anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Sprzedaż własnych płodów rolnych

badams71
#10 Popularyzator#

Witam! Moja sprawa jest trochę specyficzna. Prowadzę firmę handlowo-usługową (m.in. sklep) i prowadzę sprzedaż przez allegro. Posiadam jednak pole uprawne i planowałem również sprzedaż płodów rolnych na allegro biznesowym. Czy ktoś był/jest w podobnej sytuacji i wie jak to wygląda od strony prawnej (rozliczenia itd.)? Nie wiem jak dokładnie rozliczyć fakturę kosztową allegro, bo jest w niej uwzględniona marża allegro od działalności i marża od płodów rolnych, które nie są przecież objęte podatkiem. Czy istnieje możliwość założenia osobnego konta na ten sam NIP? Albo czy jest jakaś inna opcja poradzenia sobie z tym problemem. Czy ktoś był w takiej sytuacji i ma jakiekolwiek wskazówki?

 

W praktyce teraz wygląda to tak, jakby ktoś miał firmę i chciał sprzedać za pomocą tej firmy coś z prywatnej działalności.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

oznacz moderatorów
2 ODPOWIEDZI 2

xyz96
#21 Demiurg#

@badams71 Tak, możesz mieć wiele kont na ten sam NIP. Jedyny warunek to każde konto założone na inny adres e-mail.

oznacz moderatorów

annas14-firma
#16 Inspirator#

@badams71 Rozumiem, że potrzebujesz dwie faktury. Jedna na prowizje i wysyłki od sprzedaży płodów rolnych, a druga od całej reszty. Dwa konta to załatwią, ale obie faktury będą z VAT'em, a tego z faktury z prowizją od sprzedaży towarów zwolnionych z VAT nie odliczysz.

Zresztą to zależy czy rozliczasz VAT naliczony proporcją ze struktury sprzedaży, czy prowadzisz klasyfikację kosztów do sprzedaży opodatkowanej i nie. Generalnie księgowa powinna sobie poradzić z jedną fakturą Allegro, bo powinna otrzymać miesięczny raport sprzedaży, z którego może ustalić strukturę sprzedaży po stawkach VAT.

Może dokładniej sprecyzujesz na czym polega twój problem.

oznacz moderatorów