Autoryzacja nie powiodła się.
Odśwież stronę i spróbuj jeszcze raz.
Klient zgłosił w dyskusji niekompletne zamówienie. Odebrał z paczkomatu uszkodzoną przesyłkę-na całej szerokości koperta/foliopak kurierski był rozcięty/otwarty-dostaliśmy zdjęcie. Nie jest to raczej przypadkowe uszkodzenie tylko ewidentnie celowe rozcięcie. W przesyłce powinny być 2 produkty, klient twierdzi że był jeden. Biorąc pod uwagę stan opakowania zakładamy że tak było. Klient nie zgłosił przewoznikowi uszkodzenia,o żadnym protokole szkody nie ma mowy, poprosiliśmy o zgłoszenie uszkodzonej i niekompletnej przesyłki na infolinii Inpost ale klientka odmówiła stwierdzając "że nie ma czasu". My oczywiście składamy reklamację do Inpost ale jeśli w tej sytuacji ją odrzucą my również mamy prawo odrzucić reklamację klientki?
@rafal2944 Jak nie ma czasu, to mu napisz że paczkę odebrał bez uwag, do uszkodzenia i ubytku doszło po wydaniu, reklamację odrzucam 😄
Tyle że ty masz 14 dni a przewoźnik 30 dni więc musisz wydać wcześniej decyzję 😞
Póki co Inpost zażądał min dosłania podpisanego oświadczenia Adresata/Odbiorcy o zrzeczeniu się prawa do dochodzenia roszczeń.Czyli jak to jest, prawnie-my mamy obowiązek złożenia reklamacji czy jednak odbiorca w tej konkretnej sytuacji?Jak mamy liczyć czas złożenia reklamacji skoro na razie czekamy na dokumenty od klienta?
Jest jeszcze kwestia iż w sytuacji, gdy przesyłka jest uszkodzona należy zaznaczyć na wyświetlaczu paczkomatu opcję reklamacji oraz pozostawić ją w skrytce.Ewentualnie bezwłocznie zgłosić problem na infolinię,po to chyba są nr infolini na każdym paczkomacie.Klientka potwierdziła odbiór przesyłki bez zastrzeżeń i zgłaszania uszkodzenia przewoznikowi.
Proszę o odpowiedz pracownika Allegro
@rafal2944 Prawnie teraz tylko odbiorca ma, cóż, prawo do złożenia reklamacji, bo odebrał paczkę bez zastrzeżeń. Dlatego jak jest oporny odrzuć jego reklamację i powiedz, żeby złożył do przewoźnika.
@rafal2944 powinien odbiorca bo to już nie Twoja paczka, stąd żądają zrzeczenia, co byście obydwoje nie dochodzili odszkodowania 🙂
tu masz interpretację sądu i paragrafy może Ci się przydadzą
Przywołany powyżej przepis art. 545 § 1 k.c. nawiązuje do - wyrażonej w art. 354 k.c. - konieczności współdziałania wierzyciela i dłużnika w wykonaniu zobowiązania. Ponadto wskazuje on na obowiązki sprzedawcy i kupującego związane z wykonaniem umowy sprzedaży, w szczególności, gdy przedmiot umowy jest dostarczany przez przewoźnika. Z przedmiotowej regulacji wynika, że w tym ostatnim przypadku kupujący jest obowiązany do zbadania przesłanej mu rzeczy w czasie i w sposób przyjęty przy przesyłkach tego rodzaju oraz do dokonania wszelkich czynności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności przewoźnika, gdyby w czasie przewozu nastąpił ubytek lub uszkodzenie rzeczy, co może polegać np. na sporządzeniu protokołu reklamacyjnego, opisującego stwierdzone nieprawidłowości. Dodatkowo należy zaznaczyć, że z chwilą wydania rzeczy sprzedanej przechodzą na kupującego korzyści i ciężary związane z rzeczą oraz niebezpieczeństwo przypadkowej utraty lub uszkodzenia rzeczy (art. 548 § 1 k.c.). Dochowanie przez kupującego wspomnianych aktów staranności jest niezbędne, aby sprzedawca mógł dochodzić ewentualnych roszczeń od przewoźnika. W myśl art. 74 ustawy z dnia 15 listopada 1984r. Prawo przewozowe (Dz. U. z 2000r. nr 50, poz. 601 t.j.), jeżeli przed wydaniem przesyłki okaże się, że doznała ona ubytku lub uszkodzenia, przewoźnik ustala niezwłocznie protokolarnie stan przesyłki oraz okoliczności powstania szkody. Przewoźnik wykonuje te czynności także na żądanie uprawnionego, jeżeli twierdzi on, że przesyłka jest naruszona (ust. 1). Jeżeli po wydaniu przesyłki ujawniono ubytek lub uszkodzenie nie dające się z zewnątrz zauważyć przy odbiorze, przewoźnik ustala stan przesyłki na żądanie uprawnionego zgłoszone niezwłocznie po ujawnieniu szkody, nie później jednak niż w ciągu 7 dni od dnia odbioru przesyłki (ust. 3). Natomiast w świetle art. 76 ustawy, przyjęcie przesyłki przez uprawnionego bez zastrzeżeń powoduje wygaśnięcie roszczeń z tytułu ubytku lub uszkodzenia, chyba że:
1) szkodę stwierdzono protokolarnie przed przyjęciem przesyłki przez uprawnionego,
2) zaniechano takiego stwierdzenia z winy przewoźnika,
3) ubytek lub uszkodzenie wynikło z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa przewoźnika,
4) szkodę nie dającą się z zewnątrz zauważyć uprawniony stwierdził po przyjęciu przesyłki i w terminie 7 dni zażądał ustalenia jej stanu oraz udowodnił, że szkoda powstała w czasie między przyjęciem przesyłki do przewozu a jej wydaniem.
W doktrynie podnosi się, że niewykonanie przez kupującego obowiązku zbadania rzeczy zgodnie z § 2 art. 545 k.c. wywołuje dwa negatywne dla niego skutki, mianowicie: po pierwsze – daje sprzedawcy możliwość podniesienia zarzutu, ze uszkodzenie lub zniszczenie rzeczy nastąpiło po jej wydaniu, a więc już po przejściu ryzyka przypadkowego zniszczenia lub utraty rzeczy na kupującego i po drugie – pozwala sprzedawcy zwolnić się od odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę w takim zakresie, w jakim niezbadanie rzeczy spowodowało utrudnienie lub uniemożliwienie mu dochodzenia roszczeń od przewoźnika bądź ubezpieczyciela.
Ten wyrok jest obecnie nieważny. Od 2011 roku zmieniło się prawo pocztowe i weszła w życie ustawa o prawach konsumenta.
Mamy obecnie rok 2025, czyli minęło 13 lat od wydania tego wyroku (jest on z 2012, ale na podstawie prawa obowiązującego w 2011 roku).