anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Faktura VAT EU 0% a wpłata kupującego VAT 23%

incars67
#7 Wielbiciel#

Cześć,
Kupujący z Czech kupił u mnie przedmiot. Zaznaczył opcję faktury na podmiot mający siedzibę w Czechach ( VAT EU), adres dostawy również na terenie Czech. Z tego wynika, że powinna to być faktura VAT 0 - natomiast kupujący wpłacił całą kwotę tj. netto + VAT 23%. 

Jak w takiej sytuacji wystawić fakturę, na jaką kwotę? Z VATem czy  bez? Zwrócić kupującemu wartość VATu a fakturę wystawić na 0%?

Czy Allegro obsługuje takie przypadki, czy trzeba to robić "ręcznie"?

oznacz moderatorów
10 ODPOWIEDZI 10

mr_oma
Była Moderatorka
Była Moderatorka

@incars67, widzę, że w tej sprawie otrzymałeś od nas odpowiedź mejlową. Nie udzielamy porad związanych z księgowością. 

   Maja
   Moderatorka


   _____________
   Daj znać, co myślisz o Allegro Gadane i wypełnij ankietę! 🙂
oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@mr_oma tu nie chodzi o poradę prawną, tylko nie dostosowana sprzedaż wewnątrzwspólnotowa, skoro tak rozwijacie sprzedaż na kraje uni to trzeba pomyśleć nad automatycznym zwrotem Vat przez allegro finanse i oddaniem prowizji dla sprzedawców, bo teraz autor wątku nie wie jak to ogarnąć 😞

________
Κώστας
oznacz moderatorów

krowa
#8 Zapaleniec#

Sprzedaż do Czech przez allegro jest przewidziana tylko dla osób prywatnych. Nie jest nic pomyślane w temacie sprzedaży do firm. Każdy zakup to wielka gimnastyka, mailowanie z kupujący, ustalanie konta do zwrotu nadpłaty vat. Do tego płaci się prowizję od kwoty brutto, a oddając vat dostaje netto, czyli prowizja rośnie o 23%. Przykładowo jak ktoś płaci normalnie 8% to przy sprzedaży do czech oddając vat de facto płaci prawie 10%.

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@krowa dlatego przychody im spadają z rynku CZ.pl kwartał do kwartału z tego co pamiętam to ponad 30 %, firmy odchodzą bo jest bajzel, nawet nie wiem czy OSA tam sprzedaje ?

________
Κώστας
oznacz moderatorów

krowa
#8 Zapaleniec#

Dokładnie tak. Nareklamowali, większość firm sobie dodała sprzedaż do Czech a potem schody. Ja od lat działam na mall.cz i tam jest porządek. Czyli mall wystawia faktury klientom końcowym, a do mall się wystawia po netto i z głowy. Ale poza tymi mall-ami czeskim i słowackim to podobny bajzel mają dokładnie wszystkie portale. Czyli obracają po brutto i potem nie wiadomo co robić, czyli emag rumunia, bułgaria, węgry, skroutz, 4 bałtyckie, itd. działam wszędzie i jest bałagan (nie wspomne o **piiip** i **piiip** bo to dopiero porażka 🙂 ).

oznacz moderatorów

the-foe
#12 Orędownik#

jeżeli wysłałeś na terytorium Czech to tak, wystawiasz 0% (tylko sprawdź na stronach Komisji Europejskiej, czy NIP tego Czecha jest aktualny, bo popłyniesz). Jeżeli sam odbiera lub wysyłka jest do Polski to normalnie 23%.

oznacz moderatorów

krowa
#8 Zapaleniec#

Wyżej opisałem problem. Nie bardzo można wystawić 0% na kwotę wpłaconą, bo kupujący się postawi, że dopłaca w kosmos 23%, bo mu się zwiększa kwota netto.

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@krowa zrób dopisek że w przypadku zakupu na firmę jest to kwota netto 😄 

________
Κώστας
oznacz moderatorów

akcesoria-net-pl
#15 Entuzjasta#

Allegro nie obsługuje dostaw wewnątrzwspólnotowych. Musisz obsłużyć ręcznie.

Jeśli firma zarejestrowana https://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/?locale=pl

to 0%. Vat trzeba zwrócić, będzie problem z odzyskaniem prowizji. Najlepiej wystawiać aukcję indywidualną od razu w cenie netto.

oznacz moderatorów

krowa
#8 Zapaleniec#

Witam. Mam ten sam problem. Jedyne rozwiązanie to ręczne wystawienie faktury na 0% na kwotę netto i zwrot przelewem kwoty vat. Jest to duża gimnastyka i to powinno być obsługiwane przez platformę. Czyli jeżeli sprzedawca i odbiorca to firmy unijne (weryfikowane przy sprzedaży online) to kupujący powinien wpłacać netto, sprzedawca wtedy fakturę 0% i po temacie. No ale jak pytałem allegro to taka sama odpowiedź, że nie udzielają porad księgowych 🙂 A firmy księgowe gdzie konsultowałem to samo, że nie ma na to rade trzeba oddawać vat lub oczywiście teoretycznie wystawić 0% na pełną kwotę co już jest księgowo poprawne, ale bez sensu dla kupującego bo mu się kwota netto zwiększa o 23%. Informacyjnie działam w wielu krajach i tak jest w większości, np. emag.ro, emag.bg, skroutz.gr. Zupełnie olewają temat faktur unijnych. Jedynie mall.cz i mall.sk (które zostały wykupione przez alllegro, ale działają) działa to lepiej czyli oni wystawiają kupującemu czeską fakturę z ich vatem, a do nich się wystawia po netto. Pozdrawiam.

oznacz moderatorów