anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dane osobowe przekazywane sprzedającemu

szym-w
#7 Wielbiciel#

Zastanawia mnie na Allegro jedna rzecz związana z popularnym tematem RODO. Poprawcie mnie, jeśli się mylę, ale serwis przy każdym zakupie przekazuje sprzedawcy nasze dane osobowe, tj. imię, nazwisko, adres i numer telefonu, nawet jeśli nie domagam się wystawienia imiennego dokumentu kupna-sprzedaży, a jako formę dostawy wybieram dostawę do punktu opłaconą z góry, np. do automatu paczkowego. W takim przypadku do realizacji zamówienia generalnie wystarczające byłoby przekazanie sprzedawcy naszej nazwy użytkownika i numeru telefonu, chyba że doszłoby do postępowania reklamacyjnego, wtedy sprzedawca mógłby pozyskać dodatkowe dane. Czy to nie jest aby przekazywanie sprzedawcom zbędnych (nadmiarowych) danych? Czy można jakoś ograniczyć przekazywanie tych danych?

oznacz moderatorów
12 ODPOWIEDZI 12

az1rael
#21 Demiurg#

Do umowy kupna sorzedaży strony według kc przekazują sobie wszelkie dane niezbędne do zawarcia umowy RODO obowiązuje tylko firmy i tylko w celach marketingowych a nie konkretnego zakupu

oznacz moderatorów

szym-w
#7 Wielbiciel#

Właśnie, niezbędne do zawarcia umowy. Po co sprzedawcy mój adres zamieszkania, skoro do wysyłki w punkcie go nie potrzebuje, a ja opłaciłem zakup z góry?

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@szym-w zawierasz umowę i obydwie strony muszą mieć dane, jak sprzedawca będzie chciał Cię pozwać lub Ty sprzedawcę musicie mieć te dane !!!

________
Κώστας
oznacz moderatorów

szym-w
#7 Wielbiciel#

Dlatego napisałem - transakcja przebiega bez problemu = sprzedawca ma tylko dane niezbędne do wysyłki. Jakiś problem? Sprzedawca wnioskuje do Allegro o przekazanie dodatkowych danych, podając powód, i te dane otrzymuje w zasadzie automatycznie.

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@szym-w allegro nie jest stroną transakcji do umowy dochodzi między Tobą a Sprzedawcą Panie Szymonie 🙂

Zawsze możesz zakupy robić w sklepach stacjonarnych 🙂

________
Κώστας
oznacz moderatorów

szym-w
#7 Wielbiciel#

Spodziewałem się, że coś takiego przeczytam prędzej czy później. A co gdyby każdy sprzedawca stacjonarny wymagał podania nadmiarowych danych osobowych? Nie wzbudziłoby to Twojego sprzeciwu? Nawet niektórzy się buntują na niedawny zwyczaj pytania kasjerów o kod pocztowy klienta, a tymczasem w internecie mam rozdawać swoje dane na prawo i lewo?

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@szym-w to spróbuj sobie jako firma uzyskać dane kupującego do pozwu cywilnego odbijesz się od ściany

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Nie do końca ponieważ dane firmy to nie muszą być dane osobowe.

oznacz moderatorów

komis-bell
#21 Demiurg#

Celem RODO jest ochrona Twoich danych - ich administratorem jest sprzedający z którym zawarłeś umowę kupna-sprzedaży. 
Samo to, że strony transakcji muszą znać swoje dane to chyba rzecz oczywista 🙂

oznacz moderatorów

szym-w
#7 Wielbiciel#

Nieoczywista. Mam też konta w różnych sklepach internetowych i jak tylko mogę staram się tam nie podawać żadnych zbędnych danych, gdy zamawiam do automatów paczkowych z płatnością z góry.

oznacz moderatorów

h0bbit
#8 Zapaleniec#

@szym-w jeżeli przy zakupie nie podajesz swoich danych potrzebnych do zawarcia umowy kupna/sprzedaży to sam narażasz się na problemy. Jak sprzedawca powiąże Twoje odstąpienie od umowy czy też reklamację? Inne dane podajesz w formularzu zakupowym, a inne w odstąpieniu od umowy.

oznacz moderatorów

szym-w
#7 Wielbiciel#

Jak powiąże? bardzo łatwo: numer zamówienia, nazwa użytkownika wystarczy.

oznacz moderatorów