anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Jak sprawdzić czy dana firma jest jednoosobową działalnością.

przytulprodukt
#9 Pomysłodawca#

Witajcie, mam taką sprawę, dokonano u nas zakupu na FV. Na firmę która jest spółką cywilną, nie wiem czy mogę podać tutaj nip. Pan napisał, że chce dokonać zwrotu, jak mogę sprawdzić czy to działalność jednoosobowa i czy może dokonać zwrotu, oraz czy to nie zakup na działalność w celu jej prowadzenia.  Zaznaczam chodzi o zwrot (nie reklamację).  Dostałem taką wiadomość: 

spółka cywilna jest spółką osób fizycznych

 
oznacz moderatorów
21 ODPOWIEDZI 21

pecela
#17 Koryfeusz#

@RED

Prawo owszem jest jednakowe, ale już jego interpretacja już nie. Do tego mamy jeszcze prawo miejscowe, które obowiązuje tylko na obszarze działania organu, który je wydał.

A jeżeli chodzi o wpisy spółek cywilnych, to ich nie ma w CEIDG. Są tylko wpisy wspólników spółki, o ile ci mają to umieszczone w swoich wpisach (nie jest to obowiązkowe).

Ps. A co do wyświetlania spółek w CEIDG, to kiedys wyświetlało, ale dane były pobierane z bazy REGON lub KRS (poprzez API). Po którejś aktualizacji usunięto jednak tę funkcję. 

A i dane, że ktoś jest wspólnikiem w spółce cywilnej mogą też pochodzić z GUS-u. Tylko nie zawsze działa synchronizacja pomiędzy REGON a CEIDG (system robiła firma wyłoniona w przetargu, gdzie kryterium była cena).

oznacz moderatorów

sl-aw-ek
#17 Koryfeusz#

@pecela wspólnikiem spółki cywilnej co do zasady może być też osoba prawna - wówczas taka spółka na pewno nie będzie traktowana jak osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. 

"W art. 22(1) KC jest wyraźnie napisane, że konsument to osoba fizyczna, a nie osoby fizyczne." 

Jeżeli małżonkowie dokonują wspólnego zakupu samochodu to rozumiem, że nie są konsumentami? Jeżeli takiego zakupu dokonasz wspólnie z kolegą @RED to też nie będziecie konsumentem w myśl tej ustawy tylko tworem "koledzy" który jest jakimś innym podmiotem? 


"Mamy spółkę cywilną 26 lat, gdybyś znał historię prawa to byś wiedział, że wspólnik spółki cywilnej nie musiał prowadzić działalności gospodarczej, nam działalność indywidualną na siłę założyło państwo, samo wpisało do cedig i to z dużym opóźnieniem." 

Bo to się zmieniało przez lata, obecnie zgodnie ze stanem faktycznym każdy was ma wpisaną indywidualna działalność gospodarczą ale prowadzoną tylko w formie spółki cywilnej (no chyba, że któryś ma jeszcze JDG do tego dopisane). Ale spokojnie, najlepsze fikołki i tak zrobił GUS robiąc rolników z ludzi którzy tylko opłacali podatek za pole 😉 

oznacz moderatorów