anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Katalog produktów - nowe forum na Allegro Gadane

_HolaOla_
Moderatorka
Moderatorka

Od 1 sierpnia 2022 r. każda nowa oferta na Allegro musi być połączona z Katalogiem produktów. Nie jest to obowiązek łatwy, prosty i przyjemny, ale chcemy ułatwić Wam przygotowanie się do tej zmiany, dlatego od dziś stworzyliśmy dla Was na Allegro Gadane nowe, dedykowane temu tematowi miejsce. Możecie tutaj zadać pytanie, poradzić się innych sprzedających lub zgłosić nam problem, a my postaramy się wspólnie znaleźć najlepsze rozwiązanie.

Co zyskacie dzięki Katalogowi Allegro?

  • Łatwiej i szybciej wystawicie swoje oferty - jeśli podacie kod EAN, markę czy model, pobierzecie z Katalogu komplet danych o produkcie.
  • Zoptymalizujecie swoją sprzedaż i łatwiej będzie Wam nią zarządzać - oszczędzicie czas na przygotowaniu produktu do sprzedaży. Po połączeniu ofert z Katalogiem nie musicie robić zdjęć czy tworzyć nowych opisów. Będziecie za to mieli możliwość analizy danych na temat asortymentu oraz cen swoich produktów, które uzyskacie z Katalogu.
  • Kupujący łatwiej dotrą do Waszych ofert - bo są w nich dokładne parametry. Gdy zgrupujemy oferty z tym samym produktem, kupujący nie będą tracić czasu na przeglądanie wyników na dziesiątkach stron.

Informacje o Katalogu produktów znajdziecie również na stronie Dla sprzedających.

   Ola
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie! 🙂
oznacz moderatorów
101 ODPOWIEDZI 101

MaxxKapanko
#7 Wielbiciel#

 nie do końca się z tym zgodzę od razu na pracownika zgonić pracownika, co osiągnął by w ten sposób nie jest to logiczne. Ja jestem kupującym i sprzedającym na platformie i korzystam z formularza wystawiania i po polaczeniu z katalogiem produktów jest generowana zupełnie nowa nazwa dla produktu który się wystawia sam tak się zrobiłem  

oznacz moderatorów

irek1410
#8 Zapaleniec#

 Dodałem produkty poprzez plik.

Bez opisu i danych.

Po kilku dniach oferty usunięto, z powodu zdjęć, do których  prawa ma inny właściciel.

I upomnienie dostałem.

Zdjęcia zostały przez Was wstawione do aukcji z katalogu produktów.

Albo się pomyliliście, albo nie macie prawa do ich używania.

Dobrze by było, żeby to ktoś wyjaśnił, bo nie bardzo wiem, czy wystawiać dalej poprzez plik Waszymi opisami produktów.

 

 

oznacz moderatorów

irek1410
#8 Zapaleniec#

Odpowiedź  na pytanie "co zyskacie dzięki Katalogowi Allegro":

Problemy.

oznacz moderatorów

ko_alka
Moderatorka
Moderatorka

@irek1410 Cześć. 🙂 Poproszę o przykłady takich ofert. 

Ola
Moderatorka

  _____________
  Wypełnij ankietę i daj znać, co myślisz o Allegro Gadane! 🙂
oznacz moderatorów

irek1410
#8 Zapaleniec#

To było kilkadziesiąt ofert.

np:

Producent zgłosił.

oznacz moderatorów

ko_alka
Moderatorka
Moderatorka

@irek1410 Zweryfikuję tę sytuację i wrócę do Ciebie z odpowiedzią. 🙂 

Ola
Moderatorka

  _____________
  Wypełnij ankietę i daj znać, co myślisz o Allegro Gadane! 🙂
oznacz moderatorów

irek1410
#8 Zapaleniec#

A tu odpowiedź Waszego konsultanta, który jednoznacznie stwierdza, że nie macie prawa do zdjęć, które publikujecie w katalogu produktów.

 

"Dzień dobry,

dziękuję Panu za wiadomość.

Podjęliśmy działania po weryfikacji wiarygodnego zgłoszenia od firmy ........, podmiotu uprawnionego do reprezentowania właściciela marki ......... .

W zgłoszeniu wykazano naruszenie praw autorskich do zdjęć zamieszczonych w opisie Pana oferty. W ofercie zostały wykorzystane zdjęcia lub grafiki, do których wyłączne autorskie prawa majątkowe posiada inny podmiot.

Do podjęcia działań zobowiązani jesteśmy po otrzymaniu zgłoszenia będącego tzw. wiarygodną wiadomością w rozumieniu art. 14 ust. 3. Ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

Prosimy o niewystawianie ofert z wykorzystaniem zdjęć, do których autorskie prawa majątkowe posiada inny podmiot. Takie materiały może Pan zamieścić wyłącznie za zgodą podmiotu uprawnionego."

oznacz moderatorów

ko_alka
Moderatorka
Moderatorka

@irek1410 Cześć. Dziękuję za cierpliwość, wracam do Ciebie z odpowiedzią. Zdjęcia wprawdzie są z naszego Katalogu, ale na prośbę właściciela marki możemy usunąć oferty po zgłoszeniu. Przed wystawieniem ofert i połączeniem ich z Katalogiem powinieneś wcześniej otrzymać zgodę od właściwego podmiotu lub upewnić się, czy możesz wykorzystywać zdjęcia. 

Podczas wystawiania ofert z pliku/przez API zdjęcia zaciągną się z produktu, dlatego rozwiązaniem jest wystawienie ofert przez formularz wystawiania.  

Ola
Moderatorka

  _____________
  Wypełnij ankietę i daj znać, co myślisz o Allegro Gadane! 🙂
oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

to jest bardzo ciekawe co piszesz, bo mnie nikt nie pyta o to, czy może wykorzystać moje zdjęcia, które są w katalogu allegro ? Pierwsze słyszę, żeby był opcja niewyrażania zgody na wykorzystanie tych fotek. To pokazuje jakie ułomności pod względem prawnym ma kwestia korzystania z cudzych zdjęć, które rzekomo są własnością allegro.

Mało tego, jak pytam sprzedawców dlaczego kopiują moje oferty jota w jotę, łącznie ze zdjęciami, opisem itd, to odpowiedź jest krótka, wymusza to na nich portal po podpięciu się do produktu.

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

irek1410
#8 Zapaleniec#

Mi też się zdarza "tworzyć" produkt w katalogu i teraz będę wszystkie te aukcje, zgłaszał do Allegro, tak jak moje zostały zgłoszone.

Co Tobie polecam, bo należy tę sprawę konkretnie ustalić bo Allegro zachwala katalog :

"Łatwiej wystawisz ofertę – jeśli podasz kod EAN, Markę czy Model, pobierzesz z Katalogu komplet danych o produkcie. Nie musisz samodzielnie robić profesjonalnych zdjęć ani tworzyć opisów. Wystarczy, że określisz swoje warunki sprzedaży oraz opcje dostawy"

 

oznacz moderatorów

DarkStoorM
#17 Koryfeusz#

@ko_alka To w takim razie po co są narzędzia do wystawiania ofert z pliku lub API? Właśnie po to, żeby szybko wystawić masowo oferty z Waszego katalogu i mieć spokój. Dodatkowe sprawdzanie pod kątem zdjęć wymusza przekopanie wszystkich ofert, przez co marnuje się tyle czasu, że wystawianie przez narzędzia zewnętrzne traci cały sens. Po to zostały te narzędzia stworzone. Skąd ktoś ma wiedzieć, czy zdjęcia w Waszym katalogu chronione są prawami autorskimi? Jeżeli są, to po co one są w tym katalogu? Dlaczego zaciągają się do ofert? Usuńcie je 🙂

Sprzedający wystawia ofertę z katalogu, bo z jakiegoś śmiesznego powodu musi, więc to Wy powinniście nas zapewnić, że możemy korzystać z tych zdjęć. To do Allegro niech te podmioty mają pretensje. 🙂

Stworzyliście katalog produktów, "żeby się nam przyjemniej wystawiało", a w zamian są tylko ciągłe problemy. Trzeba się bawić w omijanie domyślnych ustawień, żeby nie dodawać zdjęć z katalogu. Nie o to w tym chodzi. Dajecie nam narzędzia i udostępniacie nam dane produktowe, żeby szybko wystawiać na ich podstawie oferty. Fajnie, tylko zamiast tworzyć te narzędzia, stwarzacie problemy.

Ja wiem, że to się nigdy nie skończy. Allegro woli umywać rączki.

My dajemy wam dane, sami bijcie z podmiotami, to wy wystawiliście ofertę 🙂

oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

to jest kolejny przykład na to, że allegro napierw coś wymyśla, a potem dopiero się zastanawia, czy to jest aby zgodne z przepisami i konieczne. Czekam, aż jakiś poważny podmiot zrobi aferę z bezprawnym wykorzystaniem praw autorskich do swoich zdjęć, wtedy będzie wesoło. Już widzę, to przerzucanie się odpowiedzialnością, gdzie allegro powie, że to przecież autor oferty ponosi odpowiedzialność za jej treść, a sprzedawca będzie to zrzucał na portal, bo przecież to portal udostępnia te zdjęcia osobom trzecim. Ciekawa sytuacja się zapowiada.

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

irek1410
#8 Zapaleniec#

@ko_alka

Jest artykuł 5.5 regulaminu Allegro dotyczący treści ofert i tam m.in.

"

d. użyczania i wprowadzania do obrotu.

Zgoda Użytkownika obejmuje także tworzenie opracowań Treści przez Spółkę i korzystanie z tych opracowań w zakresie, w którym Spółka jest uprawniona do korzystania z Treści oraz na udzielanie dalszych zgód w zakresie odpowiadającym udzielonej Spółce zgodzie.

Użytkownik wyraża zgodę na wykonywanie autorskich praw osobistych do Treści przez Spółkę oraz oświadcza, że nie będzie wykonywał tych praw w stosunku do Spółki oraz podmiotów, którym Spółka udzieli dalszych zgód na korzystanie z Treści."

 

Czy to nie wystarczy, żeby rozwiązać problem?

oznacz moderatorów

ko_alka
Moderatorka
Moderatorka

@irek1410 Wskazane zdjęcia zostały umieszczone w Katalogu przez innych sprzedających bez wiedzy i zgody właściciela wyłącznych autorskich praw majątkowych.

Zapisy ogólnie obowiązującego prawa dotyczącego naruszeń praw własności intelektualnej mają w tym przypadku wyższość nad zapisami regulaminu serwisu.

Wszelkie dodatkowe kwestie sporne możesz wyjaśniać w bezpośredniej korespondencji z właścicielem praw, firmą 3mk.

Ola
Moderatorka

  _____________
  Wypełnij ankietę i daj znać, co myślisz o Allegro Gadane! 🙂
oznacz moderatorów

irek1410
#8 Zapaleniec#

Firma 3MK mi łaski nie robi.

Nie chcą żebym sprzedawał ich produkty to nie.

Natomiast Waszym obowiązkiem jest przypilnować, żeby zdjęcia w WASZYM katalogu nie naruszały praw autorskich.

Tworzenie  katalogu produktów zwaliliście na użytkowników.

Może należałoby trochę zwolnić i weryfikować u producentów dane umieszczane przez użytkowników?

Swoją drogą spróbowałem i nadal w katalogu podstawiają się zdjęcia, które wg Pani zostały umieszczone "bez wiedzy i zgody właściciela wyłącznych autorskich praw majątkowych". Dostaliście już prawa do tych zdjęć?

Mogę je umieszczać w ofertach?

oznacz moderatorów

Repelenty
#7 Wielbiciel#

Dla mnie jak i każdego producenta czy dystrybutora Katalog Produktów to aukcja, na której mamy bić się o jak najniższą cenę, aby zadowolić klienta i Allegro. Ja dziękuje za taką opcję i nie będę uczestniczył, w tym wyścigu szczurów, z czym zgadza się prawie 100% naszych klientów dystrybucyjnych, którzy odeszli od Allegro na zawsze. Portal powinien być wolny od takich monopolistycznych zapędów. Dziękuję

 

oznacz moderatorów

KarLip
#8 Zapaleniec#

Ten katalog to jedna wielka porażka

oznacz moderatorów

MaxxKapanko
#7 Wielbiciel#

oto kolejna wstawka jak beznadziejny jest katalog allegro 

proszę pamiętać ze moduł modułowi nierówny i 180 ofert poszło w nie właściwy katalog dobrze 🙂 

Fundusze inwestycyjne mogą sobie pomarzyć o katalogu takim jak ma **piiip**  zakładając ze Sprzedający stworzą piękny katalog będą go ulepszać pielęgnować i poprawiać błędy Bez tytułu.png     

oznacz moderatorów

bhpTORRO
#8 Zapaleniec#

wystawiane produkty łączą się nie w tych kategoriach w których by się chciało, robi się bałagan i nie da się tego poprawić !

oznacz moderatorów

inkreo
#8 Zapaleniec#

dzień dobry
W mojej branży (części samochodowe) jest dużo błędów w katalogach. Czasami z rzetelności, chciałbym je poprawić, ale pojawia się informacja, że "dane o produkcie dostarczone przez dostawcę nie mogą być modyfikowane". Sęk w tym, że zwykle to nie są dane podane przez dostawcę, a po drugie, nie ma to znaczenia skoro i tak zawierają błędy. Skoro nie dajecie szansy na ich korektę, to katalog produktów nigdy nie będzie dążyć do lepszej wersji.

oznacz moderatorów