anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Kto z Was uiszcza opłatę reprograficzną dla ZAIKS?

warsztatmedialny
#10 Popularyzator#

Czy ktoś dostał już pismo z ZAiKS i obowiązku uiszczenia opłaty reprograficznej? Obowiązuje ona od czystych nośników o czym poinformował mnie adwokat tej organizacji po wytropieniu, że sprzedaję na Allegro m.in. karty pamięci, pendrive czy dyski ssd. Koszt może nie jest wielki - 0,47% wartości sprzedaży brutto ale problemem jest potężna biurokracja, która się z tym wiąże.

Zgodnie z ich wytycznymi, nadgorliwie wyliczyłem im wszystko od marca, kiedy zacząłem sprzedaż (nie wiedziałem o tej opłacie). Odpowiedzieli mi przesyłając indywidualny numer konta do wpłat i... "uprzejmie poprosili celem weryfikacji" o sporządzenie pisemnie(!) drobiazgowego wykazu wszystkich sprzedanych produktów z nazwami, datami, kodami producenta, ceną (brutto i netto), liczbą sztuk i jeszcze "pozostałych informacji niezbędnych do sprawdzenia samodzielnego naliczenia przez zobowiązanego należnych opłat". Dodatkowo zapytali czy czasem nie prowadziłem podobnej działalności od założenia firmy czyli 2008 roku, a jeśli tak to jak wyżej mam im wszystko skrupulatnie wyliczyć.

Na szczęście na forum internetowym dowiedziałem się, że opłata dotyczy tylko importerów i producentów. A skoro nie jestem ani jednym, ani drugim - odpisałem do ZAiKS-u, że cała sprawa to pomyłka.

Ale urzędnicy nie odpuszczają. Dostałem w odpowiedzi pismo, że mam im przesłać do 8 lutego faktury zakupów urządzeń i nośników dostępnych w aktualnej ofercie sprzedaży  i to po dwie/trzy kopie!   

Jak sobie poradzić z tą sprawą? Nie mam ochoty udowadniać im, że piszę prawdę, a z drugiej strony wole nie wchodzić na drogę wojenną z państwowym molochem

oznacz moderatorów
25 ODPOWIEDZI 25

Knowhere
#21 Demiurg#

@warsztatmedialny "dowiedziałem się, że opłata dotyczy tylko importerów i producentów" - tak właśnie jest, więc grzecznie tym rozbójnikom powinieneś zaproponować udanie się na drzewo celem prostowania bananów, a jak nie zrozumieją i dalej będą się upierać przy swoim, zaangażować prawnika do wysłania im odpowiedniego pisma.

"z drugiej strony wole nie wchodzić na drogę wojenną z państwowym molochem" - a od kiedy to ZAiKS jest państwowym molochem?

______________

"złote myśli" xyz96: "Sprzedawcy zawsze byli, są i będą moimi wrogami na AG."😄

oznacz moderatorów

warsztatmedialny
#10 Popularyzator#

Racja, ZAIKS  to związek, a nie państwowy moloch. Bez względu na to wolałbym, by szukali środków na działalność twórców niekoniecznie strasząc drobnych sprzedawców..

oznacz moderatorów

dawal50
#14 Krzewiciel#

@warsztatmedialny szukają pieniędzy nie tam gdzie trzeba bo przez lockdown mniej wpadło 😃

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@warsztatmedialny podeślij im ustawę jak by nie mieli 🙂  może szukają importerów przez sprzedawców prosząc o faktury ?  

Opłaty uiszczane przez producentów i importerów urządzeń reprograficznych i nośników do tych urządzeń

1.
Producenci i importerzy:
1)
magnetofonów, magnetowidów i innych podobnych urządzeń,
2)
kserokopiarek, skanerów i innych podobnych urządzeń reprograficznych umożliwiających pozyskiwanie kopii całości lub części egzemplarza opublikowanego utworu,
3)
czystych nośników służących do utrwalania, w zakresie własnego użytku osobistego, utworów lub przedmiotów praw pokrewnych, przy użyciu urządzeń wymienionych w pkt 1 i 2
- są obowiązani do uiszczania, określonym zgodnie z ust. 5, organizacjom zbiorowego zarządzania, działającym na rzecz twórców, artystów wykonawców, producentów fonogramów i wideogramów oraz wydawców, opłat w wysokości nieprzekraczającej 3 % kwoty należnej z tytułu sprzedaży tych urządzeń i nośników.
________
Κώστας
oznacz moderatorów

pinsplash
#21 Demiurg#

@kostas11 Ciekawy jestem czy egzekwują to również od sprzedawców z Chin 😂

_______
BRÓSLI
oznacz moderatorów

warsztatmedialny
#10 Popularyzator#

Pewnie ich mają na celowniku, ale walą gdzie popadnie. Swoją drogą ciekaw jestem dlaczego akurat mnie sobie wyszukali... 

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@kostas11 jest jeszcze śmieszniej

jak wyślesz im ksera faktur to możesz być potraktowany jako punkt ksero

i będziesz musiał im coś dopłacić

🙂

@_Likos_ dobrze prawi - odpisz, że nie spełniasz przesłanek ustawowych

 

ciekawe że w tym wątku allegro milczy

gdyż przy takim ataku zaiksu celowym jest dopisanie w ofertach masy słów zakazanych w ofercie

typu towar pochodzi od autoryzoanych importerów polskich i itp

oznacz moderatorów

ZibiK30
#18 Luminarz#

@warsztatmedialny Zgłoś ich organom ścigania za uporczywe dręczenie, próbę wyłudzenia i podejrzenie oszustwa. Odpisz im że oddasz sprawę do sądu za pomawianie robiąc z Ciebie oszusta i złodzieja skoro chcą od Ciebie pieniądze za rzeczy które nie istnieją 😄 😉

Opinia na Allegro może być śmieszna ciekawa lub druzgocąca


Link do pomocy Allegro Kliknij i napisz

oznacz moderatorów

warsztatmedialny
#10 Popularyzator#

Myślę, że ja sobie zapewne poradzę. Zadałem pytanie właśnie tu, na Allegro, bo ciekaw jestem czy jest tu więcej podobnych przypadków. Może jakaś młoda, ambitna pani adwokat z pełnomocnictwem ZAIKS w ręku akurat wyhaczyła tylko mnie i mój (początkujący wciąż) sklep? Podejrzewam jednak, że to może być szersza akcja i chodzi mi o to, by ci wszyscy, którzy czytają pismo z ZAIKS nie przeoczyli, tak jak ja, istotnego zdania. A właściwie jego części mówiącej, że chodzi wyłącznie o importerów i producentów. Oszczędzi to sporo czasu, a przede wszystkim nerwów! I pieniędzy, bo właśnie ma wejść nowa stawka opłaty reprograficznej - już nie 0,47%, ale aż 6%

oznacz moderatorów

_Likos_
#20 Guru#

warsztatmedialny powołaj sie na odpowiedni przepis (odnośnie kogo dotyczy opłata) oraz uprzejmiepoinformuj że nie prowadzisz żadnej dzialalności wymienionej w przepisie i zakoncz sprawe. W życiu bym im żadnych dokumentów sprzedażowych  nie wysyłał.

oznacz moderatorów

ZibiK30
#18 Luminarz#

@warsztatmedialny Nie wiem jak zweryfikowałeś, że to rzeczywiście ZAIKS, ale skoro wysyłasz im dokumenty firmowe to zakładam, że ich sprawdziłeś oraz zapoznałeś się z podstawą prawną na którą się powołują o wgląd do dokumentów i nie wysłałeś im dokumentów które nie dotyczą ich zakresu. Bo to trochę jak z tymi przekrętami na wnuczka, wielka akcja rzeczy które nie istnieją, aby dostać coś. A może zapomniałeś wspomnieć, ze sobie wpisałeś wszystkie możliwe kody PKD w działalność jak to niektóre firmy robią aby móc jak najwięcej faktur wystawiać 😉 A oni pewnie w pierwszej kolejności szukają po PKD bo najprościej 😄

Opinia na Allegro może być śmieszna ciekawa lub druzgocąca


Link do pomocy Allegro Kliknij i napisz

oznacz moderatorów

warsztatmedialny
#10 Popularyzator#

Przysłali pismo z kilkoma pełnomocnictwami, a odpowiedź wysłałem pocztą na adres ZAIKS. Wygląda na to, że nie są to naciągacze przypadkowi, a raczej urzędowi. Żadnych dokumentów im nie wysyłałem, jedynie na początku własnoręczne przygotowane zestawienie ile rzeczy sprzedałem i w jakiej cenie. Teraz sobie zażyczyli faktur, ale im nic nie wyślę. 

A wyszukali nie z PKD ale po aukcji na Allegro - przysłali linki do kilku moich aukcji z kartami pamięci. I zaczęli akcję:)

oznacz moderatorów

Alligator_pl_
#9 Pomysłodawca#

Właśnie dziś przyszło pismo z ZAIKS  w sprawie radioodtwarzaczy kasetowych. Oczywiście chcą kopii faktur .  Jutro wysyłam pismo z informacją że nie jestem importerem ani producentem .  Faktur oczywiście nie wyśle bo na jakiej podstawie niby . 

oznacz moderatorów

warsztatmedialny
#10 Popularyzator#

Widać, szukają dalej kasy. Po tym jak mi kazali wysłać faktury w 2-3 egzamplarzach w terminie do 8 lutego nie odpowiedziałem im w ogóle. Póki co jest cisza...

oznacz moderatorów

ultramaks
#2 Obserwator#

Witam, importerem dla ZAIKS jest nawet osoba, która kupiła produkty nie w Polsce ( na przykład w Państwie UE).  Wysyłali takie pisma na mój zły adres , gdzie po braku mojej odpowiedzi Prokurator wydał wniosek na przeszukanie miejsca prowadzenia działalności, zabezpieczenie wszelkich nośników ( gdzie ich miałam 2 szt.) i zabezpieczenie całej dokumentacji. Bardzo to było nieprzyjemne.  Najlepiej poszukać adwokata i odpisać oficjalnie z dowodami. Jeśli  będą chcieli faktury lub inne dokumenty załatwią to przez policję. 

oznacz moderatorów

Alligator_pl_
#9 Pomysłodawca#

Wysłałem zdjęcie faktury.  Zobaczymy jak sprawa się rozwinie.  Sprzedaliśmy około 40 sztuk tego przedmiotu w ciągu roku ( więc bardzo mało ) Cena około 150pln .  Urządzenie ma możliwość nagrywania z mikrofonu na kasetę magnetofonową  . Wiec jakość kopiowania " ultra nowoczesna "   Przez co polski "szoł biznes" stracił okrągłą  sumkę .

oznacz moderatorów

www-lapkom24-pl
#9 Pomysłodawca#

Witam

Czy można wiedzieć jak sprawa się zakończyła ?  Dzisiaj też dostałem pismo od tych hien. 

Czy mogę dostać rady co z nim mam zrobi ? Mam im przedstawić co czego i za ile sprzedałem, a jedynie co sprzedaje, to używane dyski na które juch chyba była pobrana raz opłata. 

oznacz moderatorów

warsztatmedialny
#10 Popularyzator#

Dzień dobry, skończyło się dobrze - odczepili się. Ale musiałem pisemnie oświadczyć, że nie jestem producentem, ani importerem sprzedanych towarów i dostałem pismo z korektą zadeklarowanej wpłaty na 0. 

Najważniejsze, to nie ignorować sprawy, ale odpisać im, wysłać to poleconym i powinno być ok. 

oznacz moderatorów

kolekcjoner608
#21 Demiurg#

No i gra gitara ty masz papier że jesteś czysty oni mają papier że nie jesteś "szkodnikiem" i tak powinno być.

oznacz moderatorów