anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Możliwość zwrotu towaru, kupionego na FV

7razy77
#8 Zapaleniec#

Cześć.
Wiadomo, że klient, który kupuje coś na fv, posiadający działalność o podobnym charakterze nie ma prawa do zwrotu towaru (chyba, że sprzedający to akceptuje)

 

Problem jest taki, że klient kupił u mnie kartę graficzną (mój sklep - branża IT).

Upiera się teraz, że ma prawo do zwrotu, bo tak mu poradził prawnik. PKD jego działaności:

Przeważająca działalność gospodarcza:

62.02.ZDziałalność związana z doradztwem w zakresie informatyki

Wykonywana działalność gospodarcza:

62.02.Z, 58.29.Z, 59.11.Z, 59.12.Z, 59.20.Z, 62.01.Z, 62.03.Z, 63.12.Z, 63.99.Z

 

Zdaniem klienta prawnik uważa, że to nie jest podobny charakter działaności. 

Zanim zapłacę za poradę prawną, chciałem zapytać, co tym myślicie? Proszę o zdanie, osoby znające się na rzeczy.

 

oznacz moderatorów
12 ODPOWIEDZI 12

hardybejs
#12 Orędownik#

nie musisz przyjmoiwać , ale na 100ówe chlapnie ci negatywa ten.........

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

W niektórych przypadkach może zwrócić zakup na FV, poczytaj, skąd wiesz jaką działalność prowadzi ten kupujący? Może jeżeli:

Art. 38a ,,Przepisy dotyczące konsumenta zawarte w niniejszym rozdziale stosuje

się do osoby fizycznej zawierającej umowę bezpośrednio związaną z jej działalnością gospodarczą, gdy z treści tej umowy wynika, że nie posiada ona dla tej osoby charakteru zawodowego, wynikającego w szczególności z przedmiotu wykonywanej przez nią działalności gospodarczej, udostępnionego na podstawie przepisów o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej”.

oznacz moderatorów

7razy77
#8 Zapaleniec#

Kolego ale ja bardzo dokładnie napisałem jaki charakter działalności prowadzi klient

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Jeżeli masz pewność to nie musisz przyjmować, oczywiste.

oznacz moderatorów

7razy77
#8 Zapaleniec#

Jakbym pewność miał to bym nie pytał 

oznacz moderatorów

kolekcjoner608
#21 Demiurg#

Nawet jak to jest zgodne z prawem to jak nie przyjmiesz to on ci zgodnie z regulaminem wysmaruje opinie -bo regulamin daje mu takie prawo.

oznacz moderatorów

Deny_denis
#9 Pomysłodawca#

No i co z tego?

Trzeba sobie kalkulować , w relacji B2B - zrozumiałym dwa obydwu stron jest że żadna z firm nie jest nastawiona na straty , a każdy zwrot to strata dla sprzedawcy , co innego konsumeta , tutaj prawo jest jasne.

 

Sprawdź sobie CEIDG , ORAZ BAZ FIRM

https://wyszukiwarkaregon.stat.gov.pl/appBIR/index.aspx

 

Wisz NIP i sprawdź wpisy

PROWADZONE DZIAŁALNOŚCI WG PKD - rozwiń listę

 

Jak dla mnie:

59.12.Z

Działalność postprodukcyjna związana z filmami, nagraniami wideo i programami telewizyjnymi
Podklasa ta obejmuje:
- montaż filmowy, telewizyjny i wideo realizowany przy pomocy dowolnej techniki w sferze obrazu i dźwięku, wykonywanie napisów, napisów czołowych i końcowych, postprodukcyjne efekty specjalne, w tym: grafika i animacja komputerowa,
 
Karta graficzna do tego służy.
- działalność laboratoriów filmowych,
- cyfrowe przeniesienie filmu z taśmy filmowej,
- wykonywanie materiałów wyjściowych obrazu i dźwięku do kopii eksploatacyjnych,
- działalność filmotek przechowujących materiały filmowe i podobną działalność.
 
62.01.Z

 

Podklasa ta obejmuje pisanie, modyfikowanie, badanie, dokumentowanie i wspomaganie oprogramowania, włączając pisanie zleceń sterujących programami dla użytkowników.

 

Podklasa ta obejmuje analizowanie, projektowanie systemów gotowych do użycia:

 

  • rozbudowę, tworzenie, dostarczanie oraz dokumentację oprogramowania wykonanego na zlecenie określonego użytkownika,
  • pisanie programów na zlecenie użytkownika,
  • projektowanie stron internetowych.

 

 

 

 

oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@7razy77 
Działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki
- powoduje, że prowadzący taką działalność jest traktowany w obrocie gospodarczym jak profesjonalista (prowadzi zawodowo doradztwo w zakresie informatyki) w dziedzinie informatyki (co obejmuje również karty graficzne stanowiących składnik komputera). 
Intencją ustawodawcy było natomiast nadanie przedsiębiorcom (prowadzącym JDG) ale niebędących profesjonalistami w dziedzinie związanej z nabywaną rzeczą uprawnień takich jak Konsumentom. I w przypadku sporów rozstrzyganych sądownie - ten aspekt (intencje ustawodawcy) najczęściej bierze pod uwagę sąd.

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@A3dam pozostaje pytanie jak potraktować taki zwrot zrobiony przez firmę działającą w podobnej branży i wykonującej zakup do działalności gospodarczej

 

jako oszustwo, próbę wyłudzenia nienależnego świadczenia?

i oczywiście na koniec jakie działania wobec w/w działań podejmie serwis allegro, który umożliwił takie działania będąc w pełni świadomym, że takie zwroty są niedozwolone

 

 

 

oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@RED 
Kupujący ma prawo wysłać swoją rzecz kiedy chce i komu chce (w tym może nawet odesłać rzecz do Sprzedawcy).
Rozpatrujemy przypadek, gdy Kupujący skorzystał z możliwość wypełnienia (wadliwego) formularza zwrotu skutkującego m.in. wysłaniem Sprzedawcy oświadczenia o odstąpieniu od Umowy z Art.27 UoPK w sytuacji gdy Kupujący nie jest podmiotem uprawnionym do złożenia takiego oświadczenia (analogiczną możliwość udostępnia Allegro Nabywcom-spółkom co do których nie ma w żadnym wypadku wątpliwości, że do składania oświadczeń o odstąpieniu z Art 27 UoPK nie są uprawnieni).

W mojej ocenie Kupujący tak postępujący (odstępujący od Umowy w sytuacji gdy nie jest do tego uprawniony), postępuje lekkomyślnie - poważnie komplikując swoją sytuację.
Jeżeli robiłby to z zamiarem popełnienia czynów zabronionych - czego na obecnym etapie absolutnie zakładać nie można - to byłaby to wyjątkowa nieudolność.
Trafiając na ogarniętego Sprzedawcę, który odesłany towar przygarnie (przechowa lub odda na przechowanie za pieniądze), a otrzymane od Kupującego oświadczenie o odstąpieniu oddali (powołując się np. na złożenie oświadczenia przez podmiot nieuprawniony) nie będzie miał ani przedmiotu, ani pieniędzy (chyba, że niezwłocznie odbierze rzecz od Sprzedawcy- na własny koszt i ryzyko) lub poniesie dodatkowe koszty ponownej wysyłki rzeczy do niego oraz ew. koszty przechowania rzeczy odesłanej Sprzedającemu do czasu ponownej jej wysyłki od Sprzedającego.

 jakie działania wobec w/w działań podejmie serwis allegro
Allegro podobno "nie ustaliło jeszcze jakie rozwiązania zostaną zastosowane, ale rozeznaje się w temacie."

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@A3dam miałem na myśli allegrowe odstąpienie od umowy w trybie konsumenckim (już nawet mi udziela się nowomowa allegro|)

ja dzisiaj robiłem dwa zwroty i wystawiałem korekty od takich kupujących

wymusiłem na nich tylko napisanie oświadczeń o zwrocie towaru i zamiarze zaksięgowania korekt

opisywałem już tutaj przypadek jaki miałem , gdy allegro wypłaciło kasę z pok na konto prywatne na zakup na firmę jak wyżej gdy odmówiłem zwrotu wpłaty

oznacz moderatorów

obslugana100-pl
#10 Popularyzator#

Napisz ze w tej sytuacji zwrot nie jest możliwy. Charakter działalności związany jest z branża IT. Ktoś tu ładnie rozpisal kody pkd, wiec można je pokazać kupującemu jako potwierdzenie swojej  tezy.

oznacz moderatorów