Autoryzacja nie powiodła się.
Odśwież stronę i spróbuj jeszcze raz.
Szanowny Adminie lub Moderatorze - proszę o odpowiedź na to pytanie , które zadałem bodajże 3 dni temu i które pozostaje bez odpowiedzi ... jak ten wasz "genialny " pomysł z prowizją od wysyłki jako łącznej transakcji ma się do przepisów prawa w tym prawa handlowego ?? bo koszt wysyłki nie jest waszym produktem a produktem opłacanym przez sprzedawcę na rzecz firmy przewozowej więc jakim cudem chcecie pobierać haracz od nadawców paczek ???? Pytanie moje wynika z chęci złożenia zawiadomienia do instytucji państwowych w sprawie praktyk monopolistycznych bo ten wasz pomysł jest tego ewidentnym przykładem !
Proszę podać najlepiej artykuł prawny , który pozwala na pobieranie opłat za wykonane usługi z firmą trzecią tzn firma transportową z która rozliczam się jako nadawcą paczek .
@ik-mercado-uk już odpowiadam. Nie pobieramy opłaty od usługi, której nie wykonujemy, a jedynie zmieniamy sposób obliczania prowizji. W tym wypadku podstawą prawną będzie tzw. Zasada swobody umów tj. Art. 353[1] KC: Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.
Art. 58. § 1. Czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek, w szczególności ten, iż na miejsce nieważnych postanowień czynności prawnej wchodzą odpowiednie przepisy ustawy.
§ 2. Nieważna jest czynność prawna sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.
§ 3. Jeżeli nieważnością jest dotknięta tylko część czynności prawnej, czynność pozostaje w mocy co do pozostałych części, chyba że z okoliczności wynika, iż bez postanowień dotkniętych nieważnością czynność nie zostałaby dokonana.
Postanowienia umów muszą być zgodne z zasadami współżycia społecznego (powszechnie akceptowalnymi normami moralnymi). Strony są obowiązane kierować się zasadami słuszności, sprawiedliwości, uczciwości i rzetelności. Za sprzeczne z tymi regułami uznaje się zachowanie niemoralne, doprowadzające do nierówności sytuacji prawnej obu stron. Przykładem mogą być niedozwolone klauzule umowne, które najczęściej są w umowach narzucane stronie słabszej przez stronę silniejszą (np. w relacji konsument-przedsiębiorca). Takie postanowienia, które są niezgodne z zasadami współżycia społecznego, są nieważne.
Umowy nie mogą być sprzeczne z ustawą. Granice swobody umów wyznaczają nie tylko przepisy prawa cywilnego, ale także innych - Konstytucji, prawa karnego, administracyjnego czy prawa pracy. Postanowienia umów nie mogą być więc sprzeczne z normami bezwzględnie wiążącymi w polskim prawie.
Strony mogą uregulować stosunek prawny wedle własnej woli, nawet jeśli będzie to sprzeczne z powszechnie obowiązującymi przepisami. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że będzie to pociągało za sobą prawne konsekwencje. Konsekwencje te określa art. 58 kc, który stanowi, że czynność prawna sprzeczna z ustawą jest nieważna. Jeżeli nieważnością dotknięta jest tylko część czynności prawnej, to będzie ona nieważna w tej części, a czynność pozostaje w mocy co do pozostałych części, chyba że z okoliczności wynika, że bez postanowień, które są dotknięte nieważnością, czynność nie zostałaby dokonana. Jeżeli umowa została zawarta sprzecznie z ustawą, właściwością czy zasadami współżycia społecznego to oznacza, że jest nieważna, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.
Już niebawem przekonamy się czy Urząd Antymonopolowy i UOKiK nie są innego zdania
" Nie pobieramy opłaty od usługi, której nie wykonujemy, a jedynie zmieniamy sposób obliczania prowizji " ... niestety ciężko nie nazwać tego BZDURĄ ... opłacam przesyłkę do firmy trzeciej więc nie macie prawa pobierać od usługi DPD lub Poczty żadnej prowizji .
Zobaczymy co z tego wyjdzie. Napewno sposób oblicznia prowizji musi być doprecyzowany, ponieważ w tym kształcie w jakim został przedstwiony w zapowiedziach powoduje, że sprzedający nie jest w stanie określić ceny, za jaką może sprzedać swój towar, dopóki kupujący nie wybierze sposobu wysyłki 🙂 Może trzeba będzie zapłacić dodatkową prowizję od 5,9, może od 8,99, może nie trzeba bo dobierze do SMATA jak ma .... Sami widzicie jak nieprecyzyjne sformułowanie zapowiedzi zmian regulaminu wywołuje dezorientację ludzi.
@a_brod tak samo jak prowizja u jednego 5 u innego 15% za to samo
@_HolaOla_ "Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania"
Czyli Sprzedawca, jako strona umowy, może się zgodzić, lub nie zgodzić na taki, narzucony zresztą, aneks. Rozumiem, że jeśli się nie zgodzi - umowa ulegnie rozwiązaniu..? Dobrze myślę? 🙂
Przecież nie po to zmieniają ( zapewne na lepsze ... oczywiście dla nich ) aby Sprzedawca miał możliwość nie zgodzić się z ich geniuszem
Uwaga, proszę wejdźcie na stronę UOKIK - dokładnie aktualnosci.php?news_id=16013
Nie mogę wkleić linku bo od razu kasuje jako spam. Czego allegro się boi?
Tam przecież sama prawda napisana przez odpowiedni urząd.
@RegDos_eu To ja spróbuję..inaczej: KLIK
yeeee, a tam na dół i do strony dla sygnalistów :))