anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Jak rozliczacie sprzedaż za granicą ? Kupującym jest firma.

PieceOfCase
#8 Zapaleniec#

Dzień dobry, 

1) wpada sprzedaż B2B za granicą, czy odliczacie VAT podczas takiej transakcji i przekazujecie do mnie(sprzedawcy) kwotę bez VAT (netto) ? A Ja jestem zobowiązany wystawić FV z 0 VAT-em ?

2) czy po przekroczeniu 10k Euro w danym (np. Rumunii) kraju, powinienem rozpocząć płacenie Vatu w tym danym kraju (czyli przykładowej Rumunii) ?

Pozdrawiam

 

oznacz moderatorów
14 ODPOWIEDZI 14

ReSolid
#9 Pomysłodawca#

Takie sprawy lepiej konsultuj z księgowym lub urzędem skarbowym. Jest wiele konfiguracji firmy i lepiej, żebyś nie został wprowadzony w błąd.

oznacz moderatorów

PieceOfCase
#8 Zapaleniec#

Pytanie dotyczące B2B jest bardziej do allegro, jak oni rozpatrują takich kupujących i czy system będzie rozróżniał zwykłego konsumenta od konsumenta firmowego ? I czy w sytuacji klienta firmowego stawka za przedmiot będzie obniżona o wartość VAT ?

oznacz moderatorów

la_nika
Moderatorka
Moderatorka

@PieceOfCase konsultuję Twoje pytanie dam znać, gdy otrzymam odpowiedź. 

   Monika
   Moderatorka

   Jak dostawa na czas - to Allegro!
   Wybieraj spośród tysięcy produktów i zamawiaj z dostawą przed Świętami.
oznacz moderatorów

annas14-firma
#16 Inspirator#

@la_nika @PieceOfCase Od 1 lipca 2021 obowiązują nowe przepisy. Od nie wiem dokładnie kiedy ale na pewno wcześniej Allegro zachęca sprzedawców do oferowania hurtowej (B2B) sprzedaży z wysyłką za granicę. Nadal jednak nie ma żądnej informacji jak w takich ofertach klient może opłacić kwotę netto jeżeli jest to  WSTO, czyli wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość.

oznacz moderatorów

la_nika
Moderatorka
Moderatorka

@PieceOfCase wracam z odpowiedzią, przepraszam, że czekałeś na wiadomość.
Transakcje B2B nie podchodzą pod eCommerce VAT. 
Sposób ustalania cen na Allegro jest określony w Regulaminie i na tę chwilę obowiązują ceny brutto, dlatego też w koszyku u kupującego widoczna jest kwota brutto.
Cena transakcyjna pozostaje ceną brutto niezależnie czy transakcja podlega VAT, a jeśli podlega, to jest niezależna od tego jaka stawka VAT jest stosowana przez sprzedającego (np. stawka podstawowa czy stawka 0%).

Allegro pracuje obecnie nad rozwiązaniem pozwalającym na obsługę transakcji typu WDT (ICS) w modelu B2B. Na ten moment jednak nie dysponujemy takimi rozwiązaniami.

Jeśli uważasz, że stawka powinna być 0%, to powinieneś zwrócić podatek kupującemu i zrobić korektę FV.

   Monika
   Moderatorka

   Jak dostawa na czas - to Allegro!
   Wybieraj spośród tysięcy produktów i zamawiaj z dostawą przed Świętami.
oznacz moderatorów

annas14-firma
#16 Inspirator#

@la_nika To co napisałaś pogrubioną czcionką jest niejasne i może wprowadzać w błąd. Proszę uściślij  co oznacza "nie podchodzą". Jeżeli "nie podchodzą" to dlaczego na tym pracujecie?

WDT wdrożone na platformie internetowej od 1 lipca 2021 stało się WSTO i jeżeli platforma nie obsługuje odprowadzania podatku w imieniu sprzedawcy to odbiorca płaci VAT naliczony przy dostawie. Jeżeli odbiorcą jest podatnik VAT (mamy wtedy B2B) to tak samo płaci podatek VAT, tyle że ma prawo go odliczyć. 

Brak możliwości zawarcia transakcji w cenie netto uniemożliwia, a w zasadzie czyni nieopłacalnym, realizowanie transakcji z podmiotami posiadającymi prawo do odliczania podatku naliczonego.

Konsumenci powinni być natomiast informowani, że w przypadku dostawy z magazynów poza ich krajem ceny transakcji są cenami netto.

 

oznacz moderatorów

la_nika
Moderatorka
Moderatorka

@annas14-firma dziękuję za Twoją wiadomość. Doprecyzowując, oznacza to, że nie pobieramy VAT'u w przypadku transakcji B2B.

   Monika
   Moderatorka

   Jak dostawa na czas - to Allegro!
   Wybieraj spośród tysięcy produktów i zamawiaj z dostawą przed Świętami.
oznacz moderatorów

PieceOfCase
#8 Zapaleniec#

@la_nika 
"Doprecyzowując, oznacza to, że nie pobieramy VAT'u w przypadku transakcji B2B."

1) czyli dobrze rozumiem, że kiedy kupujący poda w informacji że jest firmą to pobieracie od niego tylko kwotę netto, a Ja jestem zobowiązany do wystawienia FV 0% VAT ?

2) Czy system allegro rozpoznaje prawdziwość podanych danych ? I przykładowo kiedy zwykły klient będzie chciał się podszyć pod firmę dla oszczędzenia VAT-u, to allegro odrzuci taką sprzedaż ?



 

oznacz moderatorów

la_nika
Moderatorka
Moderatorka

@PieceOfCase już odpowiadam 🙂 Przepraszam, że czekałeś, ale konsultowałam to pytanie. 
1. eCommerce VAT objemuje transakcje B2C, czyli zakupy konsumenckie, a nie firmowe. Zatem nie pojawia się tu kwestia odliczania podatku VAT. Jeśli ktoś kupuje w ramach B2B, to sytuacja w przypadku zakupów w ramach Allegro Biznes będzie wyglądała dla niego bez zmian.
W przypadku zakupów B2C, gdy konto firma oznaczy, że dokonuje danego zakupu dla potrzeb prywatnych a nie dla potrzeb prowadzonej działalności, zasady dokumentacji zależą od tego, jakiemu trybowi podatkowo podlega sprzedający oraz sama transakcja.
Nie możemy się wypowiedzieć w zakresie zasad fakturowania przez naszych Partnerów.
W przypadku transakcji B2C (zakupy dla celów prywatnych), gdy w szczególnych przypadkach będą one rozliczane przez nas, nie planujemy wystawiać faktur. Nie ma takiego obowiązku.


Przykro mi, ale nie możemy doradzać podatkowo. Jeśli sprzedający nie wie, jaką stawkę VAT należy zastosować do swoich ofertach, powinien skontaktować się z doradcą podatkowym lub właściwym urzędem skarbowym. Dlatego zachęcam do sprawdzenia unijnej bazy stawek VAT lub skontaktowania się z doradcą podatkowym.

2. Widzimy jakie konto jest zwykłe, a jakie firmowe, weryfikujemy transakcje, jeśli stwierdzamy nieprawidłowości podejmujemy odpowiednie działania. 

   Monika
   Moderatorka

   Jak dostawa na czas - to Allegro!
   Wybieraj spośród tysięcy produktów i zamawiaj z dostawą przed Świętami.
oznacz moderatorów

annas14-firma
#16 Inspirator#

@la_nika kompletne ble, ble. Lepiej nic nie pisać niż zmuszać innych do zrozumienia co chciałaś przekazać od swoich konsultantów. 

Czy tak trudno napisać, że nie wspomagacie sprzedaży eCommerce w zakresie rozliczania podatku VAT. Przecież taka jest prawda, ani B2C ani B2B. Faktura musi być zawsze wystawiona na kwotę zapłaconą przez kupującego. Różnica polega na tym, że kwota ta albo zawiera VAT, albo kupujący musi go doliczyć i odprowadzić właściwemu urzędowi. Jak przygotować ofertę, żeby cena zapłacona przez kupującego obejmowała VAT lub nie? Nie umożliwiacie tego.

oznacz moderatorów

parts-tom
#1 Nowicjusz#

Czy udało się już Wam wypracować odpowiednie rozwiązania na platformie w przypadku sprzedaży B2B? To co przedmówcy piszą jest jak najbardziej ważne i prawdziwe. Jeśli wystawiam swoje przedmioty na allegro.cz i zakupu dokona firma, która chce otrzymać ode mnie fakturę VAT i posiada VAT-EU jestem zobowiązany wystawić jej WDT  zastosowaniem 0% stawki vat i adnotacją, że nabywca (firma) zobowiązany jest odprawadzić podatek VAT (w przypadku Czech 21%) w Czechach we własnym zakresie. W związku z tym jeśli mam wystawiony przedmiot za 10000 koron czeskich brutto (ze stawką 21%) to oznacza, że cena netto tego produktu to 8264 koron czeskich. Jak zatem przebiegnie transakcja na allegro? Czy jeśli będzie to nabywała firma i oznaczy, że chce fakturę vat to Allegro przekieruje do płatności za towar na kwotę 10 000 koron czy 8264 koron? Jeśli ten pierwszy wariant to jak rozwiązaliście zatem systemowo ten wariant? Jeśli tego nie rozwiązaliście to szczerze mówiąc przy tego typu transakcji sprzedawca oraz księgowość ma bardzo dużo zachodu. W tej sytuacji pozostaje tylko sprzedaż konsumentom w ramach VAT-OSS i oznaczenie na ofercie, że nie wystawiam faktury vat... 

Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

oznacz moderatorów

PieceOfCase
#8 Zapaleniec#

Pytanie nr 2 już sam znalazłem odpowiedź. TAK, po przekroczeniu obrotu w wysokośći 10k Euro powinniśmy płacić podatek Vat do kraju w którym prowadzimy sprzedaż.

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

jak sprzedajesz dużo skonsultuj to z doradcą podatkowym

jak sprzedajesz mało zrezygnuj z takich transakcji

 

przy jpk, specjalnych kodach do faktur łatwo jest sie podłożyć skarbówce

dla paru zł zysku lepiej się nie podkładać

w polskich przepisach co teraz jest dozwolone za kilka lat może być negowane

bez zmiany przepisów

 

oznacz moderatorów

energo-dom_pl
#11 Animator#

Jak zawsze coś się wprowadza a Ty się martw i spinaj - oczywiście można nie uczestniczyć w tym programie.  

  • Limit 10K nie dotyczy 1 kraju ale całej sprzedaży zagranicznej. 

Przy B2B też nie każdemu zrobisz WDT na 0% bo osoba taka musi zostać przez ciebie zweryfikowana w VIES VAT a nie każdy ma VAT EU.  Na deser do każdej takiej faktury musisz mieć potwierdzenie wywozu z kraju i dostarczenia do odbiorcy 😄 i tak dalej i tak dalej.... 

Jeśli byś olał B2B (chyba można na allegro zaznaczyć, że nie wystawiasz faktur - ale wtedy chyba lepsze było by osobne konto bo co z klientami z PL) to teoretycznie wszystko możesz klepać przez rejestrację w OSS - nie potrzebujesz wtedy ID VAT każdego kraju. Nie zmienia to faktu, że musi być odpowiedni %VAT dla danego kraju i w ofertach przeliczanie.

Aktualnie platforma poza translatorem nie jest jak raczej dostosowana do sprzedaży w UE. Powinna być możliwość ustawiani różnych stawek dla różnych krajów, możliwość wprowadzenia numerów VAT np. DE, FR, Ro, czy OSS i inne jeśli dany przedsiębiorca już taki posiada. Wtedy oczywiście odpowiednio wyliczane i wyświetlane oferty dla danego kontrahenta i tak dalej i tak dalej. 

U konkurencji po prostu składasz wnioski o VAT.. są firmy partnerskie to rozliczające w dobrej cenie. Wszystko jest zautomatyzowane. Na koniec miesiąc masz tylko piękne zestawianie vat-u dla danego kraju a PL księgowy dostaje tylko 1-zestaiwnie na kraj i wszystko.  Fakturki wtedy najlepiej poustawiać w BaseLinker czy czego tam kto używa aby co się tylko da zautomatyzować i było zgodnie z naszą ukochaną Polską BIUROKRACJĄ. 

 

oznacz moderatorów