Autoryzacja nie powiodła się.
Odśwież stronę i spróbuj jeszcze raz.
Witam pracuje w firmie która sprzedaje obuwie sportowe na allegro. mam pytanie odnośnie faktury korygującej czy kupujący musi mi podpisać taka fakturę czy nie ? Szef twierdzi że nasza księgowa tego wymaga proszę o radę
nie musi podpisać - musi potwierdzić jej otrzymanie
Dokładnie.
Klient wysyła Ci "czysty" email (bez żadnej ciągłości odpowiedzi) z informacją typu:
"Potwierdzam odbiór Faktury korygującej nr....." - i to wystarcza.
Zakładam, że transakcja dokonana przez serwis Allegro.
Dobrze by było, gdyby e-mail od kupującego zawierał jeszcze jakieś dane stwierdzające jego identyfikację - adres e-mail użyty do zakupu, podpis w stopce wiadomości z odpowiedzią.
Jeśli księgowa twierdzi inaczej - no cóż.... czas na zmianę księgowej. Czasy się zmieniają, przepisy się zmieniają, takie błahe problemy to już rozwiązuje sam sprzedający minimalnie obeznany z prawem (chociaż , jak widać, niekoniecznie). chyba jednak to księgowa powinna być "na czasie". A wychodzi na to, że to i tak sprzedający powinien się lepiej na tym znać. Sam tego doświadczyłem kilkukrotnie pouczając swoje biuro rachunkowe.
Do pierwszej kontroli z VAT-u, kiedy odwiedzą cię panie 60+ (nic nie mam do starszych pań). Ale takie tam emaile, to dobre dla młodzieży. 🙂 Podpis to podpis. Ostatnio sprawa nie związana z podatkiem, ale z innego obszaru- wierzytelności przed łódzkim sądem u mnie- jedna ze stron przedstawiła wydruki e-maili jako dowód w sprawie, sąd wywalił wszystkie jako nieprawidłowe dowody, tylko podpis na fakturach się liczył.
@exoryna z fakturami nie musi. Z fakturami korygującymi - powinien. Faktura korygująca pomniejsza sprzedaz wiec sprzedawca powinien mieć podpis odbiorcy że dany dokument sprzedażowy zostal skorygowany. Tak mi to łumaczyli urzednicy podczas kontroli.
To w interesie sprzedawcy jest aby takie dokumenty były podpisane lecz oczywiscie nie zawsze da sie to zrobic. Dlatego warto do takich dokumentów dołączac zamowienie+ oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Umnie to wystarczyło aby nie skonczyło sie mandatem
@_Likos_ w przepisach, które obowiązują konsumenta nie ma wzmianki o fakturach korygujących. Sprzedawca nie ma narzędzia, aby cokolwiek wymusić na kupującym w tym zakresie.
@exoryna masz racje. Nie ma możliwości wymuszenia. Lecz powinno sie podjąć próbe ot tak dla spokojności.
Zreszta tak naprawde nawet na kontrahencie- firmie nie ma możliwości wymuszenia takiego podpisu czy daty. No bo jesli nie podpisze to co ???.
Po prostu w sprawach korekt trzeba wszystko jak najdokładniej dokumentować i opisywać. Wówczas w razie kontroli sa podstawy do wyjasnien i można mandatu uniknąc. I to tyle co sprzedający moze tak naprawde zrobic
@Weronikaroszyk generalnie faktura korygująca powinna być podpisana i opatrzona datą odbioru. NIemniej majac kontrole z US własnie odnośnie VATu miałem podobny problem.
Ja przy braku podpisanych korekt podpinam zamówienie klienta + odstąpienie od umowy (aby mozna było jednoznacznie ustalić co i dlaczego jest korygowane)
Zadałem wiec Panstwu kontrolerom pytanie. W jaki sposób ja mam wpłynąc na klienta i zmusić Go jesli klient mi takowego potwieredzenia (podpisu i daty ) nie złozy. U mnie skończyło sie na tym że musiałme napisać wyjasnienia i oświadczyć że wszystkie korety faktur które są bez podpisu były dostarczone klientom w ciągu 7 dni oraz że brak podpisów wynikał z braku mozliwości wpływu na odbiorce.
Jeśłi odbiorcą była firma mój US od razu informował odpowiedni US w celu zweryfikowania a jeśłi faktura dotyczyła osoby fizycznnej po prostu sprawa konczyła sie na moim oświadczeniu. Mandatu za brak podpisów i dat na korektach nie dostałem lecz wyjasnienia musialem napisac
Od 1 stycznia 2021 roku nie jest już niezbędne posiadanie potwierdzenia przez odbiorcę otrzymania faktury korygującej w formie podpisu na dokumencie. Od tej daty aby móc ująć fakturę in minus, zgodnie z art. 29a ust. 13 ustawy o VAT, wystarczy "... że z posiadanej przez tego podatnika dokumentacji wynika, że uzgodnił on z nabywcą towaru lub usługobiorcą warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług określone w fakturze korygującej oraz warunki te zostały spełnione, a faktura ta jest zgodna z posiadaną dokumentacją."
Oficjalnych interpretacji jeszcze chyba nie ma. My przyjęliśmy zasadę, że nie przyjmujemy zwrotu sprzedaży fakturowanej bez otrzymania potwierdzenie przyjęcia korekty faktury sprzedaży - reply na nasz email.
Korekty wcześniejsze muszą być podpisane w oryginale.