anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Wystawienie FV na firmę / osobę nie będącą stroną transakcji

ABC-MEDI
#7 Wielbiciel#

Również mieliśmy dylemat w firmie na kogo wystawić fakturę jeśli kupującym (właściciel konta) jest osoba prywatna, odbiorcą również osoba prywatna, a w danych do faktury widnieje jakaś firma, z której nazwy nic ni wskazuje, że należy do kupującego, ani odbiorcy.

Zapytaliśmy więc księgowej i odpowiedź jest taka, że wystawić mamy fakturę na kupującego. On widnieje jako płatnik. Często jest również on odbiorcą, ale nie zawsze. Jeśli kupujący i odbiorca to dwie różne osoby, to na FV jest miejsce dla odbiorcy, które zostaje wypełnione przez kupującego, więc jest wpisane na fakturę.

Jeśli firma chce fakturę za zakup ma prawo założyć sobie konto, kupić towar i otrzymać fakturę.

Jeśli jednak kupi produkt osoba fizyczna (kupujący=właściciel konta), która prowadzi działalność jednoosobową i chce fakturę, to wówczas wiadomo, że jest traktowana inaczej niż spółka, np. z o.o. i nie ma problemu, żebyśmy wystawili fakturę na tą osobę.

Przy obecnie mocno zaostrzonych przepisach nikt nie chce mieć problemów i tłumaczyć Urzędowi Skarbowemu dlaczego za produkt zapłacił klient X, a fakturę otrzymał Y, a niejednokrotnie odbiorca był wpisany jako klient Z. Zrobi się bałagan, którego nikt nie wyprostuje. Dlatego za doradztwem księgowej nie wystawiamy FV na dane firmy, które nie są stroną transakcji i nie można tego w żaden sposób udokumentować.

I z góry przepraszamy wszystkich, którzy sądzą, ze taką fakturę od nas otrzymają, czyli nie powiązaną z danymi transakcji i zapisów na koncie bankowym.

oznacz moderatorów
5 ODPOWIEDZI 5

aragil
#15 Entuzjasta#

ABC-MEDI Przy sprzedaży w sklepie stacjonarnym tez masz dylemat  jeśli kupującym jest osoba prywatna, odbiorcą również osoba prywatna, ale chce faktury na  Firma?

Czy  próbujesz wylegitymować kupującego i sprawdzić jakie ma powiazania z podana do f-vat Firma?

Zapewniam ze już po pierwszym interwencji ze stronu serwisu allegro będziesz musiała wystawić f-vat.😎

 

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@aragil 

nie jest tak jak piszesz

poczytaj sobie

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-reprezentacja-firmy-przedstawicielstwo-pelnomocnictwo-prokura

był kiedyś bodajże w Hiszpanii taki protest gdzie brano faktury za usługi gastronomiczne na ich premiera

dziwię się, że w epoce jpg nie stosują tego triku przedsiębiorcy i ich klienci walczący z zamykaniem lokali gastronomicznych

dane osobowe wszystkich włodarzy partyjnych są jawne bo jakiś mądry sąd je ujawnił

 

 

oznacz moderatorów

aragil
#15 Entuzjasta#

RED A jak jest? Mam wylegitymować kupującego i sprawdzić jakie ma powiazania z podana do f-vat Firma?

oznacz moderatorów

ZibiK30
#18 Luminarz#

@ABC-MEDI Przy takiej księgowości trochę strach prowadzić firmę 😉 To naturalnie że ktoś może zamawiać, inny płacić a odbiorą być jeszcze ktoś inny. Nie ważne kto płaci za towar na fakture ale ważne czyimi pieniędzmi i on jest w stanie wskazać czyimi i to robi i on się rozliczy z tą firmą na którą bierze fakturę jak i zamawiający z tym co mu dał pieniądze lub odda.  To firma na którą jest faktura może jedynie taką fakturę rozliczyć a nie ten co płacił czy zamawiał. Wy nie macie obowiązku sprawdzania każdej firmy, poza tą na którą jest wypisywana faktura. Jak się księgowa boi to może w uwagach faktury dopisać kto jest płatnikiem lub zamawiającym o ile ma taką wiedzę.

Można to udokumentować przelewem jaki otrzymujecie od Allegro z danymi transakcji, ale skąd wiecie kto opłacił rachunek i z jakiego konta?

Budżetówka często tak zamawia. Płatnikiem jest urząd, na FV jest jednostka zamawiająca (inny nip) a zamawiającym jest pracownik. Skąd wiedzie, ze to płatnik nie dokonał płatności? Konto prywatne może dokonywać płatności z jakiego źródła się mu podoba, nie oznacza to, ze nie idzie przelew od płatnika. Ale o ile mi wiadomo, można nawet z prywatnego rachunku opłacić towar na FV.

Ważne, żeby każda strona mogła udokumentować sprzedaż i płatności.

No chyba, ze gdzieś zbłądziłem, to proszę o wskazanie mi przepisu, który mówi inaczej 😉

Opinia na Allegro może być śmieszna ciekawa lub druzgocąca


Link do pomocy Allegro Kliknij i napisz

oznacz moderatorów

_Likos_
#20 Guru#

@ABC-MEDI  moim zdaniem to kupujący odpowiada za dane jakie podaje do FV. Dane te zostają na zamóweiniach wiec w razie jakichkkolwiek pytań  US jestem w stanie ich odesłać do kupujacego.

Nie mam prawa sprawdzać ani dopytywać jakie powiązania ma Pan Kowalski z firmą XXX. Moim obowiązkeim jest wystawic fakture na dane dostarczoine przez klienta. Jesli Pan Kowalski dopuszcze sie wykroczen skarbowych to Pan Kowalski oraz firma XXX będą za to odpowiadac.

Ja wystawiam tak jak proszą klienci. Uważam że nie mam prawa w to ingerowac.

oznacz moderatorów