anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Rozpatrywanie reklamacji uszkodzonego sprzętu

MAMY ROZWIĄZANIE!
ds.darek
#7 Wielbiciel#

Szanowni koledzy,

Sprzedałem, jako osoba prywatna kartę graficzną sprawną (tak też było w opisie).

Sprzedający po 3 tygodniach zgłosił reklamację z tytułu rękojmi i chce "zwrotu kosztów bo karta się spaliła, a w ogóle to wcześniej jeden wentylator się nie kręcił i się przegrzewała". Żadnej wady do czasu spalenia karty nie zgłaszał. 

Ja stwierdziłem, iż skoro zauważył wady produktu to powinien je sprzedającemu jak najszybciej zgłosić, a przede wszystkim zaprzestać jej używania bo tym mógł właśnie doprowadzić do jej spalenia. Reklamację więc na chwilę obecną uznałem za niezasadną, ale dyskusja trwa.

Pytanie jest takie - jak najczęściej załatwiane są tego typu sprawy? Macie jakieś doświadczenia?

Allegro piszę tylko o "dogadaniu się".

Dzięki z góry za odpowiedzi. Pozdrawiam.

oznacz moderatorów
30 ODPOWIEDZI 30
LEW433
#21 Demiurg#

@ds.darek Wg przepisów reklamacje musisz rozpatrzyć .

oznacz moderatorów
Knowhere
#21 Demiurg#

@LEW433 No przecież rozpatrzył uznając za niezasadną.

______________

"złote myśli" xyz96: "Sprzedawcy zawsze byli, są i będą moimi wrogami na AG."😄

oznacz moderatorów
Knowhere
#21 Demiurg#

@ds.darek Dzisiejsze grafiki z reguły mają tryby półpasywne - wentylatory albo nie obracają się w ogóle do jakiejś ustalonej temperatury/obciążenia, albo obracają się naprzemiennie. Czy grafika, którą sprzedałeś, obsługiwała taki właśnie tryb pracy wentylatorów?

PS Ktoś tu ostatnio pisał, że kupił kartę graficzną i mu się sfajczyła po mniej więcej 2 tygodniach. To nie ta sama sprawa?
https://spolecznosc.allegro.pl/t5/dyskusje-kupuj%C4%85cych/zepsula-mi-sie-rzecz-po-tyg-uzytkowania/t...

______________

"złote myśli" xyz96: "Sprzedawcy zawsze byli, są i będą moimi wrogami na AG."😄

oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

@ds.darek Ten sprzedający kilka dni temu pytał tu, co może zrobić w takiej sytuacji i opisał problem z tą kartą. Otrzymał odpowiedź, o ile dobrze pamiętam, że jeśli sprzedający nie napisał w ofercie, że wyłącza rękojmię, odpowiada za towar przez 2 lata, więc kupujący może złożyć reklamację i złożył. Ty możesz reklamację uznać lub odrzucić, kupujący po odrzuceniu może iść nawet do sądu jeżeli uważa, że ma rację. W dyskusji na Allegro pracownicy serwisu często stają po stronie kupującego i nawet w podobnych sytuacjach wypłacają im rekompensaty z POK, a wtedy sprzedający może mieć problem, ponieważ Allegro stara się na sprzedawcy wymusić zwrot tej rekompensaty, w przeciwnym razie konto może zostać zablokowane. Były tu opisywane podobne przypadki.

oznacz moderatorów
ds.darek
#7 Wielbiciel#

🙂 Tak to ta sama osoba, której również doradzałeś 🙂 - dobry prawnik może reprezentować dwie strony :)) 

Z tym, że nie podał szczegółów sprawy - a jak to się mówi "diabeł tkwi w szczegółach".

Karta posiada tryb półpasywny, z tym że nigdzie nie jest opisane czy od jakiejś temperatury startuje jeden czy oba na raz.  I nigdzie nie mogłem tego odnaleźć w necie - pozostaje napisać do producenta - może odpowie lub obiór sprzętu i sprawdzenie czy po podaniu zasilania  bezpośrednio wentylatory się kręcą (to na razie mój pomysł na to).

Czy do rozpatrzenia reklamacji potrzebna jest karta, tzn. czy sprzedający ma poprosić o jej odesłanie - czy wystarczy to co opisał kupujący?

Moim zdaniem kupujący (mając niestety pecha, a dla mnie to też sytuacja mało komfortowa)  chce odzyskać choć część pieniędzy "wymyślając wady ukryte". Choć może też być sytuacja, iż była, aczkolwiek bardzo mało prawdopodobna bo to dość wydajna karta, która służyła synowi do gier (m.in. Wiedźmin, WOT), które są na wysokich detalach i rozdzielczości wymagające. A kupujący napisał że mu się spaliła przeglądając internet gdy miał włączone 2 zakładki.

Z tym wyłączeniem rękojmi to chyba nie jest tak, że jak to się wpisze w aukcji to prawo przestaje działać, bo na przedmiot używany też jest rękojmia, ale z tego co właśnie się edukuję nie dotyczy to uszkodzenia się urządzenia, co najwyżej można domniemywać, iż skoro popsuło się przy normalnym użytkowaniu to jakaś wada była - tak też Allego pisze. Problem w tym, że sprzedający nie ma możliwości weryfikacji tego np.:

- kto to montował, czy zrobił z zachowaniem środków ostrożności - mogę rosić ew. o rachunek od jakiegoś serwisanta (kupujący napisał, że robił to doświadczony kolega). 

- czy karty nikt nie dotykał przy podłączonym zasilaniu,

- czy posiada uziemienie w gniazdku (sam tak kiedyś straciłem kartę)

- czy wyładowanie elektrostatyczne nie uszkodziło karty - "nierozładowany serwisant" lub z rękawicami dielektrycznymi (dzisiejsza elektronika jest dość wrażliwa, ja o tym wiem z racji zawody, a i syn respektował to czego się nauczył w technikum informatycznym - na co patrzyłem z przyjemnością i podziwem 🙂 )

- wyładowania z sieci elektrycznej, burze, uszkodzony kabel do monitora, i wiele innych czynników.

Ale się rozpisałem 🙂

Wiem, że Allegro może konto zablokować - będę z nimi najwyżej walczył dalej.

Dzięki za zainteresowanie sprawą.

Prosiłbym ew. o odp. na pierwsze pytanie oraz:

Czy zwyczajowo Allegro zaleca jakiś % co do ugody? - na razie piszą żeby się dogadać.

Czy do ew. odrzucenia reklamacji z tytułu rękojmi wystarczy wpis w dyskusji, że sprzedający ją odrzuca?

Czy procedura ma wyglądać tak, że najpierw proszę o zwrot towaru, oceniam, później wysyłam np. e-mail o odrzuceniu/uznaniu reklamacji?  To moja pierwsza tego typu sprawa rzadko coś sprzedaję.

Czy w ogóle może mieć miejsce pozytywne rozpatrzenie reklamacji jeśli kupujący stwierdził, iż użytkował dalej używał karty, zauważając wcześniej, że się przegrzewa?

- nic wcześniej nie pisał na ten temat. (Moim zdaniem to takim postępowaniem sam mógł doprowadzić do jej uszkodzenie).

Uff - Dzięki raz jeszcze.

 

oznacz moderatorów
Knowhere
#21 Demiurg#

@ds.darek Możesz podać dokładny model tej karty? Jeśli ktoś gdzieś podał informacje nt. trybu półpasywnego, to myślę, że mi uda uda się szybciej je znaleźć.

Hm, wg mnie najważniejszym pytaniem powinno być to, do jakiego zasilacza była podpięta karta. I czy była podpięta kablami PCIe, czy może przez przejściówki z molexów (czasami może nie być odpowiednich wtyczek na kablach w zasilaczu, zwłaszcza jakimś starszym modelu, gdy karta ma np. 2x8-pin, a zasilacz tylko 8+6-pin).

______________

"złote myśli" xyz96: "Sprzedawcy zawsze byli, są i będą moimi wrogami na AG."😄

oznacz moderatorów
ds.darek
#7 Wielbiciel#

Nie wiem czy to coś zmieni ale proszę:

MSI GTX 960 2GB

i dzięki bardzo za chęci 🙂

Odnośnie zasilacza, też miałem wątpliwości. Kupujący twierdzi, że wszystkie pozostałe elementy były nowe a o zasilaczu napisał tylko, że miał 500W i certyfikat 80+.

oznacz moderatorów
Knowhere
#21 Demiurg#

@ds.darek Jeśli to jest ta karta (bo niestety nie podałeś konkretnego modelu) https://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/geforce-gtx-960-2gb-test/strona/23334.html to w teście jest napisane, że "System odprowadzający ciepło o nazwie TwinFrozr doczekał się już piątej generacji. Producent udoskonalił swój autorski projekt wprowadzając półpasywne chłodzenie - wentylatory zostają zatrzymane w momencie spadku temperatur GPU poniżej progu 60 stopni. Ostatnio coraz więcej producentów idzie wprowadza ów usprawnienie, co uznajemy oczywiście za świetne posunięcie.", więc zapewne większość GTX-ów 960 od MSI ma zaimplementowany ten system chłodzenia.

Zasilacz może sobie mieć certyfikat 80 PLUS... Bronze, Silver, Gold, Platinum, Titanium - zasilacz zasilaczowi nierówny. Czasem takie padła mają 80 PLUS, że ciężko uwierzyć.

______________

"złote myśli" xyz96: "Sprzedawcy zawsze byli, są i będą moimi wrogami na AG."😄

oznacz moderatorów
ds.darek
#7 Wielbiciel#

Nie - ta karta miała białe wstawki a nie czerwone - a poza tym wydaje mi się, że przegrzanie karty nie jest możliwe bo mają one zabezpieczenia (zauważyłem to w swoim lapku - schodził do 20 fps przy grze w WOT , wyschła pasta) i zmniejszają zegary. Poza tym, chyba można by to sprawdzić zdejmując radiator i sprawdzając czy na procesorze graficznym widać przegrzanie, dodatkowo syn twierdzi, że karta miała nieruszaną plombę producenta, też to jakiś trop.

Z zasilaczami to prawda. Pamiętam ze studiów jak wykładowca mówił żeby oceniać zasilacz po wadze 🙂  - teraz w dobie zasilaczy impulsowych to już nie zawsze działa.

Dzięki bardzo za wsparcie.

oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

Teraz też mówi się, aby oceniać sprzęt audio między innymi po wadze. Tańsze urządzenia  z zasilaczami impulsowymi nie brzmią już tak dobrze.

oznacz moderatorów
LEW433
#21 Demiurg#

Po wadze oceniamy jakość sprzętu ! Świetnie ,nauczymy się nowej metody .

oznacz moderatorów
Knowhere
#21 Demiurg#

@ds.darek Białe wstawki powiadasz. Czyli wychodzi na to, że to ta https://www.techpowerup.com/gpu-specs/msi-gtx-960-oc.b3179 tak?

Czym cięższy zasilacz, tym z reguły więcej w nim bebechów i radiatorów.

______________

"złote myśli" xyz96: "Sprzedawcy zawsze byli, są i będą moimi wrogami na AG."😄

oznacz moderatorów
LEW433
#21 Demiurg#

@Knowhere Mówimy o jakości  sprzętu czy ciężarze ?To nie to samo.

oznacz moderatorów
Knowhere
#21 Demiurg#

@LEW433 Skoro jest w nim więcej elektroniki i radiatorów, to i jakość projektu z reguły jest lepsza (i nie mam tu na myśli jakości użytych do budowy elementów).

______________

"złote myśli" xyz96: "Sprzedawcy zawsze byli, są i będą moimi wrogami na AG."😄

oznacz moderatorów
LEW433
#21 Demiurg#

@Knowhere Nie do końca .Więcej nie musi być lepiej .Bardzo duży wpływ na to ma jakoś produktów i sam producent.

oznacz moderatorów
Knowhere
#21 Demiurg#

@LEW433 A co ja wyżej na ten temat napisałem?😂

Do obejrzenia:
https://www.youtube.com/watch?v=qslyjy1cFm4
https://www.youtube.com/watch?v=nOHAqHKFVbQ

______________

"złote myśli" xyz96: "Sprzedawcy zawsze byli, są i będą moimi wrogami na AG."😄

oznacz moderatorów
ds.darek
#7 Wielbiciel#

Tak to ten model.

oznacz moderatorów
Knowhere
#21 Demiurg#

@ds.darek Z tego, co piszą tutaj https://pclab.pl/art60420-15.html to model ten obsługuje tryb półpasywny. Na forach ludzie, którzy mieli tę kartę też wspominali o tym trybie. Ta informacja podobno znajduje się na pudełku, ale coś nie mogę znaleźć jego tylnej strony (bo z przodu nie ma takiego info).

______________

"złote myśli" xyz96: "Sprzedawcy zawsze byli, są i będą moimi wrogami na AG."😄

oznacz moderatorów
ds.darek
#7 Wielbiciel#

Tak obsługuje, z tym, że kupujący twierdzi, że jeden się nie kręcił w ogóle.

Nie wiem czy one jeśli już się włączały to oba na raz.

Właśnie poprosiłem o zakończenie dyskusji z odrzuceniem żądania zwrotu 300 zł (koszt wynosił 350). Poprosiłem o zdjęcia zasilacza i innych nowych podzespołów które kupił (włącznie z paragonem). Dostałem:

-paragon na zasilacz, który jest jakościowo ok i złącze też ma właściwe

- zdjęcia zawalonego brudem kompa

- dosłownie wypalonej karty graficznej (obszar ok. 1 cm2) - myślałem, że to procek graficzny się spalił a tu takie rzeczy.

Skoda że tu zdjęć nie można wstawić byłoby śmiesznie (choć jakiś pedant mógłby później nie zasnąć 🙂 ).

Dodatkowo poprosiłem o uprawnienia kolegi-fachowca montującego zasilacz i kartę - otrzymałem info, iż takich rzeczy to nie ma tylko praktyka jest ważna. Wymieniłem w odpowiedzi dyplomy szkół średnich, studiów, kursów, szkoleń 🙂

Poprosiłem też o ostatni przegląd instalacji elektrycznej i odgromowej - już trochę na wyrost, ale wiem, że takie rzeczy towarzystwa wymagają do pozytywnego rozpatrzenia związanych z tymi instalacjami spraw.

Dzięki za zainteresowanie i pomoc - może ten przypadek się komuś, kiedyś przyda.

oznacz moderatorów