anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Za 7 dni stracisz możliwość wypłacania pieniędzy z Allegro Finanse, czy to wiadomość od Allegro?

Macka40
#7 Wielbiciel#

czy ktoś to jeszcze dostał

oznacz moderatorów
182 ODPOWIEDZI 182

TARTMedical
#9 Pomysłodawca#

0. Rozumiem Twoje obawy przed przesłaniem zdjęcia dowodu. Zależy nam na ochronie Twoich danych, stąd ta prośba - proszę o wyjaśnienie o co tu chodzi. O jakiech ochronie danych mówimy jak nie wiadomo dokładnie dlaczego "PROSICIE" o przesłanie zdjęcia dokumentu przy jednoczesnych blokowaniu moich pieniędzy?

1. W którym puncie regulaminu jest napisane że zdjęcie jest usuwane? Chciałbym dostać potwierdzenie

2. Który kontretnie paragraf mówi o zdjęciach dokumentów tożsamości

3. Rejestracja na przelewy24 nie wymaga przesłanie zdjęcia dokumentu tożsamości. 

 

 

oznacz moderatorów

TARTMedical
#9 Pomysłodawca#

i 5. Na jakies zasadzie w takim razie są realizowane płatności na rzecz innych sprzedawców(poprzez payU i P24), tj. dlaczego to nie jest blokowane. Czy tu też nie są wymagane zdjęcia dokumentów ? 

oznacz moderatorów

ko_alka
Moderatorka
Moderatorka

@TARTMedical PayU ma status krajowej instytucji płatniczej, dlatego są zobowiązani do przestrzegania Ustawy z 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, a więc do weryfikacji tożsamości Klientów.

Weryfikacja polega na ustaleniu i zapisaniu cech dokumentu tożsamości, a także: imienia, nazwiska, obywatelstwa, adresu zamieszkania, numeru PESEL (lub daty urodzenia, jeżeli nie nadano numeru PESEL). PayU ma ustawowy obowiązek i prawo przetwarzać te informacje (zgodnie z art. 34 ust. 4 ww. Ustawy).

Blokada wypłat następuje na podstawie zapisu naszego Regulaminu (załącznik numer 7A, 2.3. b):

b. braku możliwości przeprowadzenia okresowej aktualizacji danych Użytkownika, wynikającej z przepisów z zakresu przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu – do czasu przeprowadzenia wymaganej, ponownej weryfikacji danych Użytkownika. 

Ola
Moderatorka

  _____________
  Wypełnij ankietę i daj znać, co myślisz o Allegro Gadane! 🙂
oznacz moderatorów

Client:80340374
#14 Krzewiciel#

A w jaki sposób można sie zweryfikować u operatora platnosci pomijając nieuprawnionych posredników ?

Kilka dni temu allegro mialo wyciek danych. 

"Sprawa została zweryfikowana i nie było możliwości pozyskania danych z zewnątrz."

jak nie z zewnątrz to skąd ? - nie wiemy ile osób widzi nasz dokument i co robi z do czasu weryfikacji

"Nie pozyskano danych o charakterze wrażliwym, a co za tym idzie nie pozyskano haseł."

ale

"Użytkowników kont, których może dotyczyć problem, prewencyjnie prosimy o zmianę hasła do Allegro. Prośbę wysłaliśmy mailem, podczas logowania do serwisu wyświetlamy też formularz do zmiany hasła"

 

@ko_alka @mr_oma @la_nika @nat_not @_HolaOla_  ponawiam pytanie, w jaki sposób zweryfikować tożsamość bezpośrednio u operatora pomijając pośredników ?

 

oznacz moderatorów

akcesoria-net-pl
#15 Entuzjasta#

Popieram @Client:80340374 . 

Proszę udostępnić weryfikację bezpośrednio u operatora płatności.

Bez obrazy, ale zaufanie do Waszych procedur mam ograniczone. Tekst, że zdjęcie dowodu jest usuwane to tylko słowa bez pokrycia. Jaka gwarancja, że przed usunięciem nie zostanie skopiowane albo zarchiwizowane gdzieś na wszelki wypadek.

Inna sprawa, że ustawa o praniu nie wymaga kopiowania dokumentów. Operator może, nie musi żądać ksera.

oznacz moderatorów

TARTMedical
#9 Pomysłodawca#

Bardzo proszę o odpowiedź na któreś z moich pytań. 

 

oznacz moderatorów

Client:104371448
#14 Krzewiciel#

@ko_alka dlaczego Allegro albo ci operatorzy platnosci NIE UMOŻLIWIAJĄ werfikacji dokumentu w siedzibach danych firm?

Dlaczego TYLKO trzeba wysylac skany/zdjecia?

Chcę np. przyjechac do siedziby danej firmy, pokazac dokument, podpisac co trzeba i tyle.

oznacz moderatorów

TARTMedical
#9 Pomysłodawca#

Chciałbym usłyszeć odpowiedzi na moje pytania, prosiłbym o nie mieszanie wątków bo się robi bałagan. Obstawiam że Pani moderator to bot, bardzo zdzwiwię się jak zobaczę jakąś kontretną odpowiedź, a nie powtarzanie w kółko tego samego. 

oznacz moderatorów

TARTMedical
#9 Pomysłodawca#

(art. 51.) konstytucja RP

  1. Nikt nie może być obowiązany inaczej niż na podstawie ustawy do ujawniania informacji dotyczących jego osoby.     ----pytam jeszcze raz, które KONTRETNIE zapisy ustawy umożliwiają praktycznie WYMUSZANIE przesyłania skanów niejawnych informacji (w tym dokumenty tożsamości ze zdjęciem) przez Allegro. 
oznacz moderatorów

Blaksad
#12 Orędownik#

Tylko stare konta muszą wysyłać skan dowodu, a nowe konta nie. Zrób nowe konto, a jak będziesz chciał coś sprzedać to zrobisz przelew weryfikacyjny z swojego banku i aktywujesz payu do odbioru pieniędzy bez wysyłki skanu dowodu. Wynika z tego, że stare konta są podejrzane o terroryzm i pranie brudnych pieniędzy, a nowe konta już nie.

oznacz moderatorów

TARTMedical
#9 Pomysłodawca#

OK, dzięki. 

Na pewno nie chodzi o terroryzm, tylko o wyciągnięcie danych poufnych od ludzi i po raz kolejny udowodnienie,  że takim firmom to wszystko można i możesz im naskoczyć. 

Odwołać się można, ale na przykładzie powyżej widać jak to wygląda taka rozmowa z botem, albo z kimś z wypranym  mózgiem (czyli i tak botem).  

Proponuję żeby się zebrać, napisać pismo do GIODO i zebrać jak najwięcej podpisów. 

oznacz moderatorów

AptekaNatolinska
#14 Krzewiciel#

O ile życie byłoby prostsze, gdybyscie w końcu pozwolili aktualizowac i uwiarygodniać dane allegrowicza za pomocą profilu zaufanego.

Wciąż o tym piszę i będę pisac, dopóki tu będę. Tylko   wasze lenistwo stoi temu na przeszkodzie, wszystkie instytucje państwowe daja możliwość uwiarygodnienia za pomocą profilu zaufanego, założenie go to żadna wielka filozofia.

oznacz moderatorów

Client:80340374
#14 Krzewiciel#

podbijam

@ko_alka @mr_oma @la_nika @nat_not @_HolaOla_  

prosze odpowiedziec na pytania ktore padły w tym wątku

 

 

 

oznacz moderatorów

TARTMedical
#9 Pomysłodawca#

No, czekamy supernowoczesna organizacjo ja jasną i klarowną odpowiedź. Tak tylko dodam ze jestem pod wrażeniem społecznej roli Allegro i ich wieloprofilowej działaności opisanej w raporcie https://raportesg.allegro.pl/wp-content/uploads/2022/07/ZINTEGROWANYPAKIETALLEGROPL276.pdf

 

Wybrałem kilka punktów, tak luźno pasujących do naszego wątku:

Bezpieczeństwo klientów Allegro zapewniają:
• Program Ochrony Kupujących (Sprzedających jak widać już nie - kasę można bezprawnie blokować)
• Program Współpraca w Ochronie Praw (Ciekawe czyich praw?)
• Zgłaszanie naruszeń praw i szybkie reagowanie (Chyba przez boty)

•  Program Bezpieczne z@kupy w sieci (Ale bezpieczna sprzed@ż w sieci to już nie chyba nie...)

 

 

 

oznacz moderatorów

ko_alka
Moderatorka
Moderatorka

@TARTMedical Cześć. 🙂 Oczywiście, masz rację. Nikt nie może zmusić Cię do przesłania dokumentów i nie musisz tego robić. Niestety wiąże się to z tym, że Twoje konto do wypłat nie zostanie aktywowane i nie będziesz mógł wypłacić środków. 

Zgodnie z Ustawą o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu z dnia 1 marca 2018 roku (podstawa prawna:https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20180000723) PayU jako Instytucja obowiązana zobligowana jest do zastosowania środków bezpieczeństwa finansowego polegających m.in. na identyfikacji i weryfikacji klienta, osób upoważnionych do działania w imieniu klienta oraz beneficjentów rzeczywistych (art.34 Ustawy). art. 34 ust. 1 punkt 4 litera c) ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu z dnia 1 marca 2018 r. Zgodnie z powyższym przepisem PayU jako krajowa instytucja płatnicza, a tym samym „instytucja obowiązana” w rozumieniu tejże ustawy, musi w stosunku do swoich klientów stosować środki bezpieczeństwa finansowego, w tym: „zapewnić, aby posiadane dokumenty, dane lub informacje dotyczące stosunków gospodarczych były na bieżąco aktualizowane”.

Podstawa prawna do przetwarzania danych (w tym skanów dowodów osobistych): art. 34 ust. 4 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu: „Instytucje obowiązane na potrzeby stosowania środków bezpieczeństwa finansowego mogą przetwarzać informacje zawarte w dokumentach tożsamości klienta i osoby upoważnionej do działania w jego imieniu oraz sporządzać ich kopie”.

Środki bezpieczeństwa finansowego stosowane są w przypadku przeprowadzenia transakcji okazjonalnej, nawiązywania stosunków gospodarczych (art. 35 ust. 1 pkt.1), a także w przypadku zmiany ustalonych danych lub charakteru stosunków gospodarczych. Weryfikacja tożsamości klienta, osoby upoważnionej do działania w jego imieniu oraz beneficjentów rzeczywistych odbywa się na podstawie dokumentów stwierdzających tożsamość osoby fizycznej (art.36 wskazanej Ustawy).

36 ust. 1 pkt 1) ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu identyfikacja klienta polega na ustaleniu m.in. numeru PESEL oraz serii i numeru dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby. Zaś według art. 37 tejże ustawy weryfikacja tożsamości klienta polega na potwierdzeniu ustalonych danych identyfikacyjnych na podstawie dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby fizycznej, dokumentu zawierającego aktualne dane z wyciągu z właściwego rejestru lub innych dokumentów, danych lub informacji pochodzących z wiarygodnego i niezależnego źródła.

Ponadto komunikat Prezesa UODO z dnia 16 sierpnia 2022 mówi również o tym, że zgodnie z przepisami ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, instytucje obowiązane są uprawnione, by na potrzeby stosowania środków bezpieczeństwa finansowego wykonywać kopie dokumentów tożsamości.

Procesem weryfikacji zajmują się bezpośrednio operatorzy płatności. Allegro nie jest instytucją finansową, dlatego dokumenty trafiają bezpośrednio do uprawnionych pracowników operatorów płatności. Doradcy Allegro nie mają wglądu do dołączanych dokumentów.

Na zdjęciu dokumentu można samodzielnie umieścić znak wodny lub inny element (na przykład przekreślenie lub napis), który zwiększy poczucie bezpieczeństwa. Takie dodatkowe zabezpieczenie nie może jednak utrudniać odczytania wymaganych danych, o których wspomniałam wcześniej.

Dokumenty należy dołączyć bezpośrednio przez zakładkę Ustawienia wypłat, a nie przez zwykłą wiadomość e-mail, właśnie ze względu na szyfrowanie wiadomości. Tak jak wspomniałam, dokument zostanie przesłany bezpośrednio do PayU, a żaden z Doradców Allegro nie będzie miał do niego dostępu.

Niestety ze względów bezpieczeństwa nie podajemy szczegółowych informacji na temat obsługi tego procesu.

Ola
Moderatorka

  _____________
  Wypełnij ankietę i daj znać, co myślisz o Allegro Gadane! 🙂
oznacz moderatorów

Client:104371448
#14 Krzewiciel#

@ko_alka dlaczego nie mozna osobiscie zweryfikowac dokumentów w siedzibach w/w firm?

 

oznacz moderatorów

ko_alka
Moderatorka
Moderatorka

@Client:104371448 Ponieważ przesyłanie dokumentów mejlowo zaburza proces weryfikacji i może prowadzić do opóźnień. Ma to związek z automatyzacją całego procesu. 

Ola
Moderatorka

  _____________
  Wypełnij ankietę i daj znać, co myślisz o Allegro Gadane! 🙂
oznacz moderatorów

starling_shop
#14 Krzewiciel#

@ko_alka on pytał o weryfikację OSOBIŚCIE a nie mejlowo 🙄

oznacz moderatorów

Client:104371448
#14 Krzewiciel#

@ko_alka niezależnie od Twojej odpowiedzi która...hmmm.... chyba była nieco nie na temat uważam, że powinna być obligatoryjnie możliwość weryfikacji pacjenta w siedzibie tych firm.

Mam pewne usługi telekomikacyjne w firmie oddalonej od miejsca zamieszkania o 270km.

Musiałem się zweryfikować przez:

a) kuriera - tu nie wystarczyło pokazać dokument - musiałem dać mu kopie dokumentu tożsamości -  TOTALNA GŁUPOTA (delikatnie pisząc)
b) przesłać na e-mail.

Firma migała sie jak mogla od osobistego spotkania ale w końcu się zgodziła. Pojechałem, zweryfikowałem się i tyle. Nie było mojej zgody na skan, ksero itp.


Główny problem jest taki, ze ludzie nie mysla tylko robią co im przelozeni każą. Jak przełozony kaze kserowac dokument to łoś kseruje.
Nie pomyśli, że może nie ma prawa.

oznacz moderatorów

starling_shop
#14 Krzewiciel#

@Client:104371448

Odpowiedź serwisu będzie następująca:

nie chcesz przesyłać skanu to nie musisz ale sprzedawać tutaj też nie musisz.

oznacz moderatorów