anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Prowizja od wysyłki czyli mydlenia oczu ciąg dalszy.

BZPstyl2
#8 Zapaleniec#

Allegro w artykule o nowych zasadach naliczania prowizji od cen wysyłek pisze:

"Nie obejmie to jednak wszystkich transakcji i wcale nie musi to oznaczać podniesienia kosztów prowadzenia sprzedaży na Allegro." - otóż drogie allegro oznacza i to bezsprzecznie. Podam jedynie dwa przykłady, które właśnie skonsultowałem z Państwa pracownikiem:

1) cena przedmiotu poniżej 40 zł oznacza objęcie prowizją od wysyłki w każdym przypadku pojedynczego zakupu i to niezależnie od ceny samej wysyłki. Wszystkie nasze oferty spełniają warunki smart zarówno dla Inpost jak i dla paczek DPD (notabene ceny DPD mamy niższe niż oficjalny sklep allegro). 

2) przedmiot w cenie 90 zł z opcją dostawy smart do paczkomatu. W przypadku gdy sprzedający nie ma smart lub wybierze np. przesyłkę kurierską w cenie 9,99 to prowizja od ceny tej wysyłki również zostanie naliczona. Nie ma znaczenia, że cena ta spełnia warunki smart a jedynie kwota przedmiotu powoduje, że kupujący nie może z niej skorzystać.

Jeżeli allegro na prawdę miało na celu zmniejszenie opłat za wysyłki to robi to nieudolnie lub po prostu nieuczciwie. W przypadku gdy na aukcji jest dostępna forma darmowej dostawy ale klient z własnej woli wybiera inną formę to taka prowizja nie powinna być naliczana. A już totalnym absurdem jest naliczanie opłat z dostawą smart od klientów, którzy z niej nie korzystają bo nie wykupili usługi smart. 

Pozostaje mieć nadzieję, że zrobi się na tyle duże larum, że allegro zmodyfikuje te plany ale jak usłyszałem od pracownika pomocy analizy wykazały, że jest to słuszna droga. No cóż... Jeżeli do końca marca projekt tych zmian się nie zmieni i faktycznie nie dotknie jedynie sprzedawców zawyżających koszty wysyłek to skutek będzie odwrotny niż zamierzony. My mamy w planie ceny podnieść z 9,99 na 12,99 tak aby nadal spełniały wymogi smart ale pokryły dodatkowe koszty. O to Państwu chodzi?

oznacz moderatorów
65 ODPOWIEDZI 65

lopes1990
#12 Orędownik#

Zgadzam się w stu procentach, w ofercie mam mnóstwo przedmiotów jednostkowych o niskiej wartości. 

Często się zdarza, że klient kupuję jakąś błahostkę za 2-3 zł , z czego zarobek po odciągnięciu prowizji oscyluje w granicy kilkudziesięciu groszy. 

Jeżeli teraz ów klient zdecyduję się u mnie na paczkę kurierską DPD ( 13,90 zł )  , wyjdzie na to , że będę musiał dorzucić co najmniej 1,50zł do jego zamówienia... 

Niestety materiały eksploatacyjne, etykiety, toner na drzewach nie rosną. O kosztach pracownika już w ogóle nie wspominam. 

 

W wielu firmach, poniżej określonej wartości zamówienia występuję coś takiego jak chociażby "opłata kompletacyjna" . Rozumiem, że tutaj nie możemy na coś takiego liczyć , ale może warto byłoby się przynajmniej zastanowić nad wartością minimalną transakcji, od których ta prowizja ma być pobierana?! 

Chyba, że wygodniej dla allegro będzie, jak sprzedawcy przestaną realizować takie zamówienia ze względu na idące za tym koszty :DDDD

Niech allegro wykaże inicjatywę, dogada się z największymi firmami kurierskimi jak UPS , DHL , czy DPD zaproponuje jakiś RACJONALNY cennik nam jako sprzedającym, a problem sam się rozwiąże. 

Niedługo sprzedaż tutaj zacznie faktycznie ocierać się o fundację charytatywną. Rozumiem, że każdy chce zarobić, ale nie jestem w stanie pojąc jakim prawem allegro ma zamiar pobierać prowizję od usługi, której nie oferuje a nawet w niej nie pośredniczy ... 

 

Pieniądze, które większość z małych/średnich sprzedawców zostawia tutaj co miesiąc spokojnie wystarczą na świetną stronę z równie dobrym pozycjonowaniem. 

Jeżeli koszty dalej będą tak drastycznie wzrastać trzeba pomyśleć o jakiejś alternatywie, bo sprzedaż aby zarobić kilka procent to jakaś niedorzeczna syzyfowa praca! 

 

 

 

Pomysł jest co najmniej absurdalny

oznacz moderatorów

TomBanknoter
#14 Krzewiciel#

@lopes1990  Postulowałem w innym wątku wprowadzenia minimalnej wartości zamówienia, którą każdy sprzedawca sam by ustalał indywidualnie (tak jak np. ustala wartość zamówienia objętego darmową przesyłką), ale przedstawiciel Allegro stwierdził, że to by zniechęcało do zakupów. A mnie się wydaje, że najbardziej zniechęcający do zakupów będzie brak towarów, gdy Allegro wypłoszy stąd kolejną grupę sprzedawców.

oznacz moderatorów

Wioletta2701
#14 Krzewiciel#

Nie ma tego? A co z informacją darmowa dostawa od zamówienia na kwotę od x zł? Czyżby tę opcję zlikwidowali? Jeśli Allegro wypłoszy stąd sprzedawców, będzie to strzał w ich własne kolano. Jeśli zmniejszą się ich obroty, będą musieli zejść na ziemię. 

To, co mają teraz zawdzięczają nie tylko sprzedającym, lecz przede wszystkim kupującym, którzy tu robią zakupy.

Wiola
oznacz moderatorów

lopes1990
#12 Orędownik#

Miałem na myśli prowizję od przesyłki.

 

Przy transakcjach o minimalnej wartości, nie zarobisz na prowizję za paczkę. 

Darmowa dostawa od konkretnej kwoty to odrębny temat. 

 

Myślę, że wprowadzenie minimalnej kwoty zamówienia, przyniosłoby więcej strat aniżeli pożytku dla sprzedających. 

Już teraz dość często mam do czynienia z klientami, którzy kupują coś za kilka złotych, dobierają towar do smarta a następnie odsyłają. 

I tym sposobem produkt za 5 zł dostają z darmową dostawą, a Tobie pozostaje robienie zwrotów i dodatkowa dokumentacja dla księgowej. 

Jestem za paczkomatami całym sercem, ale za zwrot klient powinien płacić przynajmniej jakąś symboliczną kwotę. 

A najlepiej zlikwidować zwrot, jednocześnie zmniejszając cenę paczki 🙂 

Da się na pewno takową uzyskać,  przedstawiciel z INPOSTU jakoś w zeszłym roku proponował mi przy tysiącu przesyłek, cenę o 15-20% niższą od tego co oferuje allegro, naturalnie bez darmowego zwrotu. 

 

 

 

oznacz moderatorów

TomBanknoter
#14 Krzewiciel#

@lopes1990  No właśnie, kolejny dowód, że cały ten Smart generuje dla sprzedawców więcej problemów niż iluzorycznych korzyści.

Po pierwsze, mamy odgórnie narzucone koszty przesyłek, które nie pokrywają rzeczywistych wydatków. Nie tylko opakowania czy VAT, ale niekiedy nawet samej opłaty pocztowej.

Po drugie, klienci sztucznie zawyżają wartość zamówienia by skorzystać ze Smarta, a potem oddają część towarów.

Po trzecie, wiele osób zamawia co 2-3 dni za kwoty ledwie przekraczające limit Smart, zamiast robić nieco większe zamówienia nieco rzadziej.

Z powodów 2. i 3. wykonujemy kupę niepotrzebnej roboty, o produkcji zbędnych śmieci w postaci opakowań nie wspominając.

Oczywiście, skoro Smart jest, to trudno mieć do kupujących pretensje, że z niego korzystają. Ale czy rzeczywiście sprzedaż jest dzięki temu większa? Czy tylko zwiększyła się liczba nadawanych przesyłek i zwrotów? 😋

oznacz moderatorów

AptekaNatolinska
#14 Krzewiciel#

@XxperfumeriaxX  @BZPstyl2 

A weźcie jeszcze pod uwagę, że niektórzy obligatoryjnie nie maja smarta (czytaj wątek  SMART https://spolecznosc.allegro.pl/t5/zaawansowani-sprzedawcy/smart-s%C4%85-r%C3%B3wni-i-r%C3%B3wniejsi/...

więc żaden drobiazg nie będzie zwolniony. Na 1 smoczku zarobek mam 15 groszy po odjęciu prowizji na dzień dzisiejszy, najniższy koszt wysyłki 5,90 po wpłacie a jak będzie za pobraniem? 

Może 

 

oznacz moderatorów

BURZYNSKID
#13 Ambasador#

@lopes1990 dawno nie czytałeś regulaminu. Jeśli zamówionego towaru nie wyślesz, a przyczyna będzie leżała po twojej stronie, allegro nie zwróci prowizji. Dodatkowo obniży twój ranking i całkowicie stracisz smarta. Może to również doprowadzić do zawieszenia konta.

oznacz moderatorów

lopes1990
#12 Orędownik#

To była ironia 🙂 

 

oznacz moderatorów

BZPstyl2
#8 Zapaleniec#

Na prawdę współczuję. U nas na obu kontach około 50 % to przedmioty poniżej 100 zł a poniżej 40 jedynie pojedyncze sztuki. Nie wiem co zrobiłbym na Waszym miejscu, gdzie cała sprzedaż opiera się o przedmioty o niskiej wartości. Jedyne logiczne rozwiązanie, a co za tym idzie absurdalne z punktu widzenia całej sprawy, to ceny wysyłek podnieść a nie obniżyć aby pokryć dodatkowe koszty. 

Natomiast co do rozwiązania tej sytuacji to wydaje mi się, że jest ono nawet prostsze niż to co proponujecie. Dlaczego po prostu nie podać kwot granicznych za każdy rodzaj dostawy, powyżej których allegro zaczęło by pobierać prowizję? Np. wysyłka DPD to 12,99 zł (tak jak obecnie jest max w smart). Jeżeli ktoś w aukcji ma ją drożej to jest obciążany prowizją. Jeżeli nie to śpi spokojnie. 

Albo ktoś kompletnie nie przemyślał skutków tej zmiany albo allegro chce pozbyć się sprzedawców handlujących niskiej wartości przedmiotami (jeżeli ktoś handluje przedmiotami o wartości > 100 zł to faktycznie może uniknąć wzrostu kosztu sprzedaży). Jest też trzecie rozwiązanie, jedyne logiczne. Jest to po prostu kolejna podwyżka cen korzystania z serwisu i nie ma nic wspólnego z chęcią obniżenia kosztów dostawy.  

oznacz moderatorów

lopes1990
#12 Orędownik#

Tak mam zamiar zrobić, ceny kuriera podnieść o około 10%, tak jak wychodzi średnia prowizja w moich kategoriach sprzedaży. 

 

Nie wiem jak inni użytkownicy, ale moja firma nie zarabia na przesyłkach, wręcz przeciwnie wychodzimy na lekki minus, włączając koszty związane z przygotowaniem paczek. 

 

Nie omieszkam też w swoich aukcjach zamieścić stosownej informacji o podwyżce spowodowanej, przez dodatkową prowizję, którą zacznie pobierać allegro. 

 

 

Jeżeli klienci będą posiadać wiedzę, czemu dodatkowo dopłacają do transportu, allegro bardziej się zmobilizuję, aby wysłuchać naszych argumentów. 

 

 

oznacz moderatorów

BlueMouse_pl
#9 Pomysłodawca#

"Jeżeli koszty dalej będą tak drastycznie wzrastać trzeba pomyśleć o jakiejś alternatywie, bo sprzedaż aby zarobić kilka procent to jakaś niedorzeczna syzyfowa praca! "  dokładnie tak , mam wrażenie że allegro samo sobie strzela w kolano i prędzej czy później większa cześć sprzedawców ucieknie na inne platformy

oznacz moderatorów

BZPstyl2
#8 Zapaleniec#

Zapraszamy administrację/moderację do rozmowy. Padają konkretne problemy poparte konkretnymi argumentami. Dyskusja jest kulturalna i merytoryczna. Proszę przedstawić Państwa punkt widzenia odnośnie tych konkretnych sytuacji. 

oznacz moderatorów

RLis
#10 Popularyzator#

@BZPstyl2ale się koledze dowcip wyostrzył 😁

Jeśli jednak ktoś z adminów zaszczyci nas wizytą to mam pytanie:

zgodnie z zapowiedzią przestaniecie finansować w pełni wysyłki Kurier Smart, przykładowo:

obecnie np.DHL za 12,99zł jest zwracany w pełni ale wkrótce będzie to tylko 8zł

pozostałe 4,99zł nie będzie też płacone przez klienta, to sprzedawca będzie musiał dołożyć lub jak to gdzieś ładnie nazwaliście "udzielić rabatu transakcyjnego"

a co z prowizją od wysyłki w tej sytuacji ? Będzie od kwoty 12,99zł, 4,99zł lub może 8zł czy też jej nie będzie wcale ? Wiecie już czy i jak to będzie naliczane ?

Czy tylko ja mam wrażenie że te opcje wysyłki znikną z ofert ?

 

oznacz moderatorów

TomBanknoter
#14 Krzewiciel#

@RLis  Bardzo dobre pytanie. O co zakład, że nie wiedzą? Podobnie jak nie wiedzą, co będzie w wypadku błędnego lub wielokrotnego wypełniania FOD przez kupujących (co dotyczy pewnie 20-30 % transakcji). Będzie jak w PRL: bohaterska walka z problemami, które sami stworzyli. Gorzej tylko, że na koniec to my będziemy ofiarami tego niewydarzonego pomysłu

oznacz moderatorów

agula1153
#9 Pomysłodawca#

Dobrze, a co z paczkami niestandartowymi, takimi jak ja mam części samochodowe, mją rózne wagi i gabaryty też mam do tego dokładać i tak wystawiany paragon jest od sprzedaży i od wysyłki i jeszcze dla allegro, to już przesada i wg mnie oszustwo, kto na to zarobi, jeśli obniżamy ceny żeby sprzedawać bo wszystko w miejscu stoi

oznacz moderatorów

fotolian
#7 Wielbiciel#

Chcą wykończyć mniejszych sprzedawców, takich handlujących tańszymi towarami. Banda złodziei. Niby walka z zawyżającymi koszty przesyłek, a w rzeczywistości z uczciwymi przedsiębiorcami. Ustawcie graniczną kwotę kosztu dostawy po przekroczeniu będzie prowizja 20% i problem zniknie, tylko że w tedy nie zarobiscie tyle. 12-15% na kazdje przesyłce u niektórym sprzedawców oznacza kilkukrotny wzrost kosztów

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

Oczywiście że wykończą sprzedawców sprzedających towar do 40 - 50 zł bo jak dojdzie jeszcze  dopłata do smarta 4 -5 zł bo allegro dopłacać będzie cześć pomijając oczywiście paczkomat ( który trzeba będzie zostawić jako jedyny )

Nie wiem co to ma na celu, ciężko cokolwiek tu skalkulować jak co jakiś czas zmiany 😞

________
Κώστας
oznacz moderatorów

TomBanknoter
#14 Krzewiciel#

@kostas11  "ciężko cokolwiek tu skalkulować jak co jakiś czas zmiany" - tak naprawdę to właśnie na tym polega największy dramat handlu na Allegro. Są znane określone warunki, kupujesz towar na zapas, żeby mieć czym handlować, a tu po dwóch-trzech miesiącach się okazuje, że to przestaje być opłacalne.

oznacz moderatorów

BURZYNSKID
#13 Ambasador#

Może dzięki pazerności allegro rozwinie się podobna platforma handlowa.  Jak zaczynałem sprzedawać na allegro to prowizja w mojej kategorii wynosiła 6% z tym co płaciłem za promocje płaciłem ok 9% od obrotu. Aktualnie prowizja tow tej samej kategorii to 12% a z tym co płacę za promocje faktycznie wynosi już 20% . Na rynek wchodzi nowe pokolenie informatyków, jest szansa na dobry biznes. Małą łyżką również można się najeść. Czekam na was Młode Wilki !

oznacz moderatorów

TomBanknoter
#14 Krzewiciel#

@BURZYNSKID  Nie wydaje mi się, żeby budowanie kopii Allegro miało jakikolwiek sens. Gdyby miało, dawno by się ktoś o to pokusił. Czasy e-bazarów "ze wszystkim" się kończą, czas na specjalizację

oznacz moderatorów