anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Faktura VAT od sprzedawcy z nieistniejącym NIP

MaaN_2005
#1 Nowicjusz#

Dokonałem zakupu u sprzedawcy, który deklarował wystawianie faktur VAT. Sam zakup został zrealizowany bezproblemowo. Pod tym względem nie mam zastrzeżeń. Problem stanowi faktura VAT. Została wystawiona przez chiński podmiot, posługujący się nieistniejącym w CEIDG numerem NIP. Zakup do działalności gospodarczej za kwotę blisko 2000zł.  Jak w tej sytuacji mam postąpić? W obsłudze dyskusji nie ma możliwości zgłoszenia podobnego problemu.

oznacz moderatorów
6 ODPOWIEDZI 6

LEW433
#21 Demiurg#

Jako problem z zakupem bym odznaczył.

oznacz moderatorów

excessively-frug
#12 Orędownik#

Przecież po numerze NIP w CEIDG sprawdzasz tylko działaność gospodarczą prowadzoną przez osoby fizyczne, co jeśli ten chiński sprzedawca ma zarejestrowaną spółkę.?

Nie wiem z jakich ty korzystasz programów księgowych, ale w programie którego używam , dane zaciągane są z GUS, zbioru wszystkich przedsiębiorców. 

Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich.
Andrzej Sapkowski, Krew elfów
oznacz moderatorów

medalik_2009
#17 Koryfeusz#

@excessively-frug to prawda, ale stawiam na fake NIP, nie pierwszy taki przypadek z Chińczykiem na Allegro. A Allegro ma to w du...żym poważaniu.

oznacz moderatorów

medalik_2009
#17 Koryfeusz#

@MaaN_2005 sprawdź NIP tutaj - https://wyszukiwarkaregon.stat.gov.pl/appBIR/index.aspx - to baza nie tylko IDG ale wszystkich przedsiębiorców.

Jak nie znajdziesz tam, to otwórz dyskusję zaznaczając niekompletne zamówienie - brak faktury VAT. Wszak faktura VAT od nieistniejącego podmiotu, to nie faktura.

oznacz moderatorów

vonNogay
#16 Inspirator#

@medalik_2009 To, że dana firma nie zostanie znaleziona na tej stronie nie oznacza, że firma nie istnieje, bo wyszuka tam tylko polskie firmy. Przykładowo firmy "BP Europa Se oddział w Polsce" (NIP 9720865431) tam nie wyszuka, bo to zagraniczna firma, ale jak się sprawdzi dokładniej to jest to polski podatnik VAT czynny. Tak samo może być z tą chińska firmą 🙂

oznacz moderatorów

medalik_2009
#17 Koryfeusz#

@vonNogay no to dochodzi jeszcze baza KRS do przeszukania, tam spółki-córki zagranicznych firm już raczej powinny być ujęte.

oznacz moderatorów