anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

odesłanie towaru przez kupującego po zerwaniu plomb gwarancyjnych

MAMY ROZWIĄZANIE!
cas-it-solutions
#8 Zapaleniec#

witam forumowiczów, mam taką sytuacje że kupujący zakupił nowego laptopa który miał plomby gwarancyjne, odstąpił od umowy i odesłał laptopa, plomb gwarancyjnych już nie ma, śrubki noszą ślady że były rozkręcane a touchpad się lekko rusza tak jakby został źle przykręcony. Co zrobić w takim przypadku? Szukałam w regulaminie "Reklamacje i zwroty od kupujących - najczęściej zadawane pytania" ale nie mogłem znaleźć żadnej stosownej porady. 

 

Dodatkowo znalazłem zapis że: 

 

" Odstąpienie od umowy jest możliwe tylko wtedy, gdy kupujący jest konsumentem , a zakup nastąpił u przedsiębiorcy"

ref: https://allegro.pl/pomoc/dla-sprzedajacych/prawa-i-obowiazki-sprzedajacego/w-jakich-przypadkach-moge...

- to znaczy że nawet jeśli mamy określone warunki zwrotu w ofercie możemy odmówić przyjęcia zwrotu jeśli kupujący jest przedsiębiorcą a zakup nastąpił u przedsiębiorcy? 

oznacz moderatorów
7 ODPOWIEDZI 7
Vryko
#18 Luminarz#

Poprosić kupującego o wpłatę na przesyłkę zwrotną i odesłać laptopa. Jakakolwiek ingerencja w towar, która przekracza granice zwykłego zarządu, pozbawia kupującego prawa do zwrotu. 

edit:

W relacjii firma - firma zwrotów konsumenckich nie ma. Chyba że strony umówiły się inaczej. 

______________
Sołtys Allegro
oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

Jeśli osoba prywatna kupiła od firmy zwrot przysługuje. Przy relacji firma - firma nie przysługuje.  Jeśli jesteś osobą prywatną i udostępniasz możliwość zwrotu, to zwrot przysługuje. Nie możesz nie przyjąć zwrotu, możesz jedynie zmniejszyć zwracaną kwotę ze względu na zmniejszenie wartości rzeczy. Usunięcie plomb nie jest powodem, z którego można odmówić odstąpienia od umowy.

oznacz moderatorów
kostas11
#21 Demiurg#

Jeśli określiłeś warunki zwrotu to znaczy że dajesz taką możliwość w ofercie, musisz przyjąć zwrot, ale ustawa określa to tylko w zakresie sprzedaży konsumenckiej :

4. Konsument ponosi odpowiedzialność za zmniejszenie wartości rzeczy będące wynikiem korzystania z niej w sposób wykraczający poza konieczny do stwierdzenia charakteru, cech i funkcjonowania rzeczy

A wy nie jesteście w relacji firma - konsument więc jak towar jest uszkodzony, używany, rozkręcany moim zdaniem nie musisz go przyjmować 🙂 Jak by był sprawny to zgodnie z ofertą gdzie udostępniłeś zwrot musiał byś przyjąć.

________
Κώστας
oznacz moderatorów
cas-it-solutions
#8 Zapaleniec#

hm rozumiem, czy aby mieć relacje firma-firma to konto allegro musi być obustronnie zarejestrowane jako biznesowe? Czasami jest tak że konto nie ma statusu firma a i tak sprzedaje/kupuje firma bo prosi np o wystawienie faktury. 

oznacz moderatorów
konto zamknięte
Nie dotyczy

niektórzy faktury biorą na kogoś innego, żeby dostać zwrot vat 🙂 ja bym nie przyjął, kupujący specjalnie zerwał plomby, teraz niech się buja sam, może jeszcze wyjął M.2 ze środka, bo są i tacy kombinatorzy 😮

oznacz moderatorów
kostas11
#21 Demiurg#

Firma - osoba prywatna to jest kupujący konsument 🙂

Firma - firma są inne zasady 😞

Konto firma nie ma tu nic do znaczenia może być zwykłe ale dostajesz paragon i kupujesz od firmy i jesteś konsument jako osoba prywatna 

________
Κώστας
oznacz moderatorów
cas-it-solutions
#8 Zapaleniec#

dziękuje wszystkim, teraz mam już większą jasność tej trudnej sytuacji 🙂 

oznacz moderatorów