anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Umowa własna z Pocztą Pocztą - brak niektórych usług dostawy używanych wcześniej

Client:94057046
#14 Krzewiciel#

Dzień dobry,

piszę w ramach jednego ze swoich klientów (jako twórca oprogramowania i integracji), który ma niebywały problem z Pocztą Polską. 

Przed wprowadzeniem zmian w WzA (konkretniej przed ostatnią dużą awarią, jaka miała miejsce w listopadzie) korzystanie z umowy własnej wyglądało w następujący sposób: Dla metody dostawy z Poczty Polskiej wybierano umowę własną. Przesyłka się nadawała prawidłowo. Nie było kłopotu.

Po zmianach natomiast temat stał się niejasny i skomplikowany. Wśród usług dostawy, które zostały podzielone na poszczególne metody dostawy powiązane z umową własną, nie pojawiły się wykorzystywane przez klienta metody dostawy z dopiskiem "Allegro". Wiem, że to "usługi brokerskie Allegro", jednakże przed zmianami nie było z tym najmniejszego problemu. Nie zmieniano cenników w tym czasie, więc powinno niezmiennie to działać.

Jednakże problemy występują. Poza tym, że w API nie ma odpowiednich metod dostawy dostępnych dla umowy własnej, występują też problemy z rzekomo punktem odbioru paczek. Od klienta paczki odbiera kurier, jednakże punkt odbioru paczek jest ustawiony na... Poznań. Ponadto klient jest osobno kasowany za podjazdy, które ma w umowie. Słyszałem, że istnieją jakieś dyskusje pomiędzy Allegro a Pocztą Polską w tym temacie.

Moja rozterka jest następująca: jak paczki mają być nadawane, skoro umowa własna nie udostępnia metod wcześniej rozpoznawanych i akceptowanych? Jeżeli to było intencjonalne, dlaczego Allegro nie informowało o tym, że taka zmiana następuje i przez WzA nie będzie można nadać paczek PP z prefixem "Allegro" poprzez umowę własną? 

Wołam moderację
@ko_alka @mr_oma @la_nika @nat_not @_HolaOla_  
oraz eksperta(-tkę) do spraw WzA
@mgd_tomczyk 

oznacz moderatorów
19 ODPOWIEDZI 19

mgd_tomczyk
Ekspert Allegro

Dzień dobry,

mam kilka pytań doprecyzowujących:

  1. O jakie konkretnie metody dostawy Poczty Polskiej chodzi?
  2. "Problemy z rzekomo punktem odbioru paczek" - nie rozumiem, o jaki problem chodzi? W WzA zawsze - niezależnie od terminu wdrożenia zmian i wspomnianych awarii - wskazanie punktu nadania było wymagane. Przy nadaniach na umowie własnej jest to punkt, który został wskazany w ustawieniach umowy własnej,
  3. "Ponadto klient jest osobno kasowany za podjazdy, które ma w umowie." - z poziomu WzA nie można zamówić podjazdu, więc nie jest to powiązane z naszym narzędziem.
oznacz moderatorów

Client:94057046
#14 Krzewiciel#

@mgd_tomczyk 

1. Lista:
Punkty Poczta, Żabka
Punkty Poczta pobranie
- Pocztex Kurier 48

Te podpięte pod umowę własną nie mają dopisku Allegro, które to są innymi metodami dostawy (mają inny identyfikator UUID). Natomiast jest dostęp do Allegro Pocztex Kurier 48 pobranie. Są jeszcze inne usługi, ale wymienione powyżej interesują klienta najbardziej.

2. "Przy nadaniach na umowie własnej jest to punkt, który został wskazany w ustawieniach umowy własnej"

Klient właśnie jest w trakcie testów na nowododanej umowie własnej z podanym urzędem nadania. Nie byliśmy w stanie zweryfikować podczas edycji posiadanej umowy własnej, jaki urząd nadania tam jest ustawiony, ponieważ nic się w tym polu nie wyświetla. Pole wydaje się działać poprawnie tylko podczas tworzenia nowej umowy własnej.

3. Nie wiedziałem o tym, bazowałem na informacjach z Poczty/od klienta. 

ID konta: 6601230

oznacz moderatorów

mgd_tomczyk
Ekspert Allegro

Ad. 1

Metody, z których można skorzystać bez umowy własnej, a więc z umowy Allegro, to te, które są (1) opłacone z góry, (2) mają dopisek "Allegro" w nazwie.

Przykład:

Jeśli Kupujący złożył zamówienie z metodą "Allegro Pocztex Kurier 48", Sprzedający może je nadać na umowie Allegro o tej samej nazwie, lub na umowie własnej - ale wówczas na odpowiedniku tej metody, bez dopisku "Allegro" w nazwie, tj. "Pocztex Kurier 48 (Nazwa umowy własnej)". 

Metody, z których można skorzystać wyłącznie przy użyciu umowy własnej to wszystkie metody pobraniowe (nawet te z dopiskiem "Allegro) oraz wszystkie metody bez dopisku "Allegro".

Pełna lista metod dostępna jest tutaj:
https://allegro.pl/dla-sprzedajacych/wysylam-z-allegro-bezplatne-narzedzie-do-nadawania-przesylek-9g...

 

Ad. 2

Urząd nadania musi zgadzać się z tym, który na umowie własnej jest dostępny w Elektronicznym Nadawcy. Można go sprawdzić wchodząc do Formularza Wysyłam z Allegro: po wybraniu nadania na umowie własnej, urząd, który jest zapisany w ustawieniach, będzie podstawiony w sekcji "Nadawca", w polu "Urząd nadania". 

oznacz moderatorów

Client:94057046
#14 Krzewiciel#

@mgd_tomczyk 

1. Czyli mam wybierać inną metodę dostawy niż wybraną w zamówieniu? Trochę to nieintuicyjne i przede wszystkim problematyczne. Teoretycznie mogę to zrobić, ale już widzę problem: Usługa Allegro Pocztex Kurier 48 dla umowy własnej brzmi inaczej "Pocztex Kurier48". Mam naprawdę zapisywać na sztywno, jaka usługa dostawy jest przypisana dla wybranej w zamówieniu metody dostawy? A jak się zmieni akurat UUID metody dostawy? 

To miało ułatwiać życie, a póki co niestety mi je utrudnia. Rozumiem, że możecie traktować to jako redundancję danych w zapytaniu API, ale skoro rozdzielacie usługi dostawy po metodach, moim zdaniem logiczną myślą jest założenie, że po zmianie powinna zostać zachowana ta sama funkcjonalność i wybór usługi takiej samej jak metoda dostawy jest możliwy. Dla mnie szczerze łatwiej było wybrać usługę "PP_umowa_wlasna", teraz muszę szukać odpowiedniej usługi dostawy, która jest nazwana inaczej niż wybrana przez klienta (nie muszę chyba też przypominać, że ma inne UUID).

2. To pole nie działa dla edycji, powtarzam jeszcze raz. Nie pojawia się tam wybrany urząd, nie pojawia się tam lista urzędów do wyboru. Dla nowotworzonej umowy własnej ten problem nie występuje. 

W każdym razie punkt 1. wyjaśnił większość moich wątpliwości dotyczących mojego problemu. 

oznacz moderatorów

Client:94057046
#14 Krzewiciel#

@mgd_tomczyk Przepraszam, że jeszcze zawracam głowę, jednakże co do urzędu nadania. Po utworzeniu nowej umowy własnej z wybranym urzędem nadania w Gdańsku, Poczta Polska nadal twierdzi, jakobyśmy tworzyli paczki z urzędem nadania na Poznań. Nie wiem, jak to jest możliwe.

Proszę o weryfikację danych umowy własnej (ID 4..., jest tam tylko jedna tak się zaczynająca) i wybranego urzędu nadania (proszę też o przekazanie, jaki jest w systemie wybrany urząd nadania), ponieważ jak wspominałem po naszej stronie to na portalu nie działa i u nas urząd nadania w edycji jest pusty za każdym razem. Może to się źle zapisuje w Allegro, może tylko źle wyświetla, nie mam pojęcia.

ID konta: 6601230

oznacz moderatorów

Client:94057046
#14 Krzewiciel#

@mgd_tomczyk Dodatkowo okazało się, że jedyne paczki jakie wchodzą są dla jednej tylko usługi wśród wszystkich dostępnych dla danej umowy własnej: 

128e2be0-a2b9-4793-aafd-ec5557273786#bd6523d6-d756-4ab5-9df6-74d24351f6c3
Allegro Odbiór w Punkcie Pocztex pobranie (ID 479.../G)
 
Dla pozostałych usług podpiętych do tej umowy własnej paczki nie pojawiają się w systemach Poczty Polskiej oraz w zbiorach odebranych paczek w Elektronicznym Nadawcy.
 
Nie muszę mówić, że jest to nieprawidłowe zachowanie. Jednakże wygląda na to, że urząd nadania dla wyżej wymienionej usługi dostawy jest przekazywany poprawnie.
oznacz moderatorów

Client:94057046
#14 Krzewiciel#

@mgd_tomczyk Po dyskusji z Pocztą Polską wychodzi na to, że poza Allegro Odbiór w Punkcie Pocztex pobranie (ID 479.../G) wszelkie pozostałe usługi tej umowy własnej nie są do niej wcale przypisane. Te usługi generują przesyłki z umową brokerską Allegro 440799.

oznacz moderatorów

Client:94057046
#14 Krzewiciel#

@ko_alka @mr_oma @la_nika @nat_not @_HolaOla_  Prosiłbym o lekkie popchnięcie tematu, ponieważ w ostatecznym rozrachunku mój ostatni post sprzed 2 godzin pokazuje, że jest jakiś problem z generowaniem przesyłek na usługach wyżej wymienionej umowy własnej. 

oznacz moderatorów

Client:94057046
#14 Krzewiciel#

@ko_alka @mr_oma @la_nika @nat_not @_HolaOla_  @mgd_tomczyk 

Dzień dobry,

tworzę nowy wątek, ponieważ tamten został kompletnie zignorowany a problem nierozwiązany.

Mamy problem z prawidłowym przypisaniem przesyłek do usług w API Allegro. Zgodnie z zaleceniem @mgd_tomczyk , zaprogramowałem nasz system do nadawania paczek odpowiednikami usług z umowy własnej. Niestety to nie działa. Nie licząc paczek nadawanych usługą Allegro Odbiór w Punkcie Pocztex pobranie, żadne paczki nie pojawiają się w Elektronicznym Nadawcy mimo korzystania wyłącznie z usług umowy własnej. 

Na dodatek nie mamy odpowiednika Kurier Pocztex w umowie własnej. Jestem absolutnie pewny, że usługa Pocztex 2.0 jest dostępna w EN. Nie rozumiem, co tutaj ma miejsce ale faktem jest, że Poczta Polska dostaje paczki z ID usługi brokerskiej po wybraniu usług dostawy z umowy własnej.

Proszę o pomoc, ponieważ nie rozumiem już jak mam poprawnie korzystać z API, kiedy mam w usługach jakiś niezrozumiały bajzel.

oznacz moderatorów

la_nika
Moderatorka
Moderatorka

@Client:94057046 przepraszam, że czekasz na odpowiedź. Dziękuję za Twoje zgłoszenie! Ekspertka @mgd_tomczyk sprawdza ten problem i wróci do Ciebie z informacjami.
Poproszę Cię jeszcze o cierpliwość

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów

mgd_tomczyk
Ekspert Allegro

Dzień dobry,

poniżej przesyłam odpowiedzi na Pana wątpliwości, jeśli coś jeszcze będzie niejasne, proszę o informację.

 

  1. Czyli mam wybierać inną metodę dostawy niż wybraną w zamówieniu? Trochę to nieintuicyjne i przede wszystkim problematyczne. Teoretycznie mogę to zrobić, ale już widzę problem: Usługa Allegro Pocztex Kurier 48 dla umowy własnej brzmi inaczej "Pocztex Kurier48". Mam naprawdę zapisywać na sztywno, jaka usługa dostawy jest przypisana dla wybranej w zamówieniu metody dostawy? A jak się zmieni akurat UUID metody dostawy?

    Nie, w tym przypadku proszę poszukać dokładniej. W dostępnych delivery-services, znajdzie Pan "Allegro Pocztex Kurier 48". UUID wybranej metody dostawy znajdzie Pan jako identyfikator delivery-service lub jako jego początek (w przypadku umów własnych).

  2. To pole nie działa dla edycji, powtarzam jeszcze raz. Nie pojawia się tam wybrany urząd, nie pojawia się tam lista urzędów do wyboru. Dla nowotworzonej umowy własnej ten problem nie występuje. 

    Pole "Urząd nadania" w Formularzu Wysyłam z Allegro nie jest edytowalne, ponieważ Urząd ustawia się w trakcie dodawania umowy własnej.

    Sprawdziłam wskazaną przez Pana umowę własną (479.../G) i wybrany na niej Urząd to punkt PP Gdańsk G102.

    Ustawienie urzędu nadania przy umowie własnej jest jednak wykorzystywane tylko przez nasze narzędzie nadawcze. W Państwa przypadku - zamawiania paczek przez API, poza Formularzem Wysyłam z Allegro - należy podać punkt w request, w polu: pickup.pointId.

  3. Po utworzeniu nowej umowy własnej z wybranym urzędem nadania w Gdańsku, Poczta Polska nadal twierdzi, jakobyśmy tworzyli paczki z urzędem nadania na Poznań. 
    Jest to prawdopodobnie związane z tym, że w request podają Państwo punkt w Poznaniu, a nie w Gdańsku.
oznacz moderatorów

Client:94057046
#14 Krzewiciel#

@mgd_tomczyk W dostępnych delivery-services, znajdzie Pan "Allegro Pocztex Kurier 48".

1. Nie dla umowy własnej. Dla niej jest "Pocztex Kurier 48" (ale to już wyjaśniliśmy wcześniej). Ponadto nie ma usługi "Kurier Pocztex" ani "Allegro Kurier Pocztex" dla umowy własnej, a powinna być przynajmniej Kurier Pocztex. Przerzuciliśmy się już chwilę temu na Pocztex 2.0, więc nadal jest problem.

Ustawienie urzędu nadania przy umowie własnej jest jednak wykorzystywane tylko przez nasze narzędzie nadawcze. W Państwa przypadku - zamawiania paczek przez API, poza Formularzem Wysyłam z Allegro - należy podać punkt w request, w polu: pickup.pointId.

2. Podajemy go.

Jest to prawdopodobnie związane z tym, że w request podają Państwo punkt w Poznaniu, a nie w Gdańsku.

3. Prawdopodobnie nie, przykład: 86096287-cb97-4dc1-bb9d-a995e047efb6
"pointId": "194706"
 
Wybrano urząd nadania w Gdańsku, paczki nie ma w EN. Teraz widzę, że to ten nieszczęsny Kurier Pocztex bez odpowiednika usługi w umowie własnej. Czyli co, nie ma umowy to ignorujecie to pole? Jestem bardzo skonfudowany.

 

oznacz moderatorów

mgd_tomczyk
Ekspert Allegro

"Allegro Kurier Pocztex" można nadać tylko na umowie brokerskiej. WzA nie wspiera jeszcze możliwości nadawania takich przesyłek na umowie własnej, dlatego nie ma odpowiednika "Kurier Pocztex". Przesyłki Pocztex 2.0 poza umową brokerską można nadawać tylko w Elektronicznym Nadawcy.

 

Kwestię urzędu nadania przekazuję do analizy technicznej.

oznacz moderatorów

Client:94057046
#14 Krzewiciel#

@mgd_tomczyk Przypomniałem sobie kilka rzeczy i wracam z uwagami dotyczącymi komunikowania wszelkich zmian w systemie, bo zauważyłem pewien problem.

Nowe metody dostawy Pocztex - informacje dla sprzedających - Obsługa zamówień - Dla sprzedających - ...

Ten wpis nie mówi, że nie będzie można korzystać z umowy własnej dla Kurier Pocztex i Odbiór w Punkcie. Ponadto ponagla czytającego wspominając o usunięciu starych metod w bliżej nieokreślonym czasie kilku miesięcy. Niedługo potem wystąpiła awaria WzA. W tym czasie pamiętam, że był problem z nadawaniem przesyłek na starych metodach Pocztex. W efekcie zmieniliśmy cennik, ponieważ uważaliśmy to za rozwiązanie jak było to poruszane na forum i nie było to poprawiane w żadnym kanale komunikacji. Proszę o popracowanie nad jaśniejszym komunikowaniem, jakie funkcjonalności systemu będą po zmianach, a jakich nie będzie.

Dopóki istniały stare usługi dostaw (umowa własna jako jeden wpis w API), przesyłki mimo wszystko tworzyły się prawidłowo a Poczta nie zgłaszała zastrzeżeń. W momencie rozbicia usług na poszczególne metody dostawy powiązane z umową własną, wspomniany brak wsparcia spowodował, że zaczęliśmy mieć problemy.

Nie dziwię się, że musiało to zająć mi miesiąc, to było cholernie skomplikowane do ułożenia.

W każdym razie czekam na odpowiedź w kwestii urzędu nadania. A tymczasem zlecam zmianę cenników na koncie. Dziękuję.

oznacz moderatorów

mgd_tomczyk
Ekspert Allegro

Dla wskazanego przez Pana zamówienia nr 86096287-cb97-4dc1-bb9d-a995e047efb6 została utworzona paczka (0015...037), w której wskazanym punktem nadania jest Gdańsk (Handlowa 4, 83002 Gdańsk). Przesyłka została utworzona na umowie Allegro, z tego powodu nie jest widoczna w Państwa EN - to prawidłowe działanie. W EN widoczne są tylko przesyłki utworzone na umowie własnej.

oznacz moderatorów

Client:94057046
#14 Krzewiciel#

@mgd_tomczyk Tak myślałem. Dziękuję za potwierdzenie.

 

Niestety przychodzę z kolejną sprawą dot. Poczty. Od PP dowiedziałem się właśnie, że do końca grudnia planują kompletnie przejść na Pocztex 2.0. Czy Allegro pracuje nad wsparciem usług Pocztex 2.0 na umowach własnych? Ponieważ nie nadamy paczek przez WzA w ogóle i trzeba będzie pisać integrację z API Poczty.

oznacz moderatorów

mgd_tomczyk
Ekspert Allegro

Wiemy o planach przejścia na Pocztex 2.0, natomiast nie potwierdzam grudniowego terminu. Allegro pracuje nad wsparciem usług Pocztex 2.0 na umowach własnych, ale dopiero w przyszłym roku.

oznacz moderatorów

Client:94057046
#14 Krzewiciel#

@mgd_tomczyk Uniemożliwiacie nam korzystanie z Poczty Polskiej, co zmusza nas do rezygnacji z ich usług. Czy możecie podać bardziej konkretny termin?

oznacz moderatorów

mgd_tomczyk
Ekspert Allegro

@Client:94057046  Dzień dobry, chciałabym poinformować, że Wysyłam z Allegro umożliwia już nadawanie przesyłek Pocztex 2.0 na umowach własnych. Dotyczy to pięciu metod dostawy:

  1. Kurier Pocztex
  2. Kurier Pocztex pobranie
  3. Odbiór w Punkcie Pocztex
  4. Odbiór w Punkcie Pocztex pobranie
  5. Automat Pocztex

Pozdrawiam!

oznacz moderatorów