anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Czy Sprzedający może skrócić czas na opłacenie wygranej licytacji?

Agent555
#16 Inspirator#

Licytuje 4 płyty na allegro zwykłym. Zgodnie z regulaminem mam na opłacenie licytacji 30 dni, a sprzedawca mi napisał smsa że nie będzie czekał 30 dni na zapłatę.

oznacz moderatorów
32 ODPOWIEDZI 32

xyz96
#21 Demiurg#

@komis-bell Tam nie ma żadnych ustaleń stron. To sprzedawca jednostronnie sobie ustala 3 dni, a kupujący wie, że ma 30 dni. Kupujący nie musi się godzić na 3 dni, tym bardziej gdy sprzedawca zakamufluje ten zapis w zakładce O sprzedającym. Dawniej obowiązywał termin 7 dni i nie  można było tego terminu jednostronnie skracać. 

oznacz moderatorów

komis-bell
#21 Demiurg#

@xyz96 gdyby allegro dało sprzedającym możliwość umieszczania większej ilości informacji w samej aukcji to chętnie bym takie info dodawał w odpowiedniej zakładce - np "dostawa i płatność" tak, żeby było to lepeij widoczne. Natomiast ostatnimi czasy nie mogłem nawet umieścić informacji o tym ile dana rzecz posiada gwarancji gdyż słowo "gwarancja" jest chyba zakazane. Tak czy inaczej takie info o 3 dniach na wpłatę dla mnie tyczy się głównie licytacji i w wypadku licytacji właśnie umieszczam ten zapis bezpośrednio w opisie aukcji. Sorry ale nie będę czekał jak jeleń 4 tygodnie, żeby potem kupujący i tak mnie olał i nie zapłacił - przecież to absurd. Miałem już sporo takich przypadków w przeszłości. 

Poza tym - nie jest to żadne jednostronne ustalenie tylko moja oferta. Kupujący się z nią zapoznaje i może ją zaakceptować klikając KUP TERAZ, lub pominąć i poszukać innej oferty spełniającej jego wymogi. 

Tak samo eśli ustalę sobie czas wysyłki na 14 dni i wysyłkę tylko i wyłącznie kurierem XYZ w cenie 20 zł to kupujący nie ma prawa wymagać bym wysłał mu to inną firmą i w ciągu 2 dni... Albo akceptuje moją ofertę albo nie - nikt go do tego nie zmusza.

Tak czy inaczej zapyam jeszcze z ciekawości o jedną rzecz. Twierdzisz, że "Tam nie ma żadnych ustaleń stron."

Jak według Ciebie takie ustalenia powinny wyglądać?

 

Nadmieniam iż praktycznie za każdym razem jeśli klient nas poprosi o więcej czasu na wpłatę to na to przystajemy i nie ma problemu a i tak są to sytuacje niezmiernie rzadkie bo jednak niemal 100% klientów płaci od razu. Sam zapis jest tylko zabezpieczeniem przed tym aby nie musieć czekać miesiąc i się nie doczekać.

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@komis-bell Nie zamierzam w to aż tak wnikać i tego analizować. Jeśli wypowiadają się pracownicy Allegro i jeden zaprzecza drugiemu, to wyraźnie widać, że coś jest na rzeczy. Idąc tą drogą sprzedający mógłby napisać, że czeka na wpłatę 1 dzień, a kupujący zrobi przelew tradycyjny przez PayU i już ten 1 dzień przekroczy. Takie ograniczenia to nonsens, biorąc pod uwagę czas na wpłatę podany w regulaminie. Podobnie jest z automatycznym anulowaniem przez Allegro. 

  • po 7 dniach – w przypadku zakupu w opcji kup teraz
  • po 14 dniach – w przypadku zakupu w opcji kup teraz, gdy klient wybierze płatność z góry przelewem tradycyjnym – dotyczy zakupów zrobionych od 8 listopada
  • po 30 dniach – w przypadku zakupu w licytacji.

Ustalając krótszy czas na wpłatę, nie dochodzi do takiego anulowania, więc kupujący może się domagać realizacji zamówienia. 

oznacz moderatorów

komis-bell
#21 Demiurg#

@xyz96 oczywistym jest, że jeśli klient wybierze przelew tradycyjny to poczekamy i tydzień jeśli to sobie ustalimy - nie ma żadnego problemu. Natomiast tak jak pisałem - taki zapis to zabezpieczenie żeby nie czekać za kimś kto ma nas gdzieś i licytuje nie wiadomo po co. Ja moich klientów oraz ich czas szanuję natomiast klienci nie zawsze szanują mój czas. 

Jak wynika z wypowiedzi pracownika allegro oraz samego zapisu regulaminu technicznie rzecz biorąc nie moze się się domagać realizacji jeśli przekroczy ustalony przeze mnie termin na wpłatę. Natomiast kolejny raz powtórzę - ten zapis to zabezpieczenie na wypadek "wyjątkowych sytuacji" - nic więcej.

Na dziś stąd znikam.

Pozdrawiam.

oznacz moderatorów

maxr01
#17 Koryfeusz#

@pinsplash - pomyliłeś fora - względem czasu realizacji wypłat przez pracodawców - to trzeba gdzie indziej pisać, AG to całkiem inna "broszka".

--------------------------------------------------------------------------------
Rozumiem, że są ludzie, którzy za 20 gr. będą gnać pchłę przez 20km, lecz nie potrafię ich zrozumieć.
oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@Agent555 

Kluczowe jest to, czy Sprzedający napisał w którejkolwiek z zakładek powiązanych z ofertą na Allegro informację na temat terminu płatności w przypadku wybrania oferty Sprzedającego.
Przepisy kodeksu cywilnego i Regulamin Allegro dopuszczają oferowanie przez Sprzedających i przyjęcie tej oferty przez Kupujących lub Licytantów innych terminów płatności niz te zaproponowane przez Allegro w Regulaminie.
Regulamin Allegro zawiera jedynie informację kodyfikującą przypadki gdy Sprzedawca nie wskazuje żadnego terminu płatności dla Kupujących lub Licytantów w jego ofertach:

"7.5. W przypadku braku innych ustaleń stron Transakcji, Kupujący, w związku z zawartą umową, powinien dokonać zapłaty za Towar w ciągu 7 dni w przypadku Oferty z opcją Kup Teraz, w ciągu 14 dni w przypadku Oferty z opcją Kup Teraz dla której Kupujący wybrał wpłatę przelewem tradycyjnym lub w ciągu 30 dni w przypadku Licytacji. Brak zapłaty za Towar przez Kupującego we wskazanych terminach spowoduje automatyczną anulację Transakcji przez Allegro.pl ..."

Jeżeli jest wskazany przez Sprzedającego inny termin zapłaty - to Ty biorąc udział w licytacji przyjmujesz tę ofertę "as is".
Jeżeli Sprzedawca nigdzie nie wskazał innych terminów do zapłaty - obowiązują te z Regulaminu Allegro.

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

_HolaOla_
Moderatorka
Moderatorka

Dzień dobry wszystkim,

odpowiadając na Wasze wątpliwości, które się tutaj pojawiły - jeśli Sprzedający w swojej ofercie ustali inny termin na opłacenie licytacji to jest on wiążący dla Kupującego. Istotne jest, że ten okres musi być dokładnie wskazany w ofercie. 

   Ola
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie! 🙂
oznacz moderatorów

WielkiPlantronik
#11 Animator#

@_HolaOla_ Dlaczego ustalenia Sprzedającego w swojej ofercie uważasz za określone w regulaminie ustalenia stron?

@A3dam Na jakiej podstawie uznajesz to co Sprzedający napisał w którejkolwiek... za ustalenia stron?

oznacz moderatorów

Vryko
#18 Luminarz#

Samo ustalenie czegokolwiek przez sprzedającego jest wyłącznie ustaleniem sprzedającego. Jednak w momencie dokonania zakupu staje się ustaleniem obu stron transakcji. Oczywiście pod warunkiem, że nikt nie zmusił kupującego do dokonania zakupu, np. przystawiając mu pistolet do głowy... Dorośli ludzie są w pełni odpowiedzialni za swoje decyzje. 

______________
Sołtys Allegro
oznacz moderatorów

maxr01
#17 Koryfeusz#

To sprzedający jest oferentem, ustala warunki.

Kupujący zawierając transakcję - ma przecież możliwość ich sprawdzenia, zawierając transakcję akceptuje je.

Oczywiście nie musi akceptować warunków transakcji - w takim przypadku nie powinien jej zawierać, lub powinien negocjować warunki przed zawarciem transakcji. 

@slawomirsobczak - to jest śmieszne co piszesz. Licytujesz, a nie masz pieniędzy? To po co licytujesz? Będziesz miał pieniądze dopiero za miesiąc? A jak po tym miesiącu sprzedawca Ci napisze, że towar też dopiero będzie miał za miesiąc i wtedy Ci go wyśle? Czy wtedy będzie OK?

 

--------------------------------------------------------------------------------
Rozumiem, że są ludzie, którzy za 20 gr. będą gnać pchłę przez 20km, lecz nie potrafię ich zrozumieć.
oznacz moderatorów

Agent555
#16 Inspirator#

Mam pieniądze.Jak bym nie miał kasy to bym nie licytował.Ale pisze w regulaminie że po wygranej licytacji kupujący ma 30 dni na opłacenie zakupu.

oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@WielkiPlantronik 
Na jakiej podstawie uznajesz to co Sprzedający napisał w którejkolwiek... za ustalenia stron?

Sprzedający wystawia ofertę, a Kupujący ją przyjmuje (lub nie). Wzięcie udziału w licytacji jest przyjęciem oferty.

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

_HolaOla_
Moderatorka
Moderatorka

@WielkiPlantronik Kupujący dokonując zakupu akceptuje warunki oferty, dlatego uznajemy to jako ustalenia na lini Sprzedający - Kupujący. 

   Ola
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie! 🙂
oznacz moderatorów