anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Sprzedawca przyjmuje zwroty od firm a zwroty od spółek

DominiqPietrzak
#2 Obserwator#

Kupiłam laptopa na firmę z fakturą VAT na spółkę z o.o. Sprzedawca ma napisane w ofercie, że przyjmuje zwroty od firm. Czy znaczy to, że przyjmuje zwroty od firm które nie są objęte w zapisie o odstąpieniu w kodeksie cywilnym np. od spółek a zatem mogę odstąpić od umowy?

oznacz moderatorów
14 ODPOWIEDZI 14

nat_not
Moderatorka
Moderatorka

@DominiqPietrzak Najlepiej skontaktuj się w tej sprawie bezpośrednio ze sprzedającym.

   Natalia
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie!
oznacz moderatorów

DominiqPietrzak
#2 Obserwator#

Sprawa jest pilna a sprzedający odpowie mi prawdopodobnie dopiero w poniedziałek. Do tego czasu muszę podjąć decyzję. Czy ta klauzula/deklaracja na stronie sprzedawcy nie zobowiązuje go do przyjęcia zwrotu i nie będzie wspierana przez allegro?

oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@DominiqPietrzak 
Czy ta klauzula/deklaracja na stronie sprzedawcy nie zobowiązuje go do przyjęcia zwrotu i nie będzie wspierana przez allegro?


Skontaktuj się w tej sprawie ze Sprzedającym jak radzi @nat_not .
Zwrot - to nie jest to samo co odstąpienie od Umowy.
Ciebie prawdopodobnie interesuje: czy masz prawo do konsumenckiego odstąpienia od Umowy (z Art. 27 UoPK) ? Ustawowo - nie (nie jesteś Konsumentem).
Sprzedawca (będąc również przedsiębiorcą) jednak może (nie musi) dojść z Tobą do porozumienia w tej kwestii.
Unikając konfrontacji masz większe szanse w Twojej sytuacji "dogadać się".

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

DominiqPietrzak
#2 Obserwator#

Czyli to co sprzedawca pisze sobie w profilu swojego sklepu nic nie znaczy? Jeśli tak to jest to wprowadzanie w błąd.

oznacz moderatorów

DominiqPietrzak
#2 Obserwator#

Ja wiem, że ustawowo nie mam, stąd ten wątek. Pytanie dotyczyło czy sprzedawca jest jakkolwiek zobowiązany do honorowania deklaracji na swoim profilu, czy może tam napisać cokolwiek a ja nie mam podstaw prawnych do egzekwowania tego. Zdecydowałam się na zakup właśnie w tej firmie ze względu na tą klauzulę.

oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@DominiqPietrzak 
Co Ci po tym, że Sprzedawca "przyjmie zwrot", a nie przyjmie wadliwego oświadczenia w którym będzie napisane że jest składane na podstawie Art.27 UoPK w sytuacji gdy podmiot składający oświadczenie konsumentem nie jest ?
Chcesz ponosić ew. koszt przechowania Twojego laptopa przez Sprzedawcę i ponosić koszt ew. ponownej wysyłki do Ciebie ?
W mojej opinii: lepiej dążyć do porozumienia (zwłaszcza, gdy Twoja pozycja jest słabsza)

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

DominiqPietrzak
#2 Obserwator#

Zgadzam się ze wszystkim i oczywiste, że lepiej dążyć do porozumienia. Być może tu w ogóle problemu nie będzie. Zastanawia mnie po prostu w jakim stopniu deklaracje na allegro w jakikolwiek sposób zobowiązują lub są częścią regulaminu w ramach którego zawiera się umowy sprzedaży tutaj.

oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@DominiqPietrzak 
Być może tu w ogóle problemu nie będzie.
I tego Ci życzę.

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@DominiqPietrzak 
to co sprzedawca pisze sobie w profilu swojego sklepu nic nie znaczy?

Znaczy dokładnie to co jest napisane (aż tyle i tylko tyle).
Ale (jeżeli dobrze zrozumiałem) Ciebie interesuje nie: "przyjęcie zwrotu" (wysłanego przez Kupującego do Sprzedawcy towaru) ale ew. możliwość odstąpienia od zawartej Umowy. 
Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (które nawet nie muszą być wykonywane równocześnie).

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

DominiqPietrzak
#2 Obserwator#

Rozumiem... brzmi jak możliwość na nauczkę kolejnej naprawdę przykrej lekcji z cyklu prawnicze bełkoty i zeń wynikające poważne skutki na życie ludzi nie zajmujących się zawodowo analizą wszystkich potencjalnych pułapek w prawnym znaczeniu słów w życiu codziennym. 

oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@DominiqPietrzak 
.. poważne skutki na życie ludzi nie zajmujących się zawodowo analizą wszystkich potencjalnych pułapek w prawnym znaczeniu słów w życiu codziennym. 

W życiu codziennym Kupujący jednak najczęściej dokonuje zakupu w celu nabycia rzeczy.
Konsument jest dodatkowo chroniony (w przypadku Umów zawieranych na odległość) ustawowym prawem do odstąpienia od Umowy bez podania przyczyny (Art. 27 Ustawy o Prawach Konsumenta).
W mojej opinii trudno jednak uzasadnić nieznajomość prawa z którego się korzysta (lub zamierza) - to tak jakby np. wyjechać samochodem na drogę publiczną nie znając przepisów ruchu drogowego.


O prawie do odstąpienia i zwrotach konsumenckich masz napisane w przystępny sposób np. tu:
Prawo do odstąpienia od umowy – Prawa konsumenta (uokik.gov.pl)

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

aragil
#15 Entuzjasta#

@DominiqPietrzak  kupiłaś nie kupiłaś już chcesz zwrócić?

oznacz moderatorów

DominiqPietrzak
#2 Obserwator#

nie rozumiem pytania

oznacz moderatorów

maxr01
#17 Koryfeusz#

Nie wiem jak Ty masz ustawiony "zegar i kalendarz" - to chyba jest normalne, że sprzedawca odpowie Ci w poniedziałek.

- standardowa wypowiedź  Allegro odnośnie transakcji pomiędzy firmami.

Moim zdaniem - patrz, co kupujesz. Prowadzisz firmę - zastanów się nad tym, jak postąpisz będąc na stanowisku sprzedawcy.

Odnośnie zwrotów od firm odstępujących od zawartej mowy  - oczywiście sprzedający ma obowiązek je przyjmować  - godnie z obowiązującym prawem.

W Twoim przypadku - dogaduj się ze sprzedawcą - problem leży po Twojej stronie, nikt inny nie udzieli Ci tutaj sensownej odpowiedzi.

--------------------------------------------------------------------------------
Rozumiem, że są ludzie, którzy za 20 gr. będą gnać pchłę przez 20km, lecz nie potrafię ich zrozumieć.
oznacz moderatorów