anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Odp.: Zwrot słuchawek dousznych, a Ustawa o prawach konsumenta.

DECO-MASTER
#12 Orędownik#

Client:72726722 z tą precyzją prawa jest kłopot. Nie potrzebne byłyby sądy i inne instytucje pokrewne, gdyby wszystkie sytuacje wyjaśniał konkretny zapis. 😀

br.

"...A teraz sprzedawca wspólnie z działem prawnym Allegro próbują stworzyć interpretację prawa na potrzebę chwili."

Uwierz mi, że na pewno Allegro nie konsultuje za sprzedawcą takich szczegółów przy transakcji za parę złotych.

Sprzedawca jest wdług nich silniejszy i nie trzeba mu pomagać.

Sami są w kropce i nie wiedzą jak postąpić.

Odpowiedz
Ładowanie...

br.
#16 Inspirator#

@DECO-MASTER    "...A teraz sprzedawca wspólnie z działem prawnym Allegro próbują stworzyć interpretację prawa na potrzebę chwili."

Faktycznie niefortunnie  to sformułowałem, broń boże, nie posądzam sprzedawcy i Allegro o jakąś zmowę,  to byłby absurd.  Myślałem raczej o  jednoczesnym podążaniu w jedynym słusznym dla  wspólnego dobra kierunku.

Odpowiedz
Ładowanie...

TATLOK
#15 Entuzjasta#

Zapis o ograniczeniu zwrotu jest zgodny z prawem. Inną kwestią pozostaje interpretacja tego prawa przez sprzedającego, ale to już problem na linii sprzedawca-konsumet, który zwykle rozwiązuje sąd.

Odpowiedz
Ładowanie...

Client:72726722
#9 Pomysłodawca#

@TATLOK  no myślę, że właśnie tu jest problem. Sprzedawca będzie na swoją stronę interpretować, ja na swoją, no ale to raczej naturalne.

Odpowiedz
Ładowanie...

br.
#16 Inspirator#

@Client:72726722   Oferta nie wyświetla się bo została ukryta przez Allegro po tym jak zadałeś kłopotliwe pytania.  Oczywiście nowa  oferta będzie miała już wpisy o ograniczeniach ale to i tak niczego nie rozwiązuje.

W opisie sprzedaży można sobie cytować wszystkie dostępne przepisy, można cytować cały kodeks karny, kodeks cywilny  i Konstytucję RP  ale  z tych wpisów nie wynika że akurat TEN PRZEDMIOT  jest  przedmiotem objętym klauzulą  higieniczną.

Gdyby sprzedający tak uważał mógłby to po prostu napisać, nie napisał bo sam nie wiedział.

A teraz sprzedawca  wspólnie z działem prawnym Allegro próbują stworzyć interpretację prawa na potrzebę chwili.

Odpowiedz
Ładowanie...

#9 Pomysłodawca#

@la_nika czy jest możliwość wglądu do tej zdjętej oferty?

Odpowiedz
Ładowanie...

msniezek
Menedżer Społeczności
Menedżer Społeczności

@Client:72726722 podsumowując ten wątek, bo mam wrażenie, że panuje tu lekki chaos.

1. Sprzedający umieścił w ofercie wszelkie wymagane prawem informacje. Z tego co widzę, w zakładce Zwroty zacytował fragment Ustawy o prawach konsumenta, w którym wymienione zostały wyłączenia dotyczące możliwości odstąpienia od umowy (w tym - wyłączenie tzw. "higieniczne"). O ile mi wiadomo, w przepisach nie ma nakazu wskazywania konkretnych punktów Ustawy, właściwych dla danego produktu, wystarczy zacytować całość.
  2. Warto mieć na względzie, że najprawdopodobniej sprzedający nie robiłby problemu z odstąpieniem w przypadku, gdy produkt nie zostałby rozpieczętowany/użyty. Zatem nie chodzi o to, żeby całkowicie zablokować możliwość odstąpienia dla wszystkich słuchawek dousznych, a jedynie ograniczyć odstąpienie dla tych przypadków, w których słuchawki były testowane (zapis ustawy: "(...) lub ze względów higienicznych, jeżeli opakowanie zostało otwarte po dostarczeniu").
  3. To sprzedający podjął w tej sprawie decyzję o zastosowaniu tego fragmentu ustawy. Nie jest to sytuacja oczywistego nadużycia, sprawa jest kontrowersyjna nawet w tej dyskusji, dlatego nie zdecydowaliśmy się na podważenie jego opinii. Oczywiście kupującemu przysługuje dochodzenie praw na drodze prawnej/konsumenckiej, jeżeli uważa tę drogę za uzasadnioną.
  4. Oferta rzeczywiście została usunięta i nie jest już dostępna, ale nie miało to związku z tą sprawą (dotyczyło naruszeń z dziedziny praw autorskich).

Maciej Śnieżek
   Menedżer Społeczności

Tak jak roślina, społeczność potrzebuje pielęgnacji i troski, by rozkwitać.
   Dbajmy o nasze dobre relacje!
Odpowiedz
Ładowanie...

#9 Pomysłodawca#

@msniezek  ale czy dałoby się jednak zobaczyć tę starą ofertę i jej starą zakładkę zwroty? Bez niej to rozmowa o tym co napisał sprzedawca, a czego nie, jest trochę bez sensu.

Odpowiedz
Ładowanie...

br.
#16 Inspirator#

@msniezek  Trochę naciągane to tłumaczenie.  Jeżeli sprzedawca umieści  w zakładce zwroty  zapis o niedostępności  zwrotów za  względów higienicznych dla towarów zapakowanych,  to jeżeli kupię od tego sprzedawcy młotek zapakowany w blister to nie mam prawa go zwrócić?

Uważam że powinna być wyraźna informacja czy ten przedmiot jest przedmiotem z grupy o której mowa,  czyli  że jest przedmiotem higienicznym.  A skoro  takiej informacji nie było to sprzedawca powinien  przedmiot przyjąć i nie stwarzać problemów. Samo umieszczenie w opisie informacji  o ustawie niczego nie przesądza, że taka ustawa istnieje  to większość wie  i nie stwarza problemów.

Pozostają wątpliwości co jest tym przedmiotem higienicznym i sprzedawca powinien wyraźnie to napisac.

Odpowiedz
Ładowanie...

br.
#16 Inspirator#

Jeszcze uzupełnienie:  czyli @msniezek  wyraźnie sugeruje  że należy  omijać szerokim łukiem sprzedawców którzy umieszczą w opisie informację o prawie do nieprzyjmowania zwrotów dla towarów  trwale zapakowanych. Kupujący mogą się nieprzyjemnie dowiedzieć że kupiony młotek lub inny pendriwe  był artykułem higienicznym i zwrot nie przysługuje.

Ta informacja powinna być na stronie głównej Allegro !

Odpowiedz
Ładowanie...

sophie-bunny
#13 Ambasador#

@br. 

Przestań już jątrzyć! To ty podjudziłeś @Client:72726722 do walki o te głupie słuchawki, stąd ten wątek, rozwleczony na 5 stron!
Stanowisko @msniezek  jest jasne i jak najbardziej właściwe. Pora zakończyć wątek.

Odpowiedz
Ładowanie...

br.
#16 Inspirator#

@sophie-bunny  Właśnie zakończyłem. Wnioski z dyskusji podsumowałem.

Dyskusja była o prawie kupującego do informacji.  Głupie słuchawki były tylko przyczynkiem

Odpowiedz
Ładowanie...

DECO-MASTER
#12 Orędownik#

Client:72726722 Do autora wątku i moderatorów, Przed chwilą wszamało wpis zawierający ponoć odpowiedź UOKiK. jakoś pomijając fakt, że wklejony obrazek się nie wyświetlił, usunięto błyskawicznie wpis. Czyżby odpowiedź okazała się zbyt niewygodna?  My jako społeczność możemy się spierać do woli, ale tak szacowny portal nie powinien uciekać się do tak dziecinnych zachowań.

Pokażcie nam odpowiedź,  bez redagowania, rzecz jasna. Czego się wtsydzić?

Odpowiedz
Ładowanie...

#9 Pomysłodawca#

Powiem szczerze, że próbowałem wstawić tę odpowiedź kilka razy. Opublikowałem kilka wiadomości z tym cytatem maila i dopiero ostatnia zadziałała, więc nie wiem czy usuwali  lub blokowali czy po prostu jakiś problem z kodem html skopiowanego tekstu.

Odpowiedz
Ładowanie...

#9 Pomysłodawca#

bo próbowałem edytować tę wiadomość ze zdjęciem odpowiedzi i wkleić tam tekst, ale wyskoczył błąd z kodem html, więc jeśli to wina od strony technicznej, to moja edycja wiadomości mogła ją usunąć. Nie mam jednak dowodów na to więc prawdopodobieństwo usunięcia mojego wpisu też jest możliwe.

Odpowiedz
Ładowanie...

DECO-MASTER
#12 Orędownik#

Wstaw sam tekst bez znaków kodu. Chętnie poznamy odpowiedź.

Odpowiedz
Ładowanie...

Client:80340374
#13 Ambasador#

i wklej tekst Twojego zapytania

Odpowiedz
Ładowanie...

#9 Pomysłodawca#

@Client:80340374  @DECO-MASTER  @br. 

moje zapytanie:

Dzień dobry, Mam pytanie w sprawie zwrotów słuchawek dousznych. Kupiłem takie, nie trzymały się w moich uszach, czyli sa nie do użytku. Chciałem je zwrócić. Doszły do sprzedawcy, ale gdy do niego dotarły, to odwołał się do ustawy o prawach konsumenta, że towar ze względów higienicznych nie moze zostać przyjęty i muszę wyslac kuriera żeby je odebrał. Sprzedawca zacytował w informacji o zwrotach przypadki kiedy nie można zwrócić produktu. Jednak nie poinformował mnie, że ten produkt należy do tego typu produktów. Nazywa je produktem higienicznym  Czy w takim razie może odmówić mi zwrotu i w mojej kwestii leżało domyslenie się, iż dany produkt jest produktem higienicznym, czy jednak powinien był mnie o tym poinformować?

Trochę pogmatwałem to pytanie, ale zadawałem je na telefonie, bo chciałem jak najszybciej odpowiedź. Odpowiedź UOKIK jest jednak prawdziwa niezależnie od mojego pytania

Odpowiedz
Ładowanie...

#9 Pomysłodawca#

@DECO-MASTER  @br.  jak posortujecie od najstarszych wpisy, to na pierwszej stronie powinniście znaleźć mój cytat, ale napiszę go tu jeszcze raz:

Szanowny Panie, w mojej ocenie, w Pana sprawie nie znajdzie zastosowania art. 38 pkt 5) ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz. U. z 2020 r., poz. 287), albowiem z całą pewnością słuchawki można zdezynfekować, by następnie znów - bez uszczerbku dla słuchawek - mogły one zostać wprowadzone przez sprzedawcę do obrotu. Zatem, o ile w ustawowym terminie odstąpił Pan od umowy sprzedaży zawartej na odległość, to Pana oświadczenie było prawnie doniosłe i sprzedawca winien dokonać Panu zwrotu pieniędzy za zakupione przez Pana słuchawki.

Odpowiedz
Ładowanie...

msniezek
Menedżer Społeczności
Menedżer Społeczności

@DECO-MASTER @Client:72726722 mamy na Gadane automat kwalifikujący podejrzane posty do kwarantanny, dopiero decyzja moderatora powoduje ich publikację. Zapewne chodzi m.in. o posty, których duża część została wklejona (zamiast wpisana).

Post jest już widoczny.

Co do jego treści, niewiele ona zmienia. To opinia jednego z prawników (?) UOKiK, jeżeli przekonuje Cię ona, zastosuj się do zawartej w niej porady. Natomiast nie przeceniałbym jej wagi, to nie jest ani oficjalne stanowisko Urzędu, ani tym bardziej wyrok sądu. Nie jestem też pewien, czy zdanie "z całą pewnością słuchawki można zdezynfekować" jest profesjonalną opinią specjalisty od słuchawek dousznych, czy po prostu gdybaniem laika.

Maciej Śnieżek
   Menedżer Społeczności

Tak jak roślina, społeczność potrzebuje pielęgnacji i troski, by rozkwitać.
   Dbajmy o nasze dobre relacje!
Odpowiedz
Ładowanie...