anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 
Highlighted

Potrzebny skan dokumentu tożsamości - PayU

#13 Ambasador#

Otrzymałem maila:

"Dzień dobry,

zgodnie z obecnymi przepisami, PayU ma obowiązek posiadania aktualnych danych swoich klientów. Prosimy o dostarczenie skanu dokumentu tożsamości (dowodu osobistego lub paszportu).

Aby bezpiecznie wysłać kopię dokumentu, należy kliknąć poniższy przycisk aby przejść do panelu Allegro i postępować zgodnie z instrukcją w sekcji dotyczącej PayU.

Możesz też samodzielnie przejść do panelu Allegro (Moje Allegro > Moja sprzedaż > Allegro Finanse > Ustawienia wypłat > w sekcji dotyczącej PayU kliknij „Przejdź do PayU”).

Podstawa prawna:
Ponieważ PayU ma status krajowej instytucji płatniczej, jesteśmy zobowiązani do przestrzegania Ustawy z 1 marca 2018r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, a więc do weryfikacji tożsamości klienta.

Weryfikacja polega na ustaleniu i zapisaniu cech dokumentu tożsamości, a także: imienia, nazwiska, obywatelstwa, adresu zamieszkania, numeru PESEL (lub daty urodzenia, jeżeli nie nadano numeru PESEL). PayU ma ustawowy obowiązek i prawo przetwarzać te informacje (zgodnie z art. 34 ust. 4 ww. Ustawy).

To jest wiadomość automatyczna – nie odpowiadaj na nią.
Jeżeli potrzebujesz wsparcia, skorzystaj z pomocy Allegro."

Nie wygląda to na jakiś scam, nie ma również w tym mailu "poniższy przycisk" więc nie ma w co kliknąć. W ustawieniach wypłat nie ma również żadnego „Przejdź do PayU”

Więc po co ta wiadomość? Konto firmowe używane od lat i nagle chcą ode mnie dokumentu, gdzie nawet jakbym chciał wysłać to nie ma takiego linku. To jakaś pomyłka?

Highlighted

Odp.: Potrzebny skan dokumentu tożsamości - PayU

#12 Orędownik#

Też się nad tym zastanawiam nie wydaje mi się żebym nie był wiarygodny sprzedając tu od kilkunastu lat mając status SS bardziej mi to wygląda na wymuszenie moich danych wraz z moim wizerunkiem.

Odpowiedz
Ładowanie...
Highlighted

#12 Orędownik#
Odpowiedz
Ładowanie...
Highlighted

#13 Ambasador#

Pojawiła się opcja wysłania skanu.

@uEdka w takim razie skoro nie muszę wysyłać skanu to dlaczego jedyna opcja w formularzu to wysłanie zdjęcia albo skanu dowodu? nie widzę tam opcji podpisu zaufanego (mam) ani wideoweryfikacji.

Więc w sumie nie wiem co oznacza "przetarła szlak", chyba tylko stan prawny, który nie jest przez payu przestrzegany skoro nie ma więcej opcji w formularzu.

Odpowiedz
Ładowanie...
Highlighted

#12 Orędownik#

@dawal50 bo tak im wygodniej🙂 Czytałeś czego dowiedziała się AptekaNatolinska. 

Odpowiedz
Ładowanie...
Highlighted

#19 Nestor#

@uEdka  tak jak piszesz to jest najwygodniejsze ale są opinie UODO że ustawa nie nakazuje tylko dopuszcza skanowanie więc można w inny sposób potwierdzić dane, ja osobiście nie wyśle skanu dokumentu bo nie mam żadnej gwarancji jak i przez kogo będą przechowywane, po zatym zostałem zweryfikowany przelewem gdzie bank potwierdził moje dane z dowodem. Druga sprawa ustawa mówi że jeśli jest podejrzenie czyli mam rozumieć że wszyscy jesteśmy podejrzani o pranie pieniędzy 🙂 

https://fintek.pl/uodo-ponownie-bierze-sie-za-skany-dowodow-beda-kontrole-w-bankach/

"W odpowiedzi GIIF zgodził się ze stanowiskiem Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, iż weryfikacja tożsamości klienta nie musi w każdym przypadku polegać na pozyskiwaniu kopii dokumentów. Mimo zajętego przez GIIF stanowiska problem jest powszechny i nadal aktualny. Dlatego Prezes UODO zdecydował się objąć planem kontroli sektorowych banki pod kątem kopiowania dokumentów tożsamości"

https://uodo.gov.pl/pl/138/1182

Prezes UODO zaznacza jednak, że możliwość kopiowania dokumentów tożsamości w przypadkach określonych w tej ustawie nie jest równoznaczna z takim obowiązkiem po stronie banków. Ponadto za każdym razem, gdy bank na podstawie art. 34 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmowi zamierza skopiować dokument tożsamości, to decyzje o tym powinien poprzedzić analizą i zweryfikowaniem czy rzeczywiście taka czynność jest niezbędna, zgodnie z zasadami celowości i minimalizacji, o których mowa w art. 5 ust. 1 lit b) i c) RODO, czyli ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.

________
Κώστας
Odpowiedz
Ładowanie...
Highlighted

#12 Orędownik#

@kostas11 najbardziej zastanawia mnie, po co weryfikować coś, co jest już zweryfikowane.🙂

Odpowiedz
Ładowanie...
Highlighted

#13 Ambasador#

@dawal50   A ja mam wątpliwości  czy to jest od PayU.

Zadna  powazna  firma nie rozsyła wiadomości  z linkiem do klikania. Czasem robi tak  Allegro  z jakimiś  ankietami, ale  wiadomo, Allegro zatrudnia stażystów, więc  wiemy jak jest.

Sprawdź adres  skąd to wysłano.

Odpowiedz
Ładowanie...
Highlighted

#13 Ambasador#

Ech...  teraz doczytałem - nie ma linku, sorry😳

Odpowiedz
Ładowanie...
Highlighted

#19 Nestor#

@br.   service@payu.com  jest klik który prowadzi do konta allegro płatności 😞

________
Κώστας
Odpowiedz
Ładowanie...
Highlighted

#19 Nestor#

@dawal50 @br. @uEdka @mwmonety  zobaczcie jaką bazę naszych dowodów będzie miało allegro na serwerach, tylko czekać na atak co by je wykradli 😞

________
Κώστας
Odpowiedz
Ładowanie...
Highlighted

#12 Orędownik#

@kostas11 strach się bać🤬

Odpowiedz
Ładowanie...
Highlighted

#21 Demiurg#

@dawal50 Nie musisz ale ...musisz i co mam ci powiedzieć Masz rację RODO mówi ale życie robi swoje.

Odpowiedz
Ładowanie...
Highlighted

#19 Nestor#

@lew433  dlatego od pół roku zajmuje się tym UODO i są wszczęte kontrole w bankach  🙂

________
Κώστας
Odpowiedz
Ładowanie...