Autoryzacja nie powiodła się.
Odśwież stronę i spróbuj jeszcze raz.
Czy jeżeli firma występuje na Allegro Lokalnie jako osoba prywatna i sprzedaje stale, a nie okazjonalnie, to jest to zgodne z regulaminem Allegro Lokalnie?
@athenais1 co masz na myśli pisząc ,, niezgodnego ,, ?
Bo trochę inne zasady obowiązują osoby prywatne, a inne firmy, np. w kwestii zwrotów i reklamacji, więc firmy moga to wykorzystywać, żeby obejść prawa konsumentów.
@athenais1 firma musisz podać dane wymagane ustawą, jak ich nie ma to kupujesz od prywatnej osoby, jedyne co może go ścigać skarbówka itp.
Użytkownik prowadzący sprzedaż w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą ma obowiązek niezwłocznie przekształcić swoje konto zwykłe na konto firmowe. Niedopełnienie tego obowiązku to poważne naruszenie regulaminu Allegro (art. 2.4.), które powinno skutkować zawieszeniem takiego konta do czasu przekształcenia w konto firmowe. Jeśli wiesz o firmie, która wykorzystuje konto prywatne do prowadzenia sprzedaży stricte firmowej i naruszającej w ten sposób zbiorowy interes konsumentów, to zgłoś ten fakt przez formularz kontaktowy i domagaj się zweryfikowania jej działalności: https://allegro.pl/pomoc/kontakt?kategoria=61571da6-f6de-4b8f-9ab9-699c8c797cfc&subjectId=35c2c795-4...
Tylko że Allegro nie zawsze pozwala na konto firma. Jak ktoś che sobie tylko dorobić albo dopiero zaczyna, to, o ile jego przychody nie przekraczają 50% minimalnego wynagrodzenia, to może on prowadzić działalność niewidencjonowaną (na podstawie art 5. ustawy Prawo przedsiębiorców). Taki podmiot traktowany jest z pewnymi wyjątkami (nie płaci ZUS-u i nie otrzyma REGON-u) jak firm i wobec kupującego ma obowiązki z ustawy o prawach konsumenta jak każdy inny sprzedawca.
@athenais1 może tylko działalność gospodarcza firmy nie może się pokrywać z sprzedawanym asortymentem np gość ma firmę budowlaną a po robocie sprzedaje używaną elektronikę na allegro jako prywatny
Firmą zgodnie z polskim prawem jest zazwyczaj osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą (rejestrowaną lub nierejestrowaną) lub spółka.
W przypadku działalności nierejestrowanej nie ma możliwości założenia konta firma, ale pomimo tego ma się wobec kupującego takie same prawa i obowiązki jak każda inna firma.
Do tego taki sprzedający nie może np. ustawić, że wystawia faktury (a ma taki obowiązek, jak klient o nią prosi), korzystać z narzędzi uławiających zarządzanie aukcjami, a na AL jest info o braku zwrotów, co stanowi naruszenie praw konsumenckich, bo klient ma ustawowe prawo do zwrotu przy zakupie od osoby prowadzącej działalność (nie ma tu znaczenia czy jest ona rejestrowana czy nierejestrowana).
@pecela napisał(a):bo klient ma ustawowe prawo do zwrotu przy zakupie od osoby prowadzącej .
Trochę się rozpędziłeś. Nie zawsze ma prawo do odstąpienia/zwrotu.
Owszem są wyjątki przewidziane w ustawie.