anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Odrzucona reklamacja, Allegro wypłaca POK - czyj jest towar?

Client:119068183
#9 Pomysłodawca#

Bardzo ważny case! Opis sytuacji
Klient składa reklamację po okresie odstąpienia, jako roszczenie podaje zwrot pieniędzy. Reklamacja odrzucana jest przez sprzedawcę, klient składa wniosek do Protect, Allegro wypłaca hajs ale nie obciąża długiem sprzedawcy bo ten wywiązał się z rozpatrzenia reklamacji i się zaczynają schody w kwestii prawnej czyj jest towar i co ma zrobić sprzedawca
Sytuacje gdy wszystko jest klarowne to:

1. sprzedawca uznaje reklamację, zwraca cały hajs a więc w świetle prawa nastąpiło odstąpienie od umowy, reklamowany towar jest własnością sprzedawcy (jest też w przypadku wymiany na inny)
2. sprzedawca nie uznaje reklamacji, zwraca towar kupującemu, wyroki sądu z 2019 roku wskazują że koszty przesyłek w niezasadnej reklamacji obciążają składającego reklamację (wbrew wcześniejszych opinii UOKiK które jednak zmienił po 2014 roku)
3. sprzedawca nie uznaje reklamacji, międzyczasie kupujący zdążył złożyć wniosek Protect a allegro wypłaca rekompensatę ale nie obciąża nią sprzedawcy i teraz robi się problem kogo jest towar?
Dlaczego problem? wydawałoby się że reklamowany towar po odrzuconej reklamacji dalej jest klienta i powinien być odesłany do kupującego ALE w świetle opinii prawnika jego roszczenie zostało zaspokojone (wypłata pełniej kwoty zakupu towaru) a to jest równoznaczne z realizacją skutków odstąpienia od umowy bo nastąpił zwrot wpłaty (tak też tytułuje Allegro Protect wypłatę rekompensaty) a więc zgodnie z prawem odstąpienia towar przechodzi na własność sprzedawcy a transakcja uznawana jest za niebyłą.
Kuriozalne a być może i bezprawne w tej sytuacji staje się więc zachowanie allegro które nakazuje w takiej sytuacji odesłanie przedmiotu kupującemu.
Zapraszam do dyskusji

oznacz moderatorów
37 ODPOWIEDZI 37

komis-bell
#21 Demiurg#

Jeśli allegro wypłaciło rekompensatę 'ze swoich' i nie obciążyło tym sprzedającego to na jakiej podstawie towar ma pozostać u sprzedającego?

oznacz moderatorów

Client:119068183
#9 Pomysłodawca#

no przecież napisałem, na podstawie zaspokojenia wnioskowanego roszczenia kupującego jakim był zwrot wpłaty co jest tożsame z odstąpieniem od umowy bo w reklamacji wnioskując o zwrócenie wpłaty automatycznie wnioskujemy o odstąpienie od umowy

oznacz moderatorów

pinsplash
#21 Demiurg#

@Client:119068183 Ale to NIE sprzedawca zaspokoił roszczenia, a Allegro....

_______
BRÓSLI
oznacz moderatorów

komis-bell
#21 Demiurg#

@Client:119068183 W jaki dokładnie sposób sprzedający zaspokoił roszczenie kupującego?

"w reklamacji wnioskując o zwrócenie wpłaty automatycznie wnioskujemy o odstąpienie od umowy"

Z tego co czytam to "Reklamacja odrzucana jest przez sprzedawcę" - więc o jakim odstąpieniu jest tu mowa?

oznacz moderatorów

glenmoranghie
#14 Krzewiciel#

@Client:119068183  "na podstawie zaspokojenia wnioskowanego roszczenia kupującego jakim był zwrot wpłaty co jest tożsame z odstąpieniem od umowy bo w reklamacji wnioskując o zwrócenie wpłaty automatycznie wnioskujemy o odstąpienie od umowy"

 

Odstąpienie od umowy nastąpiłoby gdyby pieniądze zwrócił sprzedawca. Ale to nie on te pieniądze zwrócił.

oznacz moderatorów

Client:119068183
#9 Pomysłodawca#

tak samo wg twojej argumentacji dlaczego towar ma zostać u klienta skoro nastąpiła realizacja skutków odstąpienia od umowy a tym samym samego odstąpienia? Taką wykładnię prawa przedstawia grono prawnicze

oznacz moderatorów

glenmoranghie
#14 Krzewiciel#

@Client:119068183 "dlaczego towar ma zostać u klienta skoro nastąpiła realizacja skutków odstąpienia od umowy a tym samym samego odstąpienia? Taką wykładnię prawa przedstawia grono prawnicze"

Słabe grono prawnicze. Odstąpienie od umowy nie nastąpiło, gdyż sprzedawca nie zwrócił środków kupującemu. Nastąpiła jedynie wypłata rekompensaty (kwotowo równej kosztom zakupu) wypłaconej przez stronę trzecią.

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

@glenmoranghie Dlatego że Allegro Protect nie przenosi własności tylko wypłaca rekompensatę kupującemu.

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@LEW433 w regulaminie protect napisali że przenosi dług a dług jest zobowiązaniem prawnym do uregulowania 

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Tak ale nie z kupującego na sprzedającego tylko na Allegro, tak było w AP.

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

dokładnie mówiąc to tam pisze z kupującego na allegro i z allegro na sprzedawcę o ile się da uzasadnić

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@Client:119068183 poczytaj regulamin protect jak allegro wypłaca protect kupującemu bez obciążenia sprzedawcy to ten towar jest allegro, jak na koszt sprzedawcy to ten towar jest sprzedawcy ale ma se go sam odebrać

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@az1rael tego zapisu już nie ma w regulaminie 😞

________
Κώστας
oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@kostas11 którego bo regulamin protecta wałkowałem ok połowy lutego jak się zasady pozmieniały?

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@Client:119068183 wypłata rekompensaty nie powoduje zmiany właściciela towaru, reklamacji nie mogą za Ciebie rozpatrzyć itp. !!!! 

Allegro wypłaca co chce i kiedy chce co by klient był zadowolony, jak Ciebie nie obciążają to w czym masz problem towar sprzedałeś, kasę masz i zapomnij nie zaprzątaj se tym głowy i skup się na prowadzeniu firmy 😄

________
Κώστας
oznacz moderatorów

Client:119068183
#9 Pomysłodawca#

a w tym problem że nie wiadomo kto jest właścicielem przedmiotu, nie może nim być ktoś kto odstąpił od umowy i dostał zwrot wpłaty (nie ma znaczenia czy od sprzedawcy czy od AP). Wobec czego dlaczego w takim układzie allegro nakazuje sprzedawcy odesłanie towaru do klienta? Kto w takim razie ma pokryć koszty przesyłki bo w normalnej procedurze reklamacji gdzie nie ma żadnych rekompensat koszt przesyłek niezasadnej reklamacji spoczywa na reklamującym i dalej jest to reklamacja która finalnie nie skutkowała odstąpieniem

oznacz moderatorów

komis-bell
#21 Demiurg#

@Client:119068183 Ale jak to "odstąpił od umowy"? Kiedy, gdzie i jak?
Przecież sprzedający odrzucił roszczenia kupującego i to do kupującego należy towar.

Co do kosztów wysyłki to powinien je pokryć kupujący.

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@Client:119068183 nie znasz przepisów 
ad 1 aby rozpatrzeć reklamację sprzedawca ją odbiera na swój koszt patrz ustawa konsumencka więc ma reklamowany towar i uznając reklamację sam decyduje jak ma ją rozpatrzeć a nie że kupujący sobie chce odstąpić od umowy bo kupujący nie może zgłaszac naraz odstąpienia i reklamacji. Odstąpić może jak niezgodność jest istotna np zamawia smartphone a dostaje mp3. Jak minie 30 dniowy termin na wywiązanie się z umowy zakupu to ma prawo wezwać sprzedawcę do wydania zamówienia z terminem 7dni a potem jak nie dostanie towaru ma prawo odstąpić od umowy kupna sprzedaży KC. 
ad 2 a kto kazał sprzedawcy odsyłać ten towar reklamacyjny? po co ma w koszty iść? pisze sprzedawca kupującemu wiadomość na trwałym nośniku masz możliwość osobiście odebrać pod adresem w terminie x dni potem ci doliczę magazynowanie lub zutylizuję ten towar gdy koszt magazynowania przekroczy jego wartość albo przysyłas opłaconą etykietę / swojego kuriera lub wpłacasz kwotę wysyłki y na konto i zostanie ci twój towar odesłany tyle w temacie.
ad3 prtect na koszt allegro towar prawnie jest klient regulaminowo jest allegro ciebie to nie interesuje jak ty to sprzedałeś niech sobie wyjaśniają najczęściej kupujący odesłał  ten towar na reklamację wiec leży u sprzedawcy patrz punkt 2 lub nie odesłał a allegro robi mu prezent z ap i ma ten reklamowany towar i kasę z ap i cieszy się z głupoty serwisu to już sobie niech wyjaśniają allegro i kkupujący co z tym reklamowanym towarem a sprzedawcy to nic nie obchodzi

oznacz moderatorów

glenmoranghie
#14 Krzewiciel#

@Client:119068183  " wydawałoby się że reklamowany towar po odrzuconej reklamacji dalej jest klienta i powinien być odesłany do kupującego ALE w świetle opinii prawnika jego roszczenie zostało zaspokojone (wypłata pełniej kwoty zakupu towaru) a to jest równoznaczne z realizacją skutków odstąpienia od umowy bo nastąpił zwrot wpłaty"

Słaby prawnik. Odstąpienie od umowy nastąpiłoby gdyby pieniądze zwrócił sprzedawca. Ale to nie on te pieniądze zwrócił.

" (tak też tytułuje Allegro Protect wypłatę rekompensaty) a więc zgodnie z prawem odstąpienia towar przechodzi na własność sprzedawcy a transakcja uznawana jest za niebyłą."

A niby dlaczego, skoro sprzedawca nie zwrócił pieniędzy? 

"
Kuriozalne a być może i bezprawne w tej sytuacji staje się więc zachowanie allegro które nakazuje w takiej sytuacji odesłanie przedmiotu kupującemu."

Kuriozalne jest, co więcej, jest także szkodliwe. Ale nie jest bezprawne. Skoro allegro zrekompensowało kupującemu koszty zakupu, to tym samym przejęło prawo własności sprzedawanego przedmiotu. A ze swoim własnym przedmiotem allegro ma prawo zrobić co mu się podoba. Skoro chcą zrobić prezent sprzedającemu, to mają prawo, aczkolwiek ja uważam to za szkodliwe, bo zachęca patologicznych kupujących do kombinatorstwa. 

Natomiast osobną kwestią jest na czyj koszt miałby ten przedmiot być odesłany do kupującego. Ciekawe co na ten temat mówi regulamin protecta, ale moim zdaniem przedmiot powinnno odesłać allegro skoro jest jego właścicielem.

oznacz moderatorów