anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Paragon z NIP a zwrot konsumencki

MAMY ROZWIĄZANIE!
NETOPROJEKT
#8 Zapaleniec#

Cześć

Nurtuje mnie następujący temat po zmianach ustawowych ze stycznia 2020 a mianowicie:

  1. Prowadzę jednoosobową firmę i czy jak podam NIP do paragonu a nie wezmę faktury VAT to jestem dalej konsumentem czy już przedsiębiorcą  ?
  2. No i teraz sedno sprawy - czy mogę kupić coś jako Konsument na paragon z wpisanym numerem NIP i jak ten towar mi odpowiada to zostaje u mnie, zgłaszam się do sprzedawcy z prośbą o wystawienie faktury VAT na podstawie paragonu z NIP a jak mi nie odpowiada to czy mogę zwrócić jak zwykły konsument ? 

Będę wdzięczny za waszą interpretację

Andrzej 

oznacz moderatorów
38 ODPOWIEDZI 38
NETOPROJEKT
#8 Zapaleniec#

No i tu jest sedno tematu - przecież wystawia tylko jeden dokument paragon z NIPem a zgodnie z zmianą ustawy na podstawie paragonu z NIPem do 3 miesięcy ma obowiązek wystawić fakturę więc de facto są dwa dokumenty z tym, że paragon znika kiedy pojawia się faktura albo paragon zostaje kiedy jest zwrot konsumenci i wtedy nie ma faktury

oznacz moderatorów
br.
#21 Demiurg#

@NETOPROJEKT   No to  negocjuj  ze  sprzedawcami,  może  na  to  pójdą,  mnie  wsio  rawno.

Dobranoc

oznacz moderatorów
ECOSOLVO
#7 Wielbiciel#

a co jesli podam nr nip 1234567890.... to jestem konsumentem czy firmą?

oznacz moderatorów
Halfrunt
#18 Luminarz#

Jeśli podasz fałszywy numer NIP odpowiadasz prawnie. Sprzedający wystawia fakturę na podstawie otrzymanego numeru. Paragon z numerem NIP  do wartości 100euro jest tożsamy co faktura na firmę, a za pół roku problem się rozwiąże, gdyż wszystkie faktury będą realizowane przez rejestr centralny .

 

oznacz moderatorów
Paweco78
#2 Obserwator#

Nieprawda. Mam numer nip i mogę poprosić o wpisanie go na paragonie ale nigdy w życiu nie prowadziłem żadnej działalności gospodarczej i nie prowadzę

oznacz moderatorów
pinsplash
#21 Demiurg#

@NETOPROJEKT @xyz96 @akcesoria-net-pl @br. Najprostsze rozwiązanie : poczekać do 01.06.2020. Od tego dnia zmiana prawa ( wg mnie nie najmądrzejsza ) że jednoosobowa działalność będzie mogła odesłać towar jak konsument. Taka prawna hybryda - bycie w ciąży ale tylko połowicznie - pół konsument/pół firma.

_______
BRÓSLI
oznacz moderatorów
pechowiec2
#2 Obserwator#

Niestety to nie jest rozwiązanie opisanego przypadku.

Nie będzie mogła odesłać ! jeżeli będzie to taki towar który jest związany z wykonywaną działalnością zawodową ! Tylko po co wtedy kupować na firmę skoro to do użytku domowego - i tak nie wlicza się w koszty firmy.

Ale do meritum:

Jest informacja na stronie KIS - krajowej informacji skarbowej że:

Od 1 stycznia 2020 r. jeżeli sprzedaż została zarejestrowana na kasie fiskalnej i potwierdzona paragonem, fakturę wystawia się wyłącznie, jeżeli paragon ten zawiera NIP [2]. Oznacza to, że już w momencie sprzedaży klient musi określić czy kupuje jako podatnik, czy jako konsument.

https://www.kis.gov.pl/wiadomosci/aktualnosci/-/asset_publisher/JSs9/content/nowe-zasady-wystawiania...

Tak więc niestety nie możesz kupić przez internet na firmę i w razie gdy to wygląda inaczej niż myślałeś zwrócić. To zresztą strata dla sprzedających bo lepiej po prostu sprawdzić to w sklepie stacjonarnym.

A co do zakupu na przykładowe te 4000 zł może wprowadzić na ewidencje środków trwałych - jeżeli użytkujesz dłużej niż rok - chyba można wprowadzać własny majątek.

 

 

oznacz moderatorów
RED
#21 Demiurg#

@NETOPROJEKT sugerujesz publicznie łamanie prawa

poprzez składanie fałszywych oświadczeń

jeżeli jesteś przedsiębiorcą i ukrywasz ten fakt przed Sprzedawcą w celu osiągnięcia nienależnych korzyści możesz narazić się na postępowanie karne czy też cywilne

rodzaj dokumentu nie ma tu znaczenia

zrównanie mikroprzedsiębiorcy z konsumentem po1.06 także nie ma nic do rzeczy

bowiem to na Tobie będzie spoczywał obowiązek udowodnienia czy zwrot Ci przysługuje

Ciekawe czy będzie to sprawdzać skarbówka przy kontrolach krzyżowych - faktura sprzedaży i korekta z wpisem, że przedsiębiorca podał, że spełnia ustawowe warunki do korekty i zwrotu $

oznacz moderatorów
NETOPROJEKT
#8 Zapaleniec#

ABSOLUTNIE SIĘ NIE ZGADZAM ! Jakie ukrywanie w celu osiągnięcia korzyści ? Człowieku o czym Ty piszesz - przecież to, że prowadzę firmę nie zmusza mnie do tego, żeby za każdym razem jako przedsiębiorca występować. To co jak kupuję buty mam brać fakturę bo prowadzę firmę ? To czy zwrot mi przysługuje czy nie właśnie chcę się dowiedzieć ponieważ nie ma NIGDZIE jasnej informacji, która jednoznacznie odpowiada na moje pytanie - bierzesz paragon i podajesz numer NIP = jesteś przedsiębiorą i nie obowiązuje Cię ustawa konsumencka i wszelkie przywileje z tym związane. W przypadku kiedy wezmę fakturę to jest to jasno powiedziane, że tak ale co w przypadku kiedy wezmę paragon z NIP na zakup za kwotę np. 1000 zł. Proszę o konkretne przepisy które mówią jasno, że tak jest lub jak jest faktycznie a nie rzucanie oskarżeń, ze chcę kogoś oszukać lub robię jakieś "machloje"

oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

@NETOPROJEKT Zapytaj o to UOKiK. Moim zdaniem potwierdzą, że wystawienie paragonu z NIP nie odbiera Ci prawa do odstąpienia od umowy.

oznacz moderatorów
br.
#21 Demiurg#

@RED 

Nie  zgadzam się  z  taką  interpretacją.  Przedsiębiorca to też konsument  i ma prawo  sobie kupić do domu telewizor  czy inny  sprzęt  audio  za owe 3000 zł  jak napisał.

Tyle  że jest  pewien aspekt moralny  takiego postępowania. No  bo  po 14 dniach  użytkowania  chce  przekazać  ten sprzęt  do  firmy  a następnie opchnąć  nieświadomemu   klientowi  jako  nówkę nie  śmiganą,  jedynie  kilka  wirusów COVID  na pilocie, no i normalne  ślady  użytkowania ....

Pozdrawiam

oznacz moderatorów
RED
#21 Demiurg#

@NETOPROJEKT 

rodzaj dokumentu nie ma znaczenia czy faktura czy paragon - przepisy tego nie rozróżniają

liczy sie kto jest beneficjentem umowy i do jakich celów jest brany produkt

sorry ale jeżeli chcesz sobie potestować przed zakupem produkty jako przedsiębiorca

to na pewno nie będziesz konsumentem

 

często mam takie przypadki u siebie - ktoś wykupuje całą paletę produktów jednego

rodzaju i sobie je testuje w automatyce CZY MU się zagrają z jego osprzętem

sorry ale nie jest wtedy zakup konsumencki

 

oznacz moderatorów
AGD-SERVICE
#13 Ambasador#

Sugeruję przestudiowanie obowiązujących przepisów. Przecież najprościej spytać się swojego księgowego/księgowej/biura rachunkowego. Sytuacja jest przecież bardzo prosta.

W obecnej sytuacji to kupujący oznacza w jaki sposób dokonuje zakupu.

W chwili zakupu kupujący powinien podać informację - czy kupuje jako konsument, czy jako firma.

Przecież Allegro udostępnia taką formę zakupu. Czy przy zakupie podajesz informację, że kupujesz na FV? Wtedy możesz poprosić o paragon z wpisanym numerem NIP - lecz pamiętaj, że kupujesz wtedy jako firma. Tak kupują np. firmy budowlane, które na koniec miesiąca biorą zbiorcza FV.

Do 450 zł brutto możesz nie otrzymać FV, tylko paragon z numerem NIP - jeśli wybierzesz opcję zakupu na FV. Będzie to zgodne z prawem. I nikt nie zmusi sprzedawcy, żeby wystawił Ci FV i będzie to zgodne z prawem. Powyżej tej kwoty - sprzedawca wystawia normalną FV.

Czyli sprawa jest prosta, jak podasz nr NIP dla firmy, kupujesz jako firma.

W razie wątpliwości pytaj biura rachunkowego, księgowej, radcy prawnego.

To jest takie moje skromne zdanie, ze strony sprzedawcy, który ma dość zwrotów używanych sprzętów.

 

oznacz moderatorów
Ok22-31
#8 Zapaleniec#

No właśnie nie do końca. W momencie, kiedy klient żąda wystawienia paragonu z NIP, jest konsumentem, w momencie, kiedy potrzebuje zaksięgować koszty musi otrzymać fakturę. Aby przy niedużych kwotach nie trzeba było jeździć do sklepów do FV, prawo udziela możliwości zaksięgowania takiego paragonu jako fakturę uproszczoną. Dopiero po takim zaksięgowaniu, zakup staje się zakupem firmowym. Jest na to 3 miesiące, od daty otrzymania towaru.

Brak respektowania zwrotów i nie wystawiania paragonów z numerem NIP przez sprzedawców, jest wykroczeniem.

adw. KL

oznacz moderatorów
RED
#21 Demiurg#

@Ok22-31 

nie każda kasa fiskalna drukuje paragon z nipem

oczywiście z ważna homologacją i z pełną zgodą skarbówki na ich działanie obecnie

ponadto są już dostepne interpretacje skarbówki gdzie ten nip na paragonie musi się znajdować i nie może być dopisany ręcznie np w polu opisowym paragonu

więc jak na kasie nie można wydrukować paragonu z nipem to nie można i tyle

oznacz moderatorów
Ok22-31
#8 Zapaleniec#

Ależ oczywiście i to jest bardzo nieprzemyślane ze strony rządzących. Na szczęście od 2021 wchodzą kasy online dla wszystkich i sprawa się wyklaruje. 

oznacz moderatorów
RED
#21 Demiurg#
oznacz moderatorów
Ok22-31
#8 Zapaleniec#

Tak, faktycznie. Nagle MF zatroszczyło się o moduły fiskalne rodaków. 

 

oznacz moderatorów
quqa123
#2 Obserwator#

Też nurtowało mnie to pytanie. Tutaj znajdziecie odpowiedź (o ile ufacie stronie *.gov.pl ;P) https://www.kis.gov.pl/wiadomosci/aktualnosci/-/asset_publisher/JSs9/content/nowe-zasady-wystawiania...

oznacz moderatorów