anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Paragon z NIP a zwrot konsumencki

MAMY ROZWIĄZANIE!
NETOPROJEKT
#8 Zapaleniec#

Cześć

Nurtuje mnie następujący temat po zmianach ustawowych ze stycznia 2020 a mianowicie:

  1. Prowadzę jednoosobową firmę i czy jak podam NIP do paragonu a nie wezmę faktury VAT to jestem dalej konsumentem czy już przedsiębiorcą  ?
  2. No i teraz sedno sprawy - czy mogę kupić coś jako Konsument na paragon z wpisanym numerem NIP i jak ten towar mi odpowiada to zostaje u mnie, zgłaszam się do sprzedawcy z prośbą o wystawienie faktury VAT na podstawie paragonu z NIP a jak mi nie odpowiada to czy mogę zwrócić jak zwykły konsument ? 

Będę wdzięczny za waszą interpretację

Andrzej 

oznacz moderatorów
38 ODPOWIEDZI 38
xyz96
#21 Demiurg#

Nie masz prawa do zwrotu jeśli nie jesteś konsumentem, stanowi o tym art 27. Ustawy konsumenckiej. Paragon z jakimś numerem, który może, ale nie musi być NIP, nie jest dowodem, że nim nie jesteś.

oznacz moderatorów
NETOPROJEKT
#8 Zapaleniec#

Może i tak ale nie do końca - dopóki nie biorę faktury tylko kupuję na paragon jestem konsumentem. Niejednokrotnie tak kupuję jak nie chcę faktury bo przecież skoro jestem przedsiębiorcą nie muszę na wszystko brać faktury . Czym się różni paragon od paragonu z NIPem ?  Ano tylko wpisanym numerem NIP ale to cały czas jest paragon a nie wystawiona faktura więc dlaczego mam być traktowany jak przedsiębiorca a nie jak konsument. W systemie allegro nie zaznaczam, że potrzebuję fakturę i nie podaję do niej pełnych danych tylko info w uwagach, że proszę o wpisanie NIPu na paragon. 

oznacz moderatorów
akcesoria-net-pl
#15 Entuzjasta#

Paragon z NIP (do 450zł) jest fakturą.

oznacz moderatorów
NETOPROJEKT
#8 Zapaleniec#

tak oczywiście ale mówię o sytuacji przy zakupie np. wzmacniacza audio za 3000 zł bo zajmuje się też doborem sprzętu audio. Chce sprawdzić jak gra - jak mi pasuje zostaje u mnie i proszę o fakturę a jak nie to odsyłam. Teraz mam związane ręce bo jak poproszę o fakturę to nie mogę odesłać a jak poproszę o paragon i nie podam NIPu to nie mogę dostać faktury. W związku z czym muszę kupić dwa jak coś chcę tzn. na paragon potem odesłać i kupić drugi raz na fakturę dlatego liczyłem na paragon z NIP który rozwiąże problem 

oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

Zakup na paragon z jakim numerem, który może być numerem NIP nie oznacza, że nie jesteś konsumentem. Tam nie ma danych firmy.

oznacz moderatorów
RED
#21 Demiurg#

@xyz96 ma rację - paragon z nipem może być uznany za zakup firmowy tylko wtedy

gdy są spełnione pewne przesłanki - zakup musi byc do działalności gospodarczej

paragon taki jest uznawany za fakturę jeżeli opiewa do 450zł

oraz firma musi taki dokument zaksiegować lub przynajmniej zapłacić z konta firmowego

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-nip-nabywcy-na-paragonie-a-faktura-do-paragonu-warto-wiedziec

przecież dobrze jako kowalski mogę sobie kazać wystawić fakturę na orlena czy też kancelarię premiera

ale nadal będę konsumentem i będę towar używał prywatnie

PAństwo się do tego nie przyczepi bo nikt sobie vatu nie wrzuci w koszta

 

 

 

 

oznacz moderatorów
br.
#21 Demiurg#

@NETOPROJEKT 

Wydaje  się to proste.  Kupujesz jako  konsument,  testujesz no i po  kilku dniach  zawiadamiasz  sprzedawcę  że  odstępujesz od umowy.  Nie  odsyłasz.  Kolejnym mailem  zawiadamiasz  sprzedawcę że  chcesz odkupić ten sam  sprzęt  ale  na konto firmowe, z fakturą. Bez  przesyłania.

Tylko nie  wiem jak  będzie  patrzył sprzedawca na  takie  machlojki  i  czy na  to  pójdzie.  U  Ciebie  będzie  wszystko w porządku  jest  sprzęt,  jest  faktura,  natomiast  sprzedawca  w razie kontroli nie będzie miał  przelewów  bankowych  tylko  gołą  fakturę.  Nie będzie  również miał  śladów  przesyłek,  ewentualnie  dowodów magazynowych. Niby można  to wszystko  sfabrykować ale  nieładnie  to wygląda, więc kto na  to pójdzie  i  za ile?

oznacz moderatorów
NETOPROJEKT
#8 Zapaleniec#

Trochę kombinowany sposób ale jest - dzieki 🙂

oznacz moderatorów
TATLOK
#15 Entuzjasta#

@NETOPROJEKT  Nie otrzymasz paragonu z numerem NIP (faktura uproszczona) dla kwoty powyżej 450zł. Wtedy sprzedawca automatycznie wystawi fakrutę.

oznacz moderatorów
NETOPROJEKT
#8 Zapaleniec#

No własnie taki paragon dostałem na kwotę 4200 zł.

oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

A co to jest faktura? Czyżby tylko dowód sprzedaży?

oznacz moderatorów
k40wu43l
#7 Wielbiciel#

Całkowicie błedna interpretacja. ustawodawca pozostawił termin paragon. Paragon niezależnie od kwoty i NIPu, pozostaje paragonem. w kwocie do 450 pln moze być traktowany jako faktura uproszczona. Generalnie zakup przez konsumenta, pozostaje zakupem przez konsumenta niezależnie czy są jakies numerki na paragonie dodrukowane czy nie, tak twierdzi art 27. Ustawy konsumenckiej. Sprzedawca dalej ma obowiązek na wezwanie wystawić fakturę do takiego paragonu. Róznica od stycznia 2020 polega na tym, ze jeśli nie podałeś jako nabywca NIP podczas zakupu to nie mozesz ządać wystawienia faktury. btw. przy podaniu NIP dalej powinienes zachować pełnie praw konsumenckich i tu portal allegro dał ciała i nie dopuszcza opcji, żądania NIP na paragonie. Przez sekunde nie pomysleli czemu z ustawy nie wyleciało słowo paragon. do meritum, paragon to paragon, faktura to faktura. Parago z nip to dalej paragon.

oznacz moderatorów
Paweco78
#2 Obserwator#

Pargon z nipem jest paragon i może być traktowany jako rachunek uproszczony.

oznacz moderatorów
akcesoria-net-pl
#15 Entuzjasta#

Poza nielicznymi wyjątkami, posługiwanie się NIP jest zarezerwowane dla firm, więc zakup na paragon z nipem nie jest zakupem konsumenckim.

oznacz moderatorów
NETOPROJEKT
#8 Zapaleniec#

I ok - rozumiem takie stanowisko ale jak do tego ma się prawo ponieważ paragon a paragon z NIPem to cały czas paragon. Przecież dla sprzedawcy to nie problem wydać do tego fakturę jak ktoś chce towar lub przyjąć zwrot jeżeli ktoś odstąpi od umowy zawartej na odległość. Z punktu księgowego moim zdaniem problem jest kiedy jest już wystawiona faktura i trzeba robić korekty a nie jak jest paragon i realizuje się zwykły zwrot konsumencki. Spodziewam się, że za każdym razem będzie to indywidualna umowa między kupującym a sprzedającym... 

oznacz moderatorów
akcesoria-net-pl
#15 Entuzjasta#

Podając NIP przy zakupie potwierdzasz, że jest to zakup firmowy. 

oznacz moderatorów
NETOPROJEKT
#8 Zapaleniec#

No właśnie - ja uważam, że podając NIP do paragonu potwierdzam, że to może być zakup firmowy ale de facto jeszcze nie jest bo nie ma faktury. Cały czas oczywiście mówię o zakupie powyżej 450 zł który na podstawie paragonu nie może być zaksięgowany jako faktura bo bo wtedy tylko faktura jest dowodem zakupu na firmę. Tylko to co ja uważam a  co stanowi prawo to dwie różne rzeczy

oznacz moderatorów
AGD-SERVICE
#13 Ambasador#

Błąd w rozumowaniu. Podając nr NIP potwierdzasz, że to jest zakup firmowy.

oznacz moderatorów
br.
#21 Demiurg#

@NETOPROJEKT   Sprzedawca  nie ma prawa  wystawić  dwóch  dokumentów  na  ten sam towar.  Albo  paragon, albo  faktura.

Gdy  przyjmuje  zwrot musi to wykazać  w dokumentach,  musi  wypełnić  jakiś  dowód  przyjęcia ,  storno  czy  fakturę korygującą.

oznacz moderatorów