anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Zakupy przez "przypadek" problemy ze zwrotem prowizji

nk-design
#8 Zapaleniec#

Dzień dobry.
Prowadzimy sprzedaż od ponad 2 lat w jednej z najbardziej obarczonymi prowizjami kategorii Allegro czyli w kategorii Meble. Notorycznie zdarzają nam się przypadki anulowania zamówienia przez klientów (głównie niezarejestrowanych) którzy kupią i nie robią z tym nic dalej. My jako Sprzedający zostajemy obarczeni wysokimi prowizjami - zazwyczaj przewyższają one zarobek z danego produktu. Z klientem zazwyczaj nie ma kontaktu albo tylko telefoniczny i odpowiedź jest typu "kupiłem/am przez przypadek, proszę anulować" i koniec dyskusji. Jednakże Allegro blokuje zwroty prowizji, ponieważ my od klienta musimy mieć pismo odstąpienia od umowy, a jak dobrze wiecie, Kupujący na tym portalu w większości przypadków mają to gdzieś, oni kupują, płacą i żądają, mało jest osób które rozumieją kwestie prawne, a jak wejdzie się w dyskusje to łatwo wyrwać negatywa.

Mieliście takie przypadki? Pytanie do Allegro, czy zaczniecie trochę chronić sprzedających?
Pozdrawiam

oznacz moderatorów
12 ODPOWIEDZI 12

c_o_krzew
#7 Wielbiciel#

U nas zdarzają się takie sytuacje bardzo sporadycznie. Zdarzało się że allegro podjęło decyzję w której odmawia nam zwrotu transakcyjnego odpisując nam:

Kupujący odstąpił od umowy, jednak Kupujący xxxx xxxx xx tego nie potwierdził.

W takim wypadku składaliśmy odwołanie i w takim przypadku allegro dokonywało zwrotu prowizji w przeciągu 24 godzin (Formularz).

Natomiast większość spraw kończy się u nas już w trakcie płacenia, klienci często rezygnują w momencie płatności i to jest podstawą dla nas do złożenia wniosku (oczywiście kontaktujemy się ze sprzedającym). W takim wypadku allegro udziela nam rabatu ale trwa to dosyć długo.

oznacz moderatorów

cloudcloud
Była Moderatorka
Była Moderatorka

@nk-design Zmieniamy proces przyznawania rabatu od transakcji.

Stosujemy uczciwa zasadę, że prowizja pobierana jest tylko wtedy, gdy transakcja zostanie pomyślnie zakończona. Od 24 marca 2020 roku wprowadzimy znaczne ułatwienia w procesie przyznawania rabatu transakcyjnego (zwrotu prowizji). Będzie on oparty na obiektywnych danych z platformy Allegro, dotyczących płatności i dostawy, co bardzo go przyspieszy.

Jak teraz wygląda proces i jak będzie wyglądać po zmianie

Obecnie - przyznanie rabatu transakcyjnego opieramy na wiadomości od kupującego na temat przebiegu transakcji. Po tym, jak sprzedawca występuje z wnioskiem o przyznanie rabatu, kupujący otrzymuje od nas e-mail, w którym prosimy o potwierdzenie wersji sprzedającego. Reakcja kupującego ma decydujący wpływ na decyzję o przyznaniu rabatu.

Po zmianie - przyznanie rabatu będziemy opierać na posiadanych przez nas oficjalnych danych, które obiektywnie mogą nam wskazać, że do transakcji faktycznie nie doszło. Na przykład: jeśli sprzedający doda do zamówienia numer śledzenia przesyłki, kupującemu zwróci wpłatę przez Allegro Finanse, a kupujący zwróci towar za pomocą zakładki Kupione, wtedy będziemy mieć wystarczające informacje, aby rozpatrzyć przyznanie zwrotu prowizji bez konieczności pytania kupującego o szczegóły transakcji.

E-mail do kupującego wyślemy dopiero wtedy, gdy dane którymi dysponujemy, okażą się niewystarczające. Dzięki temu rozpatrywanie wniosków będzie dużo łatwiejsze i szybsze. Oznacza to, że ponad ⅔ wniosków, które do nas trafią, rozpatrzymy najpóźniej następnego dnia. Dla większości sprzedających potrwa to dosłownie chwilę.

Ważnym czynnikiem decydującym o przyznaniu rabatu transakcyjnego będzie jakość przeprowadzonej transakcji. Będziemy brali pod uwagę zarówno powód zwrotu towaru wskazany przez klienta, jak również ogólny poziom jakości Twojej sprzedaży. Dzięki temu, z wysokim poziomem jakości sprzedaży, znacznie łatwiej uzyskasz rabat transakcyjny.

Na Waszą prośbę ułatwimy sposób składania wniosku o przyznanie rabatu. Nie będzie konieczności wypełniania wniosku o rabat oddzielnie do każdej oferty. O rabat transakcyjny wystąpisz jednocześnie dla wszystkich zwróconych przedmiotów z zamówienia. Czas na złożenie wniosku o przyznanie rabatu pozostaje bez zmian - 45 dni od daty transakcji. Oznacza to, że wnioski złożone po wdrożeniu nowego procesu, będą rozpatrywane według nowych zasad.

   Klaudia
   Były Moderator
oznacz moderatorów

nk-design
#8 Zapaleniec#

Jeżeli twierdzicie że stosujecie "uczciwą" zasadę co do zwrotów prowizji to chętnie zapoznam się z opinią na temat sprawy numer: 08527117

Klient kupił "przez przypadek", dzwoniliśmy do niego z przypomnieniem o płatności którą rzekomo rozpoczął i odpowiedź była w stylu "ee to przez przypadek sie kliknelo, pan to anuluje bo nie chce tego, do widzenia" i koniec tematu z taką osobą. To że wyślemy do niego maila, smsa czy cokolwiek innego to nic nie da, bo odpowiedzi nie otrzymamy albo zwrotu prowizji. To samo tyczy się sprawy: 08454305 (inne konto)

Rozumiem takie praktyki , bo może być dużo osób które kombinują żeby uniknąć płacenia prowizji, jednakże "starzy" Sprzedający którzy mają dobrą opinię i widzicie po weryfikacji konta/płatności itp. że są uczciwi, dlaczego takie osoby muszą ponosić dodatkowe koszta gdy transakcje się nie odbyły a Kupujący ma to gdzieś.

oznacz moderatorów

medalik_2009
#17 Koryfeusz#

 

@cloudcloudnowy system to paranoja. Szczególnie u sprzedawców z nieregularną/niewielką sprzedażą.

Dokładniej opieranie systemu na zwrocie wpłaty przez Allegro Finanse a wręcz nacisk na ten sposób zwrotu. Szczególnie w sytuacji gdzie zwrotu trzeba dokonać przez konkretny system operatora, dokładnie taki, jakim płacił klient, tj. Przelewy24 lub PayU.

Przykład:

Kupujący zapłacił za towar 1000 zł przez Przelewy24 i odstąpił od umowy.

Sprzedawca otrzymał zwrot towaru ale np. większość Kupujących wybierała w tym czasie jako płatność PayU i jego salda wynoszą - PayU: 2700 zł, Przelewy24: 100 zł. 

Żeby uzbierać na "koncie" Przelewy24 odpowiednią kwotę Kupujący musi jednocześnie mieć zamrożone środki na "koncie" PayU. Wypłaty oddzielnie dla każdego z operatorów przecież nie można zrobić.

Jedyne rozwiązanie to albo rozdzielić wypłaty, albo umożliwić transfer środków przy zwrocie pomiędzy oboma operatorami. Dopóki nie będzie to zrobione to stanowić będzie to poważny problem. Rozdzielenie wypłat to nie problem dla Was, drobna modyfikacja w systemie, przecież i tak idą 2 odrębne przelewy od 2 podmiotów do sprzedawcy.

Poza tym jeszcze 2 kwestie. Kupujący może zażądać zwrotu na konto i sprzedawca tą prośbę jak najbardziej powinien spełnić. Druga sprawa to co z ewentualnym przekraczaniem terminu zwrotu jeśli sprzedawca będzie czekał aż jego odpowiednia "skarbonka" w Allegro Finanse się zapełni?

 

oznacz moderatorów

Daarkal180899
#7 Wielbiciel#

Podpisuję się pod pytaniem, czy allegro zacznie chronić w końcu sprzedających a nie tylko klientów, którzy w większości nie płacą za zakup i nie odpowiadają na maile? Również Państwo mają rację z komentarzami negatywnymi, moim zdaniem absolutnie nieuczciwym jest fakt iż potrafię dostać negatywny komentarz OD OSOBY KTÓRA NIE DOKONAŁA ZAKUPU, a pisząc do allegro i prosząc o usunięcie tej oceny otrzymuję odpowiedź, że nic z tym nie zrobią i mam się dogadać z kupującym - tylko jakim kupującym, jeśli taki osobnik niczego u mnie nie kupił?! ALLEGRO STAŃCIE W KOŃCU PO STRONIE SPRZEDAWCÓW

oznacz moderatorów

cloudcloud
Była Moderatorka
Była Moderatorka

@Daarkal180899 gdzie do nas pisałeś? Podeślij mi numer sprawy, sprawdzę, co z nią.

   Klaudia
   Były Moderator
oznacz moderatorów

Daarkal180899
#7 Wielbiciel#

To już jest sprawa zakończona, na szczęście udało mi się po długiej konwersacji dojść z osobą kupującą do porozumienia i sama usunęła ten komentarz. Natomiast ostatnio otrzymałam komentarz negatywny do rzeczy wystawionej w kategorii uszkodzone, w opisie rowniez bylo napisane ze przedmiot zakupu stanowią rzeczy w wiekszosci uszkodzone, byl to pakiet z roznymi rzeczami ktore mi zalegaly, nadmieniam - uczciwie wystawiony w odpowiedniej kategorii, wszystko bylo opisane, a pomimo to otrzymalam negatywny komentarz który wciąż jest widoczny na moim profilu i zniechęca przez to innych do zakupów u mnie, również do allegro napisałam w tej sprawie, i jaką odpowiedź otrzymałam? Oczywiście tę samą co zwykle - proszę się dogadać z kupującym, my nie usuniemy oceny bo nie znamy sytuacji. A jaką tu trzeba sytuację znać i z czym się dogadywać skoro jasno jest widoczne, iż przedmiot został wystawiony w kategorii uszkodzone a komentarz dotyczy tego, że rzecz jest uszkodzona. Przecież takie traktowanie sprzedających jest niedorzeczne i bardzo przykre, ten komentarz nie powinien widnieć na moim profilu. Podsyłam również screen komentarza o którym mowa - sami państwo się zastanówcie, czy takie sytuacje powinny mieć miejsce i czy sprzedawcy powinni być tak niesłusznie traktowani.. Uważam również, że powinna wrócić opcja oceniania kupujących, wówczas 60% otrzymałoby ocenę negatywną za bezmyślne kupowanie i nie dokańczanie zakupów.komentarz.jpg

oznacz moderatorów

cloudcloud
Była Moderatorka
Była Moderatorka

@Daarkal180899 sama często nie zgadzam się z niektórymi decyzjami kasowania lub niekasowania ocen - jeśli w drugim przypadku będziesz podejmował działanie - proszę prześlij nam na maila spolecznosc@allegro.pl numer zgłoszenia - zawsze chętnie przyglądamy się sprawie i staramy się znaleźć najlepsze, możliwe rozwiązanie. 

Co do oceniania kupujących - ja się z tym osobiście nie zgadzam. Niestety często takie oceny sprzedających były odwetem za negatywny komentarz.

   Klaudia
   Były Moderator
oznacz moderatorów

RegDos_eu
#9 Pomysłodawca#

Ale dlaczego jak ktoś nie zapłacił występujecie o zwrot prowizji jako "odstąpił od umowy"

Należy zaznaczać "nie zapłacił" i klient nie ma co potwierdzać/nieptowierdzać.

oznacz moderatorów

nk-design
#8 Zapaleniec#

Dlaczego przy składaniu reklamacji i wyjasnieniu sytuacji pracownik allegro nadal żąda od nas jakiś potwierdzeń od Kupującego który "przez przypadek" zakupił i ma gdzieś to co dalej dzieje się na allegro? Można uznać błąd zaznaczenia "odstąpił od umowy" a nie "nie zapłacił", ale po to składa się reklamacje jak zwrot nie jest przyznany żeby ktoś myślące to zweryfikował, a nie maszyna. W końcu pracownik Allegro się pod dyskusją mailową podpisuje i nadal chce jakiś potwierdzeń chociaż ma czarno na białym w systemie że klient tego nie zapłacił i nic się nie dzieje ze tym zamówieniem.

oznacz moderatorów

RegDos_eu
#9 Pomysłodawca#

Każdy robi jak uważa. Po prostu przekazałem swoje uwagi i swój sposób.

Nigdy nie miałem problemu ze zwrotem prowizji w przypadku gdy klient nie zapłacił, a ja wystąpiłem o zwrot prowizji po 7 dniach zaznaczając "kupujący nie zapłacił"

oznacz moderatorów

nk-design
#8 Zapaleniec#

Cieszę się niezmiernie i zazdroszczę, mi niestety takie rzeczy się przydarzyły stąd też otwarta dyskusja publiczna 🙂

oznacz moderatorów