anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Zakup na raty, a potencjalne oszustwo

MAMY ROZWIĄZANIE!
Mitmiru
#8 Zapaleniec#

Dzień dobry, zastanawia mnie pewna rzecz, a mianowicie

na allegro jest pewna oferta elektroniki, w dość zaskakującej, kuszącej cenie z możliwością kupna na raty

załóżmy, że kupie ten przedmiot na raty, a dostawca mi go nie dostarczy, bo okaże się oszustem.

I teraz mi ktoś proszę wytłumaczy, na jakiej zasadzie to działa? co powinienem z tym zrobić? czy będę musiał spłacać raty za przedmiot, którego fizycznie nie posiadam? czy zgłoszenie w/w sytuacji coś poskutkuję? 

dziękuję za pomoc,

z poważaniem,

Adam [edycja]

oznacz moderatorów
19 ODPOWIEDZI 19
mdrogeria
#21 Demiurg#

Mitmiru musisz pilnować spłaty , w skranym przypadku otrzymasz rekompensatę z POK

oznacz moderatorów
Mitmiru
#8 Zapaleniec#

Przykro mi ale nie rozumiem

co to znaczy skrajny przypadek? Bo moim zdaniem skrajnym przypadkiem jest właśnie kupienie przedmiotu na raty i niedostanie go od sprzedającego.

Czyli mimo to, że nie dostałem przedmiotu, zostałem oszukany, musze spłacać raty?

oznacz moderatorów
mdrogeria
#21 Demiurg#

Mitmiru umowę ratalną podpisujesz z bankiem i musisz się trzymać harmonogramu spłat . Towaru nie otrzymasz to dostaniesz rekompensatę .

oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

@Mitmiru Nie ma znaczenia, że to zakup na raty. Jeśli nie otrzymasz przedmiotu po przekazaniu sprzedawcy pieniędzy z banku, możesz otworzyć sprzedającemu Dyskusję; https://allegro.pl/dyskusje/nowa w której pracownik Allegro zobowiąże go do wywiązania się z umowy. Jeżeli to nie poskutkuje, po 14 dniach od zakupu możesz wystąpić z wnioskiem o zwrot środków z Programu Ochrony Kupujących; https://allegro.pl/program-ochrony-kupujacych/wybor-zamowienia Allegro gwarantuje bezpieczne zakupy. Po wypłacie rekompensaty z POK pieniądze wracają do banku, a Ty z bankiem rozwiązujesz umowę kredytową.

oznacz moderatorów
Mitmiru
#8 Zapaleniec#

dziękuję za pomoc

oznacz moderatorów
mdrogeria
#21 Demiurg#

Mitmiru musisz sobie zerknąć na umowę jaki masz czas na odstapienie od umowy z bankiem , dyskusja i akceptacja wniosku do POK może trwać dłużej , a to komplikuje sprawę .

oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

To niczego nie komplikuje. Gdy bank otrzyma zwrot środków, nie może zmuszać kupującego do spłaty rat.

oznacz moderatorów
kostas11
#21 Demiurg#

@Mitmiru działa to tak samo jak byś zapłacił gotówką, jest sąd, POK, rzecznik konsumenta itp. Tyle że będzie trzeba spłacać raty do czasu zwrotu kasy żeby nie wpaść w BIK 🙂

________
Κώστας
oznacz moderatorów
Mitmiru
#8 Zapaleniec#

Dziękuję za informację

bardzo mi to pomogło, po prostu zastanawiałem się nad tym, jakbym trafił na nieuczciwego sprzedawcę (oczywiście nie zakładam tego z góry) to, czy mam narzędzia do obrony i jak mogę z nich korzystać

równie dobrze mogłoby być tak, że zostałem oszukany, z ratami na karku, a policja i allegro rozkładają ręce i jedyne co bym usłyszał to "przykro nam, w przyszłości zadbamy żeby takie sytuacje nie miały miejsca"... a doskonale wszyscy wiemy że bank nie będzie patrzył czy dostałeś to co chciałeś czy nie, masz płacić 

 

oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

@Mitmiru Na Allegro nie spotka Cię taka sytuacja.

oznacz moderatorów
mdrogeria
#21 Demiurg#

Mitmiru dlatego napisałem ,, musisz pilnować spłat ,, Jeśli środki z POK nie wpłyną na czas obowiązek spłaty zgodnie z umową z bankiem ciąży na Tobie . Chyba zdajesz sobie sprawę jakie są konsewencje niedopełnienia obowiązku przestrzegania harmonogramu spłat . Allegro zwróci Ci z POK kwotę za towar + koszt przesyłki jeśli taki występował , a ew. karne odsetki czy kara umowna spocznie na Tobie . Możesz domagać się ich pokrycia przez nieuczciwego sprzedawcę , ale tylko  z powództwa cywilnego .

oznacz moderatorów
mdrogeria
#21 Demiurg#

xyz96 nie straszę tylko staram się przedstawić autorowi wątku najmniej optymistyczny scenariusz 

@mr_oma@la_nika@nat_not@_HolaOla_  proszę o interwencję .

oznacz moderatorów
la_nika
Moderatorka
Moderatorka

@mdrogeria @xyz96 wychodzi na to, że wszyscy w tym wątku zgadzają się, że w tej hipotetycznej sytuacji zanim zostanie wypłacona rekompensata z POK, kupujący spłacałby raty zgodnie z harmonogramem. Dopytuję czy gdyby nie zapłacił to czy potwierdziłby się czarny scenariusz @mdrogeria 🙂 Ale chcę podkreślić, że to jest czyste teoretyzowanie, ponieważ z reguły problem z przesyłką wychodzi szybciej, kupujący zakłada dyskusję, a jeśli nie ma odpowiedzi czy mamy podejrzenia odnośnie sprzedającego to zachęcamy do złożenia wniosku do POK, a wniosek rozpatrywany jest w krótkim czasie i pewnie wszystko szybko by się wyjaśniło. 

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów
mdrogeria
#21 Demiurg#

 wątek przez autora zostal założony tylko w jednym celu mianowicie zapoznania się opcją ,,co w przypadku gdy ..... ,, Jak wszyscy wiemy życie samo plecie swoje scenariusze , nie zawsze wszystko idzie gładko i po naszej myśli mimo , że robimy wszystko , aby tak było. Wspomnę jeszcze o wypadkach losowych na , które wpływu zupelnie nie mamy .

Po to jest Gadane , aby autor wątku zapoznał z wszystkimi możliwościami ....również tymi pisanymi węglem .

oznacz moderatorów
la_nika
Moderatorka
Moderatorka

@xyz96  @mdrogeria masz rację osoba, która zadała pytanie powinna otrzymać różne możliwości, ale ponieważ gdybamy to chciałam zaznaczyć, że @Mitmiru  nie ma się czym martwić, bo gdyby były problemy to rozwiązanie najprawdopodobniej pojawiłoby się szybciej, niż pierwsza rata. 
Ale wracam po konsultacji. Umowa kredytowa jest zawierana przez klienta z bankiem i bank może wymagać spłacalności pierwszej raty w terminie (nie bierze pod uwagę innych czynników w tym momencie, jak np. brak towaru).
Dlatego zawsze lepiej w takiej sytuacji spłacić pierwszą ratę, a gdy dojdzie do zwrotu z pok, to powstała nadpłata zostanie wyksięgowana przez bank.
Natomiast, jeśli z tytułu braku spłaty zostaną naliczone jakiekolwiek odsetki, to Kupujący może się domagać ich pokrycia przez Sprzedawcę, ale tylko z powództwa cywilnego tak jak opisał to @mdrogeria . 

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów
Mitmiru
#8 Zapaleniec#

Dzień dobry, zgadza się, biorąc przedmiot na raty prawie zawsze trzeba się liczyć z kosztami takimi jak odsetki, koszt kredy i prawie zawsze spłaca się więcej niż pożyczyło. Jak już temat jest kontynuowany, to rozumiem, że jeżeli sprzedawca mnie oszuka, pok udzieli rekompensaty, to i tak odsedki itp spłacać muszę ja? Albo sprzedający, jak go pozwę? No dobrze, a czy allegro w takim przypadku udostępni mi dane sprzedającego? 

oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

@Mitmiru Ale jakie odsetki Ty chcesz płacić? Na Allegro masz raty zero. Jeżeli nie otrzymasz towaru, bank dostanie zwrot środków z POK, Ty kontaktujesz się z bankiem i rozwiązujesz umowę. Jeżeli bank nie otrzyma pieniędzy z POK przed terminem spłaty pierwszej raty, powinieneś ją zapłacić. Po wypłacie pieniędzy z POK bank się z Tobą rozliczy, odda Ci tę pierwszą ratę i rozwiąże z Tobą umowę. Nie może być tak jak napisałeś na początku, czyli że nie otrzymasz towaru, a mimo to będziesz spłacał raty. Dane sprzedającego otrzymujesz już w chwili dokonania zakupu ratalnego.

oznacz moderatorów
Mitmiru
#8 Zapaleniec#

Już spieszę z wytłumaczeniem 🙂 raty 0procent są w określonych przez bank warunkach np. 10rat x0procent. W obecnej sytuacji malo kto może sobie pozwolić na placenie raty po 500-700zł miesięcznie, dlatego wybiera się okres spłaty i wysokość raty, na jaką w danej chwili możesz sobię pozwolić, moj wypatrzony sprzęt kosztował 5,7tyś i niestety niekomfortowe jest dla mnie placenie raty miesiecznej prawie 600zł. Biorąc ten sprzęt na raty.m powiedzmy 30rat, będą dodatkowe koszty, jak odsetki, koszt calkowity kredytu itp...

oznacz moderatorów
Agent051
#16 Inspirator#

@Mitmiru Sprawdź czy atrakcyjność ceny nie wynika z przedsprzedaży. Może być tak, że dziś płacisz a towar dostaniesz za kilka miesięcy. Takie oferty elektroniki mają zazwyczaj bardzo atrakcyjne ceny.

oznacz moderatorów