anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Zakup na fakturę a opcja wysyłki

MAMY ROZWIĄZANIE!
AptekaNatolinska
#14 Krzewiciel#

Sytuacja taka: mam wlączoną opcje smart czyli w okreslonych warunkach nie płacę za koszt wysyłki.

Zakup na kwotę uprawniającą do tej bezpłatnej wysyłki i proszę o fakturę VAT,

Wpłata na konkretną kwotę, dajmy na to 200zł.

Sprzedawca wystawia mi fakturę na kwotę 208 zł, ponieważ tyle de facto dostał z PayU. Następuje niezgodność dokonanej wpłaty z rachunku firmowego a wysokością kwoty wykazanej na fakturze. 

 Towar niezgodny z opisem, zwracam, zostaje wystawiona korekta na kwotę 208zł (wartość towaru + wysyłka), na konto wraca mi 200zł, znów brak spójności. Inna kwota na korekcie, inna jako wpływ na rachunek. 

Jak to rozwiązać ?  Czy sprzedawca ma obowiązek wystawić fakturę na kwotę wpłaconą przez mnie i ewentualnie drugą na koszt wysyłki przekazany mu  przez allegro? Przeciez  w przypadku korekty zwraca mnie wpłacony koszt 200zł za towar, wystawia fakturę korygująca na wartość towaru + koszt wysyłki, ale kosztu wysyłki nie zwraca do allegro. Ukryty dochód dodatkowy?

oznacz moderatorów
12 ODPOWIEDZI 12
dario381
#10 Popularyzator#

Ja jakoś jak sprzedaję w opcji smart, dostaje wpłatę tylko za przedmiot.  Na 100%. Gdzieś się pomyliłeś..

oznacz moderatorów
mikeza
#20 Guru#

@dario381  nigdzie nie było pomyłki, bo system płatności uzależniony jest od formy wysyłki. Przy paczkomatach fv dostaję na sam towar, bo tylko za towar otrzymuje wpłatę kupujący, a przy np. wysyłkach pocztowych fv opiewa na kwotę towar + wysyłka, bo sprzedający otrzymuje całość na konto, wartość towaru + koszt wysyłki.

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów
dario381
#10 Popularyzator#

A to sorry nie wiedziałam, ja mam tylko allegro inpost. 

oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

Do takiego właśnie zamieszania dochodzi z tym Smartem. Moim zdaniem kupujący, a zwłaszcza firma ma otrzymać fakturę na kwotę, jaką zapłacił. Jeśli sprzedawca musi wykazać wpływy w pełnej wysokości, to niech dowód sprzedaży na koszt wysyłki wystawie temu, od kogo te pieniądze otrzymał. Dopytaj o to w US.

oznacz moderatorów
mikeza
#20 Guru#

@AptekaNatolinska  zakładam, że to księgi rachunkowe i stąd skrupulatność w stanach na koncie ?

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów
akcesoria-net-pl
#15 Entuzjasta#

Sprzedający ma obowiązek wystawienia faktury i faktury korygującej na kwotę transakcji (208 zł), a kupujący nie powinien księgować kosztu nieponiesionego (8 zł).

Nie mogę sprawdzić jak to wygląda w praktyce, więc nie wiem ile dostaje kupujący przez 'zwróć wpłatę'? Jeśli dostaje 208, to ma dodatkowy przychód (do zaksięgowania). 

oznacz moderatorów
AptekaNatolinska
#14 Krzewiciel#

Jak moze nie księgowac kosztu poniesionego, nie ma czegoś takiego w nomenklaturze ksiegowej.

Wpłata z rachunku bankowego 200 zl to i faktura VAT powinna być na te kwotę i korekta do niej na tę samą.

A koszt dostawy smart dotyczy wylącznie relacji allegro-sprzedający. Żeby jeszcze było ciekawiej, w przypadku reklamacji ze strony sprzedawcy musi byc zwrócony koszt odesłania wadliwego przedmiotu. 

oznacz moderatorów
akcesoria-net-pl
#15 Entuzjasta#

Sprzedawca musi wystawić fakturę zgodnie z otrzymanym wpływem. Relacje klient-allegro dla sprzedawcy nie mają znaczenia. Sprzedawca dostaje za transakcję 200+8 i na taką kwotę musi być faktura.

Otrzymałeś wpłatę od .....

.....

Razem do zapłaty z góry

Kwota do zapłaty208,00 zł
W tym koszty dostawy8,00 zł
Kwota wpłaty208,00 zł
 zakończona
oznacz moderatorów
mikeza
#20 Guru#

@AptekaNatolinskaczytałem na ten temat artykuł w prasie branżowej i wyraźnie podano, że w przypadku korzystania przez kupującego ze smarta, czyli darmowej wysyłki księguje on tylko i wyłącznie wartość towaru, bez kosztów wysyłki ujętych na fv jaką otrzymał od sprzedającego. W koszty może zaksięgować abonament smartowy. Ja tak robię, otrzymując fv z kosztami wysyłki, których nie poniosłem, księguje tylko i wyłacznie wartość towaru jaki znajduje się na fv. Prowadzę księgę przychodów i rozchodzów, nie wiem jak to jest w przypadku pełnej księgowości, gdzie faktycznie duże znaczenie ma przepływ przez konto firmowe.

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów
akcesoria-net-pl
#15 Entuzjasta#

@mikeza  dokładnie tak

oznacz moderatorów
TATLOK
#15 Entuzjasta#

@AptekaNatolinska Sprzedawca zrobił błąd że przyjął zwrot od firmy, bo nie musiał tego robić.

oznacz moderatorów
AptekaNatolinska
#14 Krzewiciel#

musiał przyjąć, bo produkt otrzymany miał sie jak pięść do nosa do zakupionego. Chcialbyś tak?  Kupujesz psa a dostajesz kota na którego na dodatek masz uczulenie? Zgadzasz sie ? NIE, oddajesz kota a chcesz psa albo zwrot wpłaty, prawda?

oznacz moderatorów