anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Czy sprzedający ma prawo pobrać opłatę za magazynowanie zwróconej przesyłki ?

kamol9161995
#7 Wielbiciel#

Kupiłem małą paczkę przez allegro na fakturę paczka przyszła ale okazało się że już nie potrzebuję więc zwróciłem z powrotem po czym dowiedziałem się że od firm nie przyjmuje zwrotów chciałem to jakoś załatwić ale się nie dało więc wysłałem swojego kuriera aby odebrał przesyłkę. Sprzedający wystawił mi proformę do zapłaty za magazynowanie przesyłki 16dni ok 200zł czy to jest zgodne z prawem i czy muszę mu to zapłacić?

oznacz moderatorów
11 ODPOWIEDZI 11

sl-aw-ek
#16 Inspirator#

@kamol9161995 trochę drogo, ale tak przechowałeś towar na jego magazynie i ma prawo do wynagrodzenia z tego tytułu. No a jeżeli uważasz, że to niezgodne z prawem to daj adres ja chętnie za darmo skorzystam z Twojej przestrzeni. 

oznacz moderatorów

MikroLITY
#13 Ambasador#

Nie wiem, jaki masz rodzaj firmy, ale od jednoosobowej działalności zwroty przyjmuje się, oczywiście pod pewnym warunkiem - jeżeli zakupiony przedmiot związany jest z prowadzoną działalnością gospodarczą. Czy jest czy nie jest - ocenia się to wg kodów PKD. Ocenia to sprzedawca, a ty nie musisz się z tym zgodzić. Ale wtedy tylko sąd - ot taki bubel prawny.

 

Jeżeli chodzi o opłatę za magazynowanie (z forum prawnego):

 

"Kupiłem towar na allegro jednakże paczki nie odebrałem, było to jakieś 4 miesiące temu. Dziś otrzymałem przed sądowe wezwanie do zapłaty od sprzedawcy na kwotę ok 900 zł. (towar jest wart 80 zł)
Po kontakcie ze sprzedawcą ustaliłem że zgodnie z regulaminem jaki był częścią aukcji naliczał on za każdy dzień magazynowania 5 zł. Nie zgodziłem się na zapłatę i sprzedawca wniósł sprawę do sądu cywilnego zapłaty w trybie nakazowym."

 

Finał sprawy:

 

"Panowie - o zgrozo - dziś otrzymałem list od żony (często nie ma mnie w domu z racji pracy (pracuję na platformie wiertniczej)), w zasadzie 2 listy które przyszły dosyć dawno i je schowała żeby mi później przekazać.

Pierwszy to wezwanie do spłaty należności wysyłane przez sprzedawce w listopadzie, drugi to jak dobrze zrozumiałem jest w sprawie cywilnej o nakaz zapłaty tego sprzedawcy (jest z sądu). Teraz zgadza mi się ten wczorajszy list bo sprzedawca pisał w nim że jeżeli nie spłacę dobrowolnie to odda on sprawę do komornika. Czy oby na pewno mogę zrezygnować z tej transakcji bo coś mi tu nie gra ?"

 

Klient ostatecznie zapłacił. Ale każdy przypadek jest inny. Musisz skonsultować to z jakimś prawnikiem.

oznacz moderatorów

starling_shop
#14 Krzewiciel#

Nie tylko chodzi o kody PKD ale o samą możliwość oceny parametrów danego towaru. Stanowisko UOKIK jest takie, że jeśli kosmetyczka kupuje laptopa na FV to ma prawo do zwrotu bo nie ma kompetencji do oceny jego parametrów ale już jeśli kupuje krzesła to niekoniecznie ponieważ szczególne kompetencje do oceny parametrów krzeseł potrzebne nie są.

oznacz moderatorów

MikroLITY
#13 Ambasador#

I dlatego uważam, że jest to bubel prawny, który wprowadza nowe pole do konfliktów na linii Sprzedawca - Kupujący.

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Jeżeli zakup na FV to zwrot jest możliwy (pod pewnymi warunkami, poczytaj jakimi) jeżeli zrobiłeś zwrot w zakładce "moje zakupy" (odstąpienie od umowy zakupu i spełniasz warunki zwrotu o których wcześniej napisałem to do prawnika i nic nie zapłacisz.

oznacz moderatorów

_HolaOla_
Moderatorka
Moderatorka

@kamol9161995 Skonsultuję Twoją sytuację z zespołem i wrócę do Ciebie z informacjami, gdy tylko dostanę odpowiedź. 

   Ola
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie! 🙂
oznacz moderatorów

_HolaOla_
Moderatorka
Moderatorka

@kamol9161995 Przepraszam, że musiałeś czekać na moją odpowiedź, ale otrzymałam potwierdzenie, że jeśli zakup był na firmę sprzedający ma prawo nie przyjąć od Ciebie odstąpienia. 
W takim przypadku sprzedający może obciążyć Cię kosztami za magazynowanie towaru i w takiej sytuacji produkt wciąż należy do Ciebie. Najlepszym rozwiązaniem będzie jeśli odbierzesz towar 
od sprzedającego lub dogadasz się z nim, żeby odesłał Ci to zamówienie. 

   Ola
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie! 🙂
oznacz moderatorów

Client:104371448
#14 Krzewiciel#

: a to można tak sobie bez żadnego uprzedzenia zacząć naliczać opłaty za magazynowanie? 😮

Chyba najpierw należałoby poinformować kupującego, że zacznie naliczać takie opłaty?

Jeśli nie było nigdzie takiego zapisu to moim skromnym zdaniem NIE MA PRAWA naliczyć oplaty za magazynowanie.

oznacz moderatorów

komis-bell
#21 Demiurg#

@Client:104371448 Jeśli taka informacja znajdowała się np. w zakładce O SPRZEDAJĄCYM a w zasadzie to tylko tam można ją umieścić to sprzedający ma prawo pobierać taką opłatę.
Więc nie bez uprzedzenia - zakładając, że taka informacja znajdowała się w tej zakładce.

Jeśli jej tam nie było to faktycznie nie ma ku temu podstaw.

oznacz moderatorów

Client:104371448
#14 Krzewiciel#

@kamol9161995: moim skromnym zdaniem jesli nic nie widziales o kosztach magazynowania to sprzedajacy nie moze naliczyc dodatkowej oplaty.

Podaj nick tego handlarza zebym wiedzial kogo unikać!

Chyba najpierw powinno byc wezwanie do odebrania zalegajacego towaru, pozniej informacja, ze w przypadku magazynowania zostaną naliczone dodatkowe koszty.

 

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@kamol9161995 napisz sprzedawcy że złamał prawo, bo powinien Cię wezwać do odebrania towaru, wyznaczyć termin i poinformować że po jego upływie będzie naliczał za magazynowanie X za dzień a jak wartość magazynowania przekroczy wartość towaru, sprzeda na pokrycie kosztów, więc skoro nie dogadałeś się i wysłałeś towar musi Ci go wydać, najwyżej może dochodzić praw w sądzie, jak nie wyda napisz że naliczasz opłatę za bezumowne korzystanie ze swojej własności 😄

________
Κώστας
oznacz moderatorów