anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Ustawa konsumencka a wysyłki z chin - cena

RED
#21 Demiurg#

Piszę ten post po raz trzeci - dlaczego allegro go usunęło? Panie @msniezek Czyżby temat był nie wygodny?

Tak mi się przypomniało po ostatnich doniesieniach o sklepie "najlepsza cena", który podobno wynajmował a nie sprzedawał produkty

Jak się ma do ustawy konsumenckiej sytuacja gdy Kupujesz jako konsument towar, który jak się potem okazało jest wysyłany z Chin

 

Zadawałem jakiś czas temu pytania Pracownikom allegro ale nie dostałem jednoznacznych odpowiedzi, generalnie twierdzili, ze problemu nie ma.

tradycyjnie trochę linków:

Dz. U. 2014 poz. 827U S T A W Az dnia 30 maja 2014 r.o prawach konsumenta:

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20140000827/U/D20140827Lj.pdf

USTAWA z dnia 9maja 2014r.o informowaniu ocenach towarów i usług:

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20140000915/U/D20140915Lj.pdf

https://antyweb.pl/na-allegro-roi-sie-od-aukcji-z-produktami-z-**piiip**s-posrednicy-niezle-sie-obla...

https://allegro.pl/pomoc/artykul/import-towaru-spoza-unii-europejskiej-9dae5weBkt1

Widzę tu np: problemy z prezentacją ceny wg polskich ustaw:


cena –wartość wyrażoną w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę;

W cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towaru (usługi) podlega obciążeniu podatkiem od towarów i usług lub podatkiem akcyzowym. Przez cenę rozumie się również stawkę taryfową.


Według mnie w/w ustawy wymagają by:

- by Kupujący był poinformowany o łącznej cenie produktu i o charakterze umowy czy to jest zakup, pośrednictwo czy też usługa

- Kupujący wiedział dokładnie ile zapłaci za towar - musi być podana cena ostateczna

czy z vatem cłem akcyzą i wszystkimi innymi opłatami

- Na allegro usługi typu dropshoping/pośrednictwo nie są w osobnych kategoriach tylko wyglądają jak zwykła oferta sprzedaży

- Na allegro np w telefonach jest opcja wysyłka z chin - ale ona oznacza tylko, że przedsiębiorca wysyła towar z innego Państwa

- Nie jest rozróżnione za co płacimy czy za towar czy za pośrednictwo

Kupując produkt u pośrednika staje de facto importerem z całym bagażem np: podatki cło akcyza vat a także zgodność produktów z polskimi przepisami czyli ustawa o opakowaniach, normy CE (nie china export), normy higieniczne i inne i co gorsza karna odpowiedzialność za tzw podróbki czy też łamanie patentów


Co na to allegro w/w linku cyt:

"Jeśli kupujesz towar, który wysyłany jest do Ciebie spoza Unii Europejskiej, powinieneś wiedzieć, że podlega on rozliczeniu importu zgodnie z obowiązującymi przepisami."


Jako konsument nie mam nic przeciwko zakupom towarów które będą wysyłane z innych krajów - ale kupując na allegro chcę być pewnym, że zapłacę za towar dokładnie tyle ile było w ofercie, w tej cenie będą wszystkie opłaty i podatki, Sprzedawca wystawi mi fakturę VAT i spełni wszystkie normy jakościowe jakie są wymagane by towar był legalny w kraju

Tradycyjnie proszę o odpowiedź merytoryczną także adminów allegro z podaniem przepisów prawa, jeżeli się mylę proszę mnie wyprowadzić z błędu

oznacz moderatorów
11 ODPOWIEDZI 11

Tadesor
#9 Pomysłodawca#

Zgadza się, bywa nawet, że sprzedawca pisze, że nie odpowiada za ewentualną opłatę celną - kiedyś widziałem taką aukcję i byłem mocno zdziwiony.

Ja wyszukując oferty zawsze zaznaczam dostawa z Polski, ale nie każdy wie o potencjalnych niebezpieczeństwach...

oznacz moderatorów

Vryko
#18 Luminarz#

@Tadesor Bo to na kupującym ciąży obowiązek oclenia zakupionego towaru, więc nie ma się czemu dziwić. Tutaj więcej w temacie: https://www.chinskiraport.pl/blog/**piiip**s-vat-i-clo/

 

______________
Sołtys Allegro
oznacz moderatorów

Vryko
#18 Luminarz#

A może się nie wygłupiajcie z kasowaniem nazw konkurencji..? Nie podaję linków do handlu, a wyłącznie staram się pomóc. Nie moja wina, że są inne serwisy aukcyjne i inne miejsca, gdzie można coś kupić. Rozumiem zakaz stosowania linków, ale co, nazwy się boicie? No bez jaj...

 

______________
Sołtys Allegro
oznacz moderatorów

cloudcloud
Była Moderatorka
Była Moderatorka

To automatyczne maskowanie niecenzuralnych/ niedozwolonych słów - dodaj proszę link oznaczając go np. TAK (poprzez hiperłącze)

   Klaudia
   Były Moderator
oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

Tego typu oferty są niezgodne z regulaminem Allegro. Cena podana w ofercie ma być ceną brutto i nie ma wyjątków od tej zasady przy sprzedaży rzeczy. Definicję ceny brutto łatwo znaleźć. Po zgłoszeniach takich ofert Allegro mimo to odmawia podjęcia działań.

oznacz moderatorów

gbetker
#9 Pomysłodawca#

Więcej czytam niż piszę więc wszystkie poprzednie wątki widziałem. Dzisiaj przez drugą połówkę trafiłem na aukcję :LINK:  

Najbardziej zastanawia mnie opis:
"

  • Przed zakupem proszę o zapoznanie się z regulaminem
  • Zakup na mojej aukcji oznacza akceptacje regulaminu
  • Przeciętny czas dostawy: od 10 do 30 dni
  • Z przyczyn ode mnie niezależnych czas ten może się wydłużyć



W zakładce o sprzedającym jest ten cały "regulamin" a w nim np. 

"4. W ramach prowizji firmy Enjoy, firma Enjoy pokrywa wszelkie koszty poza ceną towaru u sprzedawcy i kosztów jego przesyłki – takie jak: koszty przewalutowania, opłata za użycie karty kredytowej, koszty Allegro, itp.; nie dotyczy to ewentualnych opłat celnych związanych ze sprowadzeniem towaru spoza terenu Unii Europejskiej,"

a na allegro takich aukcji cała masa 🤔


oznacz moderatorów

cloudcloud
Była Moderatorka
Była Moderatorka

Dzięki za zgłoszenie, sprawdzamy ofertę 👌

   Klaudia
   Były Moderator
oznacz moderatorów

Jano_35
#9 Pomysłodawca#

@cloudcloudJaki status tego sprawdzania? Po ponad miesiącu analiz już chyba na pamięć znacie regulamin tego Sprzedawcy 😉

oznacz moderatorów

cloudcloud
Była Moderatorka
Była Moderatorka

@Jano_35 oferty niezgodne z regulaminem zostały usunięte.

   Klaudia
   Były Moderator
oznacz moderatorów

Jano_35
#9 Pomysłodawca#

@cloudcloudwidzę, że została usunięta tylko jedna oferta wspomniana przez@gbetker i to dopiero po moim zapytaniu. @gbetker zgłaszał problem z regulaminem, który nadal jest taki sam.

oznacz moderatorów

Wioletta2701
#14 Krzewiciel#

@cloudcloud 

Taka sama sytuacja jest z ozonatorami. Większość z nich sprowadzana jest z Chin, a te, które są z Polski, są drogie, poza drobnymi wyjątkami.

To samo z maseczkami. Tych aukcji jest bardzo dużo, a ponoć ich sprzedaż jest zakazana 😲

Wiola
oznacz moderatorów