anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Co zrobić, gdy kupiony na Allegro sprzęt okazał się kradziony?

MAMY ROZWIĄZANIE!
bhesio
#8 Zapaleniec#

Konto na Allegro mam od blisko 20 lat i kupiłem tu setki , a może już i tysiące przedmiotów.


W lutym 2019 roku kupiłem laptopa na aukcji : HP 850 G5 i5-8350U 8GB 256GB SSD FHD IPS 2022 OPIS - 7812017116 - oficjalne archiwum Allegro.

Niestety , dzisiaj ( 19.10.2021 ) Policja , po przedstawieniu postanowienia prokuratora zażądała wydania laptopa , gdyż , jak piszą pochodził z kradzieży na szkodę firmy Netia.

Nic nie wzbudzało moich wątpliwości przy zakupie , tym bardziej , że kupowałem oficjalnie przez Allegro na aukcji.

Laptopa mało co używałem i był w stanie idealnym …  matryca , bateria bez oznak zużycia … dlatego też strata jest dla mnie bardzo dotkliwa.

Czy po tylu latach owocnej współpracy mógłbym liczyć na ubezpieczenie i zwrot pieniędzy z Allegro ?



oznacz moderatorów
12 ODPOWIEDZI 12
xyz96
#21 Demiurg#

@bhesio Tak, Allegro może Ci wypłacić rekompensatę z Programu Ochrony Kupujących. W wyjątkowych przypadkach program ten obejmuje także starsze transakcje. Weź od policji dokument potwierdzający odebranie towaru i zgłoś się do POK; https://allegro.pl/pomoc/kontakt?kategoria=6464910c-6c94-4a98-8205-c92e3ce82158&subjectId=460985e0-b...

oznacz moderatorów
bhesio
#8 Zapaleniec#

Niestety .
Allegro nie chce wziąć odpowiedzialności i wypięło się do mnie czterema literami.
Dwa tygodnie bezowocnej korespondencji typu "niech się Pan nie martwi"... itp. bicie piany.
Na koniec stwierdzili , że rekompensata się nie należy.
Myślę o opisaniu mojego przypadku na zewnętrznych forach , aby przestrzec innych kupujących.




oznacz moderatorów
krejzole
#14 Krzewiciel#

Mi zabrali telefon i tablet i słuch o sprzecie zaginął. Dostałem do zaplaty od sądu w rozprawie zaocznej kilka stawek dziennych coś ok. 1800 zł za współudział. Dlatego z zakupem sprzętu na allegro bym nie ryzykował ponownie.

oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

@bhesio Czyli Allegro nie gwarantuje jednak bezpiecznych zakupów. Okres rękojmi nie ma tu nic do rzeczy. Możesz kupić kradziony sprzęt, dowiesz się o tym po 2 latach, zabiorą Ci go i Allegro umywa ręce. Policja podczas zabierania sprzętu nie patrzy na rękojmię. Najlepiej więc w przyszłości unikać zakupów na Allegro. Regulamin POK nie określa daty granicznej, po której nie można wystąpić o rekompensatę.

Dodam, że w innych, podobnych przypadkach opisywanych na tym forum, środki były zwracane.

oznacz moderatorów
bhesio
#8 Zapaleniec#

Poprosiłem Allegro o uzasadnienie z podaniem konkretnych punktów regulaminu , gdyż tak jak wcześniej wspomniano :

"W wyjątkowych przypadkach program ten obejmuje także starsze transakcje."

Być może krzywdzącą mnie decyzję podjęto pochopnie.

oznacz moderatorów
la_nika
Moderatorka
Moderatorka

@bhesio ja również dodatkowo to skonsultowałam, przykro mi, że doszło do takiej sytauacji.  Jednak decyzja dotycząca rekompensaty z Programu Ochrony Kupujących jest związana z upływem ponad 2 lat od zakupu. Owszem w wyjątkowych przypadkach program obejmuje także starsze transakcje, na złożenie wniosku kupujący ma 180 dni. Jednak w przypadku Twojego zakupu skończył się czas dwuletniej rękojmi, a sprzedający odpowiada za sprzedawany przedmiot z tytułu rękojmi przez okres dwóch lat od momentu jego wydania

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów
AQUASYSTEMS
#12 Orędownik#

@la_nika to mam pytanie. Zakupiony telefon poprzez allegro od "firmy" - nie pamiętam,czy było wtedy konto firmowe. Po niecałych 2 latach telefon padł. Użytkownika już nie ma allegro, na maile nie odpowiada. Nie da się zgłosić gwarancji ani rękojmi, no nic, bo nie ma kontaktu ze sprzedającym. Co w takiej sytuacji? 

oznacz moderatorów
kolekcjoner608
#21 Demiurg#

@la_nika A czy to nie jest co najmniej współudział w handlu kradzionym towarem? Jeśli portal dopuszcza do takich sytuacji również powinien ponosić odpowiedzialność karną ,nie tylko ten co wystawia towar. Kupujący nie był świadomy że kupuje coś kradzionego i to nie jest jego wina że organy ścigania dopiero po takim czasie to odkryli .

oznacz moderatorów
la_nika
Moderatorka
Moderatorka

@AQUASYSTEMS nie znam szczegółów tej oferty, więc nie odnoszę się do tego bezpośrednio i szczegółowo ale czas dotyczący rękojmi został uregulowany w Kodeksie cywilnym i wynosi dwa lata od wydania rzeczy. Jeśli ten okres nie minął powinieneś reklamować ten zakup u sprzedającego. Skoro nie odpowiada napisz do nas za pomocą tego formularza. Każdy przypadek rozpatrujemy indywidualnie, więc nie jestem w stanie odpowiedzieć jaki będzie finał Twojej sprawy. 
@kolekcjoner608 przykro mi, że tak się stało, ale wynika to z przepisów kodeksu cywilnego, które nas obowiązują. 

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów
A3dam
#19 Nestor#

@la_nika 
Jednak w przypadku Twojego zakupu skończył się czas dwuletniej rękojmi, a sprzedający odpowiada za sprzedawany przedmiot z tytułu rękojmi przez okres dwóch lat od momentu jego wydania. 

W tym przypadku okres rękojmi mógł być ograniczony do 1 roku (towar używany).

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów
RED
#21 Demiurg#

napisz do sprzedawcy pismo z roszczeniem

napisz do allegro pismo z roszczeniem

@la_nika czy ja dobrze rozumiem stanowisko allegro? Wg Ciebie Serwis odpowiada za paserkę do 2lat? Allegro uzyskało korzyść finansową za sprzedaż tego kradzionego towaru (np pobrało działkę z wydanej kasy czytaj prowizję)

dlaczego sprzedawca nie ma jeszcze zablokowanej sprzedaży w serwisie?

@xyz96 dokładnie i bezbłędnie

@bhesio weź obowiązkowo adwokata

bo może być tak jak napisał @krejzole 

zeznania składaj w jego obecności na policji czy w prokuraturze

podkreślaj, że skuszony hasłami typu "allegro gwarantuje bezpieczne zakupy"

i weryfikuje Sprzedawców - kupiłeś towar na tym serwisie myśląc, że nie jest portalem dla paserów i że serwis wprowadził Cie w błąd

- poszukaj ponadto dowodów z transakcji  - maili i itp - może pytałeś o coś sprzedawcę

 

potraktuj sprawę poważnie bo w rejestrze skazanych nie chcesz figurować

Przestępstwa przeciwko mieniu (278-295)

Paserstwo (art. 291)

Art. 291 *

§ 1. Kto rzecz uzyskaną za pomocą czynu zabronionego nabywa lub pomaga do jej zbycia albo tę rzecz przyjmuje lub pomaga do jej ukrycia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku

oznacz moderatorów
bhesio
#8 Zapaleniec#

Allegro po ponownym rozpatrzeniu mojego wniosku do POK , zwróciło mi całą kwotę za jaką kupiłem utraconego laptopa.😀
Dodatkowo , za długoletnią owocną współpracę otrzymałem 100 monet na moje konto Allegro.
Z przyjemnością wystawiam "POZYTYWA" dla Allegro.👍

oznacz moderatorów