procent do 100 złotych i 6 procent od nadwyżki powyżej 100 złotych za cholerę nie wyjdzie 11,25 procenta....

Skąd się wzięło 12 zamiast 7 i 8 zamiast 6? Może kiedyś tak było?

Swoją drogą różnica w prowizji dla kont zwykłych i firma w kategorii "Inteligentny dom/pozostałe" jest po prostu olbrzymia - firmowy sprzedawca zapłaci prawie dwa i pół raza tyle co prywatny🙄 

Moja diagnoza:

Za dużo zmian w zbyt krótkim czasie. Allegro nie nadąża samo za sobą😐

oznacz moderatorów

cookie000
#15 Entuzjasta#

@mr_oma 

No właśnie chodzi o to, że nie pasuje ani do prywatnego, ani do firmowego:

cookie000_1-1634811907093.png

bo 6 procent z 199 i 7 zł, to nie jest 27,92, lecz 18,94.

Kategoria wyliczenia:

Dom i Ogród - Wyposażenie - Inteligentny dom - Pozostałe

oznacz moderatorów

mr_oma
Była Moderatorka
Była Moderatorka

@cookie000, mogę Cię prosić o zrzut ekranu z całego kalkulatora? Kalkulator bierze pod uwagę Twoje zniżki (jak jesteś zalogowany).

   Maja
   Moderatorka


   _____________
   Daj znać, co myślisz o Allegro Gadane i wypełnij ankietę! 🙂
oznacz moderatorów

cookie000
#15 Entuzjasta#

@mr_oma 

Chyba musiałby brać pod uwagę ZWYŻKI, bo jak juz podałem: wylicza więcej niż powinien:

cookie000_0-1634814885042.png

 

To jest wyliczenie z kalkulatora ogólnego:

https://allegro.pl/pomoc/dla-sprzedajacych/kalkulator-oplat#

oznacz moderatorów

mr_oma
Była Moderatorka
Była Moderatorka

@cookie000, nie jestem pewna, czy dobrze Cię zrozumiałam. Skoro prowizja wynosi 15% i 11,25%, a Tobie wylicza 9,34% to jest mniej, prawda? Czyli nie chodzi o zwyżkę.

   Maja
   Moderatorka


   _____________
   Daj znać, co myślisz o Allegro Gadane i wypełnij ankietę! 🙂
oznacz moderatorów

cookie000
#15 Entuzjasta#

@mr_oma 

Odniosłem się do:

Reasumując: są dwa różne cenniki - dla konta firmowego w tej kategorii stawka prowizji wynosi 15% (kalkulator z konta firmowego pokazuje to prawidłowo), a dla konta zwykłego wysokość prowizji zależy od ceny końcowej: do 100 zł: 7%, powyżej 100 zł: 7 zł + 6% od nadwyżki ponad 100 zł.  

Wtedy wychodzi zwyżka. Gdyby odnieść się do 15%, to jest zniżka (której nie mam), ale to nie jest ani jedno, ani drugie, ale - co już tu zostało pokazane dokładnie przez @Kasiulki2 - 12zł Plus 8% powyżej.

 

oznacz moderatorów

Kasiulki2
#17 Koryfeusz#

@cookie000 

Dwanaście procent od 100 złotych i osiem procent od nadwyżki daje dokładnie taki wynik. Sprawdź dla ceny 100 złotych, wyjdzie równiutkie 12 zyli prowizji.

Tylko skąd takie parametry?

Wiem, wiem! Algorytm wyliczający prowizję jest tajny i nigdy się nie dowiemy🤣

oznacz moderatorów

cookie000
#15 Entuzjasta#

@Kasiulki2 

No tak. Tak jest prościej to pokazać ;] Masz rację - wychodzi 12 zł plus 8 procent powyżej 100.

Wiesz, komuś się tam na klawiaturze palec omsknął. Kilka razy. A w ogóle to tak ma być ;]

A tutaj potwierdzenie nie z kalkulatora, ale z symulacji wystawiania oferty z niefirmowego konta:

cookie000_0-1634818178401.png

Edit: oczywiście dla oferty z wątku, czyli za 299.

 

oznacz moderatorów

mr_oma
Była Moderatorka
Była Moderatorka

@cookie000@Kasiulki2  wydaje mi się, że mam odpowiedź, co do naszych różnych stanowisk w tej sprawie. 🙂

W cenniku znajdziecie zapis że wysokość prowizji w ofertach "Dom i ogród" z kategorii "Pozostałe" zależy od ceny końcowej: do 100 zł: 12%, powyżej 100 zł: 12 zł + 8 % od nadwyżki ponad 100 zł.

pozostalewzalaczniku.png

   Maja
   Moderatorka


   _____________
   Daj znać, co myślisz o Allegro Gadane i wypełnij ankietę! 🙂
oznacz moderatorów

Kasiulki2
#17 Koryfeusz#

@mr_oma 

No to Kaśka poległa w starciu z potwornie skomplikowanym i (przede wszystkim) rozbudowanym załącznikiem numer 4.

Na przyszłość mam nauczkę - jeśli będzie to dotyczyć ważnych dla mnie spraw, przynajmniej godzinę trzeba poświęcić na ustalenie stanu faktycznego.

Wiesz, Maju, co mnie pociesza? Że poległam w doborowym towarzystwie, bo za takie Cię uważam😀

oznacz moderatorów

Kasiulki2
#17 Koryfeusz#

@mr_oma 

PS. Mam pomysł. Ten załącznik jest tak trudny do zrozumienia w dużej mierze przez swoją tekstową formę. Czytałam ostatnio "Nowe parametry obowiązkowe" i nie miałam żadnego problemu, mimo że danych było jeszcze więcej. Ale to był .xlxs!

A gdyby tak umożliwić pobranie załącznika w takiej właśnie formie? Człowiek wchodzi, znajduje wiersz dla odpowiedniej kategorii i widzi prowizję jak na dłoni... Żadnego "z wyjątkiem kategorii powyżej i poniżej", żadnego "chyba, że" - kolumna A kategoria, kolumna B prowizja i tyle.

Chyba, że(😂🤣) ktoś chciał, żeby to tak właśnie wyglądało. Jeśli tak jest, powiedz temu komuś, że go nie lubię...

oznacz moderatorów