anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Czy klient kupując towar używany jako firma ma prawo do zwrotu ?

MAMY ROZWIĄZANIE!
MagdaJankowiak
#7 Wielbiciel#

Witam , sprzedaje towary używane na allegro z konta firmowego , kupujący zakupił towar używany , poużywał przez 10 dni roboczych i teraz chce zwrócić ponieważ "nie pasuje mu" . Kupił towar na fakture jako przedsiębiorca . Czy ma prawo do zwrotu ? Towar sprzedałem oczywiście w 100% sprawny i zgodny z opisem .

oznacz moderatorów
36 ODPOWIEDZI 36
mdrogeria
#21 Demiurg#

@MagdaJankowiak jak widzę sprzedajesz prywatnie / jeśli się mylę sprostuj mnie / Nie masz obowiązku w żadnym przypadku przyjmowania zwrotów konsumenckich . Inaczej jest jeśli klient zgłasza problem z zakupionym produktem .

oznacz moderatorów
LEW433
#21 Demiurg#

@MagdaJankowiak Prywatnie  z konta firmowego?🤔

oznacz moderatorów
MagdaJankowiak
#7 Wielbiciel#

nie nie , chodzi mi o konto firmowe , sprzedaje z konta firmowego , klient zakupił towar używany na fakture , towar dostarczony sprawny w 100% , po 10 dniach roboczych klient zaznaczył na allegro zwrot towaru i jako powód podal "nie pasuje mi" . Nie chce robić za wypożyczalnie sprzętu , dlatego moje zapytanie czy klient ma prawo zwrócić mi ten towar .

oznacz moderatorów
MagdaJankowiak
#7 Wielbiciel#

nie nie , chodzi mi o konto firmowe , sprzedaje z konta firmowego , klient zakupił towar używany na fakture , towar dostarczony sprawny w 100% , po 10 dniach roboczych klient zaznaczył na allegro zwrot towaru i jako powód podal "nie pasuje mi" . Nie chce robić za wypożyczalnie sprzętu , dlatego moje zapytanie czy klient ma prawo zwrócić mi ten towar .

oznacz moderatorów
mdrogeria
#21 Demiurg#

@MagdaJankowiak jesli nie chcesz przyjmować zwrotu musisz sprawdzić po NIP-e jaki status ma firma , która dokonała u Ciebie zakupu . Nie w każdym przypadku możesz odmówić przyjęcia zwrotu konsumenckiego . Poczytaj -https://www.pit.pl/aktualnosci/14-dni-na-zwrot-zakupionych-przez-internet-towarow-rowniez-dla-przeds...

 

oznacz moderatorów
MagdaJankowiak
#7 Wielbiciel#

hmm nie bardzo rozumiem ten przepis ... ja sprzedałem sprzęt gastronomiczny a kupujący w ceidg widnieje jako jednosobowa działalność z przeważającym pkd 56.21.ZPrzygotowywanie i dostarczanie żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering) . 

Jak to interpretować ? 

oznacz moderatorów
ART_FOTO
#14 Krzewiciel#

@MagdaJankowiak Wygląda na to, że klient dokonał zakupu w związku z prowadzona przez siebie działalnością gospodarczą.Moim zdaniem odmowa przyjęcia zwrotu ze względu na próbę zwrotu przez podmiot nieuprawniony.

oznacz moderatorów
mdrogeria
#21 Demiurg#

@MagdaJankowiak nie możesz odmówić przyjęcia zwrotu konsumenckiego w takim przypadku .... niestety .

oznacz moderatorów
A3dam
#19 Nestor#

@mdrogeria 
nie możesz odmówić przyjęcia zwrotu konsumenckiego w takim przypadku

????

Oczywiście, że w takim przypadku kupujący nie jest uprawniony do odstąpienia z Art. 27 Ustawy o Prawach Konsumenta.

 

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów
mdrogeria
#21 Demiurg#

@A3dam tak ,  jeśli by zakupił produkt , który stanowi jego przychód czyli np. kiełbasę  ,ale sprawa rozbija się o narzędzie , koszt uboczny .

oznacz moderatorów
MagdaJankowiak
#7 Wielbiciel#

Ok ale zakupił zmywarkę gastronomiczną niezbędną do prowadzenia gastronomii , rozumiem jakby zakupił telewizor wtedy nie byłoby tematu ale w tym przypadku jestem bardzo ciekaw czy da rade coś ugrać 

oznacz moderatorów
A3dam
#19 Nestor#

@mdrogeria 
sprawa rozbija się o narzędzie

Proszę Cię ...

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów
mdrogeria
#21 Demiurg#

@A3dam tak , kupuję telefon na firmę i  mam prawo do zwrotu , ALE jeśli handlowałbym telefonami już nie mam . To jest dla niego narzędzie i nie musi znać jego specyfikacji dlatego ma prawo do zwrotu konsumeckiego .

oznacz moderatorów
A3dam
#19 Nestor#

@mdrogeria 
Ty w przypadku zakupu telefonu masz prawo do odstąpienia z Art. 27 UoPK.

Ale w tym wątku rozmawiamy o zakupie zmywarki gastronomicznej przez restauratora.

Nie wiem czy wiesz, ale prowadząc sprzedaż internetową nie przysługuje Ci prawo do odstąpienia z Art 27 UoPK np. przy zakupie opakowań (używanych do wysyłki towarów) pomimo tego, że samymi opakowaniami nie handlujesz.


*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów
mdrogeria
#21 Demiurg#

@A3dam tak przy zakupie opakowań nie mam prawa do zwrotu BO! nie handluję nimi bezpośrednio , ale jednak ich wartość doliczam klientowi do zakupu . Sprzedaż internetowa ma ścisły związek z pakowaniem .

oznacz moderatorów
_Likos_
#21 Demiurg#

@mdrogeria  " ale jednak ich wartość doliczam klientowi do zakupu" . Hmm zdaje sie że ten kupujący także zmywarke może wliczyć w koszty lub zamortyzować ponieważ słuzy mu do prowadzenia dzialności. Wiec de facto także jej wartość dolicza klientom do zakupu.

Moim zdaniem tak jak twierdzi @A3dam  w tym przypadku jest podstawa do odmowy przyjecia zwrotu.

oznacz moderatorów
mdrogeria
#21 Demiurg#

@_Likos_ @A3dam Zdania mamy rózne , ale po to autor wątku tu do nas zawitał , aby zaciągnąć języka . Ostateczna decyzja należy do niego 😁@_Likos_ skrajny przypadek - kup drzwi do sklepu , bez tego trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie , jeśli nie handlujesz drzwiami masz prawo do zwrotu konsumenckiego .Profil działalności wskazanego klienta nie ma związku bezpośredniego ze sprzętem gastronomicznym tylko pośredni .

oznacz moderatorów
_Likos_
#21 Demiurg#

@mdrogeria  masz racje odnośnie drzwi . Natomiast jeśłi byłyby to : manekiny, wieszaki , lady sklepowe - wówczas jest widoczny związek z działalnością. Takiego związku by nie było jeżeli kupujący prowadziłby firme np budowlaną.

Można przyjąć że drzwi ktoś może kupić zarówno do sklepu jak i prywatnie. Jeśłi ktos prowadzi sklep odzieżowy i kupuje pozostałe z wymienionych produktów to hmm raczej nie robi tego prywatnie.

 

 

oznacz moderatorów
mdrogeria
#21 Demiurg#

@_Likos_ temat jest trudny bo nie ma jednoznacznego zapisu w ustawie co ma bezpośredni związek z prowadzoną działalnością , można tylko interpretować i to robimy  , ów klient ma wpis o produkcji żywności , a nie sprzętu gastronomicznego .

oznacz moderatorów