anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Zakup zagraniczny na VAT UE - klient chce ode mnie zwrotu VAT

desingsy
#9 Pomysłodawca#

Witajcie,

 

mam problem, na który nie mogę znaleźć nigdzie rozwiązania.

Była sprzedaż za granicę, do UE, na FV. Poszła standardowa faktura, z tym że na odbiorcę z Unii.

Paczka już od zeszłego tygodnia w drodze, ale teraz mam żądanie od klienta, żeby wystawić ponownie fakturę ale na 0% VAT oraz zwrot z mojej kasy "niesłusznie" pobranego podatku VAT.

Jak to ugryźć? Jakieś sugestie? Będę zobowiązany 🙂

oznacz moderatorów
17 ODPOWIEDZI 17

la_nika
Moderatorka
Moderatorka

@desingsy podaj proszę numer tego zamówienia. 

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów

desingsy
#9 Pomysłodawca#

już podaję 51d525e0-f01b-11ed-b99d-b7084babc4ee

pozostaje też jeszcze kwestia prowizji, która jest liczona od kwoty brutto

na takim innym portalu na A... można się rejestrować jako firma i dokonywać zakupów na VAT 0% - przydałaby się taka funkcjonalność na allegro

oznacz moderatorów

ko_alka
Moderatorka
Moderatorka

@desingsy Dziękuję, skonsultuję tę sprawę i wrócę do Ciebie z odpowiedzią. 

Ola
Moderatorka

  _____________
  Wypełnij ankietę i daj znać, co myślisz o Allegro Gadane! 🙂
oznacz moderatorów

ko_alka
Moderatorka
Moderatorka

@desingsy Przykro mi, ale ja również otrzymałam odpowiedź, że nie możemy udzielać porad w zakresie rachunkowości i powinieneś skorzystać z usług biura księgowego. 

Ola
Moderatorka

  _____________
  Wypełnij ankietę i daj znać, co myślisz o Allegro Gadane! 🙂
oznacz moderatorów

www_bokken_pl
#11 Animator#

Przecież błędne działanie allegro to wasz problem a nie sprzedawcy i jego księgowej.
W chwili złożenia zamówienia kupujący ma widzieć cenę taka jak zapłaci, jeżeli chce FV i jest płatnikiem VAT to allegro łaski nie robi że odejmie VAT od ceny.

oznacz moderatorów

3DDIY
#8 Zapaleniec#

Ale jesteś świadoma, że tutaj brakuje rozwiązania od strony portalu, który pośredniczy i pobiera prowizję?

Same kwestie podatkowe są mi znane. Chyba nie muszę tłumaczyć czego tutaj brakuje?

Klient firmowy widzi cenę brutto, powinien widzieć netto. Powinno być policzone netto, tak samo prowizja powinna być policzona netto.

Albo tymczasowe rozwiązanie - możliwość korekty z panelu sprzedawcy - pod warunkiem, że towar jedzie za granicę w obszarze UE, zwrotu kwoty VAT - w tej chwili nie można zwrócić dowolnej kwoty - jedynie kwoty całych produktów można zwracać.

No i automatycznie powinna być zmniejszona prowizja o VAT.

Także nie do końca cyk pora na CS'a, ponieważ czeka Was tutaj trochę roboty.

oznacz moderatorów

pecela
#16 Inspirator#

Zasadnicze pytanie. Jesteś zarejestrowany w VIES?

oznacz moderatorów

3DDIY
#8 Zapaleniec#

Oczywiście.

Wczoraj zamknąłem sprzedaż na Czechy, ponieważ Allegro mnie odsyła w korespondencji do mojego księgowego.

 

Brakuje tutaj systemowego rozwiązania obrotu między firmami z UE.

 

oznacz moderatorów

Halfrunt
#18 Luminarz#

Oczywiście że to brak rozwiązania, jak zwykle wszystko na hura i jakoś to będzie, w czym tu księgowy miałby pomóc? tu chodzi o kase, a konkretnie o prowizję, która Allegro pobrało od nienależnie naliczonego podatku VAT. 

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

Własnie o tym pisałem kiedy ogłaszano uruchomienie allegro .cz . A myśle że problemów będzie wiecej: czeskie prawo konsumenckie, nieodebrane przesyłki, zaginięcie i reklamacje, czeskie dyskusje, i w najgorszym razie sprawa w sądzie (  czeskim). 

Więc póki co my czekamy i obserwujemy ale problemów przewiduje sporo no i ewentualne koszty takze znacznie wyższe.( prwanik, tłumacz  itp)

oznacz moderatorów

maliszewko2014
#10 Popularyzator#

Miałem też taki przypadek. Po prostu wystawiłem FV 0% a różnicę zwróciłem po przez allegro.pl oczywiście prowizję tej kwoty nie zwrócą

Nie zmienia to faktu, że jeżeli w planach miał uruchomić serwis czeski to powinie wdrożyć możliwość zakupu dla firm EU bez vat. 

Ale gdyby tak zrobił to by mniej zarobił

Na pewno teraz ten problem wypłynie na szerokie wody

oznacz moderatorów

Halfrunt
#18 Luminarz#

Dlatego jeśli handlować na zagranicznym rynku, to tylko z profesjonalistami np.  AM.... Po co użerać się z dziadostwem .

oznacz moderatorów

siesio
#10 Popularyzator#

Ale ja nie widzę problemu. Przecież każda firma widzi kwotę NETTO i BRUTTO w naszych ofertach.

Klient widział, że kupuje z VATem Polskim. Nie powinieneś mu wystawiać faktury na 0% ponieważ jest to zakup poprzez portal, gdzie cenę WIDZI! Zarówno netto jak i brutto. Jakby poza portalem u Ciebie kupił to wystawiasz mu fakturę wewnątrzunijną, płaci tylko netto i po sprawie.
 
W ostateczności wystawiałem klientom fakturę 0%, ale netto = brutto 😉 no i się przymykali bo WIDZĄ za jaką cenę kupują.
oznacz moderatorów

pecela
#16 Inspirator#

Małe info. Sprzedaż dla kontrahenta zagranicznego zarejestrowanego do VAT EU nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, a nie jest objęta stawka 0% (to dwie różne stawki).

Ze stawek zerownych mamy obecnie: 0%, 0% techniczne, zwolniona (zw) i nie podlega (np). Wszystko to osobne stawki.

oznacz moderatorów

maliszewko2014
#10 Popularyzator#

Panowie jesteśmy w unii. Jeżeli allegro umożliwia wysyłkę za granicę to MUSI się liczyć że zakupy robią też Firmy Z UNII i to oni powinni w drożyć procedurę odjęcia VAT przy płatności za zamówiony towar jeżeli KUPUJĄCY i SPRZEDAJĄCY jest zarejestrowany jako VAT EU.

Co innego gdy sprzedający lub kupujący nie jest w zarejestrowany w VAT EU, w tedy normalnie się nalicza VAT

Allegro już kilka lat temu to powinno wprowadzić a teraz gdy funkcjonuje allegro.cz to już tym bardziej, jednak wychudzę założenia że allegro ma to gdzieś ponieważ kasuje prowizję od całości płatności, a klient jak się uprze to ma pełne prawno do faktury o pomniejszony podatek VAT i trzeba skorygować i nadwyżkę zwrócić. Oczywiście allegro nie zwróci prowizji pobranej o ten zwrot

oznacz moderatorów

AptekaNatolinska
#14 Krzewiciel#

I dlatego nie wchodzę na rynki zagraniczne,  zbyt wiele niejasności i zbyt mało wyjasnień ze strony allegro. 

oznacz moderatorów

maliszewko2014
#10 Popularyzator#

Tu nie ma niejasności jest proste. tylko allegro robi problem. mam wielu klientów "FIRM: z Unii i jeżeli jest zarejestrowany VAT EU to wystawiam fakturę bez 23% i wysyłam towar a nadwyżkę zwracam po przez allegro. Boli mnie to że jezeli towar jest za 1000 netto a klient zapłaci brutto  1230 to zwracam ten VAT 230 PLN a allegro od tych 230 nie chce zwrócić prowizji. To tylko w tym jest moja strata. powinno być dawno wdrożone w allegro że jeżeli jest konto firmowe z u sprzedającego i kupującego numer podatkowy z PLXXXXXXXXXX lub DEXXXXXXXX czy NLXXXXXXXX to po sprawdzeniu online w serwisie https://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/#/vat-validation czy obie strony są zarejestrowane to automatycznie płatność powinna być pomniejszona o VAT, co by nie powodowało problemów ze zwrotem kasy i tej cholernej prowizji

oznacz moderatorów