anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Pytanie do ryczałtowców

Idź do rozwiązania
compz-y
#8 Zapaleniec#

Witam wszystkich odważnych co jeszcze prowadzą działalność, jak się zapatrujecie na zmiany? Chodzi głównie o zmianę w składce zdrowotnej: brak odliczenia od podatku dochodowego no i zwiększenie samej składki (nie licząc pozostałej części ZUS-u który od przyszłego roku będzie także z historyczną podwyżką)

Na przykładzie ryczałtu o rocznych przychodach wysokość miesięcznej składki zdrowotnej zapowiada się tak:

do 60 tys. zł rocznego przychodu - 319,79 zł
60 tys. - 300 tys. - 528,98 zł
od 300 tys. - 959,36 zł <szok>

Faktem też jest że dana wysokość składki ma być jednakowa, naliczona za wszystkie miesiące w roku a nie tylko za te, które są po przekroczeniu danego progu przychodu tj. jeżeli w danym roku mieliśmy łączny przychód 360 tysięcy to za każdy miesiąc jesteśmy winni 959,36 zł (11 512, 32zł rocznie) samej składki zdrowotnej, a nie w ten sposób że sumujemy kolejno miesięczne przychody i powiedzmy styczeń, luty (zakładając 30 tys miesięcznie przychodu) po 319,79 zł/mies, marzec - październik 528,98 zł/mies i tylko listopad grudzień 959,36 zł/mies. Tak będzie liczony pierwszy rok ale na koniec roku po przekroczeniu 300k trzeba będzie dopłacić wyrównanie do najwyższej składki co skutkować będzie dopłatą 4-5 tysięcy. W kolejnym roku może być brany poprzedni rok podatkowy do oszacowania składki i dopiero kolejne rozliczenie roczne da nam nadwyżkę składek (jeżeli nie przekroczymy pierwotnie przyjętego progu) do zwrotu (podobnie jak w zaliczkach na podatek przy etacie) bądź będą na poczet przyszłych składek. Jak wiadomo w handlu przychody są relatywnie duże w stosunku do zysku a ostatnie miesiące są kluczowe raczej nikt poważny (tym bardziej handlujący droższym towarem) nie załapie się na najniższy próg (max 5 tys przychodu/mies), a nawet na środkowy (max 25 tys przychodu/mies). Patrząc na obecną sytuację gdzie faktyczne obciążenie składki zdrowotnej wynosiło 53 zł niezależnie od przychodu (381 zł składki, ale 328 zł można było odjąć od podatku) nadchodzące zmiany są niczym kolejny mafijny haracz za to że ktoś chce zapracować na swój nieco lepszy byt, podjąć się działalności, być "na swoim". Bo przecież już dla kogoś na ryczałcie, kto się załapie w najniższy próg obciążenie (podatkowe od dochodu + składka) wzrośnie o 259 zł miesięcznie, o 480 zł/mies dla tych z przedziału 60-300 tys i 906 zł/mies dla tych powyżej 300 tys. Jakieś pomysły co z tym zrobić? Zmiana formy nie wchodzi w grę - za wiele biurokracji, prowadzenia ksiąg itp

oznacz moderatorów
16 ODPOWIEDZI 16
mdrogeria
#21 Demiurg#

przejdź na książkę przychodów i rozchodów 

oznacz moderatorów
compz-y
#8 Zapaleniec#

no przecież napisałem że zmiana formy nie wchodzi w gre, forma DG z KPiR to dodatkowa biurokracja i inne obowiązki (choćby remanent, protokoły szkody, zniszczenia)

oznacz moderatorów
Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@compz-y  

No to nie wiem jakich rad oczekujesz.  Będziesz bulić i tyle.

_____________
Kama
oznacz moderatorów
_Likos_
#19 Nestor#

@compz-y  najprosciej?

1) płacić tyle ile wychodzi z obecnego obrotu

2) odkładać w koperte różnice miedzy tym co wpłacasz a maksymalną składką

3) jeśli przekorczysz obrót - wyjmiesz z koperty i dopłacisz nie odczuwające tego

4) jeśłi nie przekroczysz obrotu to na koniec roku bedziesz miał premie w kopercie 🙂

 

oznacz moderatorów
Agent051
#16 Inspirator#

@_Likos_ w biznesie pieniędzmi trzeba obracać, a nie trzymać rok w skarpecie.

oznacz moderatorów
_Likos_
#19 Nestor#

@Agent051  NIe rok - ponieważ od miesiąca do roku ( Rzzeczywiscie jedna skąldka by lezała rok lecz ostatnia tylko miesiąc)

Różnica miedzy najniższą a najwyższa skladka to około 640zł  x 11 = 7040 ( grudnia nie licze bo wtedy już nie trzeba odkładac)

To nie jest jakaś zawrotna suma którą koniecznie trzeba obracać.

Ja zawsze trzymam jakąś kwote na nieprzewidziane wydatki: choroba, awarie, nagłe zwolnienia pracowników itp.

Kilkukrotnie już mi sie przydało. Mimo że nie obracałem tą kwota to firma nie poniosła uszczerbku a zabezpieczenie finsnowe spełniło swoją role.

Myśle że łatwiej taka kwote rozdysponować na koniec roku jesli zostanie niż mieć puste konto i w listopadzie lub grudniu okazuje sie że jednak trzeba dopłacić do calego roku.

Ot cenie sobie poczucie bezpieczenstwa 🙂

oznacz moderatorów
Client:100160870
#12 Orędownik#

 

@Agent051  A co jeśłi ktoś ma akurat taką skarpetę🤔 nie warto jej wyrzucać.

oznacz moderatorów
mdrogeria
#21 Demiurg#

compz-y tak Polak jest cwany i przebiegły , ale Ty chciałbyś być cwańszy i bardziej przebiegły niż wszyscy pozostali . Masz wybór , ale należy on tylko do Ciebie , jesteś przesiębiorcą to bierz to na klatę ,albo .....

oznacz moderatorów
compz-y
#8 Zapaleniec#

to nie jest cwaniactwo, wybrałem taką formę ze względu na niewielką działalność, w miarę proste zasady, w miarę małą biurokrację biurokrację. cwaniactwem jest coraz to szybciej zmieniające się zasady państwa a każde mające na celu coraz większą grabież efektów pracy i promowanie tych co nic nie robią żyjąc na koszt państwa, bez aspiracji, chęci do pracy, zapracowania na swój byt

oznacz moderatorów
AlePiesio
#13 Ambasador#

Czy to jest lepsza, korzystniejsza forma opodatkowania niż ryczałt? 

oznacz moderatorów
danyxx
#8 Zapaleniec#

Im więcej zarabiasz tym więcej płacisz - SPRAWIEDLIWE. 

Zastanawiam się czemu to akurat zdrowotna ma być tym wykładnikiem bogactwa a nie przychód u ryczałtowców (dochód na PKPiR).

ot taki se NOWY ŁAD. 

 

oznacz moderatorów
_Likos_
#19 Nestor#

@danyxx  wykładnikiem pozostaje przychód /dochód - bo to jest podstawa opodatkowania ( bo de facto nowa skladka zdrowotna to podatek dochodowy)

Odprowadzamy go do ZUSu ponieważ akurat ten wypłaca 13-14 a może i dalsze emerytury a ponadto od 01-01 przejmuje 500 plusy. Generalnie Panstwo nadal samo sie utrzyma z tym że w budżecie bedzie to lepiej wyglądac.

 

oznacz moderatorów
danyxx
#8 Zapaleniec#

To niech się jeszcze zajmą likwidacją PUPów, MOPSów, GOPSów i innych instytucji w których mają darmozjadów na ciepłych stołkach, którzy także dostają 13 pensję. A ZA CO? Urzędnik dla PETENTA a nie odwrotnie!!!!

oznacz moderatorów
FalaPlanty
#10 Popularyzator#

A kto będzie głosował ? Przecież to jest duży elektorat.

oznacz moderatorów
compz-y
#8 Zapaleniec#

dokładnie, składka zdrowotna przestaje być składką zdrowotną a progresywnym podatkiem

oznacz moderatorów
hardybejs
#12 Orędownik#

ktoś ich wybrał mieliście szansę się ich pozbyć , to teraz mamy co mamy. Zmienić trzeba na liniowy stały i walić koszty.I nie piszcie że to jest składka tylko nazywajcie to po imieniu , następny podatek dochodowy.Zrozumcie że już nie ma skąd zabrać to biorą najmniejszym aby dawać tym co maja lewe ręce.Zobaczymy na początku  roku co bedzie jak nie to naprawde bedzie trzeba pozmieniać to i tamto  i wysyłać z obcego kraju i powiem wam że to nie jest takie trudne

oznacz moderatorów