anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Podatki od sprzedaży powyżej 30 sztuk używanych przedmiotów.

Adrian_sos
#8 Zapaleniec#

Czy po sprzedaniu 30 używanych "rzeczy" zgodnie z dyrektywą DAC7 od 1 stycznia 2023 roku jestem uznawany za przedsiębiorcę i muszę odprowadzać podatek, nawet od starych używanych książek itp.? Tak po pół roku posiadania nie trzeba płacić podatku, ale załóżmy że kupiłem coś w szmateksie lub dostałem i chcę to sprzedać. Wg. nowego prawa Allegro przekaże nasze dane do US skarbowego po dokonaniu 30 transakcji. Ktoś potwierdzi/zaprzeczy?

oznacz moderatorów
36 ODPOWIEDZI 36

LEW433
#21 Demiurg#

Tak: Skarbówka uzyska ścisłą kontrolę nad działaniami sprzedawców na platformach e-commerce. Operatorzy takich serwisów od 2024 r. (ale za rok 2023) będą mieli obowiązek automatycznie przekazywać fiskusowi dane o obrotach na poszczególnych kontach – według projektu

oznacz moderatorów

maximag_WAR
#7 Wielbiciel#

No to lipa, 

oznacz moderatorów

maximag_WAR
#7 Wielbiciel#

Szukają pieniądze 💸💸💸 , cisną wszędzie gdzie się tylko da. 

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@maximag_WAR punkt widzenia zależy od punktu siedzenia 🙂

Dla Ciebie to szukają kasy bo nie możesz kombinować a dla mnie to wykoszenie szarej strefy sprzedającej taniej bez podatków, kosztów księgowej, czy ZUS 😞 ja mam na dzień dobry 23 vat podatek dochodowy czy 9 % zdrowotnego od zarobionej 100 zł zabierają ponad 40 % 😞

________
Κώστας
oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@Adrian_sos nie zgodnie z tą dyrektywą od tej ilości transakcji zostaną przekazane do US Twoje dane, za ile sprzedałeś oraz numer konta, a to nie znaczy że musisz założyć DG 

A jeżeli kupujesz w celu dalszej odsprzedaży to od razu załóż DG bo potem będzie Cię drogo to kosztowało 😞 Na początek możesz legalnie prowadzić sprzedaż i się rozliczać jak przekroczysz pewna kwotę miesięcznie to zakładasz DG poczytaj tu jest wszystko https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00115

________
Κώστας
oznacz moderatorów

-PRORIDE-
#11 Animator#

To ciekawe jak to się ma do sprzedaży używanego sprzętu komputerowego. Sama karta graficzna z górnej półki to minimum 5 tysięcy, a jak ktoś często robi upgrade to w pół roku sprzeda na 20 tysięcy. Już widzę ile osób sprzedając kartę graficzną lub telefon za 4 tysiące biegnie i rejestruje firmę 😀 Ludzie potrafią wymienić samochód w ciągu roku kilka razy i nie wszyscy mają firmy.

oznacz moderatorów

Client:104371448
#14 Krzewiciel#

@-PRORIDE- pamiętaj tylko o jednym. Jakis czas temu pisal (do 3 m-cy wstecz) tutaj pacjent ktory sprzedal czesci komputerowe za 3500zł i musiał zapłacic Allegro prowizję w wysokości...uwaga: 700zł 😄

Ake był wku....rzony 😉

Podobno tez kalkulator zle policzyl prognozowaną prowizję 😮

oznacz moderatorów

pecela
#16 Inspirator#

To akurat proste. Jak ktoś kupi kartę graficzną, będzie jej i np. sprzeda ją po miesiącu, to jest to sprzedaż prywatna, ale ponieważ towar miał krócej niż 6 miesięcy, to musi od tego zapłacić podatek od dochodu uzyskanego z jej sprzedaży. Natomiast jak ktoś kupuje i od razu sprzedaje (w celu zarobkowym), to już jest handel (działalność gospodarcza) i wtedy albo przychód należny poniżej 50% wynagrodzenia minimalnego, albo założenie działalności. 

oznacz moderatorów

Adrian_sos
#8 Zapaleniec#

A co w sytuacji kiedy nie kupuję, a mam i mogę od razu odprzedać - przykładem niech będą płyty CD. Pracuję w firmie fonograficznej i mamy tzw. egzemplarze promocyjne dla siebie. Podobnie jest z plakatami kinowymi, jako pracownik kina mogę brać je za darmo, dystrybutor również za darmo je dostarcza. Jak to wtedy wygląda ze sprzedażą?

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

@Adrian_sos nikt z uczestniczących tu użytkowników nie ma mocy ,aby interpretować prawo podatkowe, wszystkie wpisy to tylko mrzonki i gdybania . Masz wyraźny problem to zwróć się do NUS z prośba o interpretację , będziesz miał czarno- na białym -co możesz , a co nie  i nikt nie podważy tej decyzji .

oznacz moderatorów

Adrian_sos
#8 Zapaleniec#

Problem dotyczy KAŻDEGO użytkownika Allegro nie będącego przedsiębiorcą, a panel dyskusyjny jest po to, żeby dyskutować 🙂 A dla ścisłości Allegro powinno o tym czytelnie i klarownie informować swoich użytkowników.

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

@Adrian_sos to są sprawy fiskalne i nie można opierać się na wypowiedziach użytkowników czy ich doświadczeniach. Interpretacja indywidualna tylko i wyłącznie da Ci pewność , allegro też nie wypowie się w tej kwestii bo nie ma takiej mocy prawnej ...ba .... podpieranie się nawet interpretacją NUS innego podmiotu jet  też tylko gdybaniem i nie daje żadnej pewności .

oznacz moderatorów

Client:104371448
#14 Krzewiciel#

@Adrian_sos jesli na darmowym forum szukasz konkretnych informacji to jesteś "szalony" [żart] 😉

Przecież tutaj wypowiadają się amatorzy z których część myśli, że ma jakąś wiedze ale po tym co piszą to (szczerze) wątpię.

Zresztą daleko szukać.
Niestety nasze szanowne Moderatorki czasami piszą takie rzeczy, że wszystko opada 😉

Jesli o mnie chodzi to w wiekszosci przypadków jak mam jakis konkretnych problem "bierę" dwie stówki w kieszeń i udaję się do prawnika bądź wspomnianego biura rachunkowego.

oznacz moderatorów

Client:104371448
#14 Krzewiciel#

@mdrogeria  napisał(a):

Masz wyraźny problem to zwróć się do NUS z prośba o interpretację.


@mdrogeria chyba nie do końca wiesz o czym piszesz to raz 😉 [tested 😮 ]

A dwa: wystarczy, że weźmie dwie stówki w kieszeń i uda sie do dobrego biura rachunkowego. Tam go uświadomią. Tested 😉

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

@Client:104371448 żadne biuro rachunkowe nie jest uprawnione do interpretacji prawa podatkowego , może udzielić tylko porady , a tej nie otrzymasz jednoznacznej czyli defacto ostateczna decyzja należy do Ciebie  ....Tested 

mdrogeria_0-1674049825513.png

 

oznacz moderatorów

Client:104371448
#14 Krzewiciel#

@mdrogeria no tak tak... oczywiście chodziło mi o w miarę rzeczową i/lub kompetentną poradę a nie interpretację pp.

W zasadzie jak można było już przeczytać/usłyszeć nawet otrzymanie (indywidualnej) interpretacji podatkowej nie chroni podatnika przed ewentualnymi konsekwencjami.

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

@Client:104371448 jeśli prośbę o interpretację kierujesz do właściwego US naczelnik udziela Ci odpowiedzi w formie pisemnej i dotyczy ona tylko i wyłącznie podmiotu , który prośbę tę złożył . Jeśli Ustwodawca nie zmieni zapisu umiewszczając stosowny wpis  w Dziennuku Ustaw nikt interpretacji NUS podważyć nie może , a nawet jak to Państwo Urzędnicy ktoś by zamierzał- wygrywasz w sadzie na pierwszej rozprawie .

oznacz moderatorów

MatkaTarzana
#9 Pomysłodawca#

@mdrogeria   Co to jest NUS?

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

@MatkaTarzana Naczelnik ... dalej już chyba proste ? 😁

oznacz moderatorów