anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Jak sprawdzić czy sprzedający jest przedsiębiorcą?

MAMY ROZWIĄZANIE!
monikaaaRZ
#8 Zapaleniec#

Jak mogę sprawdzić czy sprzedający jest przedsiębiorcą a tym samym ma obowiązek przyjąć zwrot? (Ma pustą zakładkę „zwroty”)

oznacz moderatorów
16 ODPOWIEDZI 16
kolekcjoner608
#21 Demiurg#

A ma zaznaczone że jest firmą czy osobą prywatną? Jeśli to osoba prywatna to zwrotu może nie przyjmować ale reklamację z tytułu rękojmi już tak .

oznacz moderatorów
la_nika
Moderatorka
Moderatorka

@monikaaaRZ przy loginie jest informacja "firma" w przypadku kont firmowych. Wystarczy, że wyszukasz sprzedającego i sprawdzisz czy ma konto firmowe, tak jak tu:
Firmowe wygląda tak:

la_nika_0-1634639832709.png
a zwykłe tak:

la_nika_1-1634639967196.png

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów
monikaaaRZ
#8 Zapaleniec#

Dziękuję

oznacz moderatorów
monikaaaRZ
#8 Zapaleniec#

No właśnie-jeśli jest firmą to ma obowiązek przyjąć zwrot i o to mi chodzi.

oznacz moderatorów
la_nika
Moderatorka
Moderatorka

@monikaaaRZ tylko w sytuacjach, które opisaliśmy tutaj nie ma obowiązku przyjmowania zwrotu. W razie problemów ze zwrotem możesz założyć dyskusję i poprosić w niej o pomoc pracownika Allegro. 

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów
terazauto
#13 Ambasador#

@la_nika - a co w sytuacji kiedy minie czas na zwrot (14 dni) jeśli przysługuje takie prawo Kupującemu, i złoży On reklamację z rękojmi ?

oznacz moderatorów
A3dam
#19 Nestor#

@terazauto 
Zwrot w ciągu 14 dni od przekazania Sprzedającemu oświadczenia o odstąpieniu od Umowy jest obowiązkiem (a nie prawem) Kupującego.
Prawem Kupującego może być np. możliwość odstąpienia od Umowy poprzez przekazanie Sprzedającemu ww. oświadczenia (o którym mowa w Art. 27 UoPK).
Reklamacje z tytułu rękojmi Konsument może składać dla wad ujawnionych w ciągu całego okresu rękojmi (najczęściej jest to 2 lata).

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów
terazauto
#13 Ambasador#

@A3dam - Nie zrozumiałeś mnie. Ja to wiem, ale pytam o coś innego:

Klient przekazuje mi oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Nie wysyła jednak paczki (przyczyny są nieistotne) Zaczyna do Niego dochodzić że zawalił, i wysyła mi reklamację z rękojmi żądając zwrotu hajsu. Odrzucenie skutkuje negatywem na 100 %.

O to chodziło.

oznacz moderatorów
A3dam
#19 Nestor#

@la_nika 
"tylko w sytuacjach, które opisaliśmy tutaj nie ma obowiązku przyjmowania zwrotu."

Nieprawda.

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów
monikaaaRZ
#8 Zapaleniec#

Dziękuję-no właśnie to jest jedna z takich sytuacji, bo sprzedawca nie ma tego oznaczenia firma, czyli sprzedając jako osoba fizyczna nie ma takiego obowiązku..

Przy czym ustaliłam ze ma zarejestrowaną działalność gospodarcza w ceidg-czy to może mieć znaczenie?

oznacz moderatorów
A3dam
#19 Nestor#

@monikaaaRZ 
Jakim dokumentem zakupu od tego sprzedawcy dysponujesz? (jest NIP Sprzedawcy czy nie ?)
Sprzedawca może pozbywać się prywatnych przedmiotów niezwiązanych z prowadzoną/zarejestrowaną działalnością gospodarczą

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów
monikaaaRZ
#8 Zapaleniec#

Rozumiem.. nie dołączył żadnego dowodu zakupu niestety 

oznacz moderatorów
A3dam
#19 Nestor#

@monikaaaRZ 
Najprawdopodobniej sprzedawał jako osoba prywatna.
Możesz jeszcze sprawdzić czy sprzedana rzecz mieści się w zakresie prowadzonej przez Niego działalności gospodarczej (wg PKD). 
Np. jeżeli Sprzedawca prowadzi przedsiębiorstwo budowlane, a sprzedał na Allegro srebrne kolczyki - to trudno będzie wykazać, że sprzedawał je jako przedsiębiorca.
Chyba, że prowadzi zorganizowaną sprzedaż kolczyków bez faktury/paragonu (ale na to są paragrafy).

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

@monikaaaRZ Tak, to ma kluczowe znaczenie. Konto firma na Allegro nie jest wyznacznikiem, czy sprzedawca prowadzi działalność gospodarczą, czy jej nie prowadzi. Wielu sprzedawców - przedsiębiorców sprzedaje na Allegro z kont zwykłych, unikając tym sposobem obowiązku informacyjnego wynikającego z ustawy. Znaczy - taki obowiązek mają, ale Allegro ich do tego nie zmusza, bo sprzedawca nie zarejestrował konta firmowego.  Jeśli kupujesz od przedsiębiorcy, masz prawo do zwrotu.

oznacz moderatorów
monikaaaRZ
#8 Zapaleniec#

Dziękuję-czyli w takim przypadku mogę dokonać zwrotu? Sprzedawca ma zarejestrowaną działalność w ceidg, dodatkowo wg Google prowadzi lombard (sprzedawane na Allegro przedmioty są właśnie takiego rodzaju). Na co najlepiej się powołać odstępując od umowy jeśli nie dołączył dowodu zakupu?

oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

@monikaaaRZ Tak, w tej sytuacji masz prawo do zwrotu. Wyślij mu mailem lub listem poleconym swoje odstąpienie od umowy. Ważne, aby zrobić to w ciągu 14 dni od otrzymania towaru. Możesz dodatkowo poinformować go, że znasz jego dane firmowe. Towar odeślij na adres z Allegro lub dopytaj go, na jaki adres odesłać. Gdyby stwarzał Ci problemy, otwórz spór na Allegro; https://allegro.pl/dyskusje/nowa i poproś w nim o pomoc pracownika Allegro. Jeżeli Allegro Ci nie pomoże, skontaktuj się z najbliższym rzecznikiem konsumentów - pomagają bezpłatnie.

Dowodem zakupu może być cokolwiek. Potwierdzenie przelewu za przedmiot, powiadomienie e-mail od Allegro o zakupie. Generalnie wszystko, co potwierdza zakup przedmiotu.

oznacz moderatorów