anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

ZAkup Telefonu, ktory nie mia splaconych rat

MAMY ROZWIĄZANIE!
AnnaMX945JJ
#9 Pomysłodawca#

Witam,

Kupilam telefon Samsung S20 od firmy [edycja]. Nie 'bardzo tani', normalna cena.

[edycja]

Dostalam powiadomienie Pop-Up od Plusa ze 'mam splacic raty, bo zablokuja mi telefon'. Zadzwononilam do Plusa, powiedzieli ze sprzedawca z Allego sprzedal mi elefon, ktory nie ma splaconych rat.

Rozmawialam z Allegro - najpierw 'Sprzedawca nie ma prawa takiego towaru sprzedawc'. Teraz 'telefon musi Pani odeslac do sprzedawcy, bo to wada prawna'. 

Nie wiem, ile potrwa zalatwianie sprawy.

Jestem w podrozy sluzbowej za granica. Potrzebuje telefonu codziennie.

Czyli: Allegro nie weryfikuje sprzedawcow (???). A ja mam ponosic wysokie koszty (musze kupic nopwy telefon?), i czas na reinstalacje?

Kos mial podobny przypadek.,

Pozdrawiam

J.

 

 

 

 

 

oznacz moderatorów
19 ODPOWIEDZI 19
LEW433
#21 Demiurg#

Tak, takie wątki były tu i nawet po dwóch latach użytkowania, policja przychodziła do domu i zabierała telefony. przy zakupie takiego telefonu właścicielem jest firma Plus a nie użytkownik, pozostaje sąd.

oznacz moderatorów
ko_alka
Moderatorka
Moderatorka

@AnnaMX945JJ Konto sprzedającego zostało już zablokowane - nie powinien on sprzedawać urządzenia, które w rzeczywistości do niego nie należało.

O jakich dodatkowych kosztach mówisz? Koszt odesłania telefonu poniesie sprzedający (powinien zwrócić Ci pieniądze za produkt + koszty odesłania). 

Ola
Moderatorka

  _____________
  Wypełnij ankietę i daj znać, co myślisz o Allegro Gadane! 🙂
oznacz moderatorów
AnnaMX945JJ
#9 Pomysłodawca#

Jutro kupie w Sztuttgarcie (Niemcy) nowy telefon, identyczny model (takiego bede szukala). Tu jestem sluzbowo.

Potem wyczyszcze zakupiony na Allegro telefon i odesle.

Podlicze koszty i poinformuje Panstwa.

Pozdrawiam,

J.

oznacz moderatorów
AnnaMX945JJ
#9 Pomysłodawca#

Zlozylam wniosek w POK (Program Ochrony Konsumenta).

Sprzedajacy wysyla mi wiadomosci, ze to 'on (sprzedajacy) jest poszkodowany bo <<kupil sprzed obarczony wada>>>'. To jest bezczelnosc i brak standardow.  Proponuje zablokowac tego sprzedawce. 

Cytat:

Proszę opanować emocje i zauważyć, że sami w takiej sprawie przecież jesteśmy poszkodowani - przecież ten sprzęt kupiliśmy od innego sprzedawcy.

Z powazaniem,

J.

oznacz moderatorów
AnnaMX945JJ
#9 Pomysłodawca#

Ciag dalszy:

Alegro odrzucil moj wniosek POK, bo 'Sprzedawca jest chetny to rozmowy'.

Spawdzilam na stronie: https://www.plus.pl/formularze/formularz-imei -> Telefon nalezy do Pomkomtela.

Moja informacja do Blue-Phone "Wyslalam screenshot z zakupionego u Panstwa telrefonu - widoczne jest IMEI. Czyli Panstwo, jako profesjonalisci nie sprawdzacie co sprzedajecie na stronie https://www.plus.pl/formularze/formularz-imei (dostepna publicznie) ??? Z powazaniem, XXX"

Odpowiedz sprzedawcy "Informacje na tej stronie nie są zawsze aktualne, ponadto to nic nie zmienia - nie zrealizujemy przecież zwrotu ani nie rozpatrzymy reklamacji bez odesłania sprzętu. Rozumiem, żę ma Pani obawy, ale gdybyśmy mieli złe intencje, to byśmy nic nie proponowali - nie byłoby po prostu z nami kontaktu, zależy nam na rozwiązaniu sprawy."

 

Dzis kupilam nowy telefon - nie mam zamiaru uzywac czegos co jest kradzione/nieoplacone. Sprzedawca poprosil mnie o przeslanie zdjecia paragonu. Wyslalam z prosba o odpowiedz czy to zdjecie spelnia 'wymagania'.

Odpowiedz sprzedawcy " W ramach naszej odpowiedzialności za rzecz, próbujemy z tej rzeczy wadę usunąć, wymienić (raczej nie obniżamy ceny), albo zwrócić środki. Przy czym sposób rozwiązania zależy od konkretnej sytuacji i tego jakie są możliwości. Nie musi Pani do złożenia reklamacji 'gromadzić dokumentów', to po naszej stronie jest dowiedzenie braku wady lub uznanie reklamacji - rozwiązanie problemu."

Caly czas powtarzam, ze interesuje mnie tylko zwrot gotowki.

Po zastanowieniu sie, nie odesle telefonu do sprzedawcy, oto co im odpisalam:

<<Czyli podsumowujac: 1) Pomkomtel / Polsat sprawdzi czy sprzedaliscie mi Panstwo telefon 'kradziony/nieoplacony'. 2) Orange potwierdzi kiedy pierwszy raz uzylam karty SIM z tego aparatu 3) Potem przekaze informacje do Allegro i szerzej, jesli odp. na pytanie 1) bedzie pozytywna.>>

Czyli - niech Pomkomtel sprawdzi co mi sprzedano.

J.

 

 

 

oznacz moderatorów
LEW433
#21 Demiurg#

Dziwna sprawa, czyli można sprzedawać rzeczy nie swoje?😕

oznacz moderatorów
AnnaMX945JJ
#9 Pomysłodawca#

Widac mozna, na Allegro chyba mozna (potwierdzi POmkomtel). 

Jesli  Pomkomtel potwierdzi, ze to kradziony/nie splacony telefon to ide na policje. Zeby pomoc sobie i innym. 

Do Moderator - Sprzedawca nie jest zablokowany. Ale niech to juz sprawdzi POmkomtel i jesli trzeba to Policja.

J.

oznacz moderatorów
ko_alka
Moderatorka
Moderatorka

@AnnaMX945JJ Na Allegro nie wolno sprzedawać takich urządzeń, a konto tego sprzedającego jest zablokowane. Dlaczego uważasz inaczej?

Rozumiem, że jest to dla Ciebie niekomfortowa sytuacja, ale sprzedający wykazuje inicjatywę i chce współpracować, dlatego - kiedy będziesz miała taką możliwość - odeślij do niego telefon w ramach reklamacji, a sprzedający zwróci Ci pieniądze. 

Ola
Moderatorka

  _____________
  Wypełnij ankietę i daj znać, co myślisz o Allegro Gadane! 🙂
oznacz moderatorów
A3dam
#19 Nestor#

@ko_alka 
Jeżeli zarówno Ty jak i Kupująca - posiadacie już wiedzę do kogo należy rzecz będąca przedmiotem transakcji na Allegro i wiecie już że nie jest to sprzedawca (który nigdy nie był i nie jest właścicielem tej rzeczy) - to na jakiej podstawie zachęcasz Kupującą do odesłania telefonu - który z dużym prawdopodobieństwem może być przedmiotem przestępstwa - do osoby na której ciążą uzasadnione podejrzenia że może być przestępcą ?

Pomoc w zbyciu rzeczy ?, pomoc w ukryciu rzeczy.?

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów
A3dam
#19 Nestor#

@AnnaMX945JJ 
Do rozpatrzenia reklamacji (telefon z wadą prawną) sprzedawca nie potrzebuje telefonu.
Do usunięcia wady prawnej (ew. spłata zobowiązań Polkomtelowi i przeniesienie własności na Ciebie) - również aparat nie jest potrzebny.
Jeżeli sprzedawca nie usunie wady prawnej lub nie odda Ci całości zapłaconej kwoty - możesz zgłosić sprawę do POK.
Ten telefon nigdy nie był i nie jest własnością Sprzedawcy - po odzyskaniu pieniędzy (od Sprzedawcy lub z POK) możesz telefon oddać (za pokwitowaniem): prawowitemu właścicielowi - Polkomtelowi, lub na najbliższym komisariacie Policji.

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów
AnnaMX945JJ
#9 Pomysłodawca#

Wlasnie wyslalam e-mail to Polkomtela z opisem sytuacji i screenshotami.

J.

oznacz moderatorów
LEW433
#21 Demiurg#

LEW433_0-1649832513917.png

 

oznacz moderatorów
AnnaMX945JJ
#9 Pomysłodawca#

Odpowiedz Polkomtel ponizej. PO zakupie i otrzymaniu wiadomosci o zablokowaniu telefonu o ile 'nie splace rat'  sprawdzilam na stronie IMEI. Otrzymalam informacje: 

Informujemy, że właścicielem urządzenia jest Polkomtel Sp. z o.o. 

Czyli, wyglada na to, ze to na mnie (nie na Sprzedawcy) lezy obowiazek kontaktu z 'pierwotnym wlascicielem'  (???). https://www.skapiec.pl/site/sklep/8860#opinions (Natalia R.)

 

Info od POlkomtel:

dziękuję za przesłaną wiadomość.

Chciałbym poinformować, że zgodnie z regulaminem Promocji urządzenie telekomunikacyjne pozostaje własnością Polkomtel sp. z o.o. aż do uiszczenia ceny w całości.

Abonent, który nabył urządzenie w systemie ratalnym, zobowiązany jest do dokonywania płatności w terminie, zgodnie z zawarta umową.

W przypadku braku wpłat, Polkomtel spłatę należności będzie egzekwował od właściciela numeru, który zawarł umowę natomiast telefon zostanie zablokowany.

Tym samym nie jestem w stanie pomóc, sugeruję kontakt z osobą od której nabył/a Pan/Pani sprzęt.

Informuję także, że na stronie https://www.plus.pl/formularze/formularz-imei udostępniono formularz pozwalający na sprawdzenie czy sprzedane na raty urządzenie stanowi nadal własność operatora (czy kupowane z drugiej ręki urządzenie jest wolne od obciążeń).

oznacz moderatorów
AnnaMX945JJ
#9 Pomysłodawca#

@A3dam , @LEW433 

Zobacz odpowiedz Polkomtela ... (moj wpis sprzed minuty).

Jak to interpretujesz?

DZiekuje,

J.

Odpowiedz POmkomtel:

 

Dzień dobry,

dziękuję za przesłaną wiadomość.

Chciałbym poinformować, że zgodnie z regulaminem Promocji urządzenie telekomunikacyjne pozostaje własnością Polkomtel sp. z o.o. aż do uiszczenia ceny w całości.

Abonent, który nabył urządzenie w systemie ratalnym, zobowiązany jest do dokonywania płatności w terminie, zgodnie z zawarta umową.

W przypadku braku wpłat, Polkomtel spłatę należności będzie egzekwował od właściciela numeru, który zawarł umowę natomiast telefon zostanie zablokowany.

Tym samym nie jestem w stanie pomóc, sugeruję kontakt z osobą od której nabył/a Pan/Pani sprzęt.

Informuję także, że na stronie https://www.plus.pl/formularze/formularz-imei udostępniono formularz pozwalający na sprawdzenie czy sprzedane na raty urządzenie stanowi nadal własność operatora (czy kupowane z drugiej ręki urządzenie jest wolne od obciążeń).

oznacz moderatorów
A3dam
#19 Nestor#

@AnnaMX945JJ 
Tu nie ma co interpretować.

Potwierdzono wcześniejszą informację, że "urządzenie telekomunikacyjne pozostaje własnością Polkomtel sp. z o.o.".

W odpowiedzi na złożoną przez Ciebie reklamację wady prawnej Sprzedawca ma obowiązek niezwłocznie usunąć wadę prawną z urządzenia znajdującego się w Twoim posiadaniu (może to zrobić np. spłacając zadłużenie Abonenta i powodując, że Polkomtel przekaże Ci prawo własność) albo zwrócić Ci zapłaconą kwotę.
Ponieważ nie ma wątpliwości co do istnienia wady prawnej w reklamowanej rzeczy - brak jest formalnych podstaw do ew. nieuwzględnienia przez Sprzedawcę złożonej reklamacji.
Do usunięcia wady prawnej lub do zwrotu środków z tytułu złożonej reklamacji wady prawnej nie jest konieczne posiadanie rzeczy przez sprzedawcę (zwłaszcza, że nie posiada on do niej żadnych praw)  .
Również do ewentualnego dochodzenia przez niego roszczeń od poprzedniego posiadacza - fizyczna obecność urządzenia nie jest potrzebna.
Wszystko jest napisane tu:
https://spolecznosc.allegro.pl/t5/dyskusje-kupuj%C4%85cych/zakup-telefonu-ktory-nie-mia-splaconych-r...

Brak wypłaty należnej Ci kwoty przez Sprzedawcę spełnia przesłanki do otrzymania wypłaty z POK, a ewentualne uzależnianie przez Allegro wypłaty z POK od wysłania rzeczy będącej własnością spółki Polkomtel to innych podmiotów mogłoby być rozumiane nawet jako pomoc w zbyciu lub ukryciu rzeczy o której mowa w Art. 292 kk.

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów
AnnaMX945JJ
#9 Pomysłodawca#

Allegro napisal  do mnie: 

 
14 kwietnia 2022, 13:04
Zachęcam AnnaMX945JJ do odesłania towaru do Sprzedającego i załączenia potwierdzenia nadania w dyskusji.

 

Ja napisalam do Allegro:

Dio Allegro, prosze o przeczytanie: https://spolecznosc.allegro.pl/t5/dyskusje-kupuj%C4%85cych/zakup-telefonu-ktory-nie-mia-splaconych-r... Czy odsylajac telefon ja nie naruszam prawa?

O co chodzi w tym wszystkim?

@A3dam , bardzo dziekuje

 

oznacz moderatorów
A3dam
#19 Nestor#

@AnnaMX945JJ 
O co chodzi w tym wszystkim?

Jeżeli nie wiadomo o co chodzi - to wiadomo o co chodzi.
Wada rzeczy została potwierdzona przez niezależny (i w tej sytuacji: najbardziej kompetentny) podmiot. Charakter wady i możliwe sposoby realizacji roszczeń reklamacyjnych - wykluczają konieczność odsyłania rzeczy do sprzedawcy (a ew. odsyłanie jej do sprzedawcy stwarza ryzyko niepotrzebnej komplikacji sytuacji kupującego).

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów
komis-bell
#21 Demiurg#

@AnnaMX945JJ Największym problemem jest w zasadzie to, że (z tego co mi wiadomo) Polkomtelowi na tym telefonie w ogóle nie zależy - jest on ich własnością zgodnie z prawem ale jak sama Pani widzi nie wymagają oni jego zwrotu.
Firmie zależy tylko na tym aby właściciel numeru który podpisał umowę spłacał raty.

Czy zapytała Pani w korespondencji z Polkomtelem co powinna Pani zrobić z tym telefonem?



oznacz moderatorów
AnnaMX945JJ
#9 Pomysłodawca#

"Największym problemem jest w zasadzie to, że (z tego co mi wiadomo) Polkomtelowi na tym telefonie w ogóle nie zależy - jest on ich własnością zgodnie z prawem ale jak sama Pani widzi nie wymagają oni jego zwrotu." - tak, dokladnie tak.

W ubiegly czwartek nadalam paczke z telefonem. Firma, od ktorej kupilam telefon zwrocila mi dzis pieniadze.

Nowy telefon (dokladnie ten sam typ, kolor) kupilam w Media Markt w Stuttgarcie taniej niz ten, ktory zwrocilam na Allegro. Z infomacjami o numerach IMEI na 'zapieczetowanym' fabrycznie pudelku. Kupilam nie dlatego ze taniej, tylko dlatego, ze potrzebowalam telefonu.

Jedyna rada - badzcie ostrozni kupujac telefony, tez te, oznaczone jako 'nowe'. I chyba (?) inny podobny sprzet, ktory mozna kupic na raty. 

Pouczajace doswiadczenie.

Zamykam temat. 

oznacz moderatorów