anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Usunięcie Twojej oferty sprzedaży - upomnienie od Allegro

INGEstyle
#10 Popularyzator#

Witam! Dziś otrzymałam e-maila od Allegro z informacją, że moja oferta sprzedaży została usunięta (Otrzymaliśmy zgłoszenie od uprawnionego podmiotu, który współpracuje z nami w ramach programu Współpraca w Ochronie Praw. W zgłoszeniu wykazano, że dostępne w tych ofertach produkty naruszają prawa do zarejestrowanego wzoru przemysłowego). Oferta dotyczyła drewnianego stolika na kierownicę do samochodów ciężarowych. Dodam, że do zakupionego stolika/podkładki oferowałam dowolny grawer (logo samochodu, życzenia, imię, itp.) W galerii wystawionego produktu znajdowały się zdjęcia z realizacji wcześniejszych zamówień zawierające logo, markę pojazdów a nawet grafikę... Jednak podejrzewam, że nie to było powodem zgłoszenia mojej oferty jako naruszającą prawa... Oczywiście złożyłam do Allegro wniosek o wyjaśnienie, jednak nie otrzymałam jeszcze odpowiedzi, a sprawa wygląda dość podejrzanie... Mianowicie, jakiś miesiąc temu ta sama oferta została również usunięta przez Allegro, jednak z innego powodu, który brzmiał tak: Umieszczone przez Ciebie miniaturki muszą spełniać nasze standardy. Zmieniłam wtedy miniaturkę na spełniającą standardy i wystawiłam przedmiot ponownie. Dzisiejsze usunięcie tej samej oferty pod innym pretekstem skłoniło mnie do skierowania  podejrzeń w kierunku konkurencji... Sprawdziłam zatem oferty na Allegro i okazało się, że jest jeszcze inna firma, która produkuje takie stoliki, twierdząc w ofercie, że jest pionierem w produkcji tych stolików, ponadto przestrzega przed podróbkami innych firm... Nie miałam ochoty już sprawdzać od kiedy ta firma produkuje te stoliki, aczkolwiek z opisu wyczytałam, że to kierowca stworzył dla innych kierowców. I tu się uśmiałam, ponieważ moje stoliki zaczęłam produkować dla swojego męża, wieloletniego kierowcy, później jego kolegów, itd... Sprawdziłam zatem w EUIPO i Designview czy aby konkurent nie zarejestrował wcześniej wzoru produktu czy coś podobnego (nasze produkty są łudząco podobne, aczkolwiek nie takie same, ale to zapewne ze względu na ich charakter). I teraz pytanie zasadnicze, czy Allegro weryfikuje takie zgłoszenia, w sensie czy sprawdza czy produkt faktycznie narusza prawa do zarejestrowanego wzoru przemysłowego czy blokuje takie oferty z automatu? Jeśli ktoś z Was miał podobne doświadczenia to proszę o info.

oznacz moderatorów
19 ODPOWIEDZI 19

LEW433
#21 Demiurg#

Odpowiem Ci na to tak jak się czyta tu opowieści na forum, niezbadane są wyroki nieba czyli nikt nic nie wie, są takie oferty które są niezgodne i zgłaszane wielokrotnie i nic się nie dzieje(często jest o LEGO) a tu działają od razu bez wyjaśnienia. 🤔

oznacz moderatorów

INGEstyle
#10 Popularyzator#

No właśnie ja muszę wiedzieć,  bo po pierwsze obniżono mi jakość sprzedaży,  po drugie znowu jak wznowię ofertę obserwujące ją osobny nie będą mogły jej odnaleźć... sprawdzałem właśnie w necie, że jest więcej takich firm produkujących takie same stoliki....

oznacz moderatorów

medalik_2009
#17 Koryfeusz#

@INGEstyle Allegro w żaden sposób nie weryfikuje "wiarygodności" zgłoszeń.

Najważniejsze pytanie - przed usunięciem oferty poinformowało Cię Allegro o takim zgłoszeniu, czy od razu wywaliło ofertę?

oznacz moderatorów

INGEstyle
#10 Popularyzator#

Od razu usunęło ofertę i obniżyło jakość sprzedaży 

oznacz moderatorów

INGEstyle
#10 Popularyzator#

W obu przypadkach!

oznacz moderatorów

medalik_2009
#17 Koryfeusz#

@INGEstyle  To Allegro jest zobowiązane do pokrycia Twoich ewentualnych strat i złamało przepis na który się powołuje, co możesz swoją drogą zgłosić do UOKiK:

art. 14 ust. 3. Ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną:

"Usługodawca, który uzyskał wiarygodną wiadomość o bezprawnym charakterze przechowywanych danych dostarczonych przez usługobiorcę i uniemożliwił dostęp do tych danych, nie odpowiada względem tego usługobiorcy za szkodę powstałą w wyniku uniemożliwienia dostępu do tych danych, jeżeli niezwłocznie zawiadomił usługobiorcę o zamiarze uniemożliwienia do nich dostępu."

Powinni poinformować Cię o takim zgłoszeniu, otrzymac od Ciebie wyjaśnienia i na podstawie tego ocenić dopiero, czy zgłoszenie rzeczywiście jest wiarygodne.

Allegro natomiast bezprawnie, bez wcześniejszej informacji usuwa oferty na podstawie samego zgłoszenia, tak jakby to było urzędowe (np. sądowe) zawiadomienie.

W związku z czym łamie prawo i naraża się na poniesienie wobec Ciebie pełnej odpowiedzialności za poniesione straty, jak i w tym przypadku utracony potencjalny zysk.

oznacz moderatorów

INGEstyle
#10 Popularyzator#

Póki co złożyłam wniosek do Allegro o szczegółowe wyjaśnienie sprawy. Zobaczymy czy i kiedy otrzymam odpowiedź.  Jednak ze względu, że to już drugi raz ta sama oferta podejrzewam, że to próba eliminacji że strony konkurencji... A to również jest niezgodne z wszelkimi prawami!

oznacz moderatorów

mr_oma
Była Moderatorka
Była Moderatorka

@INGEstyle, widzę, że czekasz w tej sprawie na naszą odpowiedź. Proszę Cię jeszcze o cierpliwość. To, o czym mogę Cię zapewnić, to, że przed podjęciem jakichkolwiek działań po każdym zgłoszeniu, dokładnie weryfikujemy całą sprawę. 

   Maja
   Moderatorka


   _____________
   Daj znać, co myślisz o Allegro Gadane i wypełnij ankietę! 🙂
oznacz moderatorów

Kasiulki2
#17 Koryfeusz#

@mr_oma 

👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍

dla Allegro za uczciwość i rzetelność w tej sprawie.

PS. Obiecuję nie wykorzystywać w przyszłości zbyt często aluzji do Kafki😊

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Nie za dużo tych kciuków, mogłaś chociaż o 1 mniej.🤗

oznacz moderatorów

Kasiulki2
#17 Koryfeusz#

@LEW433 

Zasłużyli po stokroć - za "co, kto, gdzie, komu i dlaczego".

Informacyjny full wypas😊

oznacz moderatorów

Kasiulki2
#17 Koryfeusz#

@INGEstyle 

Dziwię się, że można jeszcze kupić na Allegro "Proces" Kafki - myślałam, że pracownicy pewnych działów serwisu wykupili wszystkie egzemplarze😂

Jakiś element Twojej oferty narusza prawa do trademarku - ale który element, czyje prawa, kiedy zarejestrowano znak, gdzie (czy ochrona obejmuje Polskę) - tego już nie wiesz.

Według mnie masz pełne prawo się tego dowiedzieć i mam nadzieję, że Allegro nie będzie się tu zasłaniać tajemnicą handlową czy innym kafkowskim patentem.

Być może masz prawo odwołać się od decyzji serwisu - nie możesz tego zrobić nie znając podstaw decyzji, więc być może narusza to Twoje prawo do odwołania.

Na pewno masz prawo wystąpić do sądu jeśli uznasz, że właściciel znaku niesłusznie twierdzi, że naruszyłaś prawo. Znów - nie możesz tego zrobić nie wiedząc, kto twierdzi, co twierdzi i na jakiej podstawie tak twierdzi, więc na pewno narusza to Twoje prawo do wystąpienia na drogę sądową. Tutaj można się posiłkować (tylko posiłkować, bo Allegro to nie państwo polskie) nawet artykułem 6 ust. 1 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Poza tym celem ochrony trademarków nie jest brużdżenie sprzedawcom, tylko walka z naruszeniami. Nie możesz doprowadzić oferty do stanu zgodnego z prawem nie mając pojęcia, który jej element (a może wszystkie naraz?) to prawo narusza.

Na razie moim zdaniem jest ok - oferta usunięta, Ty czekasz na powody takiej decyzji. Dopiero jeśli dostaniesz odpowiedź "wiem, ale nie powiem, panie K.", zrobi się nieprzyjemnie. Zwłaszcza jeśli nie będzie odwołania w ramach Allegro.

Wtedy pozostanie sądowne zmuszenie serwisu do ujawnienia informacji - ale szczerze wątpię, żeby Allegro poszło na noże w tak błahej sprawie, w dodatku z mizernymi szansami na wygraną.

PS. To nie musi być konkurencja - równie dobrze mógł cię zgłosić przedstawiciel Volvo, Mana czy innego producenta ciężarówek. Za logo.

oznacz moderatorów

INGEstyle
#10 Popularyzator#

Właśnie otrzymałam odp. od Allegro. Okazało się, że to konkurencja zgłosiła gdyż 1.03.2022 r. złożyła wniosek do EUIPO i 10.03.2022 zastrzegła wzór stolika (mojego stolika, który produkuję od wielu miesięcy). To jakiś obłęd!!! Co teraz?

oznacz moderatorów

Kasiulki2
#17 Koryfeusz#

@INGEstyle 

Uuuuuu....

Prawo patentowe to zupełnie nie moja działka. Potrzeba prawnika - specjalisty od trademarków. Nie będzie ani tanio, ani szybko🙄

O ile wiem, wpisy są jawne i możesz je sprawdzić. I nie wszystko da się zastrzec - inaczej ktoś by już dawno zastrzegł koło, kasując niemiłosierne pieniądze za "patent".

Widzę trzy możliwości: podważyć patent (sąd, długo i drogo), zrezygnować z produkcji (duże straty), albo obejść patent.

Weźmy Allegro: stawia sobie w najlepsze (i bardzo dobrze!) automaty paczkowe o identycznych funkcjach jak paczkomaty InPostu - i nic im za to nie grozi. Dlaczego? Bo Brzoska zastrzegł nazwę, a nie sposób działania czy wygląd zewnętrzny. Nie chciał? Nie mógł? Nie pomyślał? Pojęcia nie mam, to nie moja działka.

Musisz się dowiedzieć, jakie parametry musi spełniać stolik, żeby był chroniony patentem. A potem te parametry zmienić: zaokrąglić rogi, skrócić albo wydłużyć nóżki, zmienić tworzywo...

I jeszcze opowiastka z życia rodzinnego, ale warta przeczytania: brat mojej babki w USA za Nixona  wymyślił patent na wykorzystanie drewnianych wiórów do produkcji paliwa do kominków. Tych samych wiórów, z których w PRL produkowano wtedy meble😂

Dostał kupę dolarów, ale najpierw musiał udowodnić, że nikt przed nim takiego pomysłu nie wdrożył do produkcji. Jeśli podobne regulacje obowiązują w Polsce AD 2022, możesz uwalić patent udowadniając po prostu, że produkowałaś objęte ochroną stoliki na długo przed tym, jak konkurencja wystąpiła z wnioskiem o patent.

Oczywiście to znów sąd i znów czas. Najprościej zmienić projekt tak, żeby na razie nie naruszał patentu. Jeśli zdecydujesz się iść do sądu (warto!), zapytaj prawnika, czy w tej sytuacji istnieje możliwość zabezpieczenia roszczenia - jeśli tak i jeśli sąd się zgodzi, uchyli ochronę patentową do momentu prawomocnego wyroku.

oznacz moderatorów

INGEstyle
#10 Popularyzator#

No właśnie nie mogę dojść ładu na tym EUIPO, co dokładnie zastrzegł ten spytas... Są jedynie szkice jego wzoru, łudząco podobne, aczkolwiek moje stoliki różnią się zaokrąglonymi brzegami. I tu właśnie wydaje mi się, że to już będzie rola Allegro - rozstrzygnięcie sporu, czy moje stoliki naruszają jego prawa autorskie... (śmiech przez łzy)

oznacz moderatorów

Kasiulki2
#17 Koryfeusz#

@INGEstyle 

Myśl! To jest ten czas, kiedy trzeba przełączyć mózg na wysokie obroty.

A jeśli nie zastrzega się szkiców, tylko wymiary? Wystarczy wtedy udowodnić, że Twoje przekątne są inne i voila!

A jeśli napisał we wniosku "stolik prostokątny" - Twój jest prostokątny, ale nie do końca...

Allegro nie jest od rozstrzygania kwestii zaokrąglenia rogów - jeśli im udowodnisz, że ochrona patentowa nie obejmuje Twojego produktu, prawdopodobnie zdejmą ograniczenia. Ale musisz się postarać.

Co jeszcze możesz? Na przykład zagrozić konkurencji procesem sądowym (tak wolno, to nie jest groźba karalna), jeśli nie wycofa zgłoszenia dotyczącego produktu podobnego i na dodatek produkowanego przed zgłoszeniem patentu. Do tego trzeba jednak znać przepisy - ja posługuję się tu tylko logiką...

Sorry, ale teraz musisz już się szarpać sama. Podałam Ci już wystarczająco dużo sugestii, jak to zrobić. Będzie Cię to kosztować dużo czasu, nerwów i kombinowania - ale moim zdaniem warto.

Powodzenia🤗

oznacz moderatorów

INGEstyle
#10 Popularyzator#

Właśnie kombinuję. Dzięki za wszystkie podpowiedzi!

 

oznacz moderatorów

Halfrunt
#18 Luminarz#

Jeżeli produkujesz identyczny stolik, myślę że możesz podważyć tamto zgłoszenie udawadniając, iż produkujesz go wcześniej niż oni. 

Jeśli stolik jest tylko podobny, np. różni się zaokrąglonymi rogami, zgłoś też swój projekt do EUIPO

oznacz moderatorów

INGEstyle
#10 Popularyzator#

To kosztuje, i to słono. Ponadto jest jeszcze jedna firma, która takie produkuje i muszę się z nią skontaktować. Mi ogólnie nie przeszkadza, że ktoś jeszcze je produkuje, gdyż każde są tak naprawdę inne i każdy ma swoich klientów,

 

oznacz moderatorów