anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Spółka cywilna, zwrot towaru kupionego na FV.

exprorer20
#7 Wielbiciel#

Jak to jest ze zwrotem przy zakupie na spółkę cywilną, Klient dokonał zakupu na FV na Spółkę cywilną, twierdzi że urządzenie mu nie odpowiada, twierdzi również że ma prawo do zwrotu jako osoba fizyczna (jednoosobowa działalność gospodarcza). Proszę moderatora o odpowiedź z działu prawnego Allegro.

oznacz moderatorów
26 ODPOWIEDZI 26

az1rael
#21 Demiurg#

Umowa c2c firma firma nie ma zwrotów 

Mialby zwrot jako osoba prowadzaca  działalnośc gospodarcza  na zakup nie związany z charakterem firmy

oznacz moderatorów

sl-aw-ek
#16 Inspirator#

@az1rael firma - firma to b2b 

@exprorer20 spółka cywilna jest spółką osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, umowę formalnie zawarłeś z "osobami prowadzącymi jednoosobowe działalności gospodarcze" a nie ze spółką która nie ma prawa do samodzielnego zawierania umów. 

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@sl-aw-ek racja skróty pomyliłem czyli autor posta sprawdza po nipie co kupujący prowadzi za działalność i czy przedmiot zakupu jest do niej używany czy nie

oznacz moderatorów

exprorer20
#7 Wielbiciel#

Według wpisu.

47.72.Z Sprzedaż detaliczna obuwia i wyrobów skórzanych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach,

47.74.Z Sprzedaż detaliczna wyrobów medycznych, włączając ortopedyczne, prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach,

47.91.Z Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet

Przedmiotem sprzedaży była nagrzewnica elektryczna 5kw na siłę 400V

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

O kolejne kontooo chyba 20 pituj pituj sobie dalej szkoda że na allegro nie ma po staremu kont na dane osobowe bo byś już się rozpękł z niedomiaru **piiip**zielenia glupot 

oznacz moderatorów

exprorer20
#7 Wielbiciel#

w takim razie jaki jest sens informacji w zakładce zwroty

"Nie przyjmuję zwrotów od firm (nie dotyczy jednoosobowych działalności gospodarczych w przypadku, o którym mowa w art. 7aa Ustawy o prawach konsumenta w zw. z art. 385(5) kodeksu cywilnego)"

oznacz moderatorów

serwis-texas
#19 Nestor#

@exprorer20 

Cyt: "Proszę moderatora o odpowiedź z działu prawnego Allegro."

Allegro nie zajmuje się doradztwem prawnym. Nie leży to w ich kompetencjach.

Ja wysyłam Ci prosty link do strony rządowej.

https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00310

@sl-aw-ek  zgrabnie wytłumaczył czym jest spółka cywilna.

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@serwis-texas @sl-aw-ekmnie też to ciekawi wiem co to spóła, ale wedle mnie  osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) to nie jest spółka więc powiedźcie mi jak można nazwać spółkę kilku osób - jednoosobową DG ????

A z tego co kojarzę spółka jest rejestrowana w sądzie a nie CEIDG ???

________
Κώστας
oznacz moderatorów

sl-aw-ek
#16 Inspirator#

@kostas11 spółka cywilna nie jest rejestrowana w sądzie. 

Tam wyżej starałem się w dość prosty sposób wytłumaczyć czym ta spółka jest z prawnego punktu widzenia. Prościej można tak, możesz kupić sobie samochód wraz z żoną która będzie współwłaścicielem. 

Jeżeli taka spółka cywilna dokona zakupu samochodu na FV - to w świetle prawa samochód nabędą wspólnicy spółki cywilnej (osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą) i to One będą formalnie właścicielem pojazdu. Dlaczego wybrałem akurat samochód - ponieważ w dowodzie rejestracyjnym to wspólnicy spółki z imienia i nazwiska będą wymienieni jako właściciele a nie spółka. 



oznacz moderatorów

serwis-texas
#19 Nestor#

@kostas11 

A to ja się jednak wycofuje. Przepraszam. Ja nie czuję się osobą kompetentną w tych sprawach. Ja mogę tylko, chętnie podyskutować. Na tej stronie mamy zapis.

https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00171

Spółka cywilna

Nie. W obrocie gospodarczym spółka cywilna nie występuje jako osobny podmiot od jej wspólników. Nie jest podmiotem praw i obowiązków i nie dokonuje we własnym imieniu czynności prawnych. Tę rolę pełnią w spółce cywilnej wspólnicy.

 

Rozumiem z tego że faktycznie to jeden z wspólników dokonał zakupu i twierdzi że jestem konsumentem w świetle JDG. Pomijam oczywiście charakter zakupu w tym przypadku.

oznacz moderatorów

sl-aw-ek
#16 Inspirator#

@kostas11 jakieś problemy dziś z AG i muszę pisać jeszcze raz. 
"osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG)"

Gdzie rejestrujemy spółkę cywilną? Jeżeli wspólnikami spółki cywilnej są osoby fizyczne udają się one (każda osobno) do urzędu zarejestrować działalność gospodarczą w CEIDG. 

Różnice pomiędzy JDG a SC: 
- należy złożyć NIP2 du US aby uzyskać numer NIP spółki (wspólnicy otrzymają własny jeżeli jeszcze nie mają) 
- należy uzyskać z Urzędu Statystycznego numer REGON (dla spółki, wspólnicy otrzymają własny)

Według mojej wiedzy istnieje teoretycznie możliwość założenia spółki cywilnej której wspólnikami są np osoby prawne, ale nigdy się z czymś takim nie spotkałem. Przyjmując np, że ktoś dokona zakupu na SC której wspólnikiem jest Jasio (osoba fizyczna) i Małgosia Sp. Z o.o. i mają po 50% należy rozumieć, że 50% kupiła osoba fizyczna a 50% spółka 🤔 

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@sl-aw-ek też tak myślałem ale jak kiedyś kolega dzwonił mając spółkę po poradę do Rzecznika to powiedzieli że spółka nie podlega po UK 😞 

Ale spółka dostaje nowy nip i regon więc troszku zagmatwane to jest, przecież nie bierzesz faktury na jednego ze wspólników tylko na spółkę ?

Może z czasem będzie jakieś stanowisko UOKiK 🙂

________
Κώστας
oznacz moderatorów

sl-aw-ek
#16 Inspirator#

@kostas11 chwileczkę, prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą nie chroni Cię rzecznik praw konsumenta (bo jak się domyślam, to o taką pomoc starał się kolega?). 

W świetle prawa taki przedsiębiorca nie staje się konsumentem, zyskał pewne prawa ale nie wszystkie. 

"Ale spółka dostaje nowy nip i regon więc troszku zagmatwane to jest, przecież nie bierzesz faktury na jednego ze wspólników tylko na spółkę ?" - dostajesz NIP dla ułatwienia, bo bo jak to pisać fakturę z danymi z osobna każdego wspólnika? I tutaj jest ciekawa rzecz w nazwie takiej spółki cywilnej muszą znaleźć się pełne imiona i nazwiska WSZYSTKICH wspólników - a są spółki które nie spełniają tego wymogu (od lat). 

oznacz moderatorów

medalik_2009
#17 Koryfeusz#

@kostas11 to i tak dobry rzecznik, że udzielił porady przedsiębiorcy. 🙂

Jednym z ograniczeń, dla JDG jest brak możliwości zwrócenia się po pomoc do RPK. Chyba, że coś mi umknęło w noweli do UoPK...

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@medalik_2009 ja ram nie mam problemu do zwracania sie do uokiku i rzecznika wysylam im zapytania od strony sytuacji widzianej oczami kupującego na porady dla konsumenta dotąd działa bez problemu 

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

Przedsiębiorcami na prawach konsumenta będą także wspólnicy spółki cywilnej (osoby fizyczne) [3]. Nie będzie nim natomiast żadna ze spółek prawa handlowego, ponieważ podlegają one wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego, a nie do CEiDG .

https://prawo-dla-ksiegowych.pl/przedsiebiorca-jako-konsument/

https://jakzrozumiecprawnika.pl/przedsiebiorca-na-prawach-konsumenta/

oznacz moderatorów

pecela
#16 Inspirator#

W takim przypadku kupujący nie ma prawa do zwrotu. Co innego gdyby wspólnik spółki dokonał zakupu na własną działalność.

Spółka cywilna i wspólnik spółki cywilnej, to dwa osobne podmioty. W CEIDG wpis posiadają wspólnicy spółki, a sama spółka jest rejestrowana tylko w GUS i US.

oznacz moderatorów

coloriso_sklep
#7 Wielbiciel#

To w końcu jak jest z tym zwrotem ? należy się zwrot czy nie ? Mam podobną sytuacje, s.c chce dokonać zwrotu. Wspólnicy widnieją w ceidg z osobnym numerem NIP a faktura wystawiona na odrębny NIP spółki

oznacz moderatorów

pecela
#16 Inspirator#

Jak zakup był na spółkę, to nie ma prawa do zwrotu. Co innego jakby zakupu dokonał wspólnik spółki cywilnej.

oznacz moderatorów